Ramazan; podjelite Vasa iskustva i recepte

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Ramazan; podjelite Vasa iskustva i recepte

Post od BozjiRob » Ned Avg 10, 2008 6:11 pm

Esselamu Aleikum,


Ramazan se blizi (bye-bye shaitan :P )

Prelijepi mjesec Ramazana u kojem se ciste nasa tijela, nase duse, mir....
Mjesec Ramazana ima svojih posebnih ljepota.
Podjelite vase Ramazanske price,savjete, recepte za Iftarenje - sta spremate, gdje cete biti ovog Ramazana (ima nas svugdje u svijetu) i kako ga provodite.
Kod nas u kuci se prvo mrsi sa hurmama i mlijekom. Potom ide malo domace supe najcesce jer smo bili bez tekucine cijeli dan a i radi soli.
Potom neko kuhano jelo sa mhadjeb-om mjesto hljeba, a zatim zeleni caj i kasnije nesto slatko. Pokusavamo jelo i caj sa slatkisima razdvojiti, tako da ide hurma i mlijeko, pa namaz, pa onda supa i jelo i odmaranje. Pa kasnije slatki zeleni caj i slatkisi.
Ja spremam takozvane ruza stapice sa mljevenim bademom, mljevenim orasima i ruzinom vodom umotano u kore poput stapica pa natopljeno zalivom od meda, kao i par drugih vrsta slatkisa, ali nam je ovaj omiljeni. mmmmmmmmmmmmmmm
Idem ih spremati danas, InshaAllah! :P

Qalil
pisem pomalo
Postovi: 29
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:02 pm

Post od Qalil » Pet Avg 15, 2008 8:45 pm

Da bas ako Bog da insallah, pribilizava se mjeec ramazan, ove godine nisam u mogucnosti da postim, al ako nista barem hrana u ovom mjesecu neznam zasto al ima poseban ukus, pa se veselim, mozda zato sto insan posti pa kada si gladan sve ti je lijepo ili mozda se i varam, ali sve u svemu, bar za mene hrana u tom mjesecu je mnogo ukusnija i bolja.
A inace kod nas se mrsi vodom, ili hurama i vodom, ako se nekad zaboravi kupiti onda samo vodom, pa onda supica od tarhane domace kisele, naravno koju moja nena napravi, mmm ko med bude, zatm glavno jelo, nekad to bude maslanica, nekad krompir s mesom, nekad riza i tako dalje, a poslije kada se klanja aksam, pa nekad i jacija pa tek poslije jacije popije se koji fildzan kafe i zasladi kadaifom, ili ruzicama ili baklavom, neznam zasto, ali eto kod nas je obicaj da u ramazanskim danima preovladavaju ti slatkisi, baklava , ruzice, hormasice, i kadaif.A da zaboravila sam , pred iftar obavezno se kupe vruce lepine, sa curukotom, :lol:

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Avg 20, 2008 3:25 pm

Najbolji recept za Ramazan je Bogobojaznost.

Odgovori