Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Uto Dec 25, 2012 10:56 pm

salihp napisao:Esselamu alejkum.

Da ne otvaram bezveze novu temu, pitaću braću ovde jedno pitanje vezano za gusul i abdest. Pročitao sam negdje da je Poslanik a.s. rekao da ukoliko se dodirne polni organ prestaje da važi abdest te ga je neophodno uzeti ponovo. Mene zanima (malo je možda glupo s moje strane što pitam ovo) ukoliko ja prilikom gusula dodirnem polni organ, jesam li ja dužan uzeti abdest ponovo iako sam ga uzeo prije no sam krenuo s kupanjem? Ja se izvinjavam sestrama koje budu čitale ovo. :roll:

Mama Limenko, položio sam ispit, dobio sam 9. :D
I sta ima ono mrsko ti ucit, ha? Sve ti mrsko, a devetke se u index upisuju.
Malac, ima da nam svima posaljes po vel'ku Milku, meni onu s keksom, a ostalima sta zele. :mrgreen:
Cestitke i samo nastavi tako.
Sto se tice pitanja, i meni je to bila dilema i trazio sam odg., a ti ga mozes naci na www.n-um.com, mislim da je Elvedin Pezic pisao o tome. U osnovi ne treba se uzimat iabdest nakon kupanja, a slusao sam nedavno nekog sejha, ne mogu se imena sjetiti, koji veli da ne kvari abdest dodirivanje stidnog mjeste, pod uslovom da to dodirivanje nije radi strasti, nego slucajno ili preko odjece ili krpe, npr. u slucaju kad se brises peskirom i tome sl. Ne znam sve detalje, ali svakako ptrazi na ovoj stranici.

@Limenko, ovo sto napisa pod R. br. 4 nije mekruh, nego cisti haram. O tome procitaj detaljno obrazlozenje i fetvu dr Jusufa Karadavija, a mogu ti preporuciti i knjigu od mr Safeta Kuduzovica "Stav Islama o bradi, pusenju i muzici", pa ces vidjeti koliko je to zlo.

@amellie, kad spomenes Zg meni srce zaigra. Ja sam se zaljubio u taj grad, jer mi je prelijep, divan i ljudi su zaista super. Sjecam se i mog prvog dolaska u Zagrebacku dzamiju i dzume kod hfz Alilija... Uh, pozelio sam malo svijeta vidjeti.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Haris » Sre Dec 26, 2012 6:01 am

More i meni milkača :D

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 7:39 am

Hahaha, hvala vam svima, milke će te dobiti kad vam dođem u Zavidoviće (jeste li svi odatle)? :D

Znači ispravno sam postupio, dobro je. :)

Kenane brate, htio sam te još nešto pitati. Preporučio si Limenku knjigu "Stav Islama o bradi, duhanu i muzici". Ja sam tu knjigu neki dan pročitao, i poslao sam ti pr. poruku, ti je očigledno nisi primio, a bilo je vezano za bradu kod muslimana. Da li je istina da je to obavezno svakom muslimanu? Tamo piše da ne postoje jasni dokazi da su se Poslanici ikada brijali, i da je svako potkraćivanje i uljepšavanje iste haram, neki učenjaci su to nazivali masakriranjem lica i da na taj način muškarci oponašaju žene a Poslanik je takve muškarce prokleo. Malo me to zabrinulo, pošto je nemam i ne sviđa mi se to iskreno. :shock:

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Sre Dec 26, 2012 2:20 pm

salihp napisao:Hahaha, hvala vam svima, milke će te dobiti kad vam dođem u Zavidoviće (jeste li svi odatle)? :D

Znači ispravno sam postupio, dobro je. :)

Kenane brate, htio sam te još nešto pitati. Preporučio si Limenku knjigu "Stav Islama o bradi, duhanu i muzici". Ja sam tu knjigu neki dan pročitao, i poslao sam ti pr. poruku, ti je očigledno nisi primio, a bilo je vezano za bradu kod muslimana. Da li je istina da je to obavezno svakom muslimanu? Tamo piše da ne postoje jasni dokazi da su se Poslanici ikada brijali, i da je svako potkraćivanje i uljepšavanje iste haram, neki učenjaci su to nazivali masakriranjem lica i da na taj način muškarci oponašaju žene a Poslanik je takve muškarce prokleo. Malo me to zabrinulo, pošto je nemam i ne sviđa mi se to iskreno. :shock:
Cuj jesmol svi iz Zavidovica?! :o
Jel to Zavidovici glavni grad, pa pitas jesmo svi 'ozdola'?! :D

Sto se tice brade, ako si citao knjigu od Kuduzovica onda je sve onako kako stoji u toj knjizi i svaka knjiga koju nadjes od njega je zasnovana na vjerodostojnim hadisima, a ako i navede neki koji nije vjerodostojan, znaci ako je hadis slab ili izmisljen, on to navede, objasni i prokomentira.

E sad, ne sjecam se da je navedeno u toj knjizi da je Poslanik a.s. prokleo muskarce koji briju bradu. Skracivanje, odn. potkracivanje brade je dozvoljeno, kao i uljepsavanje iste u smislu da je cesljas, mirises... Brijanje je haram, a o tome je recimo i Ebu Hanife, rahimehullahu teala, pisao. Muhammed a.s. je imao gustu bradu koju bi kratio do duzine koja moze stati u jednu saku i to je dozvoljavao. Vecina ucenjaka je na stavu da je brada vadzib, analogno tome, brijanje iste je haram i covjek je grjesan za to. E sad, druga je stvar sto neko potkracuje ili ne, brije ili ne, ni kod mene nije duga brada, da se razumijemo. Btw, ljudi ja nisam fakih da dajem odgovora na pitanja, samo sam procitao par knjiga i nastojim da to primijenim u svom zivotu.

P.S.
nisam dobio nikakvu poruku od tebe, mozda si nekom drugom kenanu poslao.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Senad » Sre Dec 26, 2012 4:04 pm

Šejh Haris rasčisti ove komentara Pokvariše temu :mrgreen: ili ponovo napravi drugu temu trajlabe ,tjalabe refko i čobme bacaju bombe :mrgreen: :lol:

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 4:16 pm

Hahah, ma ne, ako nekad budem dolazio tamo, zato pitam da vas upoznam, pa lakše će mi biti ako ste svi iz jednog mjesta hahah :D

Ne, ne. Nije prokleo muškarce koje briju bradu, već je prokleo muškarce koji oponašaju žene, a muškarci ih oponašaju kako je tamo navedeno, brijanjem brade.
Brate, neka mi Bog oprosti, ova naša vjera je prestroga, to je fakat. Te nemoj ovo, te nemoj ono, subhanallah ovo... Ima hadis gdje piše da je dozvoljeno potkraćivanje ali je ocjenjen slabim i to pod uslovom da je brada prešla dužinu šake :O Bezveze mi je da zbog toga odgovaram na onom svijetu. Džaba klanjam onda, kad ću opet goriti. Subhanallah.

Ne znam, nisam siguran za poruku, zašto nije otišla.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Sre Dec 26, 2012 5:52 pm

salihp napisao:Hahah, ma ne, ako nekad budem dolazio tamo, zato pitam da vas upoznam, pa lakše će mi biti ako ste svi iz jednog mjesta hahah :D

Ne, ne. Nije prokleo muškarce koje briju bradu, već je prokleo muškarce koji oponašaju žene, a muškarci ih oponašaju kako je tamo navedeno, brijanjem brade.
Brate, neka mi Bog oprosti, ova naša vjera je prestroga, to je fakat. Te nemoj ovo, te nemoj ono, subhanallah ovo... Ima hadis gdje piše da je dozvoljeno potkraćivanje ali je ocjenjen slabim i to pod uslovom da je brada prešla dužinu šake :O Bezveze mi je da zbog toga odgovaram na onom svijetu. Džaba klanjam onda, kad ću opet goriti. Subhanallah.

Ne znam, nisam siguran za poruku, zašto nije otišla.
Refko i Chombe bacaju bombe... A da se mi svi tebi svalimo na konak jedno 7 dana? :lol:

Brate dragi, pazi sta pricas. TEske su rijeci kad kazes da je ova nasa vjera teska ili prestroga. To sto su nama nametnuti neki principi, pravila ponasanja, kako kroz drustvo, tako i sistemski, ne znaci da je nasa vjera prestroga. Naprotiv, nasa je vjera u potpunosti u skladu sa prirodom covjek, kako zene, tako i muskarca. Brada i jeste ukras muskarcu, da nije tako, ne bi Allah svt dao da samo muskarcima raste, a zenama je ukras nesto drugo pa je u onome sto je ukras zeni, uskraceno muskarcima i obratno.

Kaze Allah svt u Kur'anu: "Mi čovjeka stvaramo u skladu najljepšem" (Et-tin; 4), pa kad malo usporedis sa ostalim stvorenjima, zamisli kakva su ona, ako smo mi u najljepsem skladu stvoreni. Za neke propise se zna zasto je bas tako, ali za neke samo mudrost i pouku znaju Allah svt. Npr, zasto je propisano da sabah ima 2 rekata, a recimo aksam ima 3 rekata (govorim o fazrovima) i koja je mudrost toga? To samo Allah zna, isto kao sto samo On svt zna koja jje mudrost pustanja brade. A nas zivot na dunjaluku je samo put i nacin da dodjemo do Allahovog zadovoljstva na ovom i buducem svijetu i da nas On nagradi džennetom, inšaallah. Nista nije tesko niti prestrogo, a to sto ljudi sebi prilagodjavaju stvari, to je samo sejtanski posao,

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Ummah » Sre Dec 26, 2012 5:56 pm

Esselamu alejkum, sine salih. :)

dodjoh samo da ti zabranim kupovinu milki. nikom. nikada. jesi li cuo? milku proizvodi kraft foods, a vlasnici su jevreji.

e, sad, da ti objasnim nesto, sinak. ja protiv jevreja nemam ama bas nista. ljudi kao i svi drugi. svakom svoja vjera i...da je Allah htio svi bismo bili iste vjere, zato se ne mijesam u Bozije i postujem svakog insana i volim svakog insana koji u sebi ima dobra.

nemam, znaci, apsolutno nista protiv jevreja, ali imam protiv njihovog genocida nad palestincima. stoga spadam u red onih koji ne kupuju njihove proizvode, ni pod razno. ako malo proguglas na engleskom, saznat ces da su brojni ljudi, raznih vjera, koji se drze ovog pravila tj. bojkota jevrejskih proizvoda.

naci ces kako je brajton univerzitet za ovaj bojkot, neki profesori sa univerziteta liverpul, studenti toronto univerziteta, kanadska crkva,brojni akademici sirom svijeta, cak i neki jevreji slijede isto pravilo. navela sam nemuslimane koji se bojkotom protive izraelskoj okupaciji. a gdje smo mi u svemu tome? nazalost, nesvjesni. pogotovu muslimani bosne, brojni koje znam i koji ismijavaju ovakve kampanje - 'eh, ko da ce marka od moje kole nesto da znaci?' i tako unedogled.

ljudi, mogla bih o ovome danima, iako nije tema, ali imam obaaaaaveeeeeeeeeeeezaaaaaaaaa i nece me biti neko vrijeme. :wink:

selam svima!

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od Ummah » Sre Dec 26, 2012 5:58 pm

Kenane, jos tebi da odgovorim, prije nego isparim. ucenjaci se razilaze u vezi sa cigaretama. po nekima je pokudjeno, a po nekima haram, pusiti ih. tako da...

moram da idem. selam!

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 6:03 pm

Znam brate da su teške zato i kažem neka mi Bog oprosti, ali u ovim vremenima, okružen ovakvim ljudima nije lako poštovati i pridržavati se svih tih propisa. Fakat bi mi lakše bilo da živim u Arabiji što mi je i želja. (Tako nekad maštam o tome kako ću jednog dana tamo otići i proučavati šerijatsko pravo). :D

Majko, ne kupujem ja to, otac donese iz Njemačke hahah :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Sre Dec 26, 2012 7:16 pm

Limena, imas li dokaz da su vlasnici jevreji? Ako i jestu sa njima nije zabranjena trgovina, niti je zabranjena trgovina sa bilo kojim drugim inovjercima.
Dalje, imas li dokaz da oni finansiraju Izrael? Ako imas daj ih ovdje. Znam da ljudi pricaju. Ljudi u svijetu bojkotuju Kraft foods zbog raznoraznih razloga. Jedni zbog toga sto kupuju secer iz tamo nekih presiromasnih zemalja i prodaju ga po enormnom visokoj cijeni u odnosu na kupovnu, drugi ih bojkotuju zbog toga sto ubacuju neke kancerogene tvari, treci (muslimani) ih bojkotiraju jer su vlasnici jevreji i jer oni po difoltu kao finansiraju Izrael. Najzalosnije je sto muslimani padaju na takve neprovjerene i lazirane podatke i samo reci da je cifut i da se Izrael finansira od tih para, ma nema svi muslimani svijeta s pola mozga ce ustati i bojkotovati takve. A to sto samo 2-5% muslimana klanja bes vakat, sto ih samo 30% zna sufaru, a da ne govorim da je mozda samo 1% ili cak 1 promil njih procitalo neku knjigu o Poslaniku s.a.v.s. to ne treba da se dira. Hajmo mi bojkotovati Kraft.

Sestro u islamu, ja tvrdim da ima racunar u kojem je barem jedan njego dio Intel-ov. Intel je Izraelska firma, gdje su osnivaci izraelci. Hoces ti sad baciti svoj racunar? Garantujem ti da kad bi kupila bilo koji racunar, recimo sa AMD-ovim procesorom, da ces siguran sam u njemu ipak dobiti recimo Intel maticnu ili Intel grafiku i sl., tako da nema sanse da izbjegne takve stvari. Ljudima je sitnicarenje i bavljenje glupostima postalo zanimacija, a ne razmisljaju o najbitnijim stvarima.

Licno sam kupovao, kupujem i inšaallah cu kupovati Milku, jer je najbolja cokolada koju sam do sada jeo, ne sve, ali ogromna vecina. Coca colu ne pijem jer je ne volim, ali pijem Fantu, pijem Schweppes Tangerinu, pijem Cappy sokove... sve su to Coca cola company brandovi. Tih i takvih podvala ima mali milion, a musliman ne smije vjerovati u te i takve informacije dok zaista nema neoborive dokaze da se radi upravo o onome o cemu se prica.

Drugo, sto se tice cigara, veoma mali broj i to vecinom onih koji su skloni zapaliti i sami, kazu da je to mekruh, a vecina onih koji se zaista pridrzavaju propisa vjere, Kur'ana i sunneta, su cvrsto na stavu, potrkijepljeni dokazima iz Kur'ana i sunneta, dodatno i sa medicinskim istrazivanjima o stetnosti pusenja, da je cigara ne mekruh nego haram. Nek znas da i za mekruh imas grijeh, pa ko pusi skuplja i te mekruhe, a valja odgovarati i za to.
http://www.akos.ba/pusenje-je-haram-po- ... erilima-2/

@salihp, iskusenje jeste u danasnjem vremenu, ali Islam sam po sebi nije tezak, strog...

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 7:21 pm

Hej, i ovo da vas pitam. U petak imam predavanje koje će trajati 6 sati, tačnije do 3 posle podne. To mi je ja mislim poslednje predavanje iz ovog predmeta, što podrazumjeva da moram ostati jer će nam dijeliti potpise. Hoće li meni biti grijeh ako izostavim džumu? Da li je ovo dovoljno jak razlog da ovaj petak ne odem?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Sre Dec 26, 2012 8:07 pm

salihp napisao:Hej, i ovo da vas pitam. U petak imam predavanje koje će trajati 6 sati, tačnije do 3 posle podne. To mi je ja mislim poslednje predavanje iz ovog predmeta, što podrazumjeva da moram ostati jer će nam dijeliti potpise. Hoće li meni biti grijeh ako izostavim džumu? Da li je ovo dovoljno jak razlog da ovaj petak ne odem?
Tvoje je da sve uradis da ostvaris svoje pravo i obavezu, koje ti je i zakonom zagarantirano, a to je da odes na dzumu, a nacina je puno. Mozes pobjeci s predavanja, ali nije svojstveno jednom muslimanu. Zato je bolje da otvoreno svom profesoru/profesorici kazes od 12, do otprilike 12:40 imam obaveznu sedmicnu molitvu i mogu li dobiti slobodno vrijeme tad, a da poslije odmah dodjem i da mi date potpis. Otvoreno pitas i vidjet ces da ce te ljudi vise cijeniti zbog tih rijeci. Tek ako ti ne dopusti, provjeris kad ce biti dijeljenje potpisa i ako ces mozda to prpustiti pokusas opet da nesto izvrdas, ako ne opet se trudi da ostvaris svoje pravo.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od salihp » Sre Dec 26, 2012 8:20 pm

Ja sam jednom tu profesoricu pitao da me pusti da obavim molitvu, ali mislim da nije bio petak... zato me malo blam pitati je opet, ali nije pravila nikakvu frku oko toga, nadam se da neće ni sad.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Trajla baba be [Forumaši o muževima i ženama] :D

Post od kenan79 » Sre Dec 26, 2012 8:56 pm

salihp napisao:Ja sam jednom tu profesoricu pitao da me pusti da obavim molitvu, ali mislim da nije bio petak... zato me malo blam pitati je opet, ali nije pravila nikakvu frku oko toga, nadam se da neće ni sad.
Brate, nema opravdanja da ne obavljas namaz, osim u rijetkim slucajevima, npr.: kad covjek prespava namaz i sl., a tebi da bude blam da pitas da te pusti na namaz, to ne treba i ne bi smjelo da ti bude blam. TO je problem ne tebe, nego vrijednosti kojima smo generacijama odgajani. Mene je kao dijete bilo stid zvati svog babu rhm, babom. Svi zovu tata, ja da zovem babo, stid me nekako bilo, ali eto tako sam ucen, ne od strane roditelja, nego kroz sistem, skolu... Sad me stid, sto sam se toga stidio, ali elhamdulillah i to se promijenilo. A tebi ne bi smjelo biti blam, jer bi se trebao bojati da ne budes izblamiran na Sudnjem danu. Ne zelim da te plasim, ne daj mi Boze, nego zelim da pokusam da ti kazem da ne smijemo da se stidimo nase lijepe vjere i vjeruj mi vise te cijene ljudi kad imas nesto svoje, kad pokazes svoju osobnost, a osobnost muslimana je njegov ahlak, namaz, ustrajnost, poboznost...

Kad sam bio u Zagrebu prije 3 godine, bio je petak u jednoj firmi u kojoj su 100% katolici ili mozda i ateisti, ljudi koji ne idu ni u crkvu, ni u bilo koju bogomolju, popiju vise alkohola u jednom danu, nego ja voda u hefti..., kad sam rekao da bih trebao na dzumu u dzamiju, koja je bila od sjedista firme udaljena nekoliko kilometara, ako ne i i desetak mozda, bez ikakvih problema me je kolega odvezao autom, sacekao da obavim dzumu i vratili se nazad. Veoma rado ej to uradio. Trebamo biti pokorni i iskreni muslimani i svi ce nas vise cijeniti, vjeruj mi.

Odgovori