Pitanja i odgovori

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Čet Mar 26, 2009 4:25 am

Hamajlije, sihr, sihirbazi...


Pitanje:

Esselamu alejkum,

jako mi je drago sto sam naisla na vasu web stranicu, mnogo toga sam naucila, shvatila i razjasnila sto prije nisam mogla. Neka vas Allah dz.s nagradi i podari vam svako dobro.

Draga braco, prije nekoliko godina moja sestra je imala mnoge tegobe, probleme za koje nije bilo objasnjenja niti razloga pa je ona ne znajuci nista o hamajlijama, sihirima trazila pomoc na mnogim mjestima. Svi su joj davali hamajlije da nosi na lijevoj strani oko srca,vodu sa zapisima koju je pila ili se kupala...sve te osobe kojima je isla u nadi da nadje spas su sve znali sta se s njom desava kao da s njom zive u kuci. Olaksanja je bilo ali samo za kratko vrijeme.

Medjutim...ja sam mnogo toga istrazivala online, ucila Kur'an i trazila odgovore na sve sto nisam znala i tako da sam saznala da je veliki grijeh nositi hamajlije, ici hodzama koji navodno lijece od sihira i da hamajlije bilo koje vrste ne treba nikad nositi jer samo obavljanje namaza, ucenje Kur'ana i velicanje Allaha covjeku moze pomoci i zastiti ga od svakog zla. Gledajuci video sa vase stranice "Varka sihirbaza" vidjela sam kako sve izgledaju te hamajlije pa sam uceci sura koje se spominju u tom videu uzela i polako odmotala sestrinu hamajliju koja je bila umotana u najlon.Na tom papiru su bila ispisana arapska slova,sura ili sta vec sa raznim znakovima koji su bili izmedji ili okolo tih arapskih slova....neki od znakova su bili: oko,mac,dzamija,skorpion,zmija i tabele i krugovi u kojima su ispisana arapska slova.Jako smo se uplasili i zapalili smo tu hamajliju.Da li sam postupila ispravno? Jako se bojim!

Medjutim...po vasim odgovorima na stranici zakljucila sam da samo ucaci Kur'ana mogu pomoci kod te vrste bolesti...tako da me zanima da li ucaci Kur'ana,odnosno oni koji lijece Kur'anom mogu ili da li je ispravno da oni takodje pisu i daju hamjlije,zapise koje osoba treba da nosi uz sebe?????? Jer hamjlija koja je imala te sve prije nabrojane znakove je data mojoj sestri od osobe koja lijeci Kur'anom,rukjom...koji je rekao da je ta hamjlija iz jedne Arapske zemlje.Da li je pogresno uopce nositi bilo koju vrstu hamajlije?Da li postoje hamajlije koje koriste,da li pravi lijecnici Kur'anom koje vi spominjete treba ili prave takve zapise i hamajlije???
I najvaznije pitanje je kako prepoznati,kako znati koja osoba je zaista ispravan lijecnik Kur'anom???

Od srca se zahvaljujem na svim korisnim savjetima koje sam zapazila na vasoj stranici i hvala vam sto dijelite vase znanje sa svim nama koji posjecujemo vasu stranicu.Na putu sam istine i nauke,zelim da znam sto vise o pogresnim i ispravnim stvarima, radnjama, zivotima, situacijama, pricama sa kojima se svaki dan susrecemo svi mi a vjerujte mnogi od nas smo neuki kad je u pitanju raspoznaja ispravnog od neispravnog i mnogo puta ne znamo sta i kako postupiti.

Neka vam ALLAH podari Dzennet,neka vas uvijek stiti od zla ljudskog i sejtanskog i neka vas cuva u narucju svoje beskrajne milosti.

Amin!


Odgovor:

Mnogi su Bošnjaci u proteklom ratu prilikom odlaska na borbenu liniju oko vrata stavljali zapise i hamajlije. Smatrali su da će ih one zaštiti od metka srpskog agresora. Mnogi to danas rade s uvjerenjem da hamajlija ili zapis obješen o vrat ili stavljen ipod miške pomaže liječenju od bolesti ili čuva od nje. Osim toga, i danas ima onih koji na vrata kuće ili na auto vješaju konjsku potkovicu smatrajući da će ih to spasiti "propisane" nesreće ili uroka. Nur dova je, kažu, najbolja hamajlija. Ona ima čudotvornu moć. Onaj ko je nosi, ući će "direktno" u džennnet.

Mnogi preko veze žele da postignu zaštitu. Hamajlija ih mnogo manje košta. Ne moraju klanjati, ne moraju postiti niti druge vjerske dužnosti obavljati, jer tu je hamajlija. Njima ne treba Allahova zaštita pored hamajlije. Mogu biti i nemoralni i odlaziti tuđim ženama, jer navodno hamajlija će ih zaštititi. A ako se desi i neka bolest ili nesreća, tu je opet hamajlija koju napravi neki "hodža", vidovnjak ili sihirbaz.

Šarlatani iskorištavaju neznanje i sujevjerje masa i prave im zapise i hamajlije, nad njima izgovaraju zakletve tvrdeći da oni čuvaju od djelovanja džina, urokljiva oka i zavidnosti isl. Pravljenje hamajlija i prodaja već gotovih i friško spravljenih postali su unosan biznis.

Muslimani moraju znati da vješanje školjčice ili perle kao amuleta ili čitanje zapisa s tajanstvenim oznakama radi zaštite ili lijeka, predstavlja neznanje ili zabludu koji su u suprotnosti s Allahovim zakonima u svemiru.

U mnogim hadisima Poslanik s.a.v.s. je zabranio vješanje hamajlija i talismana, a u slučaju bolesti propisao standarni način zaštite a to je preventiva i liječenje dozvoljenim sredstvima. On kaže: "Liječite se, jer Onaj ko je stvorio bolest, stvorio joj je i lijek." (Ahmed) Dakle, liječenje je vadžib, što znači da onaj ko se ne liječi čini grijeh prema Allahu. U drugom hadisu kaže: "Ako u nečemu od vaših lijekova ima koristi, zasigurno je ima u troma: medu, puštanju krvi iz vene (hidžama) i spaljivanju rane." (Buharija i Muslim) Ovo su propisani načini liječenja u što svakako spada i šeriatski način liječenja rukjom onih koji obole od sihira, džinskog dodira ili uroka.

Koliko je hamalija opasna i pogubna pokazuje nam ova hadis: "Ukbe b. Amir kaže da je došao u karavani sa deset ljudi kod Allahova Poslanika s.a.v.s. Poslanik je sklopio sporazum sa devetoricom, a sa desetim nije. Upitali su ga za razlog, a on im je odgovorio: "Na mišici mu je talisman". Čovjek je tada strgnuo zapis pa je Poslanik s.a.v.s. i sa njim sklopio sporazum, a potom rekao: "Ko objesi zapis počinio je širk." (Ahmed i El-Hakim) Da su hamajlija i zapis vjerom propisani, Poslanik s.a.v.s. ne bi naredio ovom ashabu skidanje zapisa.

U drugom hadisu kaže: "Ko okači nešto tome je i prepušten". (Et-Tirmizi) Na nama je da izaberemo da li želimo Allahovu ili nečiju drugu zaštitu. Uz hamajliju veoma često pojedini sihirbazi svežu džina da čuva hamajliju i da pazi kako bi ona uvijek bila djelotvorna. Nekad je džin zadužen i da lično čuva osobu koja nosi hamajliju, jer u hamajliji stoji naredba. Kada drugi džin čovjeku pokuša da naudi ili sihir donese on mu se po naredbi svoga sihirbaza suprotstavi. Zbog toga Poslanik s.a.v.s. i kaže da je osoba koja okači hamajliju njoj i prepuštena. Upravo u tome i jeste opasnost širka.

Vjerovati da potkovica, crvena traka, hamajlija ili zapis imaju moć čuvanja i sprečavanja zla pored Allaha je smiješno i neviđeni apsurd. Žalosno je da su ljudi skloniji vjerovati jednoj konjskoj potkovici nego Uzvišenom Gospodaru svjetova. Nur dovu najčešće nose oni koji, ili ne klanjaju nikako, ili to rade povremeno. Oni su ubijeđeni da će ih ona uvesti u džennet iako ne praktikuju ono što od njih traži Gospodar svjetova.

A što se tiče vašeg pitanja kako prepoznati ispravnog od neispravnog liječnika evo vam odgovora. Znakovi po kojima ćete prepoznati sihirbaza su:
1. Raspituje se o bolesnikovim roditeljima.
2. Traži privatne bolesnikove stvari kao što su (odjeća, maramice, kapa itd.)
3. Ponekad zahtijeva da mu se dovede životinja određenih osobina i da se zakolje, bez spominjanja Allahovog imena. Ponekad njenom krvlju namaže bolesna mjesta ili baci žrtvu na pusto mjesto.
4. Piše talismane (vradžbine, zapise).
5. Uči čarolije i izgovara nerazumljive talismane.
6. Daje bolesniku zapise koji se sastoje od četverouglova na kojima su slova i brojevi.
7. Naređuje bolesniku da se izdvoji od ljudi jedan određen period, boraveći u sobi u koju ne ulazi sunčeva svjetlost.
8. Ponekad traži od bolesnika da se ne pere vodom jedan određen period, uglavnom 40 dana, a ovaj znak upućuje na to da se radi o džinu kršćaninu koji služi sihirbaza.
9. Daje bolesniku stvari koje će zakopati u zemlju.
10. Daje bolesniku papire koje će spaliti i nakaditi se njima.
11. Priča nerazumljivim govorom.
12. Ponekad sihirbaz obavještava bolesnika o njegovom imenu, imenu grada iz kojeg je i o problemu zbog kojeg je došao prije nego mu ovaj i saopšti bilo kakvu informaciju o sebi i svom porijeklu.
13. Piše isprekidana slova na papir (zapis) ili na posudu od grnčarije bijele boje a onda naređuje bolesniku da to rastapa i pije.
Ovo su samo neki od znakova koji nam mogu pomoći u raspoznavanju sihirbaza od pravog i ispravnog liječnika Allahovom knjigom.

Hfz. Mr. Senaid Zajimović

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Čet Mar 26, 2009 4:26 am

U kuci sam nasao dvije hamajlije, sta da radim?


Pitanje:

Esselamu alejkum,

Draga braćo imam jedno pitanje za vas ako možete da mi odgovorite što prije da znam šta da radim. U kući sam našao 2 hamajlije, jedan zapis umotan u neko platno i jednu malu hamajliju koja se ne stavlja oko ruke niti oko vrata nego je za kuce i u njoj je Kur'an ispisan sitnim slovima. Ne znam kako se smijem riješiti tih stvari, smijem li zapaliti ili da bacim, šta već trebam? Ne smijem ništa uraditi jer ne znam, to su ipak riječi iz Kur'ana.

Molim vas da mi odgovorite i da vas Allah dž.š. nagradi.


Odgovor:

Pitanje hamajlija i pravna utemeljnost u šeriatu objašnjena je u prošlim odgovorima. Nadam se da su odgovori po pitanju hamajlija bili jasni. Smatram da je vrijedno ponoviti da hamajlije nemaju svoje utemeljenje u šeriatu i da je onaj ko nosi hamajliju na sebi prepušten samom sebi kako kaže Poslanik s.a.v.s. A to znači da je on oslanjanjem na čudotvornu moć hamajlije izgubio Allahovu zaštitu.
Poštovani, najbolje ćete učiniti ako to što ste proašli spalite i nakon izgaranja zakopate u rupu ili bacite na mjesto kudam ljudi ne prolaze. Prilikom spaljivanja hamajlija proučite euzu billu i bismillu.

Lijepo je od vas što cijenite i poštujete Allahovu Knjigu i Allahove riječi, ali hamajlije i mali Kur'an u takvom formatu su zaista beskorisni. Najbolja hamajlija jeste praktikovanje Kur'ana i život po sunnetu Allahova Poslanika s.a.v.s.

Hfz. Mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Čet Mar 26, 2009 4:28 am

Nered u braku zbog problema sa sihrom


Pitanje:

esselamu alejkum

dragi brate Senaide molim te u ime ALLAHA da mi pomognes. Razgovarala sam stobom, bila sam kod ENESA NA UCENJU RUKJE. Rekla sam ti da je u pitanju sihir rastavljanja i ludila. Na drugom ucenju rukje reklo je iz mene dok je enes izasao iz sobe i naredio dzinu da se preda ako ne on ode u drugu sobu uciti na med i ulje a ja sam lezala umorno i nisam mogla doc sebi i on je rekao da ce ga kur,an sprziti.

iz mene je reklo ime jedne zene ovdje i poslije jedva mi jezik izgovorio ime moga muza osoba sto je bila samnom kaze da sam smukom izgovorila ime i ja se sjecam se i ja i da mi je jezik bio ko slagiran kad prica. moj muz me ne pomaze naprotiv me izaziva u vjeri da posrnem. radi mnogo stvari pogresni, neda sa sobom pricati, njegovi mi stvarali probleme on za njih bio. i kad sam pocela vjeri on klanjati posle poco al nije nista prema meni se promjenio. mati mu sve i sestra mogu reci sta hoce u pravu su. a ja mu kazem pravedno sudi. a ja i djeca nista. kaze da mu je mati prica od mene i djece i da nju najvise voli zalosno sto je takav bio ko i kad se je ubio alkoholom prvi 6god.braka.

e sad kad vjeruje on radi po svom. prije dvije god. radio je u kuhinji a ja sam bila s djecom vani u parku. Kad smo usli on je vec zavrsavo na prozoru u kuhinji su bile dvije rupe sa strane izbusene moze cigara uci u njih a bor masina sto busi bila tu. ja ga pitam sta ce ove rupe ovdje on kaze pa to je bilo sta je stobom, a nisu bile rupe to djeca su i sto dosla da vide i nisu ih vidjele prije. cudila sam se sutradan ustala sam na sabah klanjala zikrla i otisla muzu da pripremim za poso sendvic i kafu. U tom je moj muz dosao i ja mu kazem estakvirla ove rupe nisu bile ja ih nisam vidjela uvjek kuham i perem sude i po kuhinju nije to igla da se nevidi. u tom moj muz ljuto depresivno ti si luda i poce mene udarati po celu rukom da sam luda i vice luda luda, ja sam ga gurnula i on se pocne udarati. svadali smo se se i on je odlazio i opet se vraca .ucena mu je rukja nema simptoma.

Puno prica o vjeri i ispra mi mozak a nista neradi kako treba, ubio bi za vjeru a ne bori se da vjera vlada i prava. isto jednom ekser ukucan povis nasega kreveta u spavacoj ja skoro brisala i pitam se sta ce tu kad nista nikad nismo stavljali tu. ja njemu kazem a on kaze. da sam ja luda i prije mije reko da sejtan probija rupu kuca ekser itd ismijava me. Ne znam vise cemu vodi ovo sve. djeca i ja proucimo prije spavanja ihlas felek nas alejtul kursiju. subhanalla33. elhamdulilallah33 allahu ekber34. uci u kuci el bekara pustam i nekad svaki dan nekad svako drugi. a on kad dolazi kuci djeci i meni svaki put donese neku teskocu nemir u kucu. kako da zivim i vjerujem muzu ako klanjamo oboje i djecu ja naucila i ja opsihirena i napacena a on se lose odnosi prema meni a zna moje stanja nego ramazan isto ja postim ucim kur,an navece. a on namjerno uzo i snimo me na mali teip rekorder.

Ne znam ni sta je bilo ja sam snjim pocela o necemu a inace mi nikad ne mozemo normalno razgovarati. on sjeo i samo me izazivo da me navodi da ja pricam i a on me samo napominje i ismijava. Ja sam taj teip nasla sto me je snimio i to u ramazanu. a nije nikad sjeo da uci kur,an. Nepravedan je prema meni, ode u hotel pa se vrati kuci pa se umilji da je dobar. i opet nece da me razumije i cini mi nepravdu. nesto hoce od mene i da me ponizi jer vidi da gubi u zivotu. znam sve ajete ponistenje a sihra napamet el bekare prva 5 alejtul kursiju 2 iza nje i 3 zadnja i jos ajeta iz kur,ana predem klanjajuci. mog sam muza primjetila da nije iskren vjernik. da mi ALLAH oprosti. po svemu sudeci nista neuci iz ALLAHOVE KNJIGE KUR,AN a vamo se je pred ljudima za vjeru opasan i neznalica je u glavi sto se tice islama. ali mene ponizuje i uznemirava to mu je cilj sigurno.

Pomozi mi, dovi za mene, klanjaj za mene, ako mozes posalji mi nesto da bi dosla do izljecenja. sve ovo ja prolazim covjekom kojim imam 3 kcerke i mala je 9 mjeseci i to je sigurno iso da me zadrzi, a ALLAH najbolje zna. uglavnom potreban mi je mir u zivotu a ne njegove lazi i nepravde. zelim mir rahatluk pravdu ali nemam snage i nesto me unisti. po svemu sudeci moj muz nije iskren i kako se odnosi prema meni i nasem zivotu s djecom sta zeli od mene. djecu sigurno nece da placa vjerovatno mu to tesko a mora po zakonu pa hoce mene da unisti da me nema da obolim ili poludim, cudan je i to samo radi meni da nanosi boli. trazi od ALLAHA pomoc meni izljecenje i sta je najbolje za mene da me izbavi iz ovih okova.


Odgovor:

Poštovana,

Kao prvo, veoma teško sam se snašao u vašem pismu i opisu vašeg stanja kroz koje trenutno prolazite. Mislim da sam na kraju ipak shvatio o čemu se radi. Na samom početku morate imati na umu da niko ne posjeduje čarobni štapić kojim bi mogao riješiti probleme poput vaših. Ništa nije lahko u životu i ne postoji brak bez problema. Pitanje je samo koliki je i kakve vrste čiji problem. I Poslanik s.a.v.s. je imao problema u braku, ali ih je uz Allahovu pomoć prevazilazio.

Vi kažete da imate nekoliko problema od kojih su i sihr rastavljanja i sihr ludosti. Simptomi sihra rastavljanja su:
1. Iznenadno pretvaranje ljubavi u mržnju,
2. Stalno sumnjičenje među supružnicima,
3. Neprihvatanje izvinjenja i opravdanja,
4. Uveličavanje povoda za svađu i raskol iako su oni beznačajni.
5. Mijenjanje muževe slike u očima supruge i supruge u očima muža, tako da muž vidi svoju suprugu u ružnom liku, makar ona bila izrazito lijepa. Razlog tome jeste što šejtan koji je zadužen za sihr njeno lice čini ružnim, prikazujući svoj lik na njenom licu. Žena vidi svog muža u strašnom i užasavajućem liku.
6. Odvratnost opsihrenog prema svakom djelu koje poduzima supružnik.
7. Odvratnost prema mjestu gdje boravi supružnik. Tako ćete vidjeti čovjeka koji je van kuće sasvim normalan, ali sa samim ulaskom u kuću osjeti žestoku tjeskobu. Hafiz Ibn Kesir, Allah mu se smilovao, rekao je: “Znak utjecaja sihra na razdvajanje muža od žene je u tome da jedno drugo vide u ružnom liku... ili nečemu drugom sličnom tome.”
Ukoliko imate ove simptome, obavezno se obratite liječniku i pridržavajte se njegovih uputa.

Simptomi sihra ludosti su:
- odsutnost duha, smetenost i velika pospanost,
- nejasan smušen govor,
- netremično gledanje u jedno mjesto,
- nemogućnost ustrajnosti u jednom poslu,
- u nekim momentima na njegovom licu se pokaže da ne zna gdje ide, a ponekad spava na pustim mjestima gdje niko ne zalazi.
Ukoliko imate i ove simptome, također se obratite liječniku Allahovom Knjigom.

Drugi problem koji vi spominjete jeste problem miješanja rodbine u život supružnika. U vašem slučaju muževa porodica se miješa u vaš život. Inače, danas se miješanje rodbine u bračni život smatra jednim od glavnih uzroka razvoda braka. Veoma je važno imati na umu da su supružnici ti koji uvode roditelje u svoje privatne probleme. Ali su oni ti koji uspostavljaju i granice takvog odnosa. Zbog toga je na njima da zadrže specijalni status svoje bračne veze i da uvijek pokušaju sami iznaći rješenja za svoje eventualne probleme. Ne trebaju dozvoliti roditeljima da remete njihov mir i idilu. Roditelji se slušaju u stvarima koje nisu prestup i grijeh prema Allahu. Ukoliko vaš muž bude kršio vaša prava zbog slijepe poslušnosti roditelju dužni ste ga opomenuti i pokušati sa njim dogovoriti zajedničku strategiju za sprečavanja negativnog mješanja roditelja u bračnu vezu.

I pored svega navedenog postoji treći problem koji je čisto komunkacijske prirode, što znači da su vaši problemi i svađe posljedica nepoznavanja jezika komuniciranja i sporazumijevanja. Vi se ne razumijete, vi ne govorite istim jezikom.
Vi ne funkcionišete zajedno, ali to ne znači da ne biste mogli funkconisati kao idealan par. Potrebno je i sa vaše i sa njegove strane malo više razumijevanja i pokušaja zajedničkog djelovanja u bračnom životu. Potrebno je malo više sinergije. Isto kao što ste nekada mogli zajedno izroditi djecu (dakle nije samo jedno od vas to uradilo) možete zajedno i skladno živjeti, samo uklonite prepreke koje sus e trenutno ispriječile pred vas i nemojte biti sebični. Dopustite i njemu da izrazi svoje mišljenje. dopustite mu i da vas „ubijedi“ da je rupa zaista tu postojala.

Preporučujem vam da posjetite bračno savjetovalište i psihologa. Bračno savjetovanje (često se još naziva i porodična terapija) pomaže parovima – bili oni u braku ili ne – da shvate i riješe uzroke sukoba koji im opterećuju vezu. Bračno savjetovalište pruža parovima način da bolje komuniciraju i da rasprave razlike i nesuglasice. I kvalitetna terapija može pomoći da čak i svađe iskoristite da biste konstruktivno gradili sretniju vezu.

U toku sukoba nužno je sa stručnjacima i savjetnicima razgovarati o svojim međusobnim odnosima te ih nastojati uz njihovu pomoć što bolje riješiti. Zadatak stručnjaka-savjetnika nije riješiti problem ili postići pomirenje po svaku cijenu, a niti ih razvesti pošto-poto. Njegov je prvenstveni zadatak da im pomogne dobiti što stvarniji i objektivniji uvid u realitet njihovih međusobnih odnosa i pomoći im da na temelju tog realiteta pronađu adekvatno rješenje za svoj odnos. U svakom slučaju odluka je vaša. Odluka o sudbini bračnih odnosa, o tome hoćete li u njemu ostati ili ga prekinuti, hoćete li u budućnosti živjeti zajedno ili odvojeno, neotuđivo je vaše pravo i pravo vašeg supruga i samo je vi možete donijeti. Ali imajte na umu: prije nego se odlučite za bilo šta pokušajte se voljeti i živjeti zajedno.

Hfz. Mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Čet Mar 26, 2009 4:33 am

Postupio sam po vasem savjetu ali ne pomaze, sta da cinim?


Pitanje:

Selam alejkum,

Samo da vas zamolim da mi odgovorite na jedno pitanje koje se nadam da vam neće biti problem...zadnji put ste mi odgovorili da bi meni i ženi najbolje bilo da potražimo nekog savjetnika i to smo pokušali ali ne uspijeva pa ako možete da mi pomognete da mi date neko ime nekoga koji bi mi mogao pomoći a nalazi se u švedskoj po pitanju sihri i tih učenja ali prije toga da mi odgovorite šta znači ovo i za šta je to..Allahume ja latif 129x es eluke lutfe si ma dzenet bihil mekadir 1x

To sam dobio da ucim to kao svaki dan iznad case vode i onda kada to proucim da se tom vodom malo obrisem i onda popijem a to sve da bi meni bilo bolje.


Odgovor:

Najmanji je problem uputiti vas nekome ko će provjeriti da li imate sihre. Naime u Švedskoj, koliko sam ja upoznat, ispravno liječi čovjek po imenu Izet Bešić. Njegov telefon je 073 667 0297. Obratite mu se i porazgovarajte sa njim.

A što se tiče ovih dova, prva dova je jasna i ona znači „Allahu moj Blagi!“, a druga mi je malo nejasna. Prvi dio druge dove znači „Molim Te da mi podariš blagost....“ a drugi dio ove dove je nejasan. Volio bih kad biste nam ispravno napisali tekst i napisali gdje ste pročitali da se treba baš 129 puta učiti prva dova, a druga 1 puta. Inače u sunnetu Allahova Poslanika s.a.v.s. nema sugestija koliko koju dovu puta treba učiti.

A to što vam je neko rekao da te dove učite sa vodom, to je dobra preporuka. Slobodno nastavite, nećete pogriješiti.

Hfz. mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Čet Mar 26, 2009 4:46 am

Otac koji ismijava sina zbog namaza


Pitanje:

Esselamu alejkum

Imam 19 g. Na dzumu namaz nikada nisam isao i nemogu ici jer me otac poveze sa sobom na posao da radim. Dok sam iso u skolu, zabranio mi je da idem na nastavu u mektebu. Govori mi da je namaz gubljenje vremena, a meni je to tako mrsko slusati. Ja uglavno klanjam u svojoj sobi, i zbog toga me ismijava. A za sebe tvrdi da je vjernik. Sta da radim?


Odgovor:

We alejkesSelam,

Moras biti odlucan i ustrajan u svojim namjerama i djelima. Ipak ti nisi vise djete koje je maloljetno. Sa ocem razgovaraj na lijep nacin i pojasni mu da te namaz podstice da budes kako bolji vjernik tako bolji i radnik. Upitaj oca zar bi zelio da ima pored sebe pijanca i propalicu ili lijepo odgojeno ucenog sina koji zna razluciti sta je dobro a sta lose. Ako ne bude efekta u tom lijepom pojasnjenju, probaj nekoliko puta ne otici s njime na posao. Reci mu da namaz za tebe nije gubljenje vremena i da ce Allah pomoci svakoga onoga ko mu se iskreno pokaje i krene putem spasa.

Znaj dobro da oni koji se Allaha iskreno budu bojali On ce im izlaz iz svake istuacije naci i opskrbit ce ih odakle se i ne budu nadali. Na tebi je da usavrsis zanat i posao koji umijes raditi a Allah ce sigurno otvoriti puteve ospkrbe kako je to ucinio hiljadama tvojih prethodnika koji su imali slicna ili teza iskusenja. Znaj dobro da je namaz STUB vjere islama. Najprije cemo biti pitani za njega. Ako on bude ispravan i ostala djela ce imati veliku sansu da budu dobra. U suprotnom neka nam je Allah na pomoci.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 20, 2009 12:14 am

Da li je dozvoljeno ženi koja je u hajzu učiti rukju?


Pitanje: Es-selamu alejkum ve rahmetullah! Da li je dozovoljeno ženi koja je u hajzu ići hodži, koji inače liječi učenjem Kur’ana, da joj prouči rukju? Da vas Allah nagradi!


Odgovor:Za onoga ko uči Kur’an (rukju) uvjetuje se da je čist od velike nečistoće, koja zahtijeva gusul, kao što je džunupluk i hajz kod žene. Što se bolesnika tiče, najbolje je da je i on u potpunosti čist (tahir). Međutim ,ako je bolesnik žena koja ima hajz (mjesečnicu) i liječenje ne može čekati, u tom slučaju, radi potrebe, dozvoljeno je da joj se uči rukja (Kur’an). Također, ženi koja ima hajz ili nifas, dozvoljeno je da drugoj osobi uči Kur’an i dove, ako za to postoji potreba.
(šejh Abdullah ibn Abdur-Rahman el-Džibrin, El-Fetava ez-zehebijje, str. 34.)

Pripremio: Abdulvaris Ribo, prof.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 20, 2009 12:17 am

Da li je Iblis melek ili džinn?


Pitanje: Selam alejkum! Da li je Iblis melek ili džinn? Čitajući kur'anske ajete nailazim na nedoumicu u kontekstu:
- kada je Iblis rekao: ''Zašto da činim sedždu? Njega (Adema) si stvorio od zemlje, a
mene od vatre'' – iz toga proizilazi da je Iblis džinn;
- s druge strane imamo ajet koji kaže: "A kad rekosmo melekima: 'Učinite sedždu Ademu,svi se pokoriše, osim Iblisa" – iz ovoga proizilazi da je bio melek. A ako su meleki
po definiciji bezgrješni, kako je Iblis mogao odbiti poslušnost?
Molim ako znate, da razriješite ovu nedoumicu. Da vas Allah nagradi!


Odgovor: Iblis, Allah ga prokleo, bio je džinn. Nikada, pa ni treptaj oka nije bio melek. Meleki su časna stvorenja, ne odbijaju pokornost Allahu nego čine sve što im se naredi, a što se navodi u jasnim i direktnim kur’anskim tekstovima koji ukazuju da je Iblis bio džinn, a ne melek. Ti dokazi su:

Allah, subhanehu ve te'ala, kaže: ''Kada smo melekima rekli: 'Učinite sedždu Ademu.' Pa su je učinili svi meleki osim Iblisa jer je on od džinna bio. Oglušio se o naredbu svoga Gospodara.'' (El-Kehf, 50)

Allah, subhanehu ve te'ala, pojasnio je da je džinne stvorio od vatre: ''A džinne smo prije stvorili od vatre usplamtale.'' ( El-Hidžr, 27)
U vjerodostojnom hadisu preneseno je od Aiše, radijallahu anha, da je rekla: ''Allahov Poslanik, salallahu alejhi ve selem, rekao je: ''Meleki su stvoreni od svjetlosti, a džinni su stvoreni od rasplamtale vatre. Adem je stvoren od onoga što vam je opisano.'' (Muslim, Ahmed, Bejheki i Ibn Hibban)

Od svojstava meleka je da su stvoreni od svjetlosti, dok su džinni stvoreni od vatre. U ajetima se spominje kako je Iblis sam za sebe govorio, kada ga je Allah, subhanehu ve teala, upitao o razlogu odbijanja sedžde Ademu, kada mu ju je Allah naredio, pa je rekao: ''Ja sam bolji od njega. Mene si stvorio od vatre, a njega od ilovače.'' (El-E'araf, 12) Ovo je jasan dokaz da je Iblis bio džinn.

Allah, subhanehu ve te'ala, kaže: ''Oni su robovi časni. Ne govore prije nego što im On dopusti i po Njegovoj naredbi djeluju.'' (El-Enbija, 26–27)
U drugom ajetu, Allah, subhanehu ve te'ala, kaže: ''Sve što je na nebesima i na Zemlji Allahu sedždu čini, od životinja i meleka, i oni se ne ohole. Boje se svog Gospodara iznad njih i čine ono što im se naredi.'' (En-Nahl, 49 – 50) Dakle, nemoguće je da meleki budu neposlušni Allahu, subhanehu ve te'ala, jer su zaštićeni od grijeha te su stvoreni da budu pokorni.

Time što Iblis nije od meleka, nije bio ni prinuđen na pokornost i imao je pravo izbora, upravo onako kao što ljudi imaju izbor. Allah, subhanehu ve te'ala, kaže: ''Mi smo mu ukazali na Pravi put, a on će biti zahvalan ili nezahvalan.''

Hasan el-Basri je rekao: ''Iblis nikada nije bio melek ni koliko je treptaj oka. On je u osnovi džinn kao što je Adem u osnovi bio čovjek.''

Priče ili predaje o tome kako je Iblis bio vođa među melekima, da je bio i isticao se kao najugledniji po ibadetu i tome slično, uglavnom su israilijati (predaje od kitabija) i koje su uglavnom suprotne onome što je spomenuto u Kur'anu.

Ajet kojeg je pitalac naveo ni čim ne ukazuje da je Iblis bio melek, nego ukazuje da je bio jedan od prisutnih među njima. Tako da na osnovu prethodnih ajeta i hadisa možemo slobodno reći kao zaključak da je Iblis, Allah ga prokleo, bio nepokorni džinn i nevjernik.

Allah najbolje zna.
Odgovara: Muhammed Salih el-Munedžid

Preveo: Harmin Suljić, prof.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 20, 2009 12:19 am

Stav islama o doživljajima onih koji ''lebde'' između života i smrti?


Pitanje: Es-selamu alejkum! Čitao sam mnoge knjige koje govore o istinitim doživljajima ljudi koji su bili na samrti, kao npr. pokušaj ubistva, osoba počne da se gubi i propada, odjednom osjeti da joj je duša izašla iz tijela i da lebdi iznad mjesta nesreće i vidi svoje tijelo kako leži na zemlji, onda vidi svjetlost i ukaže joj se raj u kome ga čeka neko od bližnjih umrlih, npr. majka, sestra koja govori da još nije vrijeme za nju da ode te da mora da se vrati, onda se vrati u tijelo i osjeti bol itd. Kakav je islamski stav o ovome jer nisu u pitanju muslimani nego ljudi drugih vjera, po islamu – nevjernici, da li ih to Allah ostavlja još više u zabludi ili duša uopće ne izađe nego je to neka vrsta kome, pa oni to proživljavaju svojom podsviješću tj. željama da odu u raj jer nema smisla da toliki broj ljudi laže? Unaprijed hvala!


Odgovor: Klinička smrt i stanja u njoj preneseni su u mnogobrojnim anegdotama, od muslimana i nemuslimana, da ih je nemoguće negirati. Također, stanje kliničke smrti je jedan od dokaza da se pored zaustavljanja biološkog procesa u tijelu osobe i dalje odvija jedan metafizički proces čiju suštinu poznaje samo Onaj ko je stvorio čovjeka. Nama je poznato da su smrt i san ''dva brata'' i da duša u stanju sna djelimično izlazi iz tijela. Čovjek u stanju sna živi u drugom svijetu, izvan ovog pojavnoga, komunicira, djeluje, trči, bori se... dok za onoga ko ga promatra takva osoba je u polumrtvilu, tj. ništa od ovih doživljaja se ne prenosi u stanje jave. Zar se i u stanju sna ne zaustavlja veliki dio biološkog procesa u tijelu čovjeka? Stoga mislim da ni stanje kliničke smrti ne treba gledati izvan ovih okvira. Ako smo konstatovali da je klinička smrt veoma bliska stanju sna, a u snu je moguće ono što nije na javi, onda ćemo veoma lahko shvatiti sve ono što osobe, bile one muslimani ili nemuslimani, prenose od spomenutih doživljaja.
Također, ne zaboravimo da postoji daleko veći broj slučajeva kliničke smrti, a da oni koji su ih doživjeli ne sjećaju se ama baš ničega, kao što je i slučaj sa snom. Isto tako, postoji izvjestan broj slučajeva koji prenose ružne utiske i prizore iz ovakvih stanja. Stoga, ovo nam je još jedan od dokaza da je klinička smrt gotovo isto što i san.
Ne treba da vas zbunjuje to što nevjernici dožive lijepa stanja, jer i oni mogu usniti lijepe i istinite snove, sjetite se Jusufa, a.s., i njegova dva druga iz tamnice. Događaji i lijepi prizori koje vide nevjernici u toku kliničke smrti su samo iskušenje i argument protiv njih, jer su dužni poslije toga da uistinu razmisle, da ulože maksimalan trud i prihvate istinsku vjeru islam, koja jedino daje adekvatan odgovor na ovakve i slične pojave. Allah najbolje zna.

Odgovorio: Emir Demir, prof.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 27, 2009 10:04 pm

Sihr odgadjanja zenidbe ili udaje


Pitanje:

ESELAMU ALEJKUM!

NE ZNAM KOME DA SE OBRATIM... IMAM JEDAN PROBLEM, IMAM 32 GODINE I NE ZNAM STA DA RADIM. DA LI IMAM SIHIRE ILI NE?? IMAM JAKU ZELJU DA SE OZENIM ALI KAD GOD TREBA DA PRIDJEM NEKOJ DJEVOJCI JA SE SKAMENIM, TAKO DA NIKAKO NE MOGU PRICI I PITATI DA IZADJE SA MNOM. POZNAJEM DOSTA DJEVOJKI ALI TO JE SVE NA PRIJATELJSKOJ BAZI. DA LI MI MOZETE PREPORUCITI NEKOG HODZU U BLIZINI TESNJA...

JA VJERUJEM U ALLAHA I NJEGOVE POSLANIKE MADA NISAM DOVOLJNO UPUCEN U VJERU ZAHVALJUJEM SE


Odgovor:

Kao prvo molim Allaha da vas uputi u vjeru. U njoj vam je spas. Kao drugo, vi hvala Allahu imate dobru osnovu da budete dobar vjernik jer vjerujete u Allaha i Njegove poslanike. Zašto to ne biste i bili? Nisam baš siguran da se u vašem slučaju radi o sihrima obzirom da ipak poznajete mnogo djevojaka s kojima ste u „prijateljskom odnosu“. Možda se prije radi o kompleksu ili stidu koji će vremenom nestati. Međutim, ako i pored toga smatrate da se radi o sihru otiđite Enesu Beganoviću u Zavidoviće. Njegov broj je (kontaktirajte urednike ove stranice). On će vam kazati da li imate sihr ili ne. Ukoliko se pokaže reakcija s vaše strane, vrlo je moguće da se radi o sihru „odgađanja ženidbe“ koji nastaje kada se pokvarena i zavidna osoba obrati sihirbazu i zatraži od njega da napravi sihr djevojci kako se ona ne bi udala ili momku kako se ne bi oženio.

Djelovanje sihra ogleda se, između ostalog, u tome što muškarcu prikaže djevojku ružnom i ubacuje mu razne loše misli o njoj. To isto radi i sa djevojkom. U teškim slučajevima ovog sihra naći ćemo da muškarac, samo što prekorači kućni prag opsihrene djevojke, osjeti jaku tegobu i donese odluku da joj više ne odlazi. Najpoznatiji simptomi ovog sihra su:

- Povremena glavobolja koja ne prestaje sa uzimanjem medikamenta,
- Jaka tegoba u predjelu prsa, naročito poslije ikindije pa do kasno u noć,
- Viđenje zaručnika u ružnom liku,
- Često razmišljanje (psihička otsutnost),
- Nemiran san,
- U nekim slučajevima se javlja stalan bol u želucu,
- Bol u krstima.

Sa ovom vrstom sihra možete se opširnije upoznati ukoliko se obratite na knjigu „Oštri mač u borbi protiv zlih sihirbaza“ i pročitate poglavlje pod naslovom „Sihr odgađanja ženidbe ili udaje“.

I nemojte zaboraviti obratiti se Allahu prije svih drugih. Probudite se u zadnjoj trećini noći i klanjajte dva rekata. Zamolite Allaha da vam pomogne. On u zadnjoj trećini noći silazi na zemaljsko nebo i pita ima li neko da traži pomoć da mu On udovolji i ima li neko da traži oprosta da mu On oprosti. Za sve probleme koje imamo Njemu se prvo trebamo obratiti i od Njega uputu i pomoć tražiti. Ne može nam niko pomoći dok On ne odluči da nam se pomogne. I kada se obratimo čovjeku i tada trebamo moliti Allaha da pomoć dođe putem čovjeka kojem smo se obratili. Iskreno obraćanje Gospodaru svjetova neće vas ostaviti uskraćenim za pomoć. Osjećaj traženja pomoći od Gospodara ljudi učinit će vas smirenim i spokojnim.

Hfz. mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 27, 2009 10:32 pm

Simptomi sihra rastavljanja

Pitanje:

Eselamu alejkum!

U nadi da ceti mi odgovoriti na moja pitanje obracam se vama za savet. Imam jednu prijateljicu koja ima oko 40 god i ima jedan problem, svaki put kad bi nasla momka i odluci da s njim sklopi brak i stvori porodicu, njene bi veze pukle tako da je sad potpuno sama bez dece i ikoga. Mi smo skoro pricali o sihru i ona misli da je to mozda njen problem da ona mozda ima sihr pa vas molimo za savet da nam date sta treba da radi i kome da se obrati.

Hvala unapreed i neka vas dragi ALLAH nagradi.


Selam alejkum.

Odgovor:

Lijepo je od vas što se brinete za svoju prijateljicu. Prema onome što ste naveli u vašem pitanju vrlo je moguće da se kod vaše prijateljice radi o simptomima sihra odgađanja ženidbe ili udaje. Ova vrsta sihra obično se dešava kada pokvarena i zavidna osoba ode kod odvratnog sihirbaza i naručuje sihr djevojci kako se ona ne bi udala. Sihirbaz, tom prilikom, obično zatraži njezino ime, ime njene majke i neki lični predmet, te zaduži jednog ili više džina za funkcionisanje ovog sihra. Džin od tada neprestano prati djevojku dok ne nađe pogodan trenutak da uđe u nju. Džin obično ulazi u osobu kojoj je namijenjen sihr u jednom od četiri stanja:

1. Veliki strah,
2. jaka srdžba,
3. velika opuštenost (nemar) u vjeri,
4. odavanje strastima.

Džin koji je poslan od strane sihirbaza ima dvije mogućnosti:

1. Da uđe u djevojku i učini da ona osjeti tegobu prilikom svake bračne ponude zbog čega je ona odbija.
2. Da ne bude u stanju ući u nju pa joj pravi spletke izvana.

Tako muškarcu prikaže da je ona ružna i ubacuje mu razne loše misli. To isto radi i sa djevojkom. Tako će svaki mladić koji ponudi brak ovakvoj djevojci odustati, iako u početku pristane. Nakon nekoliko dana preispita se, a to preispitivanje pod šejtanskim je uticajem. U teškim slučajevima ovakvog sihra naći ćemo da muškarac, samo što prekorači kućni prag opsihrene djevojke, osjeti jaku tegobu i život mu se učini tako crnim da se više ne vrati da je traži. U tom periodu džin povremeno izaziva jake glavobolje kod djevojke.

Simptomi ovog sihra su:

- Povremena glavobolja koja ne prestaje sa uzimanjem medikamenata,
- Jaka tegoba u predjelu prsa, naročito poslije ikindije pa do kasno u noć,
- Viđenje zaručnika u ružnom liku,
- Često razmišljanje (psihička otsutnost),
- Nemiran san,
- U nekim slučajevima se javlja stalan bol u želucu,
- Bol u krstima.

I ova vrsta kao i sve ostale mogu se liječiti. Osoba koja sumnja da ima simptome ovog sihra obratit će se nekome ko umije liječiti šeriatskom rukjom. A liječnik će postupiti na sljedeći način:

1. Proučiti rukju, pa ako se osoba onesvijesti i iz nje progovori džin, treba tražiti od džina da napusti tijelo.
2. Ako se ne onesvijesti, ali osjeti promjene na tijelu, treba joj dati sljedeća upustva:

- Nastojati obavljati namaz u njegovo prvo vrijeme.
- Ne slušati muziku.
- Abdest uzeti prije spavanja i učiti ajetul-Kursijju,
- Skupiti ruke, te u njih proučiti El-Ihlas, El-Felek i En-Nas te puhnuti u ruke i potrati cijelo tijelo prije spavanja. Tako uraditi tri puta.
- Snimiti na kasetu ajetul-Kursijju tako da se neprestano ponavlja u trajanju od jednog sata. Neka je sluša jednom na dan.
- Snimiti El-Ihlas, El-Felek i En-Nas tako da se uzastopno ponavlja u trajanju od jednog sata. I ovu kasetu slušati jednom dnevno.
- Proučiti rukju na vodu koju će piti i kupati se njome svaki treći dan.
- Neka bolesnik poslije sabah-namaza prouči stotinu puta: “La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kulli šej’in kadir.” Neka se ovih upustava pridržava čitav mjesec. Nakon mjesec dana bolesnik će biti u jednom od ova dva stanja:

1. Ili će potpuno ozdraviti i riješiti se sihra.
2. Ili će mu se simptomi pojačati i bol uvećati. U ovom slučaju će se nad bolesnikom proučiti rukja nakon koje će se uz Allahovu dozvolu onesvijestiti. Tada postupati s njom kako je objašnjeno u knjizi „Oštri maču borbi protiv zlih sihirbaza“.

Ukoliko problem ne bude u sihru, onda ga treba tražiti u nečemu drugom. Možda vašoj prijateljici Allah nije propisao da ima djecu. Možda jednostavno ti momci koji su joj se obraćali nisu joj suđeni. U svakom slučaju treba pokušati nešto učiniti i moliti Allaha da on pokaže u čemu je hajr za nju.

Hfz. mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 27, 2009 10:34 pm

U depresiji sam, pomozite mi...


Pitanje:

Selam, ja sam jedna zena koja ima dosta problema sa zdravljem. Prije trinaest godina sam dobila moje prvo djete, posle njegove prve godine dana sam se razbolela. Bila sam kod svih mogucih doktora, snimala sve od glave do pete, svi mi kazu da je sve uredu ali ja bolesna!! Na pocetku bolio me je zeldac u tjelu imala sam osjecaj kao da su mravi a u glavi da nepricam koji osecaj posle sve vise i vise dok nije doslo da mi ni zivot nije interesantan, pa sam molila doktore da mi daju neku medicinu. Dobila sam medicinu za depresiju, trosim vec 5 godina idem redovno kod psihijatra jer oni kazu da imam depresiju ali to mi nije pomoglo jedino da ponekad bolje spavam sto se tice dnevnog zivota nema dana da se ne plasim nedaj boze da necu uraditi nesto a imam malu djecu pa bi zeljela ako ima neko ko bi mi mogo pomoci i uputiti me na pravi put, jer ja ne znam kome vise da se obratim.

Unapred zahvaljujem

Pomozite mi


Odgovor:

Molim Allaha da vam pomogne i da vas izliječi. On sve može. Poslanik s.a.v.s. je rekao da za svaku bolest postoji lijek, osim smrti i starosti. Prvo što trebate uraditi jeste zahvaliti Allahu na blagodatima kojima vas je obasuo a kojih niste ni svjesni. Nabrojte ono što je dobro i uredu kod vas i vidjećete da je više dobra nego lošeg u vašem životu. Eto i sami ljekari rekli su da je sve uredu. Čemu onda panika? Budite optimisti i vjerujte u svog Gospodara. Veliki broj duševnih bolesti uzrokovano je lošim raspoloženjem i nezadovoljstvom.

Veoma interesantno u vašem slučaju jeste činjenica da niste naveli ni jedan ozbiljan simptom bolesti na osnovu kojeg bi vam možda mogao predložiti šta da uradite. Niste mi spomenuli da li klanjate i da li spominjete Allaha, tj. da li činite zikr. Većinu bolesti i duševnih nadražaja vjernik može smiriti redovnim učenjem Kur'ana, spominjanjem Allaha i obavljanjem namaza. Uzvišeni Allah kaže: „Samo spominjanjem Allaha duše se smiruju.“

Dobro je što ste išli kod psihijatra, iako se ja na vašem mejstu ne bi zadovoljio samo sa jednom dijagnozom. Obično oni većini pacijenata koji im se prvi put obrate daju medikamente za smirenje i druge vrste lijekova protiv depresije. Da biste bili potpuno sigurni da se vaš problem ne tiče psihijatra i zvanične medicine posjetite barem još jednog ljekara.

Međutim, pošto spominjete i iritaciju želuca i način na koji se dešava bol u želucu i glavi, možda biste ipak trebali da se obratite nekome ko poznaje liječenje Kur'anom. Adresu i broj telefona od liječnika u Švedskoj vam mogu dati urednici stranice na kojoj ste postavili pitanje.

Ako imate neke od od dole spomenutih simptoma, dobar liječnik Kur'anom znaće šta treba da uči u ovoj situaciji.

1. Stalan bol u jednom od udova,
2. Periodični napadi (nervni grčevi),
3. Paraliza nekog od dijelova tijela,
4. Prestanak rada nekog od čula.

Hfz. mr. Senaid Zajimovic

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Sre Maj 27, 2009 10:41 pm

Knjiga Veliki tumac snoca?


Pitanje:

ZELELA BIH ZNATI DALI JE DOZVOLJENO U ISLAMU TUMACITI SNOVE JER JA SAM PRONASLA JEDAN SAIT GDE MOZEMO PROCITAYI ZA SVE SNOVE DA DA NEBIH USLA U GRJEH ZELELA BIH ZNATI DALI JE UOPSTE DOZVOLJENO EVO VAM IME TOG SAJTA WWW.TUMACSNOVA.ORG VELIKI TUMAC SNOVA IBN SIRIN. E HVALA VAM UNAPRED I NEKA NAS DRAGI ALLAH UPUTI NA PRAVI PUT AMIN


Odgovor:

Ja sam licno skeptican po pitanju vjerodostojnosti informacija koje su postavljene jer sam dobio informaciju od ucenijih od mene da ta knjiga je samo pripisana IBN SIRINU a da je on licno nije kreirao. S toga preporucujem oprez i uzimanje informacija iz te knjige sa rezervom.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Pon Jun 08, 2009 6:08 pm

Stvarnost uroka (ajna) i ispravan način liječenja

Pitanje: Šta je ustvari urok o kojem kaže Uzvišeni: ''Utječem se od zla zavidljivca kada (zavist ne krije) zavidi'' (El-Felek: 5)? I da li je vjerodostojan hadis Poslanika sallallahu alejhi ve sellem u značenju da je trećina ljudi u mezarima zbog uroka? A kada čovjek sumnja u zavidnost nekog čovjeka, šta treba musliman učiniti i kazati. I da li se u uzimanju vode kojom se okupa onaj ko je urečen nalazi lijek? I da li će se tom vodom okupati ili će to popiti?


Odgovor: Urok dolazi od glagola a'ne-je'inu tj. Kada nekoga očima pogodi-urekne. Osnova uroka dolazi od zadivljenosti onoga ko ima urokljive oči s nečim, o tome on razmišlja u svojoj pokvarenoj i prljavoj duši, a zatim se potpomaže u ostvarenju njene nakane gledanjem u onoga koga želi ureći. Uzvišeni Allah je naredio svome Poslaniku Muhammedu sallallahu alejhi ve sellem da kod Allaha traži zaštitu od zavidljivaca kada je rekao: ''I od zla zavidljivca kad zavist ne krije.'' Svaki urokljivac je i zavidljivac, a nije svaki zavidljivac urokljiv. Pošto je zavidnost općenitija i raširenija od urokljivosti, otuda utjecanje Allahu od zavidnika obuhvata i utjecanje od urokljivaca. Urok je dakle strijela koja izlazi iz duše zavidnoka i urokljivaca prema onome kome zavide i očima gledaju, i nekad ga pogađaju a nekad promašuju. Ako zadese čovjeka otkrivenog i bez zaštite utječu na njega, a ako ga zadese dok je na oprezu i spremnog oružja, strijele ne pogađaju, i ne utječu na čovjeka, a možda se čak strijela vrati na onoga ko ju je poslao. (Zadul-me'ad)
Od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem preneseni su vjerodostojni hadisi o uroku očima, od kojih je svakako i hadis zabilježen u dva Sahhiha od Aiše, radijallahu anaha, da je kazala: ''Poslanik sallallahu alejhi ve sellem mi je naređivao da tražim da mi se uči rukja od uroka.'' Bilježi Muslim, Ahmed i Tirmizi koji hadis smatra vjerodostojnim od Ibn Abbasa, radijallahu anhu, a on od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem da je kazao: ''Urok okom je istina, a da ima išta što može kader preteći, preteklo bi ga oko, pa ako neko od vas zatraži da se okupate, vi se okupajte.'' Bilježi također Imam Ahmed i Tirmizi koji hadis smatra vjerodostojnim, od Esme Bint Umejs, radijallahu anha, da je kazala: ''O Allahov Poslaniče, porodicu Džaferovu pogađaju uroci, hoćemo li tražiti da im se uči rukja? Reče: ''Svakako, jer da ima išta što bi moglo kader preteći, pretekao bi ga urok (ajn).'' Bilježi Ebu Davud od Aiše, radijallahu anha, da je kazala: ''Poslanik sallallahu alejhi ve sellem bi naređivao urokljivcu da se abdesti a zatim bi se time kupao urečeni.''
Zabilježili su Imam Ahmed, Malik, Nesai i Ibn Hibban koji vjerodostojnom smatra hadis od Sehl b. Hunejfa: ''Da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem krenuo a i on sa njim na put prema Mekki. Kad su stigli do mjesta po imenu Šu'bul-Harar kod Džuhfe, okupa se tu Sehl b. Hunejf, a bio je bijele puti i lijepog izgleda i kože, pa je Amir b. Rebi'a iz plemena Beni Adijj b. Ka'ba gledao ga dok se kupao i rekao: Nisam vidio ko danas, ljepše kože, te se Sehl srušio. Pa su ljudi otišli Poslaniku govoreći: Allahov Poslaniče imaš li lijeka za Sehla, Allaha nam ne diže glavu? Poslanik je upitao: ''Da li sumljate na nekog?'' Rekli su: Gledao je u njega Amir b. Rebi'a, pa je Poslanik pozvao Amira i žestoko ga ukorio i rekao: ''Pa zar treba da neko od vas ubije svoga brata, zašto kada si vidio nešto što ti se sviđa nisi rekao tebarekellah-Allah te blagoslovio.'' Zatim mu je rekao: ''okupaj se za njega.'' Pa je oprao lice, ruke, laktove, koljena, krajeve nogu i unutrašnjost ispod donjeg ogrtača u lonac. Potom je ta voda izlivena na Sehla, sipao ju je čovjek iza njega po njegovoj glavi i leđima, naginjući lonac iza njega, i tako su sa njim učinili pa je Sehl otišao sa ljudima bez bolesti.''
Većina učenjaka potvrđuje urokljivost okom na osnovu spomenutih hadisa i drugih, a i onoga što se može vidjeti i što je stvarnost. Što se tiče hadisa kojeg ste spomenuli: ''Trećina ljudi u mezarima je od uroka.'' Nije nam poznata njegova vjerodostojnost, ali autor nejlul-evtara spomenuo je da je Bezzar zabilježio hadis Hasana b. Džabira da je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: ''Najviše ljudi iz moga ummeta poslije Allahovog kadera umire od duša (enfus).'' Tj, od uroka.
Dužnost je čovjeka da zaštiti sebe od šejtana i pokvarenih džina i ljudi, snagom svoga imana u Allaha, uzdajući se i oslanjajući na Njega, pribjegavajući i štiteći se Njime. Također koristeći Poslanikovu zaštitu, čestim učenjem sura El-Felek, i En-Nas, sure Ihlas, Fatihe, i Ajetul-Kursijje.
Također u zaštitu spadaju i ove dove: (E'uzu bi kelimatillahi ettammeti min šerrima halek) ''Utječem se Allahovim potpunim riječima od zla onoga što on stvara.'', (E'uzu bi kelimatillahi ettammeti min gadabihi ve ikabihi ve min šerri ibadihi ve min hemezatiš-šejatin ve en jahdurun) ''Utječem se Allahovim savršenim riječima od njegove srdžbe, kazne i od zla Njegovih robova, i od zla šejtanskih podrugljivanja i da mi dolaze.'' I Allahove riječi: ''Dovoljan mi je Allah, na Njega se oslanjam i On je Gospodar Arša veličanstvenog.'' Također i druge šerijatske dove poput ovih, a u ovom kontekstu je i značenje Ibn Kajjimovog govora spomenutog na početku odgovora.
Ako čovjek zna da ga je neko urekao okom, ili sumnja da je on nekoga urekao okom, naređuje mu se, da se okupa radi svoga brata. Donese mu se posuda s vodom, te u nju stavi svoje šake, izapere usta i vodu vrati u posudu, opere lice nad posudom, zatim stavi svoju lijevu ruku u vodu i polijeva po desnom koljenu, pa desnu ruku stavi u vodu i polijeva po lijevom koljenu, zatim opere svoj donji ogrtač (izar), a potom istrese na glavu urečenog s leđa sve odjednom, pa će ozdraviti s Allahovom dozvolom. Kod Allaha je uspjeh, neka je salevat i selam na našeg Poslanika Muhammeda, njegovu porodicu i ashabe.

(Fetve stalne komisije / 1tom, 174 str.)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Pon Jun 08, 2009 6:10 pm

Stavljanje i vješanje hamajlija na djecu

Pitanje: Običaj je kod nas da kada se nekome rodi dijete da mu se ispišu dove i ponešto iz Kur'ana, te se to zaveže za plećku ili vrat djeteta, i doista dijete biva u očitom duhovnom rahatluku (spokoju, miru), pa da li je to dozvoljeno?


Odgovor: Vješanje i kačenje zaštite i zapisa na odrasle ili djecu nije dozvoljeno, jer je to vješanje talismana, a Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je zabranio vješanje talismana. A ako su ti talismani vradžbine, amuleti ili je na njima ispisan govor nerazumljivog značenja, ili imena šejtana ili džina ili nepoznata imena ili nešto drugo, to je onda zabranjeno- haram, jer to ruši akidu-vjerovanje, i apsolutno vodi ka širku po konsenzusu-idžmau svih muslimana. Ali ako su ti talismani (zapisi) iz Kur'ana, ili iz šerijatom propisanih dova, ispravnije je mišljenje učenjaka, da ni takvo vješanje nije dozvoljeno, jer njihovo vješanje vodi ka vješanju onog što nije dozvoljeno, a ako se otvore vrata tome ljudi će to proširivati, pa će vješati i ono što nije dozvoljeno. S druge strane, vješanjem Kur'ana na dijete mi ponižavamo Kur'an, jer se djeca ne mogu čuvati od odlaska u nužnik, i od prljavštine (nedžaseta) i drugog, i ako bi se na djecu vješao Allahov govor, time bi se obezvrijedio, te stoga vješanje tih stvari nije dozvoljeno. A to što se time postiže duševni rahatluk ili izlječenje od bolesti, to ne upućuje da je to dozvoljeno, jer je možda duševno olakšanje ili izlječenje bolesti poslije vješanja tih stvari, potrefilo Allahovu odredbu i određenje, a oni misle da je to radi vješanja. Kad je moguće da to bude i sa strane istidradža-prepuštanja ili kazne kako bi zapali u još veće zlo. Otuda kažemo da postizanje cilja čovjeka koji čini ove stvari, koje nisu propisane, ne upućuje na njihovu dozvoljenost, jer je to ili s strane istidradža, kazne ili je to potrefilo Allahovu odredbu, a to nema veze s vješanjem tih stvari, za koje ljudi misle da je zbog kačanja i time bivaju iskušani.

(Multeka min fetava Šejh Salih Fewzan - 1/166-167)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Pitanja i odgovori

Post od Yassin » Pon Jun 08, 2009 6:14 pm

Da li se duša umrle osobe vraća četrdeset dana na mjesto preseljenja


Pitanje: Da li osoba koja umre osjeća šta se dešava sa njegovim rođacima – bližnjim? Da li osjeća kada su tužni, radosni, da li se prisjećaju mejjita ili ne? Da li se duša vjernika nakon smrti vraća u ovaj svijet kako bi saznala šta se dešava u porodici. Ja sam čuo da se duša vraća četrdeset dana na mjesto preseljenja. Da li mi možemo osjetiti prisustvo duše nekog od naših rođaka koji su preselili? Koliko čovjek da vjeruje u snove u kojima je vidio nekog od mrtvih?


Odgovor: Kada insan umre, on se odlazi sa ovog svijeta na drugi svijet, a njegova se duša ne vraća na ovaj svijet niti se može osjetiti njeno prisustvo. To što je spomenuto da se duša vraća četrdeset dana u mjesto preseljenja su izmišljotine koje nisu zasnovane na validnim dokazima. Također, mejjit ne osjeća šta se dešava na ovom svijetu, zato što je on napustio dunjaluk i uživa u blagodatima ili se kažnjava. Da, može se desiti da Uzvišeni Allah nekima osobama koje su preselile podari da vide neke članove svoje porodice, ali bez preciziranja (tih osoba). Postoje određene predaje, koje se ne mogu koristiti kao validan šerijatski dokaz, da mrtvi znaju neke stvari koje se dešavaju u njihovim porodicama.
Što se tiče snoviđenja, treba znati da snoviđenje može biti istina kao i to da može biti šejtansko. Živi ljudi putem snoviđenja , u nekim situacijama, mogu da saznaju nešto o mejjitu, ali je to uvjetovano sa iskrenošću onoga koji vidi san, samoga sna kao i onoga koji tumači snoviđenje. Uz sve to, nije ispravno da čovjek bezrezervno potvrđuje snoviđenje, osim za ono što je potvrđeno validnim dokazom. Može se desiti da živa osoba vidi u snu mejjita koji mu oporuči određene stvari i spomene mu nešto čija se istinitost može provjeriti u stvarnosti. U tom kontekstu dešavali su se određeni događaji; nekada se istinitost snoviđenja potvrdi, nekada snoviđenje ostane nerazjašnjeno, a nekada se potvrdi njegova neistinitost. Stoga je veoma bitno poznavati ova načela u pogledu našeg odnosa prema pričama i vijestima koje se vezuju za viđenja mrtvih u snu.


(Abdur-Rahman el-Berrak / Izvor fetve; islam-qa.com)

Odgovori