vjernik ili licjemer

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 1:56 am

Selam Alejkum

Prvi put sam u forumu i hallallite mi ako imam neke greske. Ne znam dobro ni da pricam bosanski i ne znam jesam li licjemer ili pravi vjernik. Imala sam puno sihra to jeste vise njih i na kraju sihr sizofrenije. Izlijecila sam se zahvaljujuci Allahu s.w.t.a, pocela sam da ucim i da ucvrstim svoj iman, citajuci malo suru Al Baqara, malo me poducili mumini, i puno toga preko interneta i preko you tuba, medjutim cesto imam iskusenja nesto preko snova a nesto na javi. Posto zivim u srecnom braku a bilo nam je napravljen i sihr rastavljenja sto nas je ALLAH S W T A i tu izlijecio Elhamdulilah i zivimo u lijepoj harmoniji. Medjutim nekad imamo toliko iskusenja da dodje i po malo i do svadje ili ja padnem u depresiji koja traje 2 dana najvise i onda se opet vracam zikrim i ponovo na normali, sve sto citam prenosim na mog supruga, npr kazem danas sam pogledala ili procitala to i to, ili, kazem najuzhoj familiji ali su me poceli kritikovati i osjecam veliki strah da se ne ogrijesim i da se Allah s.w.t.a. ne srdi na mene jer to prenosim a nisam prava muminka pa me cak suprug npr rekao da se ponasam ko licjemer, a najvise sam to prenosila da bih dobila podrsku da se sama ne borim vec da smo bar mala skupina,lakse je vjernicima kad su zajedno nego sami, procitala sam da je srce prevrtljivo cas zeli ono cas zeli ovo, ne znam hallallite mi ako negdje pogrijesim i molim vas kritikiujte me ako grijesim. i tako da sam odlucila da vise nikome nista ne pricam ono sto procitam. Svi znamo koji su grijesi mali i veliki, pa me strah za svoje najblize a najvise za sebe, ne mogu u ovoj okolini da ucvrstim svoj iman a zivim u krscanskoj zemlji gdje nema bas puno vjernika, zelim da zivim onako kako su zivjele zene u vrijeme Poslanika s.w.t.a ali ne znam kako da nadjem tu snagu, borim se sama sa sobom a suprug mi stalno govori polako ima vremena, nema vremena po meni zelim to sto pre ali nikako da skupim snagu, slaba sam. Ima li neki nacin da ucvrtnem svoj iman i da zavolim Allaha onako kako Uzvisenom i dolikuje, toliko imam nedoumica da cak i dok ovo pisem strah me da se ne ogrijesim. Molim vas recite mi bar neto kako i sta da radim.P.S. Zaboravila sam reci da klanjam 5 vakata samo nekad ne bas na tacno vrijeme i nekad a u zadnje vrijem ne propustila bih sunnet jer nekad kad je vrijeme klanjanja ja jednostavno mi se oduzme tijelo i samo bih lezala onako omalaksala i sve evo sad cu li ustanem,ali odklanjam nekad sve na vrijeme a nekad po neki vakat ne bas u tacnom vremenu najvise podne, i da navedem da sam imala i zdrastvene probleme. Sellam Allejkum i Hvalla Dragom Allahu inshaallah nas sve uputi na pravi put vjernika.

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Mariam » Uto Maj 22, 2012 4:48 am

Selam alejkum i dobrodošla nam :)

Dakako, po mom mišljenju je bolje da insan sam sebe ispituje stalno i da sagleda sve svoje greške, nego da se uljuja u sigurnost svojih 5 dnevnih namaza i tako misli da mu je dženet garantovan.

Svidilo mi se je jednom predavanje jednog imama, gdje je rekao da u Islamu zasigurno znaš samo da možeš iči u džehenem. I ja lično mislim da je upravo kritično razmišljanje o sebi najbitniji faktor prema boljem ahlaku. Isto ako si obkružen muslimanima ovo je veliki hajr, da te oni upozore na neku grešku - koju sam nemožeš vidjeti. Znači uspoređuješ svoje radnje, sa opisom ponašanja onog iz Kur'ana i hadisa i slušaš svoju braču/sestre.

Osim toga, ljudi smo zaboravna biča. Ja imam običaj da čitam Kur'an i da lijepim post-it na ajete, za koje lično smatram da upozoravaju/ogovaraju ljude kako da se ponašaju u nekim stvarima. Kako musliman pravilno da reaguje. Onda iznova čitam ajete.Ovo je veoma opširna tematika. Inshallah, pogledati ču za kakvim predavanjima u vezi ovoga pa se navratiti i nalijepiti da se čuje mišljenje obrazovane uleme.

Ali eto ljudima iman pada i raste. Kad ja osjetim da iman opadne, posvetim se više učenju Kur'ana i povečam ibadet. Počnem klanjati nočni namaz i učiti Kur'an do sabaha i duže. Posebno se posvetim znači ibadetu ponoči u tišini. Veoma pomogne. Promjene na meni se odma primjete.

A ako insana uhvati tegoba ljenaluka kad je u pitanju ibadet, neka dovi da mu Allah olakša. Ja naprimer radi džinskih napada sam imala poteškoče sa namazom. Dovila sam, da mogu samo tog da obavim u miru. Sad klanjam inshallah uredu, nema napada ljenaluka i tromosti. Ako šta bude, džini napadaju izvan namaza.

Znači dova,dova,dova, nijet, pouzdanje i ustrajnost u ibadetu.

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Mariam » Uto Maj 22, 2012 5:10 am

Ah da, inače žene jesu sklonije ogovaranju. Obično ovo biva jer nemaju o čemu pričati (nemaju skupnih interesa). Ovde ti je moj savjet da uzmeš i čitaš dosta literature (islamske, pa i naučne o prirodi, životinjama itd.) pa ako se snadješ u situaciji da neko ogovara, ti prefokusiraš temu i dijeliš znanje (pa tako izbjegneš pričanje o besmislenim stvarima) :)


A evo par video predavanja na temu:

Tekst: Kako osnažiti iman - link na minber.ba
http://minber.ba/index.php?option=com_c ... &Itemid=62

Audio predavanje: Djela koja kvare iman
http://www.n-um.com/?q=node/766

Jačanje imana (prevod bosanski):


Ovo je u engleskom, video predavanje:


Selam alejkum.

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 5:24 am

Allah te nagradio InshaAllah

U pravu si ,ja npr najljepse i nekako najvise osjecam jak iman navece kasno u noc, i to isto radim klanjam nafile, cak ne spavam citavu noc do sabaha, a poslije sabaha zikrim, naravno ne bas cesto ali kad osjetim da me npr nesto ometa, da mogu ja bih svaku noc tako do sabaha ali posto sam supruga i majka onda je to malo teze, ali tesko je zato sto niko nce da prihavati u mom okruzenju da se meni bas zuri jer nikad nam se ne zna kad ce doci taj cas u prelazak u drugi svijet, a pogotovo kad se sjetim patnje kabura. Nekad osjetim tako jak iman ali nekad neka rijec me nekako srozi, kao npr ja jos nisam pokrivena, i zbog toga se i najvise osjecam kao i licjemer, i kazem odkud meni pravo da pricam nekome o I slamu i ako mnogo toga znam Iz Kur'ana i Ehli sunneta kad jos nisam pokrivena, a opet nekad vidim da odjeca i ne cini covjeka ali ipak Allh s w t a je rekao "A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi išta osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje..." (En-Nur, 31)

E to je sestro ono sto mene najvise muci, ma ne znam vise, mene samo strah da se ne ogrijesim a ipak mislim da klanjanjem 5 vakata, nafila namaza, duha namaza iskrenim srcem najvise se rob blizi svome Gospodaru a ja to sve znam a ne primjenjujem cesto, jedino nocni namaz i to kad mogu i kad mi se dijete ne dize nocu.... Allah najbolje zna Mercy sestro ovo sam vec odgledala par puta ali ponovo cu, takodje cesto idem i na sajt put vjernika....

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 5:30 am

Elhamdulilah nemam takvo okruzenje da ogovaraju a ako se i nadjem polaako se povucem, jedna sestra u Islamu mi je rekla islam je poceo sa jedinkama pa budi ti ta jedinka, ali iskreno, ne znam nije mi bas lako, potrebna mi je podrska, a nekad tako stanem i preupitam se jesam li vjernik il licjemjer, toliko toga znam a ne primjenjujem... Hao npr Hidzab, a volim tako volim kad vidim slike ili you tube a na sebi nikako da primjenim

Allah te nagradio, hvala ti

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Mariam » Uto Maj 22, 2012 8:57 am

Neznam, šta da ti kažem sestro. Svaki insan poznaje najbolje svoje stanje i šta je u mogučnosti da čini pa tako je i pitanje hidžaba.

U današnjici bi rekla da je ženama težak taj korak zbog neislamskog okruženja i ogromne propagande, koja je diguta sa strane medija protiv muslimana. Reklo bi se, kad se djevojka pokrije postane ekstremista ili vehabija. Tako ti je danas. Dunja se je okrenuo naopako.

Ja sam pokušala dvaput i pala pod pritiskom okoline. Jednostavno bilo je previše za mene. Kod kuče galama, svadja, čitava porodica se je urotila protiv mene. Napolju kad izadjem, tišina i milion pogleda, svijet se okreče. Insan da bi gol hodao dobio bi manje pozornosti. Mada ni ovo nije izgovor...ali ja zaista ne volim pogleda ljudi na sebi. Manje me se primjeti, sretnija sam :) Mislim ipak da je olakšica udatoj ženi, koja netreba da zbrinjava sebe i podrška muža muslimana. Nema naprosto potrebe da hoda izvan kuče, zato.

Zbog ovih stvari svi moramo težiti, da se vratimo zemljama koja su pod okriljem Islama. Ja imam nijet inshallah diplomirati i seliti se odavde. U interesu mi je istok ali prvo da se izvide ove političke situacije dole, koje se dešavaju. Znam za par brača i sestara, koji su se odselili. Kažu da je divota od života :D

Nek ti Allah olakša i neka ti bude u pomoči.

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 10:10 am

Amin InshaAllah svim vjernicima i vjernicama InshaAllah i svim onima koji su u zabludi ili ne znaju..... poslala sam ti privatnu p. ako sam uspjela :)

emina3108
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Čet Maj 10, 2012 2:54 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od emina3108 » Uto Maj 22, 2012 10:46 am

Esselamu alejkum drage sestre,

znam na licnom iskustvu koliko je zeni potrebno da se pokrene po pitanju hidzaba, bas zbog okruzenja u kojem se nalazi. Eto, ako ce vam sta olaksati da ukratko napisem, moj pocetak je bio takav da sam prvo pocela nositi odjecu koja je duga i siroka. Danas elhamdulillah ima dovoljno "moderne" duge i siroke odjece, premda ne treba zaboraviti da zena muslimanka ne smije da bude upadljiva u javnosti. Bolje je da se modira muzu u kuci. ;-) Nakon sto sam navikla sebe, a i okolinu, na dugu i siroku odjecu, nije bilo potrebno napraviti veliki korak pa da na sve to dodje i mahrama. Elhamdulillah, do sada sam u 95 posto slucajeva nailazila na pozitivna iskustva sa okolinom, a na kraju krajeva, najbitnije i najodlucnije je da je nas Gospodar zadovoljan s nama!
Sjetimo se samo iskusenja kroz koja su prolazili, a i danas prolaze muslimani sirom Svijeta. Sta je nas hidzab spram toga?

Molim Allaha da nam olaksa i ucvrsti nas iman! Amin.

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 11:08 am

We alejkum sellam

Pa ta ko sam ja htjela,tako sam i pocela ali mi rekose da ne treba tako, da je to samo moda i da gledam imidz sto nije tako, i da treba da bude siroka haljina i to je to , sve to kao je samo moda i tunike itd da ne nabrajam. Kao ako osjetis ti ces to odmah haljinu dugu i siroku ( sto se meni svidja ) ali imam neki strah, a nemam nikakvu podrsku. Najvise me pogodilo kad su mi rekli ako volis ALLAHA s.w.t.a kao ti ces se odmah pokriti nema sta ovako onako. Opet kazem Allah s.w.t.a. najbolje zna

emina3108
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Čet Maj 10, 2012 2:54 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od emina3108 » Uto Maj 22, 2012 12:57 pm

Sarah, da li ce biti neumjesno ako te upitam kakvu vrstu odjece trenutno u javnosti nosis?
Ti vec kazes da ti se svidjaju haljine. Mislis li tim na dzilbab ili duge haljine kakve se uobicajeno nose u nasim krajevima?

Normalno je da iman nije konstantan, t.j. da moze da opada i da raste. Da li se tvoja ljubav prema Allahu ogleda jedino kroz hidzab, pa Ga "navodno" ne volis dovoljno...hmmmm...A sta reci onome ko npr. klanja samo jednom dnevno? Da potpuno ostavi namaz jer samo jednom na dan nije dovoljno?
Moje misljenje je da prvo treba poceti, pa onda se truditi, cijelo vrijeme biti svjestan svojih pogreski i poboljsavati se, nikako zastati, konstantno na sebi raditi, a Allah dz.s. ce iskreni trud nagraditi i olaksati.
Mislim da vec imas puno znanja, pa ne bih da duljim.

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 2:05 pm

sestro Emina

J sam se izlijecila prije par mjeseci s'tim sto sam i ranije prakticirala vjeru ali nije bilo to to s'obzirom da sam imala veoma ozbiljne sihire, poslije izlijecenja sam pocela da prakticiram vjeru i nema tu meni sta da se svidja ili ne svidja ( izvini ako sam se lose izrazila ) ja samo znam sta sam citala, znaci ja i dalje imam iskusenja. Pitanje kako se sad u javnosti nosim, sasvim skromno i ranije sam se tako oblacila ali sad posto je ljetnje doba a zimi je lakse naravno, kupila sam sebi 3 duge siroke suknje jednobojne i tuniku dugih rukava, ( samo sam tu jednu ovdje nasla) i mislila sam da je to dobro za pocetak ali .... drugim recima, moje misljenje je da mi treba da slijedimo zene Poslanika s.a.w.s vjeruj mi toliko sam toga citala tokom ovih mjeseci da mi se ulio strah i osjetila sam slast vjere iako cesto zna da opadne ali u to mi pomze zikr, i nocni namaz a najvise zikr jer to radim cesto svaki dan, svaki put kad sam u mogucnosti. Ali kao sto vidis jos nisam sigurna u sebe i svoje znanje i onda vise vjrujem pravim muminima nego sebi, sto se imana tice, dok moj suprug ide polako on je vec poceo da klanja i kaze ja idem korak po korak, i mozda je u pravu, mozda ja zurim ali posto sam ja imala veoma lose zdrastveno stanje meni se malo zuri jer nikad nam se ne zna kad ce nam dusa napustiti tijelo, rijetko kad o tome razmisljamo .... Allah vas nagradio

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 2:20 pm

Eh zaboravih, mislim na one duge crne siroke haljine i crne marame preko, ne znam kako se zove tacno, kazem ti ja bih to puno volela zarad zadovoljstva Allaha swta, radi njegovoj pokornoscu, zato sto je on tako naredio .... I zato sto je dunjaluk jedna obocna varka, ja samo nemam podrsku. Moje okruzenje i nema bas neko misljenje o tome InshaAllah uputi sve nas ........

emina3108
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Čet Maj 10, 2012 2:54 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od emina3108 » Uto Maj 22, 2012 2:28 pm

E pa masaAllah, ti si onda vec tu, gdje bi mnogi zeljeli da budu, samo ti treba podrska i odredjeno okruzenje. Nedaj nikome da te obeshrabri kada znas da si na ispravnom putu. Allah je taj koga se trebamo bojati i cije zadovoljstvo treba da steknemo.
Ne znam da li si vidjela, ja sam postavila pitanje na temu "djevojka oboljela od sizofrenije" pa bih voljela da razmijenimo misljenja. Poslacu ti privatnu poruku insaAllah.

Sarah2
pisem pomalo
Postovi: 12
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 12:37 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Sarah2 » Uto Maj 22, 2012 2:55 pm

Allah te nagradio sestro na ovim rijecima, puno ti hvala jer su mi rekli da te duge suknje i tunika je samo licjemjerstvo, pa odnekle moram poceti

Poslat cu i ja tebi InshaAllah pp

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: vjernik ili licjemer

Post od Mariam » Uto Maj 22, 2012 6:23 pm

Ovo je opasno nekome govoriti da je licemjer...imaju svojstva munafika, a mi jih znamo. Prepoznaju se po tome da slažu, iznevjere kad jim se povjeri i u raspravi, raspravljaju ružno (znači nazivaju nadimcima).

Od Ebu Hurejre r.a. se prenosi da je Poslanik s.a.w.s. rekao: "Tri su osobine munafika: kada nešto kaže slaže, kada obeća ne ispuni, i kada mu se nešto povjeri on iznevjeri." (Bilježe Buharija i Muslim)

»Licemjeri i licemjerke su slični jedni drugima: traže da se čine nevaljala djela, a odvraćaju od dobrih, i ruke su im stisnute, zaboravljaju Allaha, pa je i On njih zaboravio. Licemjeri su, zaista, pravi nevjernici. Licemjerima i licemjerkama i nevjernicima Allah prijeti džehenemskom vatrom, vječno će u njoj boraviti, dosta će im ona biti! Allah ih je prokleo, i njih čeka patnja neprekidna» (Tevba, 67.-68.).

Tekfirenje nekoga danas je veoma, veoma opasna stvar. Nazivanje nevjernikom, munafikom itd. Treba se podalje držati od ljudi samo kad se primjeti kod njih jedna od ovih stvari. Svačije stanje zna jedino Allah. Musliman je dužan opomenuti na ispravan propis po mom, a onda ostaviti pojedinca na njegovoj vlastitoj odluki. Imamo dovoljno da se brinemo o sebi, da nas intrigira nečiji stupanj imana i njegovo stanje.

Ja nosim široke, duge haljine ljeti i crn ogrtač preko sa kapuljačom. Zimi je itako zimska kapa ili isto kapuljača :D
Kao da se idem ono, kako se zakamuflirati i nekako pokriti glavu u javnosti, a da nikome nije jasno zašto :D

Ja mislim da je čin pokrivanja nešto najljepše za ženu. Ne bi se ga smjelo utjeravati da to učini, siliti ga itd. Žena to čini iz ljubavi do Allaha. Ne radi nečije prisile i pritiska. Što se tiče hidžaba, pa čak i nikaba...ja sam sebi propis u glavi davnih dana razjasnila. O tom nema sumnje, a ženi je to obaveza.

Selam.

P.S Ako koju zanima, ja sam u istraživanjima i komparacijama religija medjusobno našla, kako su krščanke/židovke - ili bolje žene i Biblije pokrivala lica :D Isto tako u njihovim Apostolskim radovima naredbu, da se žena drži kraja ulice i da pokrije lice kad sretne muškarca. Ovo je veoma zanimljivo.

Odgovori