Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Maj 01, 2005 12:42 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

“Reci: ’Ako Allaha volite, mene slijedite i Allah ce vas voljeti i grijehe vam oprostiti’." Ali Imran - 31

Prenosi se od Enesa r.a. da je rekao Allahov Posalnik s.a.v.s.: "Ko pri sebi bude imao tri svojstva osjetit ce slast imana: da voli Allaha i Njegovog Poslanika više od bilo koga (cega), da covjeka kojeg voli, voli samo radi Allaha i da prezire (mrzi) povratak u nevjerstvo, nakon što ga Allah išcupa iz njega, kao što mrzi da bude bacen u vatru.". Buhari i Muslim




AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Maj 04, 2005 3:03 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Allah subhanehu we te ala kaze: “Ljudima se cini da je lijepo ono za cim zude: zene, sinovi, gomile zlata i srebra, divni konji, stoka i usjevi. To su blagodati u zivotu na ovom svijetu.” (Alu Imran, 14)

Ka’b ibn Malik veli da je Poslanik Muhammed, s.a.v.s., rekao:
“Dva gladna vuka, koja bi pustlili medu stado ovaca, ne bi nanijeli vise stete od covjekove pohlepe za imetkom i casti koje stete njegovoj vjeri.” (Ahmed i Tirmizi, - sahih)

Muavija veli da je Poslanik, Muhammed, s.a.v.s., rekao:
“Ko voli da mu se ljudi uspravljaju i ustaju pred njim neka se pripremi za mjesto u u Dzehennemu.” (Ebu Davud, Tirmizi i Ahmed, - hasen, sahih)

Ebu Hurejre veli da je Poslanik, Muhammed, s.a.v.s., rekao:
“Cetiri osobe mrzi Allah: onoga koji mnogo prodaje a mnogo se zaklinje, siromaha koji je ohol, starca bludnika, i vladara nasilnika.” (Nesai i Bejheki, - sahih)


AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Maj 06, 2005 10:01 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Uzviseni Allah kaze: “Gospodar vas rekao je: “Zovite Me i Ja cu vam se odazvati!” (Gafir, 60)
“Dozivajte ponizno i u sebi Gospodara svoga, On nevoli one koji granice prekoracuju.” (El-A’raf, 55)
“A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, doista, blizu: odazivam se molbi onoga ko Me moli.” (El-Beqare, 186)
“Onaj koji se nevoljniku, kada mu se obrati, odaziva, i koji zlo otklanja.” (En-Neml, 62)

Suhejb ibn Sinan r.a pripovijeda da je čuo da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, rekao: "Čudan li je primjer vjernika! U svakoj situaciji on dobija a takvo stanje nije ni s kim drugim nego samo sa vjernikom; ako ga zadesi kakva radost, on zahvaljuje Allahu, džš, štom udonosi korist, a ako ga, oak, pogodi kakvo zlo i šteta, on se strpi, i postojano se drži, pa mu i ot donosi nagradu od Allaha, džš."Muslim

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Maj 07, 2005 12:41 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Penosi Hafiz Ebu el-Kasim et-Taberani od Ebu - Malika, koji kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja dusa, na Sudnjem danu ce biti prozivljene grupacije od vas koje ce okruziti Zemlju poput mrkle noci, a meleki ce govoriti: "Oni koji budu slijedili Muhammeda, s.a.v.s., bit ce u vecem broju od svih ostalih koji budu slijedili druge poslanike."

Prenosi Hafiz Taberani od Sevbana, koji kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Kad covjek uzme plod vocke u Dzennetu, na tom mjestu se pojavi novi plod."

Navodi Imam Ahmed od Enesa, koji kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Dzenetska ce ptica biti poput ogromne deve, a uzgajat ce se na dzenetskom drvecu." Ebu-Bekr upita: "O Allahov Poslanice, ove ptice su njezne" - na sto ce Allahov Poslanik: "Onaj ko ih jede njezniji je od njih" - i ponovi to tri puta. "A ja zelim da budes od onih koji ce ih jesti."

A prenosi Hasan ibn Urfe od Abdullaha ibn Mes'uda, koji kaze da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Kad bi pogledao u pticu u Dzennetu i zazelio da je jedes, dosla bi ti preda te vec pecena."

Prenosi Ed-Dahhak od Ibn-Abbasa, r.a., koji kaze: "U alkoholu imaju cetiri svojstva: opijanje, glavobolja, povracanje i mokrenje. A Uzviseni Allah, spominjuci vino u Dzennetu, uklonio je sve ove negativne osobine."


Prenosi Hafiz Ebu-Bekr Ahmed ibn Selman en-Nedzdzar od Sulema ibn Amira, koji kaze da su ashabi Allahova Poslanika, s.a.v.s., rekli:
"Zaista nas je Allah poducio preko beduina i njihovih zapitkivanja", pa kaze: "Dosao je jednog dana beduin, pa rece: 'O Allahov Poslanice, Allah je spomenuo u Dzennetu vocku koja moze nauditi njenom vlasniku?' Allahov Poslanik, s.a.v.s., upita: 'A koje je to drvo?' A ovaj odgovori: 'To je lotosovo drvo koje ima bodlje i nezgodno je za ubiranje.' Onda Allahov Poslanik, s.a.v.s., rece: 'A zar Uzviseni Allah ne kaze:
'Bit ce medju lotosovim drvecem bez bodlji.' Allah ce ukloniti bodlje sa tog drveta, a na mjestu svake bodlje bit ce plod. Ti ce plodovi iznicati iz tog drveta sa 72 vrste okusa, a ni jedna nece liciti na drugu."

Buharija i Muslim biljeze hadis od Ebu-Seida i Sehla ibn S'ada, a ovaj od Poslanika, s.a.v.s., koji je rekao: "Zaista, u Dzennetu ima drvo u cijoj hladovini putuje brzi konjanik sto godina bez prekida."

ZemZem
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Sre Maj 11, 2005 1:36 pm

Post od ZemZem » Sre Maj 11, 2005 1:41 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

u ime Allaha Mislotivog Svemilosnog!

Enes ibn Malik el Ensari r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, rekao: "Ako Allah dž.š. želi Svome robu hajr, onda mu požuri sa njegovom kaznom na ovome svijetu. A ako Allah dž.š., želi Svome robu zlo, onda mu odgodi kaznu za njegove grijhe, kako bi je u potpunosti iskusio na ahiretu." Zatim je rekao: "Zaista je veličina nagrade prema veličini iskušenja, zato Allah dž.š., kada zavoli jedan narod, postavi ga na razne kušnje, pa ako bude zadovoljan time, Allah bit će zadovoljan njime, a ako se srdi zbog toga, njemu pripada Allahova srdžba." Buhari

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Maj 14, 2005 10:54 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

EbuHurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Allah se smilovao čovjeku koji ustane noću, pa klanja i probudi svoju ženu, pa ako ne htjedne, zapljusne je vodom. Allah se smilovao i ženi koja ustane noću, pa klanja i probudi svog muža, pa ako ne htjedne, zapljusne ga vodom u lice."Ebu Davud - sahih

Amr ibn el Ahvas el Dzuseni prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je na Oprosnom hadžu, nakon što je učinio zahvalu i tesbih Allahu, dž.š., rekao: "I lijepo sa ženama postupajte, jer su one samo zatočenice kod vas. Ništa drugo vi od njih nemate, izuzev ako otvoren zinaluk učine. Pa ako to urade, onda ih napustite u postelji (prilikom spavanja), i udarite ih tako da ih ne ozlijedite, a ako vam poslušne budu, onda nemojte izmišljati neopravdane razloge da ih zbog njih korite. Zaista, vi imate odredena prava kod svojih žena, a isto tako i one imaju svoja prava kod vas. Vaše je pravo da im zabranite da dozvole ulazak u vašu kuću i sjedenje (boravak) u njoj onima koje vi ne želite, a njihovo je pravo da ih pristojno odijevate i hranite."Rijadussalihin-hasen sahih

Abdullah ibn Omer r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ko u ime Allaha zamoli zaštitu; zaštitite ga, ko u ime Allaha zatraži; podajte mu, ko vas pozove; odazovite mu se, ko vam učini dobročinstvo; uzvratite mu, a ako ne možete; onda molite Allaha za njega, sve dok ne pomislite da ste mu uzvratili punom mjerom."Rijadussalihin -sahih

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Maj 17, 2005 11:52 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Seid el Hudri r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Nijedan Poslanik, kojeg je Allah poslao prije mene, nije bio a da nije imao od svoga naroda drugove i pomagace (ashabe), koji su se držali njegovih sunneta, i slijedili njegova naređenja i uputstva. Zatim su poslije njih dolazile nove generacije ljudi koji nisu činili ono što su govorili, a činili su ono što im nije naređeno. Pa ko se protiv takvih bude borio svojim rukama, taj je mu'min, i onaj ko se protiv njih bude borio prezirući ih svojih srcem, mu'min je, i onaj ko se protiv njih bude borio jezikom (riječju), mu'min je, a ko ne bude ništa od toga troga činio taj nema imana ni koliko je trunka." Muslim

Ummu Seleme prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista će vam se nametnuti za vladare pojedini emiri (zapovjednici), pa ćete neke njihove postupke odobravati, a mnoge od njih ćete i osudivati. Ko bude njihovo zlo mrzio srcem svojim, cist je od grijeha, a ko ih bude otvoreno kritikovao, taj se osigurao od grijeha, međutim, ko im bude odobravao i pridružio im se... (taj je griješan zajedno sa njima)" Ashabi rekoše: "Zar se nećemo boriti protiv njih, Allahov Poslaniče?" "Ne, sve dok sa vama budu obavljali namaz."Muslim


AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Maj 18, 2005 10:01 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

EBU NEDŽIH AMR IBN ABESA ES-SULEMI prenosi: "Ja sam u džahilijetu smatrao da svijet živi u zabludi i da nisu postigli ništa, obožavanjem idola. Tada sam čuo da u Meki postoji čovjek koji priča razne vijesti. Pojahao sam svoju jahalicu i otišao njemu. Taj čovjek je bio Allahov Poslanik. Skrivao se od svojih protivnika koji ga progone. I ja sam, krijući se, došao njemu u Meku i upitao ga: ‘Ko si ti?' On mi reče: ‘Ja sam Poslanik. ‘ Ja rekoh: ‘A šta je to Poslanik?'Poslanik mu reče: ‘Mene je Allah poslao. ‘ Ja rekoh: ‘A sa čime te je Allah poslao?' On reče: ‘Poslao me je da pripovijedam potpomaganje rodbine, rušenje idola (kipova) i ispovijedanje vjere samo Allahu, bez pripisivanja mu druga. ‘ Ja rekoh: ‘Pa ko tebe slijedi? 'Poslanik reče: ‘I slobodni i robovi. ‘ Tada sa njim bijahu EbuBekr i Bilal. Ja tada rekoh: ‘I ja ću biti tvoj sljedbenik. ‘ Poslanik reče: ‘Zaista ti to nećeš moći sada nikako, zar ne vidiš moje stanje i stanje mojih sljedbenika, nego se ti vrati svojoj porodici, pa kada čuješ da sam ojačao, onda mi tek dodi. ‘ Pa sam se ja vratio svojoj porodici, a Allahov Poslanik, s.a.v.s., preselio je iz Meke u Medinu. Ja sam se počeo raspitivati o njegovim vijestima. Tako sam našao jednu grupu Medinlija i upitao ih: 'Šta radi čovjek što je došao u Medinu? Rekoše: 'Svijet mu sa svih strana hrli. Njegov narod (iz Meke) hoće da ga ubije, ali to nisu u stanju. ‘ Tada sam ja krenuo u Medinu i unišao Poslaniku, pa rekoh: ‘Allahov Poslaniče, poznaješ li mene?' Poslanik, s.a.v.s., reče: 'Da, ti si onaj koji se sa mnom susreo u Meki. ‘ Tada sam rekao: 'O Allahov Poslaniče, reci mi čemu te Allah podučio, a šta ja ne znam. Kaži mi nešto o namazu. ‘ Poslanik reče: ‘Klanjaj sabah - namaz, a zatim propusti da sunce izade i digne se za koplje od horizonta, jer ono izlazi izmedu robova šejtana i tada mu nevjernici čine sedždu. Zatim klanjaj jedan namaz, taj namaz je poznat i mnogi su mu prisutni, dok bude sjena koplja koliko koplje, pa onda prekini sa namazom, jer se tada Džehennem rasplamsa, pa kad se sjena poveća, onda klanjaj. Taj namaz je poznat i mnogi su mu prisutni, sve do ikindija - namaza, pa kada klanjaš ikindija - namaz, onda prestani do zalaska sunca. Sunce zalazi izmedu dva šejtanova roga. Tada suncu kafiri sedždu čine. ‘ Ravija dalje priča: 'Ja sam tada rekao Poslaniku: - Allahov Poslaniče, poduči me abdestu. ‘ -'Kada neko od vas pripremi sebi vodu za abdest i kada obavi ispiranje usta i nosa (sa ušmrkavanjem vode), tada mu spadnu grijesi njegova lica, usta i nosne šupljine, a kada opere svoje lice kako mu je Allah naredio, tada mu spadnu svi grijesi lica, sa vodom koja kapa s krajeva njegove brade, a kada operu ruke iza laktova, tada mu spadnu grijesi ruku preko vrhova njegovih jagodica; kada potare mokrom rukom glavu, tada sa njegove glave spadnu grijesi, sa vodom koja kapa sa kose. Pošto opere noge do članaka, tada mu spadnu grijesi nogu sa vodom koja kapa sa jagodica. Pa ako još ustane i klanja, pa zahvaljuje i slavi Onoga Koji je svega toga dostojan, pa ako još i srce svoje isprazni radi Uzvišenog Allaha, on je onda osloboden svojih grijeha, kao što je bio bezgriješan na dan kada ga je majka rodila. ‘ Kad je pričao ovaj hadis njegov ravija Amr b. Abbas ashab Ebu-Umam mu reče: "O Amre, sine Abbasov, pazi šta si sve rekao odjednom pred ovim čovjekom." Tada mu Amr reče: "O Ebu-Umame, ja sam već ostario, moje su kosti oslabile, a moj se edžel približio, a uostalom nemam potrebe da lažem na Allaha, niti na Allahovog Poslanika, s.a.v.s., Da ja ovo nisam čuo od Allahovog Poslanika jedanput, dvaput, tri puta (čak je brojao do sedam puta), ja ovaj hadis ne bih nikada saopćio, ali ja sam ga čuo i više puta od toga."

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Maj 19, 2005 5:26 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Taberani prenosi hadis od Ubadeta ibn Samita: “ Ako rob bude ustrajan pri svom namazu, I ako upotpuni abdest za njega, I ruku’u, I sedžde, I učenje na njemu, on mu kaže: Allah te sačuvao kao I ti mene što paziš, pa se uzdigne na nebo svjetleći, sve dok ne završi kod Allaha tražeći od Njega šefa’at za klanjača.”

Isa alejhis selam je kazao: "Ja sam Allahov rob" – ono reče -, "meni će On Knigu dati i vjerovjesnikom me učiniti i učiniće me, gdje god budem, blagoslovljenim, i narediće mi da dok sam živ molitvu obavljam i milostinju udjeljujem.” ( Maryam,30,31)


Uzvišeni je rekao našem Poslaniku Muhammedu koji je pečat svim poslanicima: “…zato veličaj Gospodara svoga i hvali Ga, i sedždu obavljaj, i sve dok si živ, Gospodaru svome se klanjaj!” ( Al-Higr,98,99)

I rekao mu je: « Obavljaj propise molitve kad Sunce s polovine neba krene, pa do noćne tmine, i molitvu u zoru jer molitvi u zoru mnogi prisustvuju. I probdij dio noći u molitvi, - to je samo tvoja dužnost; Gospodar tvoj će ti na onom svijetu hvale dostojno mjesto darovati.” ( Al-Isra’,78,79)

I kaže mu: “Naredi porodici svojoj da obavlja molitvu i istraj u tome!” (Ta-ha,132)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 19, 2005 1:05 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

"Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao mi je: ‘Hoćeš li da te podučim najvažnijoj suri u Kur'anu, prije nego što izadeš iz džamije?' Zatim me je uzeo za ruku pa, kada smo htjeli izaći, ja mu rekoh: 'O Allahov Poslaniče, rekao si da ćeš me podučiti najvažnijoj suri u Kur'anu?', a on mi odgovori: 'Elhamdu lillahi rabbil 'alemin (Fatiha) - to je sedam ajeta koji se ponavljaju ("Esseb'ulsemani") i veličanstveni Ku'ran koji mi je dat."' Buhari

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Maj 20, 2005 10:52 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Allah dz.s je odredio dobra i losa djela zatim to objasnio; pa ko bude odlučio učiniti dobro djelo, zatim ga ne učini (bude spriječen), Allah dzs mu to djelo upisuje u cijelosti kao da ga je i učinio, a ako odluči učiniti dobro djelo, pa ga i učini Allah dz,s mu ga upisuje deset do sedam stotina puta pa cak i vise. A ako zazeli učiniti neko lose dijelo, pa ga ne učini, Allah dzs mu upisuje jedno dobro djelo, ako zazeli učiniti neko lose djelo pa ga i učini, Allah dz,s mu upisuje samo jedno lose djelo.Muttefekun alejhi

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Uto Maj 24, 2005 12:50 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu



Imam Muslim rahiemehullah u svom ‘Sahih-u’ prenosi od Poslanika, s.a.v.s.:”Ko pode vracaru i upita ga o necemu, namaz mus e nece primiti cetrdeset dana!”.

Ebu-Hurejre r.a. kaze da je Poslanik s.a.v.s, rekao:”Ko pode vracaru i povjeruje u ono sto ovaj govori, porekao je ono sto je objavljeno Muhammedu s.a.v.s.” (Prenosi Ebu-Davud)

Poslanik s.a.v.s kaze:”Nemojte svoje kuce pretvarati u grobove; zaista sejtan bjezi od kuce u kojoj se cita poglavlje El-Bekare!”(Prenosi Muslim)


Buhari rahimehullah, prenosi od Ibni-Abbasa r.a. da je Poslanik, s.a.v.s. rekao Hasanu i Husejnu:”Vas otac (mislise na Ibrahima) je za Ismaila i Ishaka ovim rijecima trazio zastitu od Allaha:”E’uzu bikelimatillahi tammeti min kulli sejtanin we hammetin we min kulli ajnin lammetin” (Utjecem vas Allahovim savrsenim rijecima, od sejtana i tuge, i od zla oka).


Poslanik s.a.v.s. kaze:”Ko kaze:”La ilahe illa-llahu wahdehu la serike lehu lehul-mulku we lehu-hamdu we huwe ‘ala kulli sej’in kadir”, sto puta na dan, to mu je kao da je oslobodio deset ljudi; upisano mu je stotinu dobrih djela, optroseno mu je stotinu grijeha i to mu je zastita od sejtana u tom danu sve dok ne omrkne, i niko ne moze uciniti bolje djelo od tog njegovog osim onog covjeka koji to isto ucini vise od njega.”(Prenosi Buhari i Muslim)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Uto Maj 24, 2005 1:06 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu



Ugledavsi blistavu svjetlicu na nebu kako pada (meteor), Allahov Poslanik, s.a.v.s., je upitao svoje drugoeve: “Sta ste za ovakvo nesto govorili u dzahilijjetu da je?” – pa su odgovorili: “Govorili smo da je umor ili se rodio neko od velikana.” Na to je on rekao: “Ne, nije to. Ona ne pada ni zbog cije smrti, niti rodenja, nego meleki koji nose Ars, kada Allah odredi da nesto bude, pocnu velicati i slavti Allaha, zatim to od njih preuzmu stanovnici neba koji su nize njih, zatim stanovnici neba koji su nize ovih, i tako redom se dok velicanje i slavljenje ne dopre do stanovnika ovog neba, koji upitaju meleke koji nose Ars: ‘Sta je to odredio nas Gospodar?’ – pa ih obavijeste. Zatim se isto pocnu raspitivati stanovnici svakog neba, sve dok vijest ne dode do nama najblizeg neba, gdje gadani svjetlicama, sejtani prisluskuju vijesti i dojavljuju ih svojim prijateljima. Ono sto na ovaj nacin kazu je istina, samo sto (uz istinu) dodaju (lazi).” (Muslim, Ahmed i drugi)

- Upitan sta misli o vracarima, Allahov Poslanik, s.a.v.s., je odgovorio: “Nisu oni nista.” Pa su ga upitali: “Da, ali nam oni ponekad nesto kazu sto, zaista bude tako?” Na to je on rekao: “To je rijec istine koju ugrabi dzinn i dosapne je u uho svoga prijatelja, dodajuci uz nju stotinu lazi.” (Buharija)

- Drugom prilikom, Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: “Nema od vas niko, a da nema svoga druga (koji ga stalno prati).” (Muslim)

- Allahov Poslanik, s.a.v.s., je, takoder, rekao: “Sejtan kruzi covjekom kao sto krv kruzi krvnim sudovima. Stijesnite mu prolaze postom!” (Hadis se, u nesto drugaciojoj verziji, nalazi i u zbirkama od Buharije i Muslima)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 26, 2005 12:02 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!



Ebu Zerr r.a pripovijeda da je rekao: "O Allahov Poslaniče, koji je posao najbolji?" On mi reče: "Vjerovanje Allaha i borba na Njegovom putu." Zatim sam ga upitao: "Kakav (koji) je rob najbolji?" (za kojeg bih imao najveću nagradu ako ga oslobodim.) "Najbolji rob je onaj koji je najcjenjeniji kod svoga gospodara i najskuplji po procjeni", odgovori on. Zatim sam mu rekao: "A ako ne uradim (ništa od toga)?" "Onda pomozi drugoga u njegovom poslu, ili uradi onome koji nije u stanju uraditi što je započeo", reče on. Zatim mu rekoh: " O Allahov Poslaniče, šta ako ja ne mognem ni neki posao obaviti?" On mi reče: "Čuvaj se da nekome zlo ne učiniš, pa će ti se i to računati kao sadaka od tebe." Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Maj 29, 2005 9:43 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!



Abdullah ibn Mesud r.a je rekao: Bilo nas je oko četrdeset s Poslanikom pod šatorom. Allahov Poslanik, savs, tada je upitao: Da li biste bili zadovoljni da budete četvrtina Džennetlija? Odgovorili smo: Da. Ponovo je upitao: Da li biste bili zadovoljni kada biste činili trećinu Džennetlija? Odgovorili smo: Da. Tada je rekao: Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedov život, ja se nadam da ćete vi činiti polovicu Džennetlija, jer će u Džennet ući samo ko bude musliman. Vi ste u odnosu na nevjernike kao bijela dlaka na koži crnog bika, ili kao crna dlaka na koži crvenog bika.Muslim

Odgovori