Reon "mesha"

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od akhi » Sub Apr 09, 2011 12:15 pm

Vama vasa djela, nama nasa! Mir vama! Mi ne zelimo drustvo neukih!

hurmin gospodin
pisem pomalo
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Okt 31, 2010 1:46 pm

Re: Reon "mesha"

Post od hurmin gospodin » Sub Apr 09, 2011 12:37 pm

akhi napisao:Vama vasa djela, nama nasa! Mir vama! Mi ne zelimo drustvo neukih!
hvala Allahu pa primi moju dovu.mozda bar nakratko budemo sad mirni.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od Haris » Sub Apr 09, 2011 1:13 pm

:)

Gospodine hurmin, do mene je, ja sam prebacivao postove u ovu temu dok je on pisao, pa je mislio da je izgubljen post.

Postoji jedna stranica gdje ima online chat, te studenti sa univerziteta u Medini odgovaraju na pitanja, ono live.
I tako upitah za Kardavija i td., pa im rekoh da sam to pokupio sa "neke" stranice.

Pitaju me je li to ta i ta stranica, rekoh "da". Rekoše, prvo naziv nije tačan, a sadržaj nedo Allah nikom. Sve mi je jasno bilo.
Ta ista stranica ima ovako jednu opciju gdje piše "Pozivatelji u Džehennem", te su tu navedeni Jusuf Kardavi, Mustafa Cerić i dosta drugih šejhova. Po kojoj logici, ja ne znam.

Kako god, dotični studenti su mi dali odgovor, a ja vjerujem u njihovo obrazovanje više nego u svoje. :)

Pa donekle i razumijem ove likove. Te stranice ih čine takvima.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od Senad » Sub Apr 09, 2011 4:48 pm

akhi napisao:Vama vasa djela, nama nasa! Mir vama! Mi ne zelimo drustvo neukih!
Ovaho, zeno sa karakteristikama nifaka, pitaj hafiza bi li bio spreman na test znanja sa Bilalom Trakom?! Tri min pitanja i odgovora. Snimljeni materijal se salje na njegov faks.

Taj bi ostao bez diplome, a ako se radi o Skeji, i bez glave da ode na hadz! Tu dodaj Bugarija! Pitaj ga smije li taj sahir otici na hadz, neka je Allahovo prokletstvo na njega!
Esselamu alejkum

Ovaj je vjerovatno iz Nedžda, Poslanik a.s. nas je upozorio da će fitna doći iz Nedžda.

Zar našoj sestri reći da ima karakterisitike licemjera (nifaka)

ZAr hfz .Bugariju reći da je sihirbaz!!!!! :x :x

ZAr prizivati proklesto na dobre bošnjane. Šta ćeš ako ovo tvoje proklestvo ne nađe utočiste pa ti se vrati.


Draga braćo i sestre daj te da molimo Allah s.w.t. da ovome podari pameti i razuma ako je musliman, ako je neko ko želi da unese smutnju da ga Allah žestoko kazni i udalji sa ovako lijepog foruma koji pruža nadu svima onima koji traže trun pomoći.

Neka mu Allah usliša dovu da ne bude među neukim! Amin

Esselamu alejkum.

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Reon "mesha"

Post od hurma » Sub Apr 09, 2011 6:40 pm

Alejkumu selam,

Amin.

hurmin gospodin
pisem pomalo
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Okt 31, 2010 1:46 pm

Re: Reon "mesha"

Post od hurmin gospodin » Sub Apr 09, 2011 6:48 pm

Senad napisao:
akhi napisao:Vama vasa djela, nama nasa! Mir vama! Mi ne zelimo drustvo neukih!
Ovaho, zeno sa karakteristikama nifaka, pitaj hafiza bi li bio spreman na test znanja sa Bilalom Trakom?! Tri min pitanja i odgovora. Snimljeni materijal se salje na njegov faks.

Taj bi ostao bez diplome, a ako se radi o Skeji, i bez glave da ode na hadz! Tu dodaj Bugarija! Pitaj ga smije li taj sahir otici na hadz, neka je Allahovo prokletstvo na njega!
Esselamu alejkum

Ovaj je vjerovatno iz Nedžda, Poslanik a.s. nas je upozorio da će fitna doći iz Nedžda.

Zar našoj sestri reći da ima karakterisitike licemjera (nifaka)

ZAr hfz .Bugariju reći da je sihirbaz!!!!! :x :x

ZAr prizivati proklesto na dobre bošnjane. Šta ćeš ako ovo tvoje proklestvo ne nađe utočiste pa ti se vrati.


Draga braćo i sestre daj te da molimo Allah s.w.t. da ovome podari pameti i razuma ako je musliman, ako je neko ko želi da unese smutnju da ga Allah žestoko kazni i udalji sa ovako lijepog foruma koji pruža nadu svima onima koji traže trun pomoći.

Neka mu Allah usliša dovu da ne bude među neukim! Amin

Esselamu alejkum.
alejkumu selam brate i amin.vise ih je dosta, udaljite ovo sa foruma.

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od akhi » Sub Apr 09, 2011 7:13 pm

HUTBA: SUPROSTAVLJANJE
NOVOTARIMA HATIB: brat Abdul’Aziz Cijenjeni džema’ate!!! Hvala Allahu koji je poslao Svoga Poslanika sa uputom i vjerom istine kako bi je uzdigao iznad svih vjera pa makar to bilo krivo nevjernicima. Donosimo salavat i selam na Allahova roba i Poslanika Muhammeda, koji je srušio širk i otklonio zabludu a uzdigao istinu i poziva njemu, sallallahu alejhi ve sellem. A zatim: Doista je najbolji govor Allahova Knjiga, a najbolja uputa uputa Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, a najgore stvari su uvedene stvari, a svaka uvedena stvar je novotarija, a svaka novotarija je zabluda, a svaka zabluda vodi u vatru. Svjedoci smo ovih dana kako novotari ispoljavaju svoju novotariju. Kako im se suprostaviti? Najveće suprostavljanje novotarijama je pridržavanje za Sunnet, kojeg su oni odbacili i ostavili ga iza svojih leđa. NJIH TO BOLI, TO NJIHOVA PRSA RAZVALJUJE!!! Učenjak El-Berbehari kaže: „Ko spozna ono što su ostavili novotari od Sunneta i čemu su se suprostavili, pa ga se pridržava, on je sljedbenik Sunneta i sljedbenik Džemata. Ima pravo da bude slijeđen, pomognut i čuvan. Od onih je o kojima je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dao posebnu oporuku.“ (Šerhu Sunne, El Berbehari, 107) Suprostavljanje ispravnih prethodnika (selefu saliha), novotarima bilo je i u onim stvarima za koje inače nema smetnje, bojeći se za one stvari kojima bi to moglo naštetiti (preventiva). Čuvali su se djela, pa makar u njima ne bilo smetnje, bojeći se da ih ne snađe ono u čemu ima smetnje. (El Emru bi itibai, Es Sujuti, 25) Ebu Ejjub El-Ensari kaže: „Prinosili smo kurbane za naše žene i porodice, pa kada su se ljudi počeli u tome nadmetati, ostavili smo to.“ Pogledaj, , kako su ostavili kurban za žene i porodice, što je najmanje Sunnet, kada su ljudi uveli natjecanje u tome. Imam Tartuši,kaže: „Ashabi su iz opreza prvi ostavljali Sunnet, kako ljudi određeni propis ne bi protumačili u pogrešnom smislu.“(El Havadisu vel bida, Et Tartuši, 25) Zapamtite od ove hutbe braćo moja samo ovo i isto primjenimo u svom životu biće dovoljno da je ova današnja hutba ispunila svoju misiju. “Od znakova odricanja od novotara jeste da se umanjuje njihova vrijednost, da se potcjenjuju, omalovažavaju i otkrivaju njihove mahane. Potrebno je pojasniti ono zbog čega će ih se ljudi čuvati i ne pokazivati im poštovanje, kako obični ljudi ne bi bili zavarani njima i stavljali ih na poziciju koje oni nisu dostojni”. Zato su Imami, iz reda ispravnih prethodnika (selefu saliha), omalovažavali i potcjenjivali novotare. Imam Es-Sabuni priča: „Da su se sljedbenici Sunneta usaglasili oko mišljenja o ponižavanju, udaljavanju i potcjenjivanju sljedbenika novotarija. To podrazumije- va
i udaljavanje od njihovog druženja i rasprave s njima, te približavanje Allahu, Azze ve Dželle, mržnjom i izbjegavanjem.“ (Aqidetu selef ashabul hadis, Sabuni, 130) Ko spozna potcjenjivanje novotara, njihovo nepoštivanje i veličinu onoga što proiziskuje, ubrojat će to u obavezne stvari. Imam Eš-Šatibi, Allah mu se smilovao, o respektu prema novotaru i odlasku k njemu, kaže: „Odlazak kod novotara, njegovo poštivanje i respektovanje zbog njegove novotarije... Znamo da Šerijat naređuje kuđenje, ponižavanje i omalovažavanje novotara, kao i ono što je veće od toga, udaranje i ubistvo. Poštivanje novotara predstavlja udaljavanje od djela naređenog propisima islama i prilazak onome što mu je suprotno i s čime se kosi. Islam se ruši ostavljanjem djelovanja po njemu i vjerovanjem u ono što mu je suprotno. Poštivanje novotara povlači dvije moguće štete koje uzrokuju rušenje islama: Prva: Skretanje pažnje običnih ljudi i neznalica ka tom poštivanju. Oni su uvjereni da je novotar najbolji čovjek i da je ono na čemu je on bolje od onoga na čemu su drugi. To je uzrok slijeđenja novotarije, a sljedbenici Sunneta će ostati po strani. Druga: Ako bude bio poštivan zbog svoje novotarije, to će mu biti podstrek da unosi novotarije u svemu i u svakoj situaciji. Novotarija će zaživjeti, a Sunneti zamrijeti. To je rušenje islama.“ (El Itisam, Imam Eš Šatibi, 114/1) Zato je Ibrahim ibn Mejsere rekao: „Ko bude poštivao novotara pomogao je rušenje islama.“ (Šerh usulu, Lalikai,273; El Emru bi ittibai, Es Sujuti, 18; El Baas, Imam Ebi Šame, 17; El Itisam, Eš Šatibi, 113/1) Sufjan Es-Sevri kaže: „Ko sluša novotara Allah mu neće dati koristi od onoga što je slušao, a ko se sa njim bude rukovao postepeno prekida veze islama.“ (El Emru bi ittibai, Sujuti, 19) Zbog ovoga je Tavus, vidjevši Ma’beda El-Džuhenija kako kruži oko Ka’be, rekao: „Ovo je Ma’bed, pa ga omalovažite!“ (Šerh usulu itiqad, Lalikai, 114/1) Zato nema poštivanja i rukovanja, nego novotar ostaje prezren, pa makar bio i na najsvetijim mjestima, makar ispod prekrivača Ka’be. Kako je njegov grijeh samo velik ! Kada bi se sljedbenici Sunneta odrekli novotara, udaljili se od njihovog respektovanja i poštivanja, novotari bi ostali prezreni. Imam Eš-Šatibi kaže: „Svako ko unese novotariju u Allaho-vu vjeru, ponižen je i prezren zbog svoje novotarije, pa makar na početku izgledao ponosan i superioran. Međutim, oni su u svojim dušama poniženi. Zar ne vidiš stanje novotara u doba tabiina i poslije, kako su se vezali za vladare i utočište našli kod stanovnika zemlje. Ko to od njih nije mogao, sakrio se sa svojom novotarijom i sa njom pobjegao ne miješajući se sa masama.“ (El Itisam,Eš Šatibi, 126/1) Nakon što su se odabrani odrekli novotarija i pozivača u njih, novotari su im uputili selame želeći da sjede s njima i da ih poštuju. Neki su čak i dalje otišli odričući se nauka novotara. Nisu ih podučavali niti od njih učili iz bojazni da se njihove sumnje ili strasti uvuku kod drugih. Bojeći se ove štete i odbijajući ono od čega su se udaljili, ispravni prethodnici nisu imali povjerenja ni u čemu kod novotara u pogledu nauka Allahove vjere. To je potvrdio i šejhul-islam Ibn Tejmijje: „Pozivaču u novotarije se ne prima svjedočenje, neće se klanjati iza njih, niti će se od njih uzimati znanje.“ (Medžmu’u fetava, šejhul islam Ibn Tejmijje, 20/528) Jusuf ibn Esbat kaže: „Ne bih razmišljao o razlici grijeha da upitam novotara o svojoj vjeri, ili da počinim blud.“ (El Ibane el kubra, Ibn Batta, 459/2) Od Selama b. Ebi Mutia prenosi se da je neki čovjek, sljedbenik strasti, rekao Ejjubu Es-Sihtijaniju: „Ebu Bekre, da te pitam za jednu riječ?“ Ejjub je gestikulirajući svojim prstom odgovorio: „Ni pola riječi, ni pola riječi.“ (El Ibane el kubra, Ibn Batta, 447/2; Šerhu Sunne, El Begavi, 227/1) Od Esme, nane Seida ibn Amira, prenosi se da je rekla: „Dva čovjeka sljedbenika strasti su ušla kod Muhameda ibn Sirina i rekla: „Ebu Bekre, da ti ispričamo jedan hadis?“ Odgovorio je: „Ne.“ Rekli su: „Da ti proučimo jedan ajet iz Allahove Knjige?“ Odgovorio je: „Ili ćete vi ustati ili ću ja ustati.“ (El Ibane el kubra, Ibn Batta, 446/2) Pošto su sumnje, zablude, neispravna mišljenja bila proširena po knjigama novotara, koje su se gotovo prihvatile i sve preplavile, naši ispravni prethodnici su se odrekli knjiga sljedebnika novotarija, osudili su ih i obezvrijedili. Ibn Kudame kaže: „Ispravni prethodnici (selefu salih) su zabranjivali druženje sa novotarima i gledanje u njihove knjige.“ (Adabu eš šeria, Ibn Muflih, 232/11) Imam Ibnul-Kajjim kaže: „Neće se nadoknaditi šteta za spaljivanje i uništavanje zabluđujućih knjiga.“ Od Muhammeda El-Mirvezija prenosi se da je rekao Ahmedu: „Osudio sam knjigu u kojoj ima loših stvari. Šta misliš, da li da je poderem ili spalim?“ Rekao je: „Da, spali je.“ Vjerovjesnik, alejhi sellam, u Omerovoj ruci je vidio knjigu koju je prepisao iz Tevrata, a zadivila ga je njegova suglasnost sa Kur’anom. Lice Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, zacrvenilo se, pa ju je Omer ponio do peći i ubacio je u nju. Sve knjige koje sadrže suprostavljanje Sunnetu nisu dozvoljene, već ih je dozvoljeno uništiti. Za Ummet nema ništa štetnije. Ashabi su palili sve mushafe koji su se razlikovali od Osmanovog Mushafa bojeći se razilaženja. Šta bi tek bilo kada bi vidjeli ove knjige koje su uzrokovale razilaženje i razjedinjavanje Ummeta.“ (Et Tariku el hakimijje fi es sijasetu eš šeria, Ibnul Kajjim, 275) Pogledaj te, Allah nam se smilovao, kako je odricanje od novotarije i novotara uzrokovalo odricanje i od njihovih nauka i knjiga kada su u njima prošireni otrovi i zablude. Molima Allaha Uzvišenog da nas sačuva svakog zla i svake zablude. Molim Allaha Uzvišenog da nas uputi na pravi put jer on se jasno razlikuje od krivog. Molim Allaha da nas sačuva svakog munafikluka i pretvaranja, jer zaista će munafici na samo dno džehennema. Molim Allaha Uzvišenog da pomogne muslimane, da im se smiluje i uputi na pravi put, da budemo od onih koji će održavati rodbinske veze, da budemo od onih koji će se voljeti Allaha radi. Molim Allaha Najsnažnijeg da svim svojim vojskama pomogne braću mudžahide, da učvrsti njihove korake, da njihovo oružje i oruđe bude precizno. Molim ga Uzvišenog da spletke koje neprijatelji ovog dina kuju protiv muslimana usmjeri na njih same I da se sami oko sebe zabave. Molim ga Milostivog da naše saffove ujedini, da budemo istinska braća, da pređe preko hrđavih postupaka naših. Molim ga Samilosnog da se ovdje kod nas i bilo gdje na drugom pedlju ovog dunjaluka, da zbije saffove da’ija da se slože na istini jer zaista svako živo biće će smrt okusiti i na danu Sudnjem vidjeće se i dobra i loša djela. Molim ga svim njegovim Uzvišenim imenima i svojstvima da nam oprosti grijehe javne i tajne, svijesne i nesvjesne, da nas sačuva Mesiha Dedždžala, kaburske patnje, džehennemske vatre i podari nam mjesto u Dženneti –Firdeusu. AMIN!!! NAŠA POSLJEDNJA DOVA JE >>EL- HAMDU LILLAHI RABBIL ALEMIN!!!<< Džema'at TEKBIR-Goražde

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od akhi » Sub Apr 09, 2011 7:21 pm


Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od Senad » Sub Apr 09, 2011 7:51 pm

Esselamu alejkum

Ne čitam duge postove , spuštaući se niz redove, Oči mi zastadoše nad ovim:
akhi napisao:Znamo da Šerijat naređuje kuđenje, ponižavanje i omalovažavanje novotara, kao i ono što je veće od toga, udaranje i ubistvo.
Ovaj akhi nije pri zdravoj pameti , auuuuuuuuuuuu koliko je bolesno!!!!!

Harise brate vidi sa Enesom da se ovaj tip banira do sudnjeg dana sa ovog forum.

Esselamu alejkum

p.s. akhi ja sam Senad na mojoj wbe stranici imaš i kratku biografiju kao i sve ono čime se bavim. Ako si toliko hrabar, ako slijediš Poslanika a.s. predstavi se da vidimo sa koje si ti planete.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od Haris » Sub Apr 09, 2011 8:12 pm

Esselamu alejkum.

Sve je crno na bijelo, vidjet će Enes sam, pa nek čini šta mu je volja. Ja sam spreman da i mene obriše ukoliko nisam kompetentan po nekoj osnovi, naravno, bratski i bez ljutnje.

U ovom tekstu iznad:

Imam Tartuši,kaže: „Ashabi su iz opreza prvi ostavljali Sunnet, kako ljudi određeni propis ne bi protumačili u pogrešnom smislu.“(El Havadisu vel bida, Et Tartuši, 25)

Zanimljivo, sad ne znam u šta taj Tartuši spada, u OK narod, ili novotare.

Ali kako god, iz konteksta ovog teksta se može vidjeti da dotični želi da nas nazove novotarima u vjeri.

Al hajd, na hajr. Ne bi vjernik bio vjernik da ne halali.

hurmin gospodin
pisem pomalo
Postovi: 11
Pridružio se: Ned Okt 31, 2010 1:46 pm

Re: Reon "mesha"

Post od hurmin gospodin » Sub Apr 09, 2011 8:18 pm

opet surfanje po internetu i to stvari koje se postave a da se ne provjere.stvarno on nije normalan,slazem se s tobom Senade treba ga banirat.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Reon "mesha"

Post od Senad » Sub Apr 09, 2011 8:44 pm

Čim nema imena i prezima u vezi hutbe, dok se kriju nisu im čiste namjere.

Čudime da akhi nije još pobjego sam poslije ovog što je podastro kada već smatra da smo svi novotari.
akhi napisao:Imam Es-Sabuni priča: „Da su se sljedbenici Sunneta usaglasili oko mišljenja o ponižavanju, udaljavanju i potcjenjivanju sljedbenika novotarija. To podrazumije- va i udaljavanje od njihovog druženja i rasprave s njima, te približavanje Allahu, Azze ve Dželle, mržnjom i izbjegavanjem.“ (Aqidetu selef ashabul hadis, Sabuni, 130

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Reon "mesha"

Post od hurma » Sub Apr 09, 2011 9:09 pm

Ma Senade svaka cast. Jedno pise a drugo radi. I dalje raspravlja sa novotarima. Vidis, svasta cu nauciti na forumu. Jos nisam znala da sam jedna os takvih. :roll:

mesha
Mlađi član
Postovi: 196
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 4:14 pm

Re: Reon "mesha"

Post od mesha » Ned Apr 10, 2011 7:23 am

http://www.n-um.com/?q=node/3717
pametni ce se i ovim okoristiti, pa bujrum.

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Reon "mesha"

Post od hurma » Ned Apr 10, 2011 11:05 am

mesha napisao:http://www.n-um.com/?q=node/3717
pametni ce se i ovim okoristiti, pa bujrum.

Dobro mesha, stvarno ne kontam. Kome je sad ovo upuceno? Tacno je sve sto je napisano, i jesi li mozda vidio ko je odgovorio na pitanje. Covjek kod kojeg smo isli na rukju, prvi put u zivotu. I covjek, o kojem clanovi foruma salju drugim clanovma privatne poruke, i govore da on nista ne zna.

Prije toga, mi hvala Allahu nismo nikad posjetili niti imali ikakva kontakta sa nanama, stravom, nekim hodzama itd. Zato ne znam, i nemoj me krivo shvatiti, ali samo mi molim te pojasni, ovaj tvoj link ovde poslje ovolikih proklinjajna i optuzivanja o licemjerstvu. Da me neko ne bih krivo shvatio, slazem se sa svime sto sam procitala, ali ne kontam zasto je to postavljeno bas pod ovom temom. I potpisano ''pametni ce se i ovim okoristiti''.

Odgovori