Jel ziv ENES

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Jel ziv ENES

Post od amar100 » Pet Jan 15, 2016 3:24 pm

Zna li neko sta je s Enesom, ne odg ni na poruke ni na mail?
Odgovorio mi je na mail prije 15ak dana i rekao da se javim za hevtu, medjutim, sad ne odgovara ni na sta nit se javlja na tel...

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Jel ziv ENES

Post od Haris » Pet Jan 15, 2016 5:18 pm

:D :D

Evo obavijestio sam ga :D

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od amar100 » Sub Jan 16, 2016 3:42 pm

Hvala, nadam se da ce se javit!!!

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Jel ziv ENES

Post od Haris » Ned Jan 17, 2016 8:37 pm

Ja sam mu u VIP kontaktima.. :P

Javio se, kaže hasta je, ko navrati nek ponese vitamina C.
Pa valjda dok bude bolje, javljat će se.

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od amar100 » Ned Jan 17, 2016 10:40 pm

Joj ja sam skroz lose. Ubi me depresija,bezvoljnost, tuga nekakva,u prsima utusi, nisam nizasta. Ispiti mi za 15-ak dana, a ne mogu uciti u ovom stanju, pamcenje i koncentracija je 0. Ima mjesec dana kako sam se ja s njim cuo preko maila, nikako mi se neda. A vec sam ranije pokusao ici kod Almina Omerasevica, do njega nikako nisam mogao doci, na kraju sam saznao da se bavi neakvim privatnim biznisom i da uci vrlo malo ili nikako vise. Cuo sam i za Nisada Drndica, i on je dobar ucac, ali mi je on bas daleko. Tako da bih volio kod Enesa, posto mi je on blize,jos ako moradnem vise puta ici, a i svi ga hvale ko god je bio kod njega.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Jel ziv ENES

Post od Haris » Pon Jan 18, 2016 8:32 am

Enes je slabić, tako da kažem. Neće mi on zamjerit, a zna zašto govorim.
Šta je Enes bez Allahove dž.š. pomoći??
Nije Enes taj koji pomaže, niti može pomoći. Zbog toga kažem slabić iako jako dobar i fin insan, veličina.

Ljudi su najprije krivi za svoje stanje. Ljudi tumaraju od ovog do onog efendije. Hajmo kod Enesa, Enes bolestan, hajmo kod Almina, Almin ima biznis, hajmo kod Drndića, hajmo kod nene sa kašikama, hajmo na grah, hajmo.., hajmo..

Nemoj me pogrešno shvatit, ali nisu oni ti od kojih prijeko trebaš tražit pomoć.

Kako to Enes objašnjava pacijentima svojim, ja sam tu da malo poguram kad zapadneš u snijeg, kao auto. Malo podbacim pepela, rizle i to. Nisam ja tu da te vodim putem.

Prije svega čovjek sebi mora postavit prioritete šta i kako, stvorit sebi ambijent. Ovi dani su sami po sebi depresivni, tužni, mračno, oblačno, to je sasvim ok. Šta ti možeš tu napravit?
Napravi sebi režim da prvo sam sa sobom popričaš i objasniš si neke stvari, da to nije kraj svijeta, da ima života i osim toga. Evo kad porazmisliš ti u ovim hladnim danima sjediš u toplom, jedeš, uživaš najlakše rečeno. Odmah osjetiš zahvalnost i sreću. Ta depresija je ništa u odnosu na ljude kojima to fali, koji su bolesni i prikovani za krevet. I mnogo je takvih primjera.
Ne znam tvoje stanje sa vjerom, ali ukoliko želiš napredak, onda ti vjera mora biti "nambr van". Nema izvođenja, moram na termin sa rajom gonit loptu, može namaz čekat. Opet kažem ne znam tvoje stanje, ali ovo je uopšteno za sve.
Praktikovanje vjere u svim sferama života koliko je to moguće naravno u našoj sredini, neke stvari i nisi u mogućnosti pa si primoran jednostavno da postupaš kako ti se nameće.
Dalje, čitanje hadisa. Ja lično kad čitam hadise, osjećam neopisivu sreću, zamišljaš tu situaciju u kojoj su se našli ashabi, kako sjede sa Poslanikom alejhisellam, pitaju ga to i to. A sreća je obrnuta od depresije.

Onda ovo što kažem termin sa rajom, i bavljenje nekim fizičkim poslom (ali ne smije imat prednost nad Allahom) ili čak i sportom utiče na raspoloženje jer insan kad radi luči se taj neki hormon sreće, to je nauka kazala.

Okupiraj se obavezama da nemaš vremena razmišljat o depresiji i bezvoljnosti.
U kući sebi rasvijetli sobe, da ti nije zamračeno, pusti Kur'an nek u pozadini češlja. Mnogo lijepih učača ima danas. Nek ti je lijepo namirisano, ugodno. Ukloni kojekakve figure, kipiće, životinjice, sliku od djevojke ;) i tako to.

Čudni smo mi opet, daleko nam je Nisad nekih 200-tinjak KM npr, a na more ili planinu odemo i 300-400.
Mi bi sve uzeli ali da nam neko na prag donese. Nema uspjeha bez truda i zalaganja.

Ni jedan ti učač ne može pomoći koliko ti sam sebi možeš pričom i organizacijom. I sam sam išao X puta kod Enesa, ali dok nisam uzeo stvar u svoje ruke bespotrebno zahmetio i sebe i Enesa i troškova kijamet.

Zato nek' svako porazmisli o sebi i svom stanju, gdje ga najviše boli i koči tu je odgovor. Džinni napadaju gdje si najtanji. Pokaži zube pa ćeš vidjet.

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od amar100 » Uto Jan 19, 2016 12:55 pm

Selam

Da ti prvo kazem u kakvom sam stanju s vjerom! Elahmdulillah, za oko mjesec dana ce InsaAllah 10 god kako nisam namaz ostavio. Sa nepunih 15 god sam poceo klanjat, Allah me uputio direktno, ne preko nekog iskusenja, niti preko nekog covjeka, gledao film Pod zastavom Muhammeda i samo preokrenulo u meni, klanjam jacju i od tada nisam namaz ostavo, Elhamdulullah, a do tada sam bio puka suprotnost, mama me i uz Ramazan tjerala da klanjam, postio sam, al namaz mi j bio najtezi, psovao, lagao itd. Naravno, nisam nista ni znao o Islamu, jer kad me mati posalje u mekteb, ja odem fudbala igrat. U skoli sam uvijek bio najgori, do srednje skole nisam nikad 4 prosao. Poslije toga sam poceo uciti o islamu, prvo, arapsko pismo, Kur an napamet itd. Kasnije sam i u skoli poceo uciti, jer sam kroz Islam shvatio vrijednost znanja. Tata sam vec bio u 4 srednje i prvi puta u zivotu prodjem odlicnim. Upisem se na fakultet,na koji ranije nisam ni pomisljao jer sam mrzio skolu i ucenje, zavrsim i trenutno sam na masteru. Sto se tice imana, on oscilira, borba sa sejtanom, nekad on pobijedi nekad ja. Priblizim se Allahu pa se udaljim i tako evo 10 god.Trudim se da budem sto bolji vjernik, da ne budem poput vecine nasih muslimana, krene u đamiju, 10 puta opsuje do đamije i normalno uđe i klanja i sl. Također, dosta sam citao i o sihru, đinima itd, a imao sam i iskustva vise puta sa sihrom. Prije oko 7 god me isto ovo mucilo, mati mi nesta deverala, nekakvu vodu pio od nekog hođe, tada nisam znao nista o tome,uglavnom proslo je. Mama se 7 godina lijeci, ona je tezi slucaj, nema kod koga se nije lijecila. Brat prije 2 god i njegova zena. Tako da mi to nije strano. Slazem se ja s vama da je najbitnije da onaj koji se lijeci treba da najvise ucestvuje u lijecenju tako sto ce urediti odnos prema Allahu, ali u vecini slucajeva to nije dovoljno, jer da je to samo dovoljno Allah nebi ostavio rukju kao lijek protiv toga. A koliko mi je poznato i Poslanik a.s. je sebi ucio rukju, ako je iko blizak Allahu onda je to on, a opet je ucio rukju. to moze kod slabijih đina,da ne mogu izdrzat pa napuste tijelo. Ne osporavam ja cinjenicu da Allah moze sve, pa i izljeciti nekoga i bez rukje, ali to je rijeđi slucaj. Ja pored farzova, klanjam i nafile, nocni namaz, ucim Kur an, dovim na svakoj seđdi itd ali ipak potrebna je i pomoc lijecnika. Jer da to nije potrebno, Poslanik a.s. bi u tim slucajevima govorio da se bude bolji vjernika, a ne da se uci rukja. Ipak i rukja ima svoje znacaj i ulogu. Mal sam razduljio, nadam se da cs imati strpljenja procitati, samo jos da kazem svoje stanje, jer nije sve sto me muci ono sto sam naveo. Zapravo se kod mene radi o sihru rastavljanja(prema simptomima),zabavljao sam se s djevojkom 5 god, nismo se nikad posvadjali, da bi 6-tu god poceli se svadjat, pa sve cesce i zesce, ona se pocne cudno ponasat, na kraju kaze ne voli me, drugi put nakon sat vremena hoce kuci, ne moze me gledat, sto nije nikad. mjesec dana nije htjela da se vidi samnom,samo kaze ne mogu, neide mi se. da ne duljim,ja sam se lijecio opet kod nekakvih hodja, malo bi bolje, pomirimo se ali opet krenu sve isto i nazor.vjerili smo se, trebali se uzev brzo,cekam samo da fax zavrsi, za hevtu zavrsava, međutim sad od tog nema nista jer ne znam ni hocemol u vezi ostat a kamoli u braku. sto se tice simptoma ona ih ima vise nego ja i kod nje su izrazeniji.Depresija, bezvoljnost, tuga i plac, nemoc(jednom se je i onesvijetila,nalazi uredu),pritiskanje u prsima,otezano disanje, zijevanje pri ucenju Kur ana itd, ne mogu se sad sjetiti svih, dakle ovo su simptomi pored onih za sih rastavljanja.sve je bilo dobro dok mene nije pocelo pritiskat i kod mene samo tako nestala ljubav, preko noci,nervira me stalno,samo da mi je prekinuti,takva mi muka dodje,trpim samo sto sam uvjeren da je sihr. Mogao bih jos pisat, ali ionako je previse :D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Jel ziv ENES

Post od Haris » Uto Jan 19, 2016 9:21 pm

Ala ga napisa, u pola se umorih već :D

Da nije kod hanume buduće ako Bog da problem?? Možda ona treba poradit na sebi. Možda se njeg problem reflektuje tebi? Hmm..
Šta kažu učači, jesil ti namrvio zvanično? :D

ado_88
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Uto Jun 17, 2008 9:39 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od ado_88 » Uto Jan 19, 2016 11:13 pm

Savjet za amar1000 ...ucenje zastitnih dova, zikrova i sura (sabah i aksam)...100x “LA ILAHE ILLALLAHU VAHDEHU LA ŠERIKE LEHU, LEHUL-MULKU VE LEHUL HAMDU VE HUVE ALA KULLI ŠEJ'IN KADIR..."Euzü bi kelimatillahit-tammati min şerri ma halek...Prilikom ulaska u WC: ALLAHUME INNI EUZIBIKE MINEL HUBSI VE HUBAISI ....

Znaci zastita mora postojati...

S druge strane poceti sa terapijom lijecenje: ucenje rukje samom sebi...pronaci određene ajete i dove...zabiljeziti...pogledati prevod, te nauciti tedzvidski pravilno uciti. Pored toga moze se na vodu,med ili maslinovo ulje nauciti određene sure...

I ono najvaznije istigfar, ibadet i iskrena pokornost Allahu...

Praktikovanje ovih stvari definitivno ce se stanje pojedinca uz Allahovu pomoć popraviti, s tim treba vremena i sabura. Govorim iz licnog iskustva. Svako dobro i esselamu alejkum

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od amar100 » Sre Jan 20, 2016 1:16 am

Nez u kome je problem, uglavnom oboje imam simptome, samo sto ona ima vise i sto su izrazeniji,npr. stalno je boli zeldac i nema apetit,smrsala ko igla, i glava je stalno boli itd, sto ja nemam problema s tim. I ona klanja, vjernica je međutim kod nje je to nesto slabije, vise forma nego sustina, nema dodatnih nekih ibadeta s obzirom da studira i radi istovremeno pa nema ni vremena i umorna je stalno jos je to pritisce sve nez ni kako izdrzi,mozda zbog te njezine slabije vjere na nju vise utjecaja imaju. Nisam bio na rukji tako da nez, ali ja najvise na namazu osjetim reakcije kao sto je zijevanje, pritiskanje u prsima, otezano disanje, jeza i slaba koncentracija i pamcenje, ne mogu klanjati namaz bez sehvi seđde,nez koliko sam rekata klanjao ili nez koliko sam seđdi ucinio, nevjerovatno i to mi se desava gotovo na svakom namazu. Najveci je problem kod nje sto ona ne vjeruje da je u pitanju sihr i nece da cuje za hođu. pa sam kontao da odem ja na rukju pa mozda ce i njoj olaksati ako se ja izlijecim ili u krajnjem slucaju da snimim pa da joj pokazem.
Slusao o sam i audio rukje, tu isto imam simptome kao i u namazu. Znam uciti Kur an pravilno po teđvidu, ucim sebi na vodu i med oko mjesec dana,nekek ajete sto je Almin preporucio da se uce,spominju se i u Enesovoj audio rukji.Ucim i dove kad legnem i poslije sabaha,ucim i ono 100x LA ILAHE ILLALLAHU VAHDEHU ponekad i uvijek mi se zijeva kad to ucim.
Onaj primjer na stranici sto ima za sihr rastavljanja, onaj momak sto je s curom prekinuo, kod mene je identicna situacija, a Enes je samo njemu ucio.Jos da napomenem, kad sam se cuo s Enesom preko maila i opisao mu stanje,prema simptomima rekao je da je vrlo moguce da postoji sihr rastavljanja ali isto tako postoji mogucnost da postoji jos problema jer neki simptomi koje imamo nisu vezani za sihr rastavljanja.Kad ucim Kur an na arapskom,rijetko kad da mi se zijevne ili nesto drugo,međutim kad citam prevod stalno mi se zijeva.

ado_88
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Uto Jun 17, 2008 9:39 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od ado_88 » Sre Jan 20, 2016 6:29 am

Nastavi sa ucenje, trudi se da kroz vrijeme bivas sve bolji musliman...prepourucujem takodje dijelnjenje sadake, namazi u dzematu, ucenje sure rahman...kroz određeno vrijeme uticaj sihra biva sve slabiji, pa tako i simptomi postaju slabiji i "podnosljiviji"

Uglavnom nastaviti s tim, takvo stanje zna trajati godinama...Nekoga Allah izlijeci nakon jedne rukje, a nekoga nakon pola zivota...
Govorim iz iskustva, i mogu reci da je sihr nesto najbolje sto mi se desilo Elhamdulillah...

amar100
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Ned Nov 01, 2015 11:59 pm

Re: Jel ziv ENES

Post od amar100 » Sre Jan 20, 2016 2:39 pm

Desava mi se da sam nekoliko dana prilicno dobro, onda me pritisne nekoliko dana crknut hocu i sve tako u intervalima. takav mi zor neki u prsima dođe i nervoza da crknut hocu, ali uglavnom zbog djevojke, ako se ne javi i slicno,onda meni krenu nekakve vesvese, toliko se naljutim, samo hocu prekinuti,ne vidim drugo rjesenje, kad me prodje, smijesno mi zbog cega sam se ljutio, ili kad mi objasni sta je bilo. Neki dan bas bio s njom i pitam je ja sto se ne javi(inace, ranije se uvijek javljala kad krene na fax,posao i sl.) kaze mi ne mogu,jednostavno ni ona ne zna,nesta joj neda. I kod nje isto,kad je popusti,vesela,spominje i brak,ali kad je pritisne nece da prica o braku,sve joj muka od te teme.
Cinjenica je da je sad dosta bolje u odnosu na pocetak kada je sve ovo poslo u maju,tada da nisam bio vjernik,razmisljao bih i o samoubistvu,jer to psihicko stanje je bilo za neizdrzat,pio sam tablete da zaspim,jednostavno da izludis.
Uglavnom, ja cinim sto je do mene, samo da me Enes jos hoce primit da me i on pomogne rukjom i dovom.

sarajevo.12
Mlađi član
Postovi: 82
Pridružio se: Ned Mar 08, 2015 7:51 am

Re: Jel ziv ENES

Post od sarajevo.12 » Sre Jan 20, 2016 4:57 pm

Amar ti se zabavljao sa dijevojkom 5 god i sad kazes da si opsihren tvoje srcje je crno velis klanjas od 15 god a nisi znao da je haram pogledat zensko.Utebe je parola vise od 40 metara treba trazit od dijevojke .Vidis veza je bila slatka ali zavrsetak gorki

sarajevo.12
Mlađi član
Postovi: 82
Pridružio se: Ned Mar 08, 2015 7:51 am

Re: Jel ziv ENES

Post od sarajevo.12 » Sre Jan 20, 2016 5:01 pm

Nas su ucili nase use i podase.Goluguzi da budemo i na kraju budes go ko rsdikal

sarajevo.12
Mlađi član
Postovi: 82
Pridružio se: Ned Mar 08, 2015 7:51 am

Re: Jel ziv ENES

Post od sarajevo.12 » Sre Jan 20, 2016 5:03 pm

Koliko si radio bluda godina e toliko cese cistir

Odgovori