osjecam da sam vec u grobu

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Senad5 » Sre Feb 15, 2012 4:33 pm

Poslanik Muhamed s.a.w.s nije znao čitati, niti pisati, ali je učio Kur'an i preko njega smo primili Allahovu poslednju objavu.
Previše je tog Arapskog nacionalizma što je dovelo do podijele u Islamu što je Allah zabranio u Kur'anu:

30.32. od onih koji su vjeru svoju razbili i u stranke se podijelili; svaka
stranka zadovoljna onim što ispovijeda.


I pada znanja i praktikovanja Islama, jer neki vole da otežavaju kako bi oni bili jedine hadžije i eto sad po njima trebamo znati i Arapski jezik. To me podsjeća na Židove koji stalno izmišljaju i otežavaju i gdje da bi primio židovsku vjeru moraš naučiti njihov jezik i postati kao i rođeni židovi.

Samo ti uči kratke sure po latiničnoj transkripciji, nabavi knjigu "Ilmihal", možeš je naći na internetu u pdf formatu, a kad to naučiš, polako pređi na Sufaru.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Enes » Sre Feb 15, 2012 5:56 pm

Hadis:''Volite arapse zbog tri stvari, zato sto sam ja arap, zato sto je KUr'an na arapskom jeziku i zato sto ce stanovnici Dzenneta govoriti arapskim jezikom.''

Senad5, ti ako si ucac rukje, treba da znas da te ljudi prate i geldaju sta radis a ovo sto ti pises, pola stvari, prilicno su skakljive.Iz tvog pisanja se moze vidjeti da si pun nekog bijesa(odbojsnosti): prema arapima, prema bosnjacima, prema hodzama, prema ucacima rukje.
Mozes tvriditi da nisam u pravu, ali svaki tvoj post ukazuje da su svi navedeni puni gresaka a ti, k'o eto jedini koji to uocava.

Nisi u pravu niti za transkripciju, niti si u pravu za ucenje rukje(pa kazes moja djeca mogu uciti rukju).TAcno svako moze uciti rukju, jer rukja je Kur'an ali koliko ce biti koristi od te rukje koju prouci dijete i slicno?
Pa i oni koji su bolesni uce KUr'an, citaju rukju, pa sto nema koristi od nje???Sto se ne izlijece?
Rukja ima i neke uslove koje je potrebno postici da bi bilo koristi.Rukja je dova, a dova se ne prima od svakoga.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Senad5 » Sre Feb 15, 2012 6:27 pm

Hadis:''Volite arapse zbog tri stvari, zato sto sam ja arap, zato sto je KUr'an na arapskom jeziku i zato sto ce stanovnici Dzenneta govoriti arapskim jezikom.''
Nemam ništa protiv Arapa, niti protiv Perzijanaca, ni Bosanaca. Volim sve muslimane.
Senad, ti ako si ucac rukje, treba da znas da te ljudi prate i geldaju sta radis a ovo sto ti pises, pola stvari, prilicno su skakljive.
Meni je bitno da Allah bude sa mnom zadovoljan, zato i pišem istinu pa makar svima smetalo.
Iz tvog pisanja se moze vidjeti da si pun nekog bijesa(odbojsnosti): prema arapima, prema bosnjacima, prema hodzama, prema ucacima rukje.
Taman posla, zašto bih bio pun bijesa. Navedi mi dokaz, a ne pretpostavke.
Mozes tvriditi da nisam u pravu, ali svaki tvoj post ukazuje da su svi navedeni puni gresaka a ti, k'o eto jedini koji to uocava.
Ja nisam bitan. Žao mi je ako te smetam. Ja ti želim sve najbolje. Ako nešto tvrdim, jasno kažem je li u skladu ili u suprotnosti sa Islamom.
Nisi u pravu niti za transkripciju,
Evo ti udžbenik "Ilmihal" kao dokaz, unutra su sure na latiničnoj transkripciji. Tako su učili sve nas na početku, pa i drugima preporučujem transkripciju. Posebno onima koji nisu pohađali časove vjeronauke ili su primili Islam. Poslije dolazi Sufara. Završio sam Islamsko obrazovanje i ne govorim napamet.
niti si u pravu za ucenje rukje(pa kazes moja djeca mogu uciti rukju).TAcno svako moze uciti rukju, jer rukja je Kur'an ali koliko ce biti koristi od te rukje koju prouci dijete i slicno?
Kur'an je lijek, pa ko god ga pročitao.
Pa i oni koji su bolesni uce KUr'an, citaju rukju, pa sto nema koristi od nje???Sto se ne izlijece?
Izliječiće se ako ne odustanu. Ali ako su ih džini savladali pa lako odustanu, tada bolesnom treba zdrav učač rukje. Ako je problem dugogodišnji, izliječenje može potrajati. Ili može u pitanju biti konstantni sihr koji se obnavlja.
Rukja ima i neke uslove koje je potrebno postici da bi bilo koristi.Rukja je dova, a dova se ne prima od svakoga.
Rukja je učenje Kur'ana, odnosno liječenje recitacijom Kur'ana. Rukja nije dova. Dova je tvoja ili moja osobna molitva Allahu.
Ne znam zato me napadaš od kako sam došao na ovaj forum, na moj prvi post si odgovorio poredeći me sa Turavijem ali si to poslije prepravio. Konstantno me sumnjičiš i napadaš bez dokaza, dok ja tebi želim sve najbolje i nikada ni tebe niti bilo koga nisam napao. Moje pisanje je moj stav o Islamu i pokušavam uvijek da svoje stavove potkrijepim sa činjenicama i nema potrebe za raspravom i optuživanjima.
Žao mi je ako smetam, u tom slučaju mogu i otići u miru. Selam.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 6:37 pm

Enese, mislim da je krajnje vrijeme da se dzahil, odnedavno i potvrdjeni kjafir, Senad5 banuje sa ovoga foruma i da se izbrisu njegove ludosti.

Osoba pored jasnih dokaza, mnostva navedenih hadisa, suprostavlja se poslaniku saws o praktikovanju hidzame, ismijavajuci se jos. Jasno poricanje.

Veliki kufr.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 7:08 pm

Senad5 napisa: "Nisam nikog nazvao nevjernikom, čak i sihirbazi i griješnici mogu se vratiti vjeri ako se pokaju. To ne znači da su nevjernici, samo Allah zna."

Dzahilcini su i dijelovi recenice kontradiktorni.

a) nikog nije nazvao nevjernikom

b)kaze da se sihribazi i grijesnici (tekfiri sve grijesnike) mogu vratiti vjeri. Inace postoji razilazenje moze li se sahir pokajati:da i ne misljenje.

c)onda opet govori da nisu nevjernici



Zesci dzahil, fitnas i bolesnik.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Haris » Sre Feb 15, 2012 7:35 pm

Akhi, opet ti tekfiriš.. Nemoj se bavit time.. Može te koštat ni kriva ni dužna, bolje reci da mu se Allah smiluje i popravi njegove greške..

Senad5, evo ti primjeri, i sam ćeš se uvjeriti da griješiš.

Riječ "haleka" sa običnim h (našim h) znači "obrijati", dok riječ "khaleka" sa hrapavim arapskim "h" znači "stvoriti".
Kada kažemo "haleka semavati vel erd", ispade da kažemo "obrijao nebesa i zemlju", a ako kažemo "khaleka.." dobijamo drugu ispravnu stranu.

Dalje..

Kad kažemo u Fatihi "ve le Daaalin amin".. (govorimo o jakom D -> DAD) onda prijevod ide (Uputi nas na Pravi put, na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!)

Daaalin vodi na riječ DALALET (akhi zna da je to zabluda, krivi put)

Dok kada govorimo o dal (obično naše d) govorimo o pravom putu, i prevod ide (Uputi nas na Pravi put, na Put onih kojima si milost Svoju darovao, a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su NA PRAVOM PUTU!)

Pa eto.. Ti kao student Islamskog obrazovanja, i u medresi (a da ne govorimo o fakultetu), imao si arapski jezik, pa ne griješi se..

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od kenan79 » Sre Feb 15, 2012 7:56 pm

akhi napisao:Enese, mislim da je krajnje vrijeme da se dzahil, odnedavno i potvrdjeni kjafir, Senad5 banuje sa ovoga foruma i da se izbrisu njegove ludosti.

Osoba pored jasnih dokaza, mnostva navedenih hadisa, suprostavlja se poslaniku saws o praktikovanju hidzame, ismijavajuci se jos. Jasno poricanje.

Veliki kufr.
Dragi brate, Allah ti se smilovao, ne proglasavaj ljude olako kafirima i dzahilima. To nije od islama. Od Islama je uputiti ljude i dati savjet, a ne tekfiriti. smiri malo strasti i uzmi abdest, pa hladne glave uzmi kakav ćitab i nauci nesto novo.
Sad moram stati u odbranu Senada petice, jer on kaze da ima dosta drugih, sigurnijih i boljih metoda, a nije rekao da hidzamu negira. smiri se i polahko.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 8:32 pm

Pitanje: Dogodio se dijalog o islamu između mene
i jednog moga prijatelja tako da je ovaj
prijatelj rekao da uopšte ne obavlja
namaz, pa sam mu rekao: Ti si kafir, zato
što kaže Uzvišeni Allah: ِﺐٰـَﺘِﻜۡﻟﭐ ِﺾۡﻌَﺒِﺑ َﻥﻮُﻨِﻣۡﺆُﺘَﻓَﺃ ُﺀٓﺍَﺰَﺟ ﺎَﻤَﻓ ٍۚ۬ﺾۡﻌَﺒِﺑ َﻥﻭُﺮُﻔۡﻜَﺗَﻭ ﺎَّﻟِﺇ ۡﻢُڪﻨِﻣ َﻚِﻟٲَﺫ ُﻞَﻌۡﻔَﻳ ﻦَﻣ ۖﺎَﻴۡﻧُّﺪﻟﭐ ِﺓٰﻮَﻴَﺤۡﻟﭐ ﻰِﻓ ٌ۬ﻯۡﺰِﺧ َﻥﻭُّﺩَﺮُﻳ ِﺔَﻤٰـَﻴِﻘۡﻟﭐ َﻡۡﻮَﻳَﻭ ﺎَﻣَﻭ ِۗﺏﺍَﺬَﻌۡﻟﭐ ِّﺪَﺷَﺃ ٰٓﻰَﻟِﺇ َﻥﻮُﻠَﻤۡﻌَﺗ ﺎَّﻤَﻋ ٍﻞِﻔٰـَﻐِﺑ ُﻪَّﻠﻟﭐ "Zar vi u jedan dio Knjige vjerujete, a
drugi odbacujete?! Onoga od vas
koji čini tako stići će na ovome
svijetu poniženje, a na Sudnjem
danu biće stavljen na muke najteže.
- A Allah motri na ono što radite." (Al-Baqara, 85) Pa mi je rekao: 'I ti si također (tj. kafir)' i
citirao mi je hadis Vjerovjesnika, sallallahu
alejhi ve sellem: “Ko protekfiri (proglasi
nevjernikom) jednog muslimana postao je
nevjernik.” Nakon toga sam ga ostavio i
otišao kako se svađa ne bi povećala više nego do čega je došla. Pa kakav je propis
našeg govora koji se desio između nas i
da li smo griješni zbog njega ? Odgovor: Ispravno je da onaj ko ostavi namaz je
kafir (nevjernik), iako ga ne bi negirao (tj.
njegovu obaveznost), ovo je izabran i
ispravniji govor kod učenjaka koji su
istraživali ovo pitanje, zbog govora
Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, u sahih hadisu: “Ugovor koji je između nas
(muslimana) i njih (nevjernika) je namaz,
pa ko ga ostavi nevjernik je.” - (Prenosi
ga imam Ahmed i pisci sunena od Burejde
b. El-Husejba, radijallahu anhu, s ispravnim
lancem). I također zbog njegovog, sallallahu alejhi
ve alihi ve ashabihi ve sellem govora:
“Između čovjeka i između širka i kufra je
ostavljanje namaza.”- (Prenosi ga imam
Muslim u svom sahihu). I zbog njegovog,
alejhi salatu ve selam, govora: “Glava svih stvari je islam, a njegov stub je namaz, a
njegov vrhunac je džihad na Allahovom
putu.” Prenosi ga imam Ahmed i imam
Tirmizi, rahmetullahi alejhima, s ispravnim
lancem prenosilaca od Muaza, radijallahu
anhu, a i zbog drugih hadisa koji su došli u ovom poglavlju. Tako da je vadžib onome ko ostavi namaz
da se pokaje Allahu i da požuri obavljati
namaz i da se pokaje zbog onoga što je
prošlo od njegovog izostavljanja i da
donese čvrstu odluku da se neće više
vraćati tome; ovo je njemu vadzib (tj. obaveza). Neki učenjaci su stava da je takav
griješnik koji čini veliki grijeh. I ovaj kufr su
učinili (smatrali) malim kufrom (kufrun
esgar), dokazivajući to onim što je došlo
u sahih hadisima o vrijednosti tevhida i da
onaj ko umre na njemu (tevhidu) da je od džennetlija i drugo mimo toga. Ali ovi
hadisi ne ukazuju na ono što se traži, jer
je ono što je došlo o vrijednosti tevhida i
da onaj ko umre na njemu ulazi u
Džennet – to biva njegovim čvrstim
pridržavanjem za stvari islama, a od toga je i stvar namaza, pa ko se bude čvrsto
pridržavao namaza postići će ono što je
obećano bogobojaznima (el-muttekun), a
ko odbije dogodit će mu se ono što je
obećano nebogobojaznima (gajru el-
muttekun). Pa iako bi čovjek rekao: La ilahe illallah, i ispoljio tevhid, a nakon toga
zanegirao obaveznost namaza – nevjernik
je i neće mu koristiti njegov govor – La
ilahe illallah, i neće mu koristiti njegov
tevhid Allahu s negiranjem obaveznosti
namaza, kod svih učenjaka (ehlul-ilm). Isto tako, ko ga ostavi iz nemara i
ravnodušnosti (lijenosti) i ne negira
njegovu obaveznost, njegov propis je
propis onoga ko negira njegovu
obaveznost po ispravnijem od dva
mišljenja učenjaka, i neće mu koristiti njegov šehadet da nema boga osim
Allaha – la ilahe illallah, jer je izostavio hak
(pravo) ove riječi, a zaista je od njenog
prava da obavlja namaz. I isto tako, ako bi
ispoljio tevhid i prihvatio da nema boga
osim Allaha – la ilahe illallah, ali se ismijava sa nečim od Allahove vjere – on time
postaje nevjernik, kao što je rekao Allah,
'azze ve džell: ۦِﻪِﺘٰـَﻳﺍَﺀَﻭ ِﻪَّﻠﻟﭑِﺑَﺃ ۡﻞُﻗ ۡﻢُﺘﻨُﻛ ۦِﻪِﻟﻮُﺳَﺭَﻭ ﺎَﻟ (٦٥) َﻥﻭُﺀِﺰۡﮩَﺘۡﺴَﺗ َﺪۡﻌَﺑ ﻢُﺗۡﺮَﻔَﻛ ۡﺪَﻗ ْﺍﻭُﺭِﺬَﺘۡﻌَﺗ ۚۡﻢُﻜِﻨٰـَﻤﻳِﺇ “Reci: 'Zar ste se Allahu i riječima
Njegovim i Poslaniku Njegovom
rugali? Ne ispričavajte se! Jasno je da
ste nevjernici, a tvrdili ste da ste
vjernici.” (Et-Tewbe, 65-66) Isto tako ako bi rekao: La ilahe illallah, i
ispoljio tevhid Allahu i zanegirao
obaveznost zekata, ili obaveznost posta
mjeseca ramazana, ili zanegirao
obaveznost hadždža s mogućnošću
obavljanja, ili zanegirao zabranjenost zinaluka, ili zanegirao zabranjenost krađe ili
zanegirao zabranu homoseksualizma i
slično tome, onaj ko zanegira ove stvari ili
nešto od ovih stvari postaje nevjernik po
koncenzusu (idžmau`), iako bi klanjao i
postio, iako bi govorio – La ilahe illallah, jer mu ovi rušitelji1 negiraju (ruše) njegovu vjeru, i čine ga čistim od islama.
Ovim rušiteljima – time što negira ove
propise ili nešto od njih – ubraja se u
onoga ko utjeruje Allaha i Njegovog
Poslanika, alejhisselam, u laž. Pa vjernik treba pripaziti na ovu veliku
stvar. I tako onaj ko ostavi namaz i
nemaran je naspram namaza biva
nevjernikom iako ne negira njegovu
obaveznost, po ispravnijem od dva
mišljenja uleme, kao što je predhodio dokaz toga u prethodinim hadisima i
onoga što je došlo u njihovim značenjima.
Pa tražimo od Allaha da popravi stanje
muslimana, i da kafira i griješnika od njih
vrati iskrenom pokajanju. A njegov govor: “Ko protekfiri muslimana
postao je kafir”, je ako tekfir nije na svom
mjestu. Kao što je rekao Vjerovjesnik,
sallallahu alejhi ve sellem: “Ko svome
bratu kaže: 'O Allahov neprijatelju! Ili
kaže: O kafire, a ne bude tako, vratiće se na njega.'” Ali ovaj što je rekao: Ti si kafir
ostavljanjem namaza, njegov tekfir je na
mjestu, tako da se prijetnja ne vraća na
njega. I onaj što je to rekao nije
nevjernik, već naprotiv, onaj ko je to
rekao je sproveo Allahov propis, i obavio Allahovo pravo, i objasnio ono čime ga
Allah zadužio od tekfira ove vrste ljudi,
tako da je on nagrađen a nije kafir, već je
kafir onaj što je ostavio namaz i inatio se i
oholio se. Od Allah tražimo oprost. Iz knjige:` Fetava nurun` ala ed-derb /
Svjetlost na putu, prvi tom, 134. strana,
poglavlje o kufru i tekfiru Šejh AbdulAziz b. Abdullah b. Baz,
rahimehullah Prijevod sa arapskog: Talibul Ilm

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 8:40 pm

Vidi:

www.el-asr.com/tekst/akida/djela-koja-izvorde-iz-islama

www.el-asr.com/tekst/akida/širk-u-ibade ... -drugi-dio

NEVAKIDUL – ISLAM Pripremio: brat Abdul’Aziz Kaže šejh Muhammed ibnu Abdul-
Vehhab, rahimehullah: Znaj da je
nevakida - onoga što poništava islam,
deset. Prvo djelo koje izvodi iz islama je: Širk u ibadetu Uzvišenom Allahu. Kaže Uzvišeni
Allah: ﻥَﺃ ُﺮِﻔْﻐَﻳ ﺎَﻟ َﻪَّﻠﻟﺍ َّﻥِﺇ َﻥﻭُﺩ ﺎَﻣ ُﺮِﻔْﻐَﻳَﻭ ِﻪِﺑ َﻙَﺮْﺸُﻳ ُﺀﺎَﺸَﻳ ﻦَﻤِﻟ َﻚِﻟَٰﺫ "Allah, doista, neće oprostiti da Mu
se širk učini, a oprostit će sve mimo toga kome On hoće!" (Prevod značenja, en-Nisa: 116.), i kaže Uzvišeni: ْﺪَﻘَﻓ ِﻪَّﻠﻟﺎِﺑ ْﻙِﺮْﺸُﻳ ﻦَﻣ ُﻪَّﻧِﺇ َﺔَّﻨَﺠْﻟﺍ ِﻪْﻴَﻠَﻋ ُﻪَّﻠﻟﺍ َﻡَّﺮَﺣ ﺎَﻣَﻭ ۖ ُﺭﺎَّﻨﻟﺍ ُﻩﺍَﻭْﺄَﻣَﻭ ٍﺭﺎَﺼﻧَﺃ ْﻦِﻣ َﻦﻴِﻤِﻟﺎَّﻈﻠِﻟ "Doista će Allah, onome ko mu učini širk, ulazak u džennet zabraniti i boravište njegovo će biti vatra, a nasilnicima nećeš naći pomagača" (Prevod značenja, el-Maide: 72.) Od širka je prinošenje žrtve nekom mimo Allahu, kao džinnu ili kaburu. Drugo djelo koje izvodi iz islama: Onaj ko između sebe i Allaha uzme posrednike koje doziva, moli, od kojih traži, i na koje se oslanja počinio je nevjerstvo po slaganju svih islamskih učenjaka. Treće djelo koje izvodi iz islama: Onaj koji ne smatra mušrike nevjernicima, ili sumnja u njihovo nevjerstvo, ili smatra da je ono na čemu su ispravno - počinio je nevjerstvo. Četvrto djelo koje izvodi iz islama: Ko smatra da je uputa pored upute Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, bolja i potpunija od njegove upute, ili da je nečija presuda bolja od njegove presude, kao onaj koji daje prednost sudu taguta nad njegovim sudom - je nevjernik. Peto djelo koje izvodi iz islama: Ko prezire nešto od onoga sa čime je došao Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pa makar i radio po tome – počinio je nevjerstvo. Šesto djelo koje izvodi iz islama: Onaj koji se bude ismijavao i izrugivao sa nečim od vjere sa kojom je došao Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ili sa nečim od Allahove nagrade i kazne - počinio je nevjerstvo, a dokaz za to su riječi Uzvišenog Allaha: ِﻪِﺗﺎَﻳﺁَﻭ ِﻪَّﻠﻟﺎِﺑَﺃ ْﻞُﻗ َﻥﻮُﺋِﺰْﻬَﺘْﺴَﺗ ْﻢُﺘﻨُﻛ ِﻪِﻟﻮُﺳَﺭَﻭ "Reci: 'A zar da se sa Allahom i
Njegovim ajetima i Poslanikom Njegovim ismijavate!' (Prevod značenja, et-Tevbe: 65). ﻢُﺗْﺮَﻔَﻛ ْﺪَﻗ ﺍﻭُﺭِﺬَﺘْﻌَﺗ ﺎَﻟ ْﻢُﻜِﻧﺎَﻤﻳِﺇ َﺪْﻌَﺑ 'Ne ispričavajte se! Doista ste postali nevjernici nakon vjerovanja.'" (Prevod značenja, et-Tevbe: 66). Sedmo djelo koje izvodi iz islama: Sihr, a od toga je sihr sa kojim se razdvajaju supružnici ili sihr sa kojim se spajaju čovjek i žena. Onaj ko to bude radio ili bude s time zadovoljan počinio je nevjerstvo, a dokaz za to su riječi Uzvišenog Allaha: ٰﻰَّﺘَﺣ ٍﺪَﺣَﺃ ْﻦِﻣ ِﻥﺎَﻤِّﻠَﻌُﻳ ﺎَﻣَﻭ ٌﺔَﻨْﺘِﻓ ُﻦْﺤَﻧ ﺎَﻤَّﻧِﺇ ﺎَﻟﻮُﻘَﻳ ْﺮُﻔْﻜَﺗ ﺎَﻠَﻓ "A njih dvojica nisu nikoga učili dok mu ne bi rekli: 'Mi smo samo iskušenje, i ti ne budi nevjernik!'" (Prevod značenja, el-Bekare; 102). Osmo djelo koje izvodi iz islama: Potpomaganje i podržavanje mušrika protiv muslimana, a dokaz za to su riječi Uzvišenog Allaha: ُﻪَّﻧِﺈَﻓ ْﻢُﻜﻨِّﻣ ﻢُﻬَّﻟَﻮَﺘَﻳ ﻦَﻣَﻭ ﻱِﺪْﻬَﻳ ﺎَﻟ َﻪَّﻠﻟﺍ َّﻥِﺇ ۗ ْﻢُﻬْﻨِﻣ َﻦﻴِﻤِﻟﺎَّﻈﻟﺍ َﻡْﻮَﻘْﻟﺍ "A onaj među vama koji ih za zaštitnike prihvati je od njih; Allah uistinu neće ukazati na pravi put narodu nepravednom." (Prevod značenja, el-Maide;51.). Deveto djelo koje izvodi iz islama: Onaj ko bude ubijeđen da je dozvoljeno nekome od ljudi izlaziti iz šerijata koji je objavljen Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, kao što je bilo dozvoljeno Hidru da
izađe iz šerijata Musa'a, alejhiselam, takav je počinio nevjerstvo. Deseto djelo koje izvodi iz islama: Okretanje od Allahove vjere ne učeći je niti radeći po njoj, a dokaz za to su riječi Uzvišenog Allaha: َﺮِّﻛُﺫ ﻦَّﻤِﻣ ُﻢَﻠْﻇَﺃ ْﻦَﻣَﻭ َﺽَﺮْﻋَﺃ َّﻢُﺛ ِﻪِّﺑَﺭ ِﺕﺎَﻳﺂِﺑ َﻦﻴِﻣِﺮْﺠُﻤْﻟﺍ َﻦِﻣ ﺎَّﻧِﺇ ۚ ﺎَﻬْﻨَﻋ َﻥﻮُﻤِﻘَﺘﻨُﻣ "A ima li nepravednijeg od onoga koji, opomenut riječima Gospodara svoga, njima leđa okrene? Mi ćemo, zaista, kazniti zlikovce!" (Prevod značenja, es-Sedžde; 22). Nema razlike u svim ovim djelima između onoga ko to radi iz šale, namjerno i ozbiljno, ili iz straha, osim onaj ko je na to prisiljen. I sva spomenuta djela su veoma opasna i često se u njih upada, tako da je
obaveza na muslimanu da ih se pripazi i boji za sebe od upadanja u neka od njih. Utječemo se Allahu od uzroka Njegove srdžbe i Njegove bolne kazne. Neka je Allahov mir i spas na Njegovo najodabranije stvorenje Muhammeda, njegovu časnu porodicu, i na ashabe. IZVOR: Komentar poslanice Nevakidul- islam (Djela koja izvode iz islama) Šejha Muhammeda ibnu Abdul-Vehhaba

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 9:06 pm

Vidi trece, cetvrto, peto i sesto pa usporedi sa:

"Sad moram stati u odbranu Senada petice, jer on kaze da ima dosta drugih, sigurnijih i boljih metoda, a nije rekao da hidzamu negira. smiri se i polahko."

Znaci, i ti si Senadovog5 stava, petica, sta mislis ti?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od kenan79 » Sre Feb 15, 2012 9:06 pm

@akhi, pretjerano zuris u donosenju suda o nekome, na sto nicim ne polazes prava. Proglasiti nekoga kafirom je velika stvar. Ti, niti bilo ko to nema pravo. Mozes reci sljedece: Taj i taj cini/ne cini ono sto jedan vjernik treba, to moze biti djelo nevjernika. Pazi sad, ako ovo kazes za nekoga u njegovom odsustvu, ti ga ogovaras, a ako ovo nije istina, ti ga potvaras. Otvoreno nekome u lice reci da je nevjernik, pazi dobro, sam si naveo hadis koji govori o tome. Islam ba nije vjera sile, tekfira, osude, nego upravo suprotno, pa se tako ti Allaha s.w.t. tako i ponasaj.

Osim toga, ovi gore tekstovi se najvise odnose na nesto sto nema apsolutne veze sa temom i time sto si zapoceo tekfiriti ljude ovdje.
Evo ti jos malo materijala za citanje po principu c/p
Ibn Dekik el-'Id, pojašnjavajući ovaj hadis, kaže:

„Ovo je strašna prijetnja, upućena onom ko proglasi nekog muslimana nevjernikom, a on to nije. To je ogromna greška, na kojoj su se okliznuli mnogi apologetičari (mutekellimi), zatim oni koji se pridodaju sunnetu i sljedbenici hadisa (ehlu 'l-hadis), koji su, zbog razilaženja u akaidu (islamskom vjerovanju), žestoko nastupali u pogledu onih sa kojima se nisu slagali, proglašavajući ih nevjernicima."

Ovo potvrđuje Šejhu 'l-islam Ibn Tejmijje, rekavši:

„Ja sam najstrožiji čovjek u pogledu zabrane da se pojedinac proglasi nevjernikom, grješnikom ili pokvarenjakom, osim kad se objelodani da je nad pojedincom uspostavljen šerjatski argument, kojem, ako se suprotstavi postaje nevjernik, grješnik, ili pokvarenjak. Također, ja potvrđujem da je Allah oprostio ovom ummetu greške (hata'), i te greške obuhvataju pitanja koja su došla putem predaje i praktičnih pitanja." [8]

Abdullah ibn Zubejr el - Humejdi (preselio 219.h.) kaže:

Kaže, rahimehullahu teala: ˝ Obaviješten sam da neki ljudi govore: Ko potvrdi (obaveznost) namaza, zekata, posta i hadža, a ne radi ništa od toga do smrti, ili pak klanja okrenutih leđa Kibli sve do smrti - da je takav vjernik dok god nije džahid (onaj koji negira, poriče) i priznaje propisanost farzova i okretanje prema Kibli. Kažem: To je otvoreni kufr i oprečno Allahovoj knjizi, sunnetu Allahovoga Poslanika, sallAllahu alejhi ve sellem, i postupku muslimana. ˝ (5)

˝ I ne kažemo kao što govore haridžije: ´ Ko uradi veliki grijeh postao je nevjernik. ´ Mi ne tekfirimo zbog grijeha. Ostavljanjem pet stvari koje je spomenuo Allahov Poslanik, sallAllahu alejhi ve sellem:´ Islam se temelji na pet stvari: Svjedočenjem da nema drugog boga sem Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik, obavljanju namaza, davanju zekata, postu ramazana i obavljanju hadža ´ (6) - čini se kufr. (7)
Jedan savjet, dooobro odvagaj sta ces reci, pa onda reci.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 9:11 pm

Usporedi sto si napisao sa trecim pravilom.

Ti napisa:

"Proglasiti nekoga kafirom je velika stvar. Ti, niti bilo ko to nema pravo."

Znaci, ti nikog ne tekfiris.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od kenan79 » Sre Feb 15, 2012 9:13 pm

akhi napisao:Usporedi sto si napisao sa trecim pravilom.

Ti napisa:

"Proglasiti nekoga kafirom je velika stvar. Ti, niti bilo ko to nema pravo."

Znaci, ti nikog ne tekfiris.
Ti razmisli o onome sto pises i sto govoris drugima. Po tebi, jedino si ti pravi i ispravni vjernik na ovom forumu.
DA te Allah s.w.t. nagradi.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 15, 2012 9:19 pm

Znaci, kad nemas dokaza, direktna laz i potvora na moj racun, nakon sto si suocen sa jasnim dokazima-oholo neprihvatas. Ja ti pisem sa dokazima.

Lijepa arapska poslovica, u vezi

"Ti razmisli o onome sto pises i sto govoris drugima. Po tebi, jedino si ti pravi i ispravni vjernik na ovom forumu.":

Pseto laje, karavana ide dalje.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Enes » Sre Feb 15, 2012 9:19 pm

Senad5 napisao: Ne znam zato me napadaš od kako sam došao na ovaj forum, na moj prvi post si odgovorio poredeći me sa Turavijem ali si to poslije prepravio. Konstantno me sumnjičiš i napadaš bez dokaza, dok ja tebi želim sve najbolje i nikada ni tebe niti bilo koga nisam napao. Moje pisanje je moj stav o Islamu i pokušavam uvijek da svoje stavove potkrijepim sa činjenicama i nema potrebe za raspravom i optuživanjima.
Žao mi je ako smetam, u tom slučaju mogu i otići u miru. Selam.
Ne znam da sam te uporedio sa Turabijem, ako sam to pisao to mora i da stoji negdje i sada.Ako sam gdje spomenio, mozda sam rekao da su mislili i da Turabi radi kako treba pa si se nasao prozvan.
A prozvan ce biti svako onaj tko tvrdi da je ispravan, pise po ovom forumu, stoji mu preporuka da ga ljudi mogu kontaktirati.Moras to i dokazati da si ok jer te nitko ne poznaje na ovom forumu.
Ulijeces na forumu i tvoj prvi post je bio:
Esselamu alejkum, braći i sestrama. Kome treba učač rukje, neka mi se obrati na tel. 207.521.4792
Bavim se učenjem rukji kome je potrebno, već sam učio rukje i Kur'an par osoba i bilo je poboljšanja u njihovom stanju, a neki su i potpuno izliječeni ako su se držali propisane terapije.
Ne radim to zbog zarade, već imam svoj posao, porodicu i mnogo obaveza, ali eto ako je kome potrebna pomoć u tom pitanju jer zaista je malo braće u Americi koji rade na ovom polju ili su mnogi prezauzeti. Zovem se Senad i u lokalna tri mesdžida u Portlandu, Maine sam redovan.
I ocekujes da ti se tek tako povjeruje?
Pa ovaj forum postoji od 2001godine i bilo je onih koji su isto tako tvrdiil da lijece starim knjigama, da uce rukje i stosta.De malo, stani na loptu.

A to sam rekao sa ciljem, sto je tvoj pristup cudan, ne samo meni, evo vidis i drugima na forumu.Iznenadio bi se da su to bosnje, koje su ucili iz ilmihala a sad su uvidjeli da je to pogresno.
Ne smetas ti meni ali tvoji stavovi me iznenaduju, tvoje misljenje.Svako ima pravo imati na misljenje ali siriti svoje misljenje bez odgovarajuceg znanja...to je problem...ilmihal ti je izvor serijata.Smijesna stvar.Pa i u tom ilmihalu gdje su napisane sure transkripcijom, ima more gresaka, nisu napisane kako treba.
Ti pored ilmihal i ono vrijeme kad se vrlo malo ili nikako nije smijelo govoriti o Islamu na nasem podneblju.I govoris o djeci do destak godina da su ucila iz ilmihala.

Pa ovdje na forumu nema sigurno niti jedan insan da ima manje od 16 godina pa stoga zna citati i pisati a samim time nema opravdanja da ne znaju citati sufaru.Ako moja kcerka od 7 godina zna citati Kur'anko pismo, zasto to ne moze netko od 16 tak godina i stariji.

Tvoji postupci mi smetaju jer odasiljes pogresnu predstvu kako o ucacima rukje tako uposteno o Islamu
Preporucujem ti toplo da pregeldas video i to nekoliko puta:


Odgovori