TOK STVARANJA ADEMA A.S.

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

TOK STVARANJA ADEMA A.S.

Post od Sunna » Čet Mar 13, 2008 3:34 pm

"Adem a.s. otac covjecanstva" Autor: Amr Halid

TOK STVARANJA ADEMA A.S.

Naci cemo u Plemenitom Kur`anu da je Uzviseni Allah stvorio Adema a.s. od prasine.
On kaze :
" Isaov slucaj je u Allaha isti kao i slucaj Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi" - i on bi." (Ali Imran, 59 )
U drugom ajetu se navodi da je Allah stvorio Adema a.s. od Zemlje.
Uzviseni Allah kaze :
" I kad je melekima Gospodar tvoj rekao: "Stvoricu covjeka od ilovace!" ( Sad, 71 )
U trecem ajetu stoji da je Uzviseni Allah stvorio Adema od ljepljive ilovace.
Uzviseni kaze :
" Upitaj ih da li je teze njih stvoriti ili sve ostalo sto smo stvorili? - Njih stvaramo od ljepljive ilovace." ( Es-Saffat, 11 )
U cetvrtom ajetu se kaze da ga je Uzviseni Allah stvorio od ilovace, blata ustajalog :
" Mi smo stvorili Adema od ilovace, od blata ustajalog." ( El-Hidzr, 26 )
U petom ajetu stoji da je Uzviseni Allah stvorio Adema a.s. od sasusene ilovace :
" On je covjeka od sasusene ilovace, kao sto je grncarija, stvorio." (Er-Rahman, 14)

Slavljen nek je Allah!

Razum jedva moze to da pojmi...On se pita: Od cega je stvoren Adem a.s.? Odgovor je jasan: On stvorio Adema a.s. od svega toga, jer sve sto smo naveli je ustvari tok njegovog stvaranja. Svaki dio je u vezi sa sljedecim, sve dok se nije upotpunilo.
" Od nje smo vas stvorili."

Sest je faza stvaranja Adema a.s. i svaka ova faza ima poruku (risalu) cije znacenje Uzviseni Allah zeli da razumijemo i uzmemo iz nje.

Prva faza je faza prasine ( turab ). Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze : " Allah je stvorio Adema od prasine koju je uzeo sa Zemlje. On je poslao Dzibrila a.s. i rekao : "Uzmi po saku svake vrste prasine sa Zemlje!2 - pa je Ademovo potomstvo stvoreno od zemlje." Osobine Ademovog a.s. potomstva su postale raznolikim jer su stvoreni od razlicitih vrsta prasine. neki su crveni, neki bijeli, neki crni...Neki su blagi, neki tuzni, neki ruzni, neki lijepi...To je tok koji nas navodi na priznavanje poniznosti. Stvoreni smo od prasine. Cemu onda oholost ?!

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

TVOJE OSOBINE SU NJENE OSOBINE !

Post od Sunna » Čet Mar 13, 2008 5:05 pm

TVOJE OSOBINE SU NJENE OSOBINE !

Tvoj pocetak, sine Ademov, je bila prasina, od te prasine su stvorene mnoge stvari, od nje si dobio boju koze, pa je ona crvena, crna ili smedja.

Isto tako su uzete i osobine:

Postoje ljudi koji imaju svojstva plodne, dobre zemlje. To je vrsta ljudi koji nastoje spoznati svoga Gospodara kroz odredjeni ibadet ili lijepe rijeci koje ce ga povezati sa njegovim Gospodarem, Slavljen i Uzvisen neka je On. Oni su odani vjeri u svakom stanju, to im je u prirodi.

Postoji i druga vrsta koja ima svojstva ruzne zemlje, a losa li je to zemlja! Naci ces da oni ostaju lose osobe cinio im ti dobro i savjetovao ih ili ne.

Postoje i oni koji imaju svojstva tvrde zemlje, pune ostrih vrhova! Vidjet ces da su oni osorni, teske naravi, uopce ne vole dobro (hajr), njihova srca su kamena, nepomicna, ne znaju za milost.

Postoje i oni koji imaju svojstva lagane, suhe zemlje. Naci ces da su to jednostavne osobe, koje vole ljude i koje ljudi vole, prihvataju savjet i uzimaju pouku.

Neka zastane svako od nas sam sa sobom na momenat! Otkrijmo svoju bit, pogledajmo kojoj vrsti pripadamo, koje specificnosti nosimo, da dobro vidimo da covjek nije imun na greske. Ali, bolest svih bolesti jeste to da nista ne naucimo iz svojih gresaka.

MOZES LI TO, ZEMALJSKA PRASINO !

O covjece, tvoj pocetak je prasina! Slavljen neka je Onaj Koji je ucinio da prasina progovori i da se krece ! Slavljen neka je Onaj Koji je ucinio da prasina inovira i rano ustaje! O prasino zemaljska, zar ne osjecas svoju slabasnost? Kako se usudjujes, prasino zemaljska, da budes nepokorna svome Zastitniku? Kako se usudjujes, prasino zemaljska, da se oholis? Zar ne znas da je tvoje izbjegavanje padanja na sedzdu oholost prema Uzvisenom? Kako mozes biti zadovoljna da ona (oholost ) potekne od tebe, prasino zemaljska?! Zar ti (muslimanko) da kazes : "Necu se pokriti hidzabom!"

Uzviseni Allah kaze :

" Proklet neka je covjek! Od cega ga On stvara? Od kapi sjemena ga stvori i za ono sto je dobro za njega pripremi. I pravi put mu dostupnim ucini. Zatim mu zivot oduzme i ucini da bude sahranjen. I poslije ce ga, kada On bude htio, ozivljeti ." ( Abese, 17-22 )

Ah, prasino zemaljska ! zar ne znas da nista nije u tvojim rukama ?! Poniznost, prasino zemaljska...prije nego se tvoja bit (prasina) vrati zemlji, prije nego klonu noge, budi spreman da na njoj sedzdu ucinis...Poniznost...Tako mi Allaha, ti nisi nista drugo doli prasina...

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

PRASINA SE PRETVORILA U ZLATO

Post od Sunna » Čet Mar 13, 2008 7:17 pm

PRASINA SE PRETVORILA U ZLATO

Vjerovjesnik, s.a.w.s. je govorio Aisi r.a. :
"O, Aisa, da sam htio sa mnom bi islo brdo zlata!" - pa je rekla : " Kako to Allahov Poslanice?" - Odgovorio je : " Dosao mi je melek sa neba, njegov trup (sredina) je bio velicine Ka`be, pa mi je rekao : " O Allahov Poslanice, Allah ti salje selam i vijest da mozes biti vjerovjesnik-vladar ili vjerovjesnik-rob."
Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze :
" Pa sam pogledao u Dzibrila, a on mi je naglasio : "Ostavi svoje prohtjeve (nefs), Muhammede!" - i ja sam odabrao da budem vjerovjesnik-rob"

Boze nas, napoji nas iz njegove casne ruke prijatnim picem od kojeg vise nikad necemo ozednjeti! Boze nas, uslisaj (Amin!) Allahov Poslanik je nosio dva kamena privezana o stomak zbog neizdrzive gladi. Allahov Poslanik te uci kako da budes zadovoljan onim sto ti je dodijelio Allah. On te uci odricanju : "Ostavi svoje prohtjeve Muhammede!"

O prasino zemaljska, kada god budes ponizna prema Uzvisenom Allahu i osjetis se tako pred Njegovom Velicinom, On ce te uciniti zlatnom u sustini, moralu (ahlaku) i saobracanju sa drugima. O prasino zemaljska, nekada si bila u zemlji (prasina), a nekada ces biti (zlato). Svako pametan razumije znak (isaret).

STA MISLIS KOJI JE RAZLOG DAVANJA IMENA?

Uzviseni Allah kaze u hadisu kudsijji :

" Ko mi ovako bude ponizan " - pa je Vjerovjesnik s.a.w.s. stavio dlan na zemlju - "uzdignut cu ga ovako!" - pa je okrenuo dlan prema nebu. Stavio je dlan na zemlju (prasina), okrenuo je dlan prema nebu (zlato).

Da se sada pozabavimo cinjenicom : Zasto je Adem a.s. nazvan ovim imenom ? Zato sto je nastao od zemljinog praha (edim), od zemaljske prasine !
Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze : " Svi ste vi nastali od Adema, a Adem je nastao od prasine!" Ovo je prva faza stvaranja Adema a.s.
Hajde da iz nje izvucemo prakticnu pouku. Neka to bude: namaz u njegovom vremenu (vaktu) , nase stalno slusanje rijeci " Allah je najveci", neka to bude telbija (Tj. rijeci " Odazivam Ti se, Boze, odazivam..."). Kako da to ne cinimo kad znamo sta je nasa sustina? Od danas se vise necemo uznositi !

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

SIMBOLIKA CISTOCE

Post od Sunna » Čet Mar 13, 2008 9:04 pm

SIMBOLIKA CISTOCE

Pozabavimo se drugom fazom: ilovaca (tin). Kada je pomijesao vodu sa prasinom, ona je postala ilovaca.
Uzviseni Allah kaze :
" I kada je melekima tvoj Gospodar rekao : " Stvoricu covjeka od ilovace" ( Sad, 71 )
Ovde se postavlja jedno jako vazno pitanje: zasto je nas Gospodar, Slavljen i Uzvisen neka je On, odabrao vodu pored svih ostalih elemenata, zeljeza na primjer? Iz dva razloga :
Prvi :
Zbog poniznosti pred Allahom;
Drugi :
To je nesto sto objedinjava znacenje ozbiljnosti.
Svako od nas zna da je voda namijenjena za ciscenje, a i zemlja. Kao sto to Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze : " Ucinjena mi je zemlja mesdzidom, a prasina cistom " - poznato nam je da se, u nedostatku vode, cistimo prasinom ( tejemmum). tajna je u tome da su i voda i prasina elementi za ciscenje.

O covjece, tvoja bit je cista, lijepa, plemenita. Uzviseni Allah te stvorio od najciscih elemenata, a na tebi je da ocuvas tu cistocu. Na tebi je da gledas samo u ono sto ti je dozvoljeno. Na tebi je da ocuvas tu cistocu od svega onoga sto izaziva srdzbu Allaha, Slavljen i Uzvisen neka je On.

LJEPLJIVA ILOVACA

Zatim dolazi treca faza, sakuplja se ilovaca i spaja sve dok ne postane veoma ljepljiva.
Uzviseni Allah kaze :
" Upitaj ih da li je teze njih stvoriti ili sve ostalo sto smo stvorili? - Njih stvaramo od ljepljive ilovace:" ( Es-Saffat, 11 ) tj. ilovace koja se sakuplja i mijesa tako da ju je lahko oblikovati. Ovdje imamo odgojnu aluziju iz koje izvlacimo znacenje, ilovaca postaje ljepljivom, a ne zitkom; kao da se kaze : " O covjece, u tvojoj gradji je snaga i suzdrzavanje, pa budi snazne volje, izuzetno jake, dat ce ti Uzviseni Allah snagu za pokornost Njemu, od tebe samoga. Dragi brate! Ne zaboravi nasu temeljnu nakanu - poniznost. Tako mi Allaha, ti si slabasan, ovisan o Allahu...prasina, zatim ilovaca, potom ljepljiva ilovaca...a sada ti reci : Da li osjecas ovu blagodat, da li smo u ovoj fazi ili ne ? U ovoj fazi nema govora, niti pokreta, niti bilo cega drugog. Ti jos nisi ni stvoren. Ti si nista.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

OVO JE TVOJA VRIJEDNOST KOD TVOGA GOSPODARA

Post od Sunna » Pet Mar 14, 2008 1:33 pm

OVO JE TVOJA VRIJEDNOST KOD TVOGA GOSPODARA

Zatim dolazi cetvrta faza: kada ga je Uzviseni Allah stvarao Svojim plemenitim Rukama tako da je on postao kao blato ustajalo.
Uzviseni kaze :
" O Iblisu!" - rekao je On - " sta te je navelo da se ne poklonis onome koga sam Sobom stvorio? Jesi li se uzoholio ili mislis da si uzvisen ?" ( Sad, 75 )

Ni ovdje mi ne pripisujemo Njemu nista, ne zavidimo - nego kazemo : " Njemu nista slicno nije!" O covjece, pogledaj svoje mjesto kod Allaha! Stvorio te Svojim plemenitim Rukama i odlikovao te ovim specificnostima. Zar nakon toga da Mu budes nepokoram? Ti si postovan kod Allaha zbog ove pocasti ( sto te stvorio Svojim Rukama ).

Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze: " troje je Allah stvorio Svojim Rukama i Svojim Rukama je stvorio samo to troje : Adema a.s., Dzeneti `Adn iploce koje je objavio Musau a.s." Sto se tice kazivanja o stvorenjima, oni su stvoreni rijecima :"Budi!" I ono bude".

Kakav efekat kod tebe postize ovo odlikovanje? Zasto sutis? Jeli to preispitujes samog sebe? To je dobra stvar. Ovo je nasa vrijednost kod Allaha. pa zasto prodajemo nase duse i ustrajavamo u nepokornosti ?

KAJEM TI SE GOSPODARU!

Uzviseni Allah u hadisi-kudsijji kaze:

" O sine Ademov, stvorio Sam te Svojim Rukama, darovao te Svojom blagodati, a ti Mi se suprostavljas i nepokoran si Mi; ako Mi se povratis, primit cu tvoje pokajanje. Pa gdje ces naci Gospodara poput Mene, a Ja sam Onaj Koji oprasta i Milostiv sam"

Gospodaru, ja sam sam sebi ucinio veliku nepravdu, a grijehe ne oprasta niko osim Tebe, pa mi oprosti! Gospodaru, moji su se grijesi umnozili, povecale su se moje nevolje, umanjilo se moje dobro, primi moje pokajanje, oprosti mi i smiluj mi se, Gospodaru!

SASUSENA ILOVACA

U petoj fazi je ostavljena ljepljiva ilovaca sve dok se nije sasusila, pa se njena boja mijenjala sve dok nije postala ustajalo blato, ilovaca kojoj se promijenila boja u crnu - shodno rijecima Uzvisenog :
" Mi smo stvorili Adema od ilovace, od blata ustajalog." ( El-Hidzr, 26 )
Razmislimo o ovoj recenici ( ostavljena je sve dok se nije sasusila). Pogledaj svoje slabosti! Jesi li to osjetio u svakoj prethodnoj fazi ?

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

TI SI, ZAISTA SLABASAN...

Post od Sunna » Pet Mar 14, 2008 3:19 pm

TI SI, ZAISTA SLABASAN...

U sestoj fazi se susila ilovaca i postala sasusenom. To je materija u koju ce se udahnuti duh.
Uzviseni Allah kaze :
" On je covjeka od sasusene ilovace, kao sto je grncarija, stvorio." ( Er-Rahman, 14 )
Iblis l.a. je obilazio oko ove suhe stvari. Ove faze pozivaju covjeka povisenim glasom govoreci : Ti si slabasan...nista nije u tvojim rukama...tvoj pocetak je voda i prasina...To je svemoc Allahova, Slavljen i Uzvisen neka je On, Onoga Koji je ucinio da se prasina pokrene i progovori...

Adem je sada tijelo bez duse.

U ovakvom stanju je ostavljen cetrdeset dana. Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze : " Adem je ovako ostavljen cetrdeset dana." Da postane ociglednom slabasnocu ovoga bica. Nije imalo ni sposobnost kretanja, niti zivot, uprkos upotpunjavanju njegovog oblika.

ON JE ZNAO ZA TACKU TVOJE SLABOSTI

Vjerovjesnik s.a.w.s. kaze : " Kada je Allah oblikovao Adema, u Dzenetu, ostavio ga je onoliko koliko je Allah htio da ga ostavi, pa je Iblis obilazio oko njega i, kad je vidio da je sasusen, znao je da je to stvorenje koje se nece moci suzdrzavati ( nece moci da obuzda svoje strasti )", tako da ce sejtanu biti lakse da ga navede na grijesenje. Zar ne vidis kako sejtan uci i analizira ovo stvorenje? On povlaci liniju koju nece prelaziti. To je sada njegova spoznaja Ademove slabosti : nece se moci suzdrzati.
Ali, Uzviseni Allah nije stvar ostavio ovakvom, vec mu je ostavio dozvolu u osnovi, ali :
" Ti neces imati nikakve vlasti nad robovima Mojim, osim nad onima koji te budu slijedili, od onih zalutalih." ( El-Hidzr, 42 )
Ovo je jednokratno rijesenje, a ako ne - pribjeziste i sacuvanost od grijeha je u Allaha. Trazenje pomoci i spasa od Allaha je najbolje rijesenje.
O covjece, vrati se brzo onome sto si upamtio i podsjeti se na sest faza. To je odgovor na pitanje.
Uzviseni kaze :
" zar je to davno bilo kad covjek nije bio pomena vrijedan ?" ( El-Insan, 1)



UKLJUCI SE SRCEM, ODMAH !

Sad zamisli : Adem a.s., sasusen, velik, ostavljen u Dzenetu.
Kratko nakon toga desava se nesto veliko, sto trazi da se ukljucis srcem, ne bi li osjetio ovaj velicanstveni dogadjaj.
Uzviseni kaze :
" I kad mu dam lik i u njega udahnem dusu, vi mu se poklonite!" ( El-Hidzr, 29 )
To je nebesko udahnjavanje, udahnjavanje od strane Gospodara. Stvoren si od najcistijih elemenata, prasine i vode. Allah te stvorio Svojim plemenitim Rukama i udahnuo u tebe Svoga duha. Zar ne osjecas svoju vrijednost sada? Ti vise nisi nesto obicno, sada imas odredjene specificnosti, ti si Ademov potomak, a Adem je Allahov zastupnik na Njegovoj Zemlji, Adem je onaj kojem je ucinjena sedzda od strane meleka, po Allahovoj naredbi.

Znas li sada ko si ti ?

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

KAKVO JE SAD OVO POSTOVANJE ?!

Post od Sunna » Pet Mar 14, 2008 8:55 pm

KAKVO JE SAD OVO POSTOVANJE ?!

Vracamo se ajetu koji govori o tri pocasti.
Uzviseni Allah kaze :
" I kad mu dam lik i u njega udahnem dusu, vi mu se poklonite!" ( El-Hidzr, 29)
Mislim da si cuo za ove tri pocasti, one su jasne. PRVA : oblikovat cu ga, tj. stvorit cu ga u najljepsem mogucem obliku. DRUGO : udahnut cu u njega Svoga duha. TRECE : vi mu se poklonite!
Allah te pocastio i postovanim ucinio, a ti si takav kakav jesi! Zasto se ne okrenes Allahu? Jeli li to neovisan o svome Gospodaru ? O covjece, gdje ti je pamet?! Ma, gdje ti je srce?! Ono je odgovorno za povezanost s Njim. zar ces biti darovan ovim uzvisenim udahnjivanjem, a neces se oplemeniti moralom vjerovjesnika ?

Zar ti imas Gospodara mimo Mene ?!

Ako nisi osjetio ono sto smo naveli, onda sam siguran da te dobro (hajr) nece zaobici makar i okasnilo. Ti si ciste nutrine, ciste vanjstine. Da li ce ti to biti dovoljno ?
Sada cu ti govoriti o grudi mesa i krvi ( fetusu, embriju ). Lijepo cu to iznijeti, iz ove grude ce nastati kompletno tijelo. Evo na sta ciljam : Uzviseni Allah kaze :

" Ja, covjek i dzinn smo u cudnom odnosu. Ja stvaram, a onobozava drugog; Ja dajem opskrbu, a on je zahvalan drugom; prema njima spustam svoju dobrotu, a od njih se prema Meni uzdize njihovo zlo; Ja ih obasipam Svojom miloscu, a Ja sam neovisan, a oni Me srde nepokornoscu, a ovise o onome sto je kod Mene. Oni koji Me spominju su u Mojem drustvu, pa ko zeli da bude u Mom drustvu neka Me spomene. Pokorni su moji miljenici, nepokornima necu zabraniti Svoju milost ako Mi se pokaju, pa Ja ih volim, a ako odbiju, Ja sam njihov lijecnik, stavljam ih na kusnje da ih ocistim od slabosti. Dobro dijelo kod Mene se nagradjuje desetostruko i vise, lose djelo se kod Mene kaznjava onoliko koliko je ono samo ili ga oprastam. Tako Mi Moje Moci i Velicanstva, ako Me zamole za oprost, ja cu im oprostiti! Ko mi dodje kajuci se, poci cu mu u susret iz daleka, ko se okrene od Mene pozvat cu ga iz blizine i reci mu : " Gdje ides, je li ti to imas Gospodara osim Mene ?!"

Koje srce cuje ovo, ali se ne osvrce?! Koje oci vide ovo, a ne zasuze ?! Zar te ne potresa pitanje : " Gdje ides, je li to imas Gospodara osim Mene?! Kakvi su tragovi ovog opisa na tebi: "...pa Ja ih volim"? Na sta ti ukazuje ovaj oprost :" ....ako Me zamole za oprost, Ja cu im oprostiti."

OVO JE MOJA VOLJA ZA ONE KOJI OKRECU LEDJA

Uzviseni Allah je darovao objavu Davudu a.s. i rekao :
" Kada bi oni koji okrecu ledja znali za Moje odusevljenje zbog njihovog povratka (pokajanja ), Moju zelju za njihovim pokajanjem, Moju zelju da ih ocistim, priblizavali bi Mi se s odusevljenjem. O Davude, ovo je Moja zelja spram onih koji se okrecu od Mene, a kakva je tek Moja ljubav prema onima koji Mi se priblizavaju !"

Cudnog li stanja ovih rijeci! Ne, cudnog li stanja sa perom! Ono ne moze da prevede osjecaje iz srca...ne, rijeci ne mogu da pronadju izraze kojima bi se docarali dogadjaji u dusi. Ipak, bit cemo smireni ako ono ( srce ) poznaje ovo stanje. Tada nema potrebe za rijecima...

Odgovori