Zenidba, respekt ...

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Dino8

Zenidba, respekt ...

Post od Dino8 » Sre Jun 15, 2005 1:47 pm

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Sa sadasnjom djevojkom imam relaciju vec par mjeseci i imamo ozbiljne planove.

Sljedeci svoje osjecaje, ljubav, povjerenje, iskrenost, prijasnja iskustva, zelju jedno za drugim, zrelost ... odlucili smo da se sad vec za nekih par sedmica vjencamo. Znam da je za mnoge i (pre)rano, ali se osjecam dovoljno zreo i spreman za brak.

U principu sve je kao i kod vecine. U pocetku je bilo kao u bajci, a onda su nastale sitne diskusije, koje ponekad prerastu u vece u nasim razlikama sta zelimo a sta ne, i sta prihvacamo a sta ne. I sam smatram manje vise standardnim fazama u relaciji, momenat upoznavanja, davanja i oduzimanja.

Na moje veliko iznenadjenje i sa druge strane mozda i razocarenje, se je desilo da sam primjetio da moja djevojka u mom prisustvu se okrece, cak i zastane i vrati se da gleda za drugim momcima. U pocetku nisam reagovao, mislio sam da je slucajnost ili ja nesto vidim sto uopste nije tako. Sam se pitam gdje je tu respekt, ljubavi … Na moja pitanja, da li ima potrebu za tim, i da li je zadovoljna sa mnom tj. da li joj ja nesto ne pruzam sto drugi mogu, ili jeli sigurna svog izbora za mene ...

Ustvari meni je stalo do jednog iskrenog odgovora. Njen odgovor je da to uopste nije tacno da se za nekim okrece, vraca i gleda, ili nesto drugo gleda sto ja ne vidim. Mada sam siguran da je tako, pa imam i ja oci, i osjecaje. Ne stvaram autosugestiju sa nekakvim izmisljanjem stvari, jer ako se jedna stvar vise puta ponovi onda to vise nije slucajnost.

Ona je za mene ta koga sam ja odabrao, samo nju volim, spreman sam za brak. Pa pitam se onda sam, zasto onda sve ovo. Od sitne prepirke napravi se velika, i tako se nastavlja, i iz dana u dan postajemo umorniji, i ako ovako nastavimo bojim se onog najgoreg.

U stvari ja se pitam gdje je onda respekt, suzdrzanost, ljubav ... koliko joj ja u stvari znaci. Ja to ne radim bas iz tih stvari ...


Kako vi gledate na ovo, u cemu se grijesi i sta se treba, moze popraviti …

U svakom slucaju sam rijesio da ucim istiharu namaz, sa namjerom da dobijem zeljeni odgovor

Unaprijed hvala na vasim komentarima

Esselamu alejkum

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jun 18, 2005 1:42 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Molim Allaha da ti pomogne u tvojim nijetima i molim Allaha da ti da ustrajnosti na tom putu ka upotpunjavanju sunneta Resulullaha saws.

Brate dragi,po onome sto si ti napisao,moguca je spletka sejtana u vidu vezvese koja se odrazava u tome da ti omrznes svoju insaAllah zenu.Ne postupaj tako..Sejtan je zakleti neprijatelj covjeku,a mi smo potencijalni ciljevi njegovog neprijateljstva,jer brakom,ti ces mu manje ciniti ibadeta,pa on pokusava da zadrzi jednog covjeka u nezenstvo ne birajuci nacine kako ce to uraditi.Sejtan radi postepeno,ne radi i ne tjera na grijeh odjednom vec bira nacine kako ce uci u tvoj mozak i u tvoje reakcije,pa kad izabere nacin,savlada te a onda pocne jos sa jacim testom,sve dok te ne odvrati od tvoje namjere,ne obaziri se na to jer je garant ovo njegova posla.To sto sada prolazis je spletka sejtana koje su ujedno pogodile i tebe i tvoju insaAllah zenu,al ne obaziri se na to,vec objasnjavaj,upucuj,regulisi..lijepim i smirenim govorom ,kako ne bi sejtan ubacio i drugu fitnu a to su predbracne svadje,koje zavrse sa propadanjem nijeta za brak.halali nemam puno vrijemena al cu ti do objasnit privatnom porukom ako imas zelje

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Molim Allaha da vas sacuva od sejtanskih spletki i njegovog uticaja na vas,Molim Allaha da ti u toj zeni da beriketa i sloge,i molim Allaha da ako je ta zena hajr za tebe i tvoj din da ti je ALlah podari za suprugu.a ako nije da joj da boljeg od tebe 10 puta,Molim Allaha da ako si ti hajr za tu zenu i njen din da joj te Allah podari za supruga,a ako nije da ti podari deset puta bolju od nje. Molim Allaha da vas(nas) zastiti sapreda i zada,s lijeva i desna,odozdo i odozgo od sejtana i njegovih sluga...amin

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Ned Jun 19, 2005 4:25 am

Selam alejkum

Cuj okrece se za drugim momcima u tvom prisustvu....ccc

mogu biti dvije stvari il te pravi namjerno ljubomornim ili se stvarno okrece sto je ugledala nekog lijepog momka.
Ako je ovo drugo u pitanju onda to ne zeni jer ces vidjeti vrmenski da ce to sve puknuti...

Nedim
Mlađi član
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Maj 30, 2005 8:38 pm

Post od Nedim » Sub Avg 06, 2005 3:04 pm

Dovi da ti Allah dadne brak sa njom ukoliko je to dobro za tebe. Jednostavno. Pa šta bude, budi sa tim zadovoljan, jer Allah je sa tim zadovoljan.

Navedi joj hadis:
Poslanik Muhammed, s.a.v., kaže: “Onaj ko oženi djevojku zbog bogatstva, Allah ga ne učini bogatim. Onaj ko oženi djevojku zbog ljepote, Allah mu otkrije u njoj ono što ne voli i što mu je ružno. Onaj ko oženi djevojku zbog njene vjere, Allah će mu dati bogatstvo i učiniće da mu se svidi i da je zavoli.”

I da li ona stoji iza toga. A i sam sebe provjeri preko njega. Ako djeluješ suprotno tome, onda je jasno da je bolje od tebe da makneš od nje. A Allah najbolje zna.

Odgovori