OPREZ - Ko je Mukhtar?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Ummah » Čet Jun 14, 2012 10:25 pm

Esselamu alejkum.

Otvaram ovu temu s namjerom da se razjasne neke stvari u vezi sa novim clanom. Nadam se da ce se Mukhtar sam javiti i objasniti sta mu znace privatne poruke i pozivi nekima da mu se jave putem e-maila, pri tome ne dajuci niti jedan savjet javno vec 'iza zavjese'.

Ovaj forum razumijem kao pomoc mnogima koji ne znaju da se sacuvaju sihirbaza i ne razlikuju ispravno lijecenje od neispravnog. E sada, ako se javljaju neki likovi koji javno ne znaju da pomognu vec vrebaju neupucene i nude im kontakt i informacije 'u cetiri oka', upozorila bih sve da se cuvaju istih.

Obratite paznju na to i da se clan Mukhtar ne selami. Jako interesantno i za razmisliti, uzevsi u obzir da on nudi pomoc 'na sve strane' (do sada dvojici clanova u jednom danu i to, haman, samo sto je on sam postao clan).

Molim vas, budite oprezni svi vi kojima on nudi pomoc. Ja bih na vasem mjestu prvo procitala sto vise sadrzaja sa foruma i iz knjiga koje tretiraju ispravno lijecenje sihra, pa bih klanjala dva rekata istihare i tek onda mozda kontaktirala Mukhtara, ako mi bas znatizelja ne da mira. Mada, najbolje je kloniti se svega sto je sumnjivo.

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mariam » Pet Jun 15, 2012 5:31 pm

Ne može se baš na podlagi 3 poruke zaključiti ko je kakav :) U jednom postu je nazvao selam. :wink: Mnogo ljudi sa problemom sihira radije se obrate privatnoj poruki. Nekako iznositi javno informacije o sebi pred očima svih ljudi i nije baš pametan potez. Imamo povjerjenje u vlasnika stranice kao u brata muslimana, da neče iznositi privatne stvari o korisnicima foruma.

A što se tiče foruma, to je mjesto razmjene informacija i komunikacije. Ovaj odsjek je namjenjen komunikaciji izmedju članova foruma (Enes ima svoj poseban dio). Član može biti svako, a tako su i savjeti svakakvi. Do onoga koji traži odgovor na pitanje je koliko če taj odgovor smatrati dobrim/lošim za sebe lično. Vaga je znači na njemu samom.

Danas je sveopšta poplava informacija na internetu, valja jih znati filtrirati u glavi kako treba. Forum nije džemat gdje emir odgovora na sva pitanja, nego je javna razmjena mišljenja članova. Nikako i nikada neče biti isto kao medjusobno lično poznavanje džemata. Mislim da upravo zato nitko nije dužan da sam sebe pojašnjava zašto je ovde - ukoliko ne krši sama pravila postavljena sa strane administratora.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Ummah » Pet Jun 15, 2012 8:11 pm

Esselamu alejkum.

Nas dvije se ne razumijemo, ocigledno. Uopste ne zakljucujem da je neko los ili dobar, samo izrazavam sumnju u osobu koja zeli sa clanovima foruma da stupi u kontakt privatno, a da pri tome nije objasnio kako im to moze pomoci.

Ne bi mi bilo sumnjivo da je bar naveo neke savjete kojima se svi mozemo okoristiti, ako vec tvrdi da moze da pomogne.

A i daleko od toga da me zanima pravi identitet bilo koga od clanova.

Ovaj forum je otvoren s ciljem da se pomogne savjetima i informacijama, zar ne? Zasto bi se krilo ako se moze pomoci... Jedno mi je palo na um to da je mozda ta vrsta pomoci serijatski nedozvoljena, a imajuci u vidu da se javlja dosta ljudi koji ne znaju puno o islamu, ne prakticiraju islam, onda valja skrenuti paznju.

Tako, draga Mariam. :) I toliko sa tobom o ovoj temi.

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mariam » Pet Jun 15, 2012 9:02 pm

Shvatam ja tebe dušo šta želiš da kažeš :) Moje mišljenje je bilo samo dodatak, ne shvati ga kao kritiku tvog poziva i pisanja.
Insan se često preleti kod zaključaka pa sam ti rekla da haneš malo samo. Nemožemo tako brzo doči do zaključka. Možeš biti upravu, a možda i ne.

Ali ljudima se ne može zabraniti pristup forumu (i ako se želi da ima neka zajednica, gdje bi svi imali iste stavove i znanje...). Ne vidim ja, šta ima šerijatski nedozvoljeno u tome da se muškarac - muškarcu privatno javi. On nije nikom tvrdio da može pomoči, samo je rekao da je poslao privatnu poruku i da se mu jave bez sumnje. To je to. Drugo je što nas što gore visimo stalno - intrigira ko je ova osoba i da želimo odma da znamo kakav je, kakvi su njegovi stavovi. itd. i što se nije predstavio. Logično - večinski nam je svima želja, da se svijet ne zavarava. Ali to je više izvan naše moči kada je u pitanju ovakva komunikacija. To sam htjela samo da ti kažem.

Članovi su valjda na forumu svjestni da se iza imena može kriti bilo ko. Da bilo ko može imati forum, stranicu itd. i da mišljenje nekoga sa foruma nikako nije isto kad se postavi stručnoj osobi pitanje. Osim toga je dužnost na pojedincu da se informiše. Isto tako, nadam se da su svjestni i da budu oprezni uvezi iznošenja privatnih informacija nepoznatim ljudima. Na ovaj forum su dolazili razni ljudi. Od ljudi druge vjere, pa do ljudi koji podupiru sihirbaze itd. Opet na forumu ima ljudi koji su stalno gor kao Haris i pomažu svojim savjetima. Enes je uložio puno truda u reprezentiranje samog liječenja rukjom. Ovo napisano nikako nije bilo vezano na tebe, nego opčenito svim članovima kao mjera opreza u iznošenju realnih privatnih informacija - nepoznatim ljudima i oprez kod odabira liječnika.

Selam alejkum i tebi :)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od kenan79 » Pet Jun 15, 2012 9:59 pm

Esselamu alejkum.
Direktno sam uputio pitanje ovom Mukhtaru na jednoj temi da nesto vise o sebi kaze, jer doci nekome sa problemom i bez najave, bez predstavljanja, bez icega reci javi mi se na mail... neumjesno je u najmanju ruku. Posebno kad je u pitanju ova ovako osjetljiva tematika, ljudske sudbine, njihovo mentalno i fizicko zdravlje, a zlobnici se onda kao lesinari skupljaju da ljudima piju krv.

Ovdje su mnogi dolazili i trazeno je od njih da se dokazu da lijece kako treba, ali su mnogi pali na ispitu, pocevsi od Senad5 koji se predstavljao u pocetku kao neko ko je ispravan, da bi se nakon toliko vremena otkrio sam da nije ispravan. Isto vazi i za ovog Mukhtara, ako se uopce udostoji da se javi.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Ummah » Pet Jun 15, 2012 10:28 pm

Selam, Kenane.

Znam da si ga pitao da kaze nesto vise o sebi. Citam sta se pise na forumu. Procitavsi to tvoje pitanje upuceno njemu, nisam htjela tada da se nadovezujem vec da otvorim posebnu temu, kako bi bilo upadljivije i vecini skrenulo paznju.

Kao sto vidis - dijelim misljenje. Ali, nema se nista novo reci s obzirom da se glavni lik ne javlja. Treba samo skrenuti paznju uz dobar nijet.

Mukhtar
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jun 11, 2012 9:56 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mukhtar » Ned Jun 17, 2012 6:27 am

Selam braćo i sestre,

Odmah ovo na početku jer je nekom "zapelo za oko" to što ne nazivam selam.
Nema potrebe za strahom i nevjerom. Privatne poruke koje sam uputio onima koji imaju probleme i nevolje u životu su upućene zbog toga što se radi o osjetljivim stvarima. Nisam nikog natjerao da se javi niti garantovao da ću pomoći već da ćemo zajedno, uz Božiju pomoć, tražiti spas.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od kenan79 » Ned Jun 17, 2012 1:27 pm

Mukhtar napisao:Selam braćo i sestre,

Odmah ovo na početku jer je nekom "zapelo za oko" to što ne nazivam selam.
Nema potrebe za strahom i nevjerom. Privatne poruke koje sam uputio onima koji imaju probleme i nevolje u životu su upućene zbog toga što se radi o osjetljivim stvarima. Nisam nikog natjerao da se javi niti garantovao da ću pomoći već da ćemo zajedno, uz Božiju pomoć, tražiti spas.
REd je da kazes nesto o sebi, da se predstavis, da kazes svoje metode posto je ovdje shvaceno da si neko ko nudi pomoc onima kojima je potrebna, a pomoc koja nije u skladu sa Kur'anom i sunnetom ovdje je nedopustiva.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Haris » Ned Jun 17, 2012 2:24 pm

Također, Mukhtar, nadam se da nećeš uzeti lično ovo što braća i sestre govore..

Jer bilo je ovdje "učenjaka" i "šejhova" svakakvih, pa čisto iz opreza..

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mariam » Ned Jun 17, 2012 2:58 pm

Samo opčeniti savjet, koji se može slobodno i ignorisati.

Klonite se bezpotrebne i neutemeljene sumnje o ljudima. To je obmana i to šejtanska, osim toga ružno izgleda. (O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, nekā sumnjičenja su, zaista, grijeh.)
Danas se je opasna bolest razprostrala medju muslimanima, a prvi izmedju njih je utjerivanje insana da čini haram - gdje očigledno harama nema ili je nedokazan + mnoga razna sumnjičenja i glumljenje moralne policije ljudima, da jim tako ogadimo sve u vezi Islama. Odma dajemo ljude kroz prizmu ocjene onoga što smo čitali i čuli od svoga omiljenog šejha, koji je rekao na youtubu to i to...
priznam, dugo sam sama radila istu grešku. Otkad shvati da ja nemam ništa od toga na ovom dunjaluku, više toga ni ne radim. Insanu možemo pokušati pomoči da bude bolji musliman iskrenim savjetom koji odražava zabrinutost, a ne aroganciju.

Šejtan se je strovalio jer je mislio da je njemu doličnija pozicija hilafeta na Zemlji i od ljubomore je odklonio da se pokloni čovjeku. Allah je poklonio vjersku dužnost čovjeku, pa je Iblis mslio da njemu ta dužnost bolje stoji. Spor je znači bio vjerske prirode izazvan sa strane njegove oholosti i mišljenja da je on bolji i doličniji za taj ibadet.

Ovde je bilo više zaključaka (neutemeljenih). Prvi je da čovjek nije nazivao selama, ali ga jest u jednom postu (i ja ga nekad zaboravim nazvati), drugi je bio da šalje privatne poruke i da je to nešerijatski (nema osnove za ta takva pomišljanja uopšte, ako ima iznesite dokaz). I ja sam jednom samo rekla nekome da mi se javi privatno. Nigdje nije izmedju poruka tvrdio da može liječiti eksplicitno. Može se otvoriti profil koristnika i pogledati njegove napisane poruke, pa da li je zaista to napisao. Da li smo na ovom forumu zaista došli do takvog stepena, da svatko novi koji se pojavi mora prvo da se ocjeni kakav je musliman? Ja se pitam šta je sa nama muslimanima. Više ljubavi i razumjevanja se nadje u komunikaciji sa krščaninom, nego sa muslimanom. Ova situacija mi je više alarmantna. Ne govorim samo o ovom forumu, nego o svim forumima opčenito. Na koji god odem, uvijek ču nači da njegovi koristnici govore kako je ovaj portal ovakav i onakav. Slobodno se može prošetati kroz preporod, IslamBosnu, :..?"#4%&&, saff i mnogo ostalih pa da se ova dejstva odma zaključe. Paradoks je da svi slušaju čak iste šejhove i pišu iste tekstove! Subhanallah. Ja ovakve sumnje i nesuglasice medju muslimanima ne pamtim.

Od svega navedenog ukoliko ima nešto što nije u skladu sa Islamom od strane ovog koristnika, neka netko izvede jasan dokaz iz Kur'ana i sunneta, a sve u stilu ja pomišljam i mislim nije dovoljno. Vlasnik stranice je Enes B. i glavni urednik, pa je na njemu da on ocjenjuje ko je povoljan da ovde piše a ko ne, i šta je povoljno da se piše a šta ne. A i da ima jelde, nešto to je haram...nismo mi emiri, nismo kompetentni da to ocjenjujemo, nije forum islamska republika - šeriatskog zakona, pa da on mora da se nama pravda. Ne mora. Svako neka najviše vodi brigu o sebi i o svome srcu.

Nadalje, što se tiče brata Senada5 musliman je dužan muslimanu oprostiti. Naše nesuglasice ne smiju biti razlog ružnog mišljenja jedno o drugom, te absolutno ne mržnje. Sneda je zavela strast razprave momentalno. Svaki musliman se uči Islama do smrti, pa zato ne znači da danas ili sutra brat Senad5 neče biti veoma dobar učač, a možda i bolji musliman od svih. Vi neznate! Predpostavaljate - a to je velika razlika.

Do tada svaki čovjek ima razum, pa neka ga koristi kad mu ljudi pokušaju prodati raznorazne savjete i informacije preko forumske komunikacije.

Ja sam ovim zaključila svoje mišljenje. Ovo je bilo mišljeno generalno na čitavu situaciju, a ne samo na ovu ovde. A tebi brate Mukhtar želim dobrodošlicu.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od kenan79 » Ned Jun 17, 2012 4:59 pm

Merjem, ovo je moj odgovor tebi. Licno nikoga unaprijed ne ocjenjujem, generaliziram stavove, ne smatram ih o nekome kao jedine ispravne, osim ako neko svojim govorom, djelima i ponasanjem dokaze da je ono sto radi, govori i misli u suprotnosti sa islamom, odn. sa Kur'anom i sunnetom.

Moja zamjerka pokretacu teme da nije bilo potrebe da se bas pokrece nova tema, ali razumijem u potpunosti namjeru. Gledajuci ova dva posta od Mukhtara http://www.lijecenje-kuranom.com/forum/ ... 642#p15642 i http://www.lijecenje-kuranom.com/forum/ ... 641#p15641 jasno je da je Mukhtar neko ko bi da pomogne ljudima koji imaju problem sa dzinima, sihrom i zlom. Obzirom da je danas na dunjaluku more onih koji kazu da lijece, a veoma malo je onih ispravnih, postoji potreba da se svima, sadasnjim i buducim clanovima i neclanovima ovog foruma, ukaze na one koji su neispravni u nacinu lijecenja, da ne bi ljude odvelo u sirk.

Obzirom da je na ovom forumu, na kojem nisam toliko dugo, ali citajuci starije teme i rasprave shvatio sam da je bilo mnogih koji su se predstavljali kao ispravni, a ustvari su novotari i oni koji se bave islamski zabranjenim nacinima lijecenja, postoji potreba da se ljudima ukaze na ispravne ucace i da se o tome javno kaze, kao sto se ovdje govorilo o hfz Cancaru, pa i o tom Senad5 koji je ipak svojim stavovima pokazao da bi trebalo da promijeni mnogo toga, a molim Allaha s..w.t. da nas sve uputi na pravi put.

Kako i Haris rece, i Mukhtar treba da ovo shvati kao neku pozitivnu kritiku i da nam se predstavi kao neko, prema cijim se postovima da zakljuciti clanovima predstavlja kao lijecnik i da moze ljudima u problemu pomoci. Ovo nije nikakva procjena je li neko dovoljno dobar i pravi musliman, vjernik, daija, sejh, vaki naki, nego ovo vazi isamo za one koji se predstavljaju kao neko ko lijeci. Mene niko nije takvo sto pitao, jer ja ljudima govorim opcenito, ne kazem javi mi se bez straha i sumnje, misleci da ti ja sta oducim, pa ce ti biti bolje. Ono sto znam i kazem, a sto ne znam sutim.

Na nama je da tragamo za istinom, da trazimo znanje i istinu, a Allah s.w.t. najbolje zna.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Ummah » Ned Jun 17, 2012 7:24 pm

Ve alejkumu selam, Mukhtare.

Nisam se mogla prije javiti zbog obaveza, a red je s obzirom da sam te prozvala. Hoces li mi, molim te, objasniti nacin na koji bi mogao da pomognes jer mozda bas meni, recimo, uspijes pomoci uz Allahovu milost.

Mukhtar
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jun 11, 2012 9:56 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mukhtar » Pon Jun 18, 2012 5:06 pm

A u čemu ti je potrebna pomoć?

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Ummah » Uto Jun 19, 2012 11:54 am

Zar nije ocigledno s obzirom da sam na ovom forumu? Ali, ako nije ocigledno, onda da kazem da je potrebna pomoc slicna onoj koju si nudio dvojici clanova foruma. Dakle...

Mukhtar
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Jun 11, 2012 9:56 am

Re: OPREZ - Ko je Mukhtar?

Post od Mukhtar » Uto Jun 19, 2012 4:18 pm

Ja lično nisam na ovom forumu zbog toga što mi je potrebna neka pomoć tako da ne vidim povezanost između te dvije stvari.
Članovima foruma sam tražio da mi se jave privatnom porukom na moj mail iz razloga koje sam već rekao pa da zajedno, uz pomoć Allaha, tražimo lijeka.
Svi smo različiti i različite potrebe imamo tako da te ne mogu generalizirati ni sa kim.

Odgovori