Svezani šejtani i džini

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
senci
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Pon Avg 10, 2009 7:04 pm

Svezani šejtani i džini

Post od senci » Pon Avg 23, 2010 6:19 am

Selam alejkum.

Zanimaju me hadisi ili ako je to u Kur'anu, gdje piše da su za vrjeme ramazana svezani šejtani i džini. Dali to samo važi za šejtane?

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Svezani šejtani i džini

Post od Enes » Pon Avg 23, 2010 8:14 am

a.selam, samo na sejtane.

senci
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Pon Avg 10, 2009 7:04 pm

Re: Svezani šejtani i džini

Post od senci » Pon Avg 23, 2010 1:56 pm

Enes napisao:a.selam, samo na sejtane.
Što znači, da zle misli tokom ramazana mogu da podtiču od džina? Enese molim te odgovor mi još samo, dali taka misao znači, da je džin u tjelu insana ili je to slično šejtanskom došaptavanju, te nemora značiti, da je prisutan u ljudskom tjelu.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Svezani šejtani i džini

Post od Enes » Pon Avg 23, 2010 9:05 pm

Neku noc sam slusao predavanje al nisam cuo sta je tacno receno al otprilike, da ni svi sejtani nisi povezani, ljudi to bukvalno svataju.
Da je tako, sto bi rekali, bio bi dzennet na zemlji, sve bi bilo skoro pa idelano.
I ne treba za sve sto mislimo okrivaljati dzine, sejtan je taj koji je neumoran.
A tokom Ramazana sihbazi ne rade, ne prave nove sihire, jaaaako rijetko se koji usudi tako nesto napraviti u Ramazanu.
Sto ne znaci da oni koji su vec u tijelima da moraju izaci, da oni nece raditi ono zasto su tu!

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Svezani šejtani i džini

Post od Senad » Pon Avg 23, 2010 10:24 pm

Esselamu alejkum

kada ulaze ružne misli djelotvorno je proučiti ,,, Euzubillahimineššejtanirradžim,,, pljucnuti u lijevu stranu 3x

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Re: Svezani šejtani i džini

Post od Mirza » Uto Avg 24, 2010 1:07 am

Selam alejkum

a de mi recite zašto svi mislite da ružne misli dolaze samo od šejtana ??????? Zar nije ljudski nefs sposoban zlobe da ti pamet stane a da mu šejtan ništa ne prigovori.

Ja vjerujem da su sve šejtani za vrijeme Ramazana povezani. Tako nas ramazan poduči šta je u našoj duši. Koji su to problemi koje mi imamo i za koje netreba bit da nas šejtan izaziva. Tako možemo o sebi razmislit i na tim pitanjima nešta poradit.

Hoču da kažem ... ta ideja o "puppets and the master of puppets" mi i ne leži baš. To pripisivanje šejtanu je samo pokušaj bježanja od odgovornosti i nevjerujem da je pametno radit.

toliko od mene

a pitajte dalje pametije

mirza

senci
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Pon Avg 10, 2009 7:04 pm

Re: Svezani šejtani i džini

Post od senci » Uto Avg 24, 2010 6:08 am

Mirza napisao:Selam alejkum

a de mi recite zašto svi mislite da ružne misli dolaze samo od šejtana ??????? Zar nije ljudski nefs sposoban zlobe da ti pamet stane a da mu šejtan ništa ne prigovori.

Ja vjerujem da su sve šejtani za vrijeme Ramazana povezani. Tako nas ramazan poduči šta je u našoj duši. Koji su to problemi koje mi imamo i za koje netreba bit da nas šejtan izaziva. Tako možemo o sebi razmislit i na tim pitanjima nešta poradit.

Hoču da kažem ... ta ideja o "puppets and the master of puppets" mi i ne leži baš. To pripisivanje šejtanu je samo pokušaj bježanja od odgovornosti i nevjerujem da je pametno radit.

toliko od mene

a pitajte dalje pametije

mirza
Pa jer tako Uzvišeni Allah dž.š. tako kaže u Kur'anu. A ako je šejtan već unio u insana toliko zlobe, više mu netreba "učitelj" i "učenik" je već naučio biti loš. A Allah dž.š. najbolje zna.

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Re: Svezani šejtani i džini

Post od Mirza » Uto Avg 24, 2010 11:19 pm

Selam alejkum

kad je Allah dz.s. reko melecima o stvaranju covjeka, prvo sto su meleci rekli jeste :"... proljevat ce krv i cinit nered na zemlji." Nigdje nisu spomenili " ... zato sto ce ga sejtan zavodit." Medjutim, sejtan ko sejtan i sam zna koja mu je granica pa se je izdao "... sve, osim tvoje robove iskrene."

Sta hocu da kazem ... covjek je sebi najveci neprijatelj, osim ako savlada svoj nefs. A to i jeste iskrenost, savladat sebe. Zivjet u idejama, svi su protiv mene a ja protiv cijelog i vidljivog i nevidljivog svijeta vodi samo u propast. Zasigurno treba trazit utocisce od Sejtana kod Allaha, ali isto tako i utocisce od svog nefsa. Meni se cini (nisam siguran) u knjigi "Bistro more poboznosti ...." stoji da su prijasnje (ili prve) generacije naredjivale svome nefsu, "budi poslusan spasit ces se".

Ponavljam, nemojmo odmah poljetat za sejtani/dzini ... nije nista lose pogledat u ogledalo i vidjet nesta grozno. Barem znamo sta je pogresno. Pogresno je zatvorit oci i zivjet u fantaziji sve je u redu a nije. Kao sto kaze Allah dz.s., "... kad bi moj rob imao grijeha kolio je dlaka na ovcama plemena Benu Kalb, pa bi me zamoli ja bih mu oprostio." Niko nije potpun niti mora da bude, ali svako mora vidjet sebe i borit se prov protiv sebe i svog EGA. I zato je ramazan idealan jer nam daje priliku da vidimo sta tocno nevalja.

Kad smo vec kod grijeha .... iskreno ... koliko nas moli za oprost i snagu da se grijehu vise ne priblizimo. Koliko nas zeli da nam se grijeh oprosti pa sutra ista pijesma dalje.

toliko od mene

Mirza

Odgovori