Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Okt 26, 2013 9:37 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!

Ed-Dejlemi prenosi, od Ebu Bekra es-Siddika, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kazao: Donosite što više salavata na mene, jer je Uzvišeni Allah odredio meleka koji stoji pored mog kabura, pa kada neko iz mog ummeta donese salavat na mene, taj melek mi kaže: Muhammede, taj i taj čovjek, sin toga i toga, je ovog trenutka donio salavat na tebe.” (Albani ga smatra hasenom, dobrim)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Nov 20, 2013 12:47 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao : "Ne zavidite jedni drugima, nemojte zlonamjerno podizati cijenu robe, ne namećite se jedni drugima u kupoprodaji. Budite, Allahovi robovi, braća! Musliman je brat drugom muslimanu: ne čini mu nepravdu, ne omalovažava ga, ne ostavlja ga na cjedilu. Bogobojaznost je ovdje" - pa je tri puta pokazao na svoja prsa." Čovjeku je dovoljno zla da prezire svoga brata muslimana. Svakom muslimanu sveti su život, imetak i čast drugog muslimana." (Muslim)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Dec 27, 2013 4:55 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Od Ebu Hurejre, r.a. prenosi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s. rekao: “Neki covjek je bio u prostranoj bezvodnoj pustinji kada je zacuo glas iz oblaka: ‘Napoji bascu tog i tog!’ Oblak je plovio nebom i izlio kisu na neplodni kamenjar. Usred kamenjara nalazio se jarak koji je primio svu vodu. Onaj covjek je krenuo jarkom da vidi gdje ce se voda zaustaviti, kad tamo covjek stoji u svojoj basci i lopatom navraca vodu. ‘O Allahov robe, kako se zoves?’ – upita ga on. ‘Tako I tako.’- odgovori mu. Njegove ime odgovaralo je imenu koje je cuo iz oblaka. ‘A zasto me pitas za ime?’- upita vlasnik basce. Covjek odgovori:’Cuo sam glas iz oblaka iz kojeg je dosla ova voda da kaze: - Napoji bascu tog i tog, spominjuci tvoje ime. Pa sta ti radis s njome (bascom)?’. ‘Kad si to vec spomenuo onda da ti kazem: - Ja cekam njezine plodove, pa jednu trecinu od toga podijelim kao sadaku, jednu trecinu ostavim za svoju porodicu, a jednu trecinu vratim (misli se na sjeme koje se baci prilikom sjetve) u bascu.’” (Muslim)
Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: ”Allah je na pomoci (Svome) robu, sve dok on pomaze svoga brata” (Muslim

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Jan 02, 2014 6:42 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Hurejre, r.a., pripovijeda: „Došao je jedan covjek Allahovom Poslaniku i rekao: - Ja Resulallah, toliko sam bola pretrpio od sinošnjeg uboda škorpiona! Ne bi ti naudio da si navece proucio: E'uzu bi kelimatillahit-tammati min šerri ma halek (Utjecem se Allahovim savršenim rijecima od zla koje je stvorio.)“

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Mar 05, 2014 7:07 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Džubejr ibn Mut'im kaže: "Allahov Poslanik,sallallahu alejhi ve sellem, nam je spomenuo svoja imena rekavši: Ja sam Muhammed, ja sam Ahmed, ja sam El-Mahi (Brisač) kojim Allah briše nevjerstvo, ja sam El-Hašir (Sabirač) kod koga će se sabirati ljudi,ja sam El-Akib (Posljednji) poslije kojeg nema više vjerovjesnika.'" (Buhari 8/492,Muslim 2354,Tirmizi 2842,Ahmed 4/80,81,84)

Allahumme sali we selim ala nebijjina Muhammed

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Dec 01, 2014 5:42 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Od Abdullaha b. Omera, radijallahu anhu, prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Blago se usamljenicima“, tri puta. Rekoše: Allahov Poslaniče, a ko su usamljenici? On reče: „Dobri ljudi, rijetki među lošim ljudima, onih koji ih mrze više je od onih koji ih vole.“

Obavijestio nas je Esed sa svojim lancem prenosilaca od Salima Abdullaha da je čuo Resulullaha kako kaže: „Islam je počeo usamljen i završit će usamljen kao što je i počeo, pa blago usamljenicima.“ Neko reče: Allahov Poslaniče, a ko su usamljenici? On reče: „Oni koji popravljaju ono što ljudi pokvare (od moga sunneta).“ Ovo je posljednje što je prenio u poglavlju „El-Bide'u vel-havadis“ (novotarije i novonastale stvari) od imama, hafiza, Muhammeda b. Vedaha.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Okt 25, 2019 12:01 am

Ed-Dejlemi prenosi, od Ebu Bekra es-Siddika, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kazao: Donosite što više salavata na mene, jer je Uzvišeni Allah odredio meleka koji stoji pored mog kabura, pa kada neko iz mog ummeta donese salavat na mene, taj melek mi kaže: Muhammede, taj i taj čovjek, sin toga i toga, je ovog trenutka donio salavat na tebe.” (Albani ga smatra hasenom, dobrim)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Apr 25, 2021 10:12 pm

Abdullah ibn Abbas r.a prenosi: "Dok je Džibril sjedio kod Poslanika, s.a.v.s., čuo je jedan glas iznad sebe, pa je podigao glavu i rekao: 'Ovo su se vrata nebeska otvorila danas. Nikad do danas se nisu otvorila. ‘ Kroz njih je ušao melek jedan, pa Džibril reče: 'Ovaj melek sišao je prvi put na Zemlju. Nikad ranije nije silazio. ‘ Melek nazva selam i reče: 'O Muhammede, raduj se zbog dva svjetla (nur) koja su ti donesena, a prije ni jedan poslanik ih nije dobio, to su: Fatihatul kitab (fatiha) i završeci sure Bekare. Ti zaista nećeš ni harfa iz njih proučiti, a da nećeš to dobiti."'Muslim

Odgovori