pomozite

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

bolesnik
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 5:44 pm
Lokacija: dunjaluk

braća smo

Post od bolesnik » Čet Mar 22, 2007 9:45 pm

Esselamu alejkum braćo i sestre. Mislim da sve ovo nije vrijedno ovih svađa mislim da to ni Gospodar naš ne želi. Slijedimo časni Kur`an sve u njemu piše... Ja sam sam sebi dokazao kolika je njegova moć,skoro sam bio skrenuo s pameti... Nemojte se prepirati,znam da ste vi svi dobri vjernici,pročitao sam vaše postove više puta,ponekad pokušajte biti u dogovoru i to je to. Lijepo si pošaljite pp i nemojte da vas šejtan nagovara na takve reakcije. Imam jednog profesora na fakultetu i jednom je zagalamio na drugu profesoricu (s pravom) hvala dragom Allahu brat nam je (musliman) a ja sam iz Hrvatske i rekao mi je poslije Edine to je šejtan progovorio iz mene... A imao je pravo zagalamiti... Zato vas molim slažimo se tako smo najjači. Ja znam da to nisu svađe ali šta vi mislite šta misle druge vjere kada posjete ovu stranicu a vjerujem da posjete? Sve vas srdačno selamim. Allah vas blagoslovio. AMIN

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Čet Mar 22, 2007 10:51 pm

rani sabah
Selam! Dragi brate Senade uctivo si upitao i evo potrudit cu se da odgovorim:Kako god postoje blagoslovljena mjesta na Allahovoj zemlji kao npr.Kjaba ,Dzamije i sl.u kojima se dove prije primaju zasto ima potvrda i u Kur´anu casnom"...ti si u blagoslovljenoj dolini Tuva.." i u hadisu,isto tako postoje i vremena u kojima se dove prije primaju kao npr.petak-dzuma,zadnja trecina svake noci,praskozorje,svima nam dragi mjesec Ramazan,lejletul kadr,...zasto isto ima potvrda i u Kur´anu Casnom i u Hadisu.Mada jeste svaki trenutak od Allaha nam darovanog zivota vrijeme da se njega sjecamo....
To je zbog toga sto mnogi meleki prisustvuju molitvi u zoru,u sabah rani zasto isto ima potvrda u Kur´anu i Hadisu.Ta zna Allah dz.s. najbolje zasto nam je naredio namaz(5 vakata)bas u odredeno vrijeme.
Mnogi meleki su prisustvovali i bitki na Bedru(vidi Kur´an).A i vidimo na onom video snimku gdje cijenjeni brat Enes uci Kur´an lijepim glasom reakcije bolesnika bas zbog prisustva nevidljivih nam meleka ,jer se na jednom mjestu ne podnose dzini nevj. isejtani sa melekima.Takoder ucenje Kur´ana casnog okuplja meleke,o vrijednosti Fatihe znate vec nadam se svi,osim toga mjesto gdje se uci bi trebalo biti cisto i namirisano jer i meleki osjecaju mirise.O smirenosti dok se uci ili klanja takoder ima veze sa melekima , jer i oni bjeze od ljudi koji su u srdzbi ili nagli tako da sejtani lahko imaju pristup.Za sve ovdje navedeno imaju dokazi u Kur´anu casnom i Hadisu.Pogledajte.Vjerovanje u Alllahove meleke je i jedan od osnovnih imanskih sartova .Halalite ali odakle ono bas 40...... ne mogu objasniti za jos 38 dana zbog obecanja datog bratu Emiru.Da je se prvom porukom javio uctivo kao u drugoj objasnio bih odmah...A to Brate Emire jesi u pravu da je bolje znati i razumjeti zasto nesto radimo i ja sam licno takav muke sam vidio ispitujuci to sto sam naveo i trazeci odgovor dok se nisam licno uvjerio u istinitost toga...Treba sve da ima osnovu u Kur´anu i hadisu,bezbeli,al polahko ljudi sve se moze objasniti i ljudski pitati ta mi smo braca.

Ako jos nesto Senad nije jasno bujrum pitaj brate...Vise o mjestu i vremenu primanja dove u knjizi nova zbirka dova,Ahmed abdul dzevad.

A ovoj sestri upucujem man se sestro rasprava i podjela medu Mu´minima nije to nama Allah s.w.t.naredio,slijedi Kur´an i hadis.
A sto se salavata tice sestro vjerujes li Kur´an casni? " Allah i meleki Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika.O vjernici blagosiljajte ga i vi i saljite mu selame!" Ahzab 56"Ko petkom prouci na mene sto puta salavat doci ce na Sudnjem danu a sa njim ce biti svjetlo koja kada bi se podijelila medu svim stvorenjima bilo bi im dovoljno." /Ebu Neim u djelu El Hiljeh od Husejn ibn Alije r.a./ Ijos ovo Poslanik nam je takoder rekao ako donas dode neki hadis pa mi u to sumnjamo(u lanac predaje)da o tome upitamo nas razum pa ako nam to razum odobrava da to i primjenimo a ako ne da to ostavimo(vidi zbirku hadisa sahihul buhari)prema tome n e s i t n i c a r i t e .


I jos jednom halali brate Emir tako ti Allaha Insallah odgovoricu,u pravu si ti treba da se zna okle,al obecanje je obecanje....Svima maksuz SELAM.

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Čet Mar 22, 2007 11:00 pm

Brate Edine nek te Allah nagradi najljepsom nagradom za ovaj komentar i mene dusa boli kad se vjernici svadaju......

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Pet Mar 23, 2007 3:40 am

Selam alejkum

Htio sam Senade samo da vise budes preciniji sa zikrom i bio si.
Hvala na odgovoru.
Atife mogao si mi prvo odgovoriti pa onda onda obecanje dati, ali ja sam odgovor dobio, halalim ti i savjetujem ti da se pokusas vise drzati prakse poslanika s.a.v.s., i covjek mora provjeravati hadise slagali se oni ili ne sa razumom.

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Pet Mar 23, 2007 5:44 am

A ovoj sestri upucujem man se sestro rasprava i podjela medu Mu´minima nije to nama Allah s.w.t.naredio,slijedi Kur´an i hadis.

Atife ja podjelu niti sam pravila niti sam ljude selektirala.Samo sam citirala ono o cemu si ti prije govorio, dovi koju je autor tog testa naveo i on sam ne navodi nikakve dokaze zato.Ali uz to sve moze se naci dosta stvari o kojima sam pisala.Ako oni mogu pisati o tome i takve stvari navodit, pa zasto ja nebi mogla prenijeti?

A sto se salavata tice sestro vjerujes li Kur´an casni? " Allah i meleki Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika.O vjernici blagosiljajte ga i vi i saljite mu selame!" Ahzab 56"Ko petkom prouci na mene sto puta salavat doci ce na Sudnjem danu a sa njim ce biti svjetlo koja kada bi se podijelila medu svim stvorenjima bilo bi im dovoljno." /Ebu Neim u djelu El Hiljeh od Husejn ibn Alije r.a./

Ti navodis taj dio, koji je dobro poznato o donosenju salavata.Ti meni navedi sahih hadis u kome se tvrdi da se donose salavati na ljude spominjajuci njihova imena redom, kao sto ovaj autor navodi u tekstu ispod.

Then you send the thawab for these prayers to the souls of our Prophet (sallallahu 'alaihi wasallam), of the Ashab al-kiram (ridwanullahi 'alaihim ajmain), and of the Awliya (rahmatullahi 'alaihim ajmain), and also to the souls of the Silsila-i-aliyya-i- Nakshibandiyya by mentioning their names.

Ijos ovo Poslanik nam je takoder rekao ako donas dode neki hadis pa mi u to sumnjamo(u lanac predaje)da o tome upitamo nas razum pa ako nam to razum odobrava da to i primjenimo a ako ne da to ostavimo(vidi zbirku hadisa sahihul buhari)prema tome n e s i t n i c a r i t e .

Ovo nije sitnicarenje i jeste pitam svoj razum i razmisljam.I vjeruj mi nigdje, iako prilicno bolesna jos uvijek moj razum ne moze da prihvati donosenje salavata na obicne ljude.
Poslednja izmena od taqwaluk u Pet Mar 23, 2007 5:56 am, izmenjeno 1 put ukupno.

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Pet Mar 23, 2007 5:55 am

Bolesnik ja se slazem sa tvojim postom, ali, ja isto kao i ti, mislim na bolest, trazim pomoc od Allaha i trazim sebi lijeka.Stim da ja ne mogu uzeti zdravo za gotovo cim mi neko nesto navede da to radim, i reci pa mozda ima logike,ako nemam potvrde zato.

Zato sam navela izvor dove...

Molim Allaha da se smiluje ovom ummetu, nasim familijama a i nama, uputi nas na pravi put i popravi nase stanje...

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Pet Mar 23, 2007 4:38 pm

Selam sestro takwaluk. Ich werde dir jetzt langsam schreiben........


Ja pricam njemacki a ti engleski pa se ne razumijemo.
Prvo koji tekst? i o kakvom ti ovdje salavatu govoris?Odakle ti to? J a s a m d a o d o k a z i z K u r ´a n a z a d o n o s e n j e s a l a v a t a n a P o s l a n i k a a. s. A t e b i t o n i j e d o v o l j n o n e u z u b i l l a h. Taj engleski ja ne razumijem,sestro, ti si nesto tu pogresno shvatila,neuzubillah ucenje Fatihe novotarija?????????? ili sta si htjela da kazes?
Poslednja izmena od insan u Čet Apr 19, 2007 2:12 am, izmenjeno 1 put ukupno.

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Pet Mar 23, 2007 6:22 pm

Atife smanji dozivljaj.Ja razumijem i njemacki, mozemo i na njemackom da se sporazumjevamo, ako treba.Ja sam ukratko prevela o cemu se govori u napisanim tekstovima,a ti meni halali sto nisam doslovce prevela ono sto sam postavila na engleskom.

Ukratko radi se o ovom dijelu:

KLANJAJ 40 jutara rani sabah a izmedu sunneta i farza prouci 41 puta Elham

Ovo si ti napisao jel tako, a ono sto sam ja postavila na engleskom isto je sto si i ti rekao.

Ti ljudi sto su to napisali sebe nazivaju Sufijama, sto znaci ovakav nacin ucenja Fatihe izmedu suneta i farza na sabahu, ja sam do sada jedino nasla u Sufijskim tekstovima naskibedijskog tarikata..nigdje u knjigama ehli suni we dzemata..

Tebi jedino Atife preostaje da dones dokaz od ehli sunijske uleme za ovo gore navedeno.
Poslednja izmena od taqwaluk u Pet Mar 23, 2007 8:26 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Pet Mar 23, 2007 6:34 pm

Da nebi bilo zabune, da sam ja tebi rekla da si ti nedaj Boze Sufija ili da sam tebi pripisala nesto, pa da kazes ja ovo ili ono.Citaj pazljivo..NISAM NIGDJE...


J a s a m d a o d o k a z i z K u r ´a n a z a d o n o s e n j e s a l a v a t a n a P o s l a n i k a a. s. A t e b i t o n i j e d o v o l j n o n e u z u b i l l a h.

Molim te ovaj dio ispod procitaj pazljivo

Meni Atife nisu dokazi zato trebali, niti sam rekla da meni to nije dovoljno.Ja sam napisala da oni, tj., Sufije insani koji su napisali, ono o Fatihi i ucenju Fatihe izmedu sabahskog suneta i farza, prije tog teksta tvrde da treba donositi salavate na Allahovog poslanika i uz to na pripadnike naskibedijskog tarikata..

Ti meni nadi dokaze iz Kur'ana gdje se u Kur'anu ili hadisima spominje donosenje salavata na Sufije naskibedijskog tarikata

Rijec naskibedija lahko se razumije na engleskom i njemackom, nista to nije plaho razlicito..


Sto se mene tice, tema je zavrsena..

selamun alejkum
Poslednja izmena od taqwaluk u Pet Mar 23, 2007 8:33 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Mar 23, 2007 7:20 pm

atif napisao:
rani sabah
Selam! Dragi brate Senade uctivo si upitao i evo potrudit cu se da odgovorim:Kako god postoje blagoslovljena mjesta na Allahovoj zemlji kao npr.Kjaba ,Dzamije i sl.u kojima se dove prije primaju zasto ima potvrda i u Kur´anu casnom"...ti si u blagoslovljenoj dolini Tuva.." i u hadisu,isto tako postoje i vremena u kojima se dove prije primaju kao npr.petak-dzuma,zadnja trecina svake noci,praskozorje,svima nam dragi mjesec Ramazan,lejletul kadr,...zasto isto ima potvrda i u Kur´anu Casnom i u Hadisu.Mada jeste svaki trenutak od Allaha nam darovanog zivota vrijeme da se njega sjecamo....
To je zbog toga sto mnogi meleki prisustvuju molitvi u zoru,u sabah rani zasto isto ima potvrda u Kur´anu i Hadisu.Ta zna Allah dz.s. najbolje zasto nam je naredio namaz(5 vakata)bas u odredeno vrijeme.
Mnogi meleki su prisustvovali i bitki na Bedru(vidi Kur´an).A i vidimo na onom video snimku gdje cijenjeni brat Enes uci Kur´an lijepim glasom reakcije bolesnika bas zbog prisustva nevidljivih nam meleka ,jer se na jednom mjestu ne podnose dzini nevj. isejtani sa melekima.Takoder ucenje Kur´ana casnog okuplja meleke,o vrijednosti Fatihe znate vec nadam se svi,osim toga mjesto gdje se uci bi trebalo biti cisto i namirisano jer i meleki osjecaju mirise.O smirenosti dok se uci ili klanja takoder ima veze sa melekima , jer i oni bjeze od ljudi koji su u srdzbi ili nagli tako da sejtani lahko imaju pristup.Za sve ovdje navedeno imaju dokazi u Kur´anu casnom i Hadisu.Pogledajte.Vjerovanje u Alllahove meleke je i jedan od osnovnih imanskih sartova .Halalite ali odakle ono bas 40...... ne mogu objasniti za jos 38 dana zbog obecanja datog bratu Emiru.Da je se prvom porukom javio uctivo kao u drugoj objasnio bih odmah...A to Brate Emire jesi u pravu da je bolje znati i razumjeti zasto nesto radimo i ja sam licno takav muke sam vidio ispitujuci to sto sam naveo i trazeci odgovor dok se nisam licno uvjerio u istinitost toga...Treba sve da ima osnovu u Kur´anu i hadisu,bezbeli,al polahko ljudi sve se moze objasniti i ljudski pitati ta mi smo braca.

Ako jos nesto Senad nije jasno bujrum pitaj brate...Vise o mjestu i vremenu primanja dove u knjizi nova zbirka dova,Ahmed abdul dzevad.

A ovoj sestri upucujem man se sestro rasprava i podjela medu Mu´minima nije to nama Allah s.w.t.naredio,slijedi Kur´an i hadis.
A sto se salavata tice sestro vjerujes li Kur´an casni? " Allah i meleki Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika.O vjernici blagosiljajte ga i vi i saljite mu selame!" Ahzab 56"Ko petkom prouci na mene sto puta salavat doci ce na Sudnjem danu a sa njim ce biti svjetlo koja kada bi se podijelila medu svim stvorenjima bilo bi im dovoljno." /Ebu Neim u djelu El Hiljeh od Husejn ibn Alije r.a./ Ijos ovo Poslanik nam je takoder rekao ako donas dode neki hadis pa mi u to sumnjamo(u lanac predaje)da o tome upitamo nas razum pa ako nam to razum odobrava da to i primjenimo a ako ne da to ostavimo(vidi zbirku hadisa sahihul buhari)prema tome n e s i t n i c a r i t e .


I jos jednom halali brate Emir tako ti Allaha Insallah odgovoricu,u pravu si ti treba da se zna okle,al obecanje je obecanje....Svima maksuz SELAM.

Esselamu alejkum!

Brate atif ovo što si napiso stoji uredu međutim moje pitanje je glasilo ŠTA PODRAZUMJEVATE POD RANIM SABAHOM, mislim da je pitanje biilo jasno al' evo pojasniću.
Ovako , mislio sam da se razjasni oko tih vremenskih distanci, . Poznato je da svako namasko vrijeme ima svoj početak i kraj. Kod našeg naroda je uobičajno da klanja nekakav rani sabah prije pojave sabahskog vremena, znači prije početka zore što je neispravno ako smatra da je se klanjao sabah sa 2 suneta i 2 farza . Moje je pitanje je išlo u tom pravcu da se razjasni, ne bih sada da ulazim u fadilete ibadeta u zadnjoj trećini noći i ibadeta u sabahskom vremenu.

Ali ako su se spomenule dove koje treba učiti u rani sabah onda treba reći da rani sabah počinje TAD I TAD a završava se TAD I TA D a da ovaj (moram se ovako izrazit) normalni sabah počinje i završava tad i tad ili pod ovim ranim sabahom podrazumjeva se sam početak zore i završava se sa izlaskom sunca. Da još pojednostavim;

-zadnja trećina noći završava sa početkom zore......ovo znam

-rani sabah počinje ?:_________završava?:__________

-sabahsko vrijem počinje od ___//______ završava sa:____//_____ i ovo znam samo mi znači odgovoriti na ovu drugu alijeneju

Pa ću dalje da pšostavim pitanje ili da remiziram pa da zaključim ako dobijem potpun odgovor . Uglavnom, džepovi su puni pitanja :D :wink:

Svako dobro

Eselamu alejkum!

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Pet Mar 23, 2007 8:27 pm

Selam,seno. rani sabah=normalni sabah.Hm :shock: nisam znao da je kod naseg naroda to uobicajeno klanjati sabah prije pojave zore.nikad cuo. eto kaze se opet u mom kraju rani sabah jer kao postoji neki i kasni sabah od pola sata nakon izlazka sunca pa do pred podne,sto je za mene opet naklanjavanje.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sub Mar 24, 2007 7:26 pm

atif napisao:Selam,seno. rani sabah=normalni sabah.Hm :shock: nisam znao da je kod naseg naroda to uobicajeno klanjati sabah prije pojave zore.nikad cuo. eto kaze se opet u mom kraju rani sabah jer kao postoji neki i kasni sabah od pola sata nakon izlazka sunca pa do pred podne,sto je za mene opet naklanjavanje.
Esselamu alejkum!

E.. fino, svi smo ponešto saznali i naučili. Znači ima vrijeme zadnje trećine noći, zatim imamo sabahsko vrijeme koje traje od pojave zore do izlazka sunca . Pod ranim sabahom vi ste mislili na početak sabahskog vremena.

Ako se ovdje može pojasniti šta će oni koji bi zikrili a sabah obavljaju u džemaatu,


Esselamu alejkum.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Ned Mar 25, 2007 1:04 am

Salam!

Ovako sam ja diskutovla sa Marokincima.
Oni taj prvi salat zovu fadzr i tek drugi zovu Subh.Sto bi po nasem racunanju ispalo da se ima 6 vremena za salat.Taj Fadzr je u stvari prije pocetka Subha sto nikako nije obavezni nego dobrovoljni.

Poslije dodje subha suna pa subh farz.Valjda je to , TO :?

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Ned Mar 25, 2007 5:25 am

SELAM.Iskren odgovor ne znam,mogo bi samo pitati onih od kojih sam cuo,pa kad se raspitam javicu se ponovo.SELAM

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Ned Apr 01, 2007 7:57 pm

atif napisao:SELAM.Iskren odgovor ne znam,mogo bi samo pitati onih od kojih sam cuo,pa kad se raspitam javicu se ponovo.SELAM

Za Senada:Meni eto je Allah s.w.t.odredio da zivim gdje nema dzamije,pa mi nije ni naumpalo bilo pitat,klanjam kuci :) U ime Allaha sam se raspito.Kazu ko redovno klanja sabah u dzamiji on ce i nastavit da klanja u dzamiji nece niposto ostavit dzemat te ako ne uspije proucit kako je receno izmedu suneta i farza onda ima jednu drugu mogucnost koja je jednaka al opet usko vezana za ono pitanje "okle mi "te ces jos malo Insallah sacekat....Selam.

Odgovori