Zastita od sejtana l.a.

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

Zastita od sejtana l.a.

Post od din786 » Čet Mar 01, 2007 5:16 am

Zaštita od šejtanal. a.

Ibrahim Al Abdulkerim

Uzviseni Allah nam zabranjuje da slijedimo sejtanove stope:
"I ne slijedite sejtanove stope, jer vam je on neprijatelj ocevidni!"(Al Bakara, 168)

Stoga se moramo cuvati slijedenja sejtanovih stopa neprestano trazeci zastitu od njega kao sto nas na to upucuje nas Gospodar:

"A ako sejtan pokusa da te na zlo navede, ti potrazi utociste u Allaha, On uistinu sve cuje i zna."
(Al E'araf, 200)

Ovo su metodi kako da se zastitimo od sejtana:

1. Trazenje zastite Uzvisenog Allaha od prokletog sejtana:
"A ako sejtan pokusa da te na zlo navede, ti potrazi utociste u Allaha, On uistinu sve cuje i zna."(Al E'araf, 200)
Imam Buharija prenosi od Sulejmana ibn Sureda: Bio sam sa Allahovim poslanikom kada su se dvojica ljudi prepirala. Lice jednog od njih je pocrvenilo, a njegove vene su nabrekle. Tada je poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ja znam rijec koju ako bi je izgovorio prestalo bi ono sto ga je spopalo. Kada bi rekao: 'Euzu billahi mine ssejtani rradzim!'- prestalo bi ono sto ga je obuzelo."(Buharija, hadis broj 5588)

2. Ucenje "ajetul kursijje", "Allahu la ilahe illa hu el Hajjul Kajjum ..."
(Al Bakara, 255).U vjerodostojnom hadisu, kojeg prenosi Ebu Hurejre, radijallahu anhu, stoji: Allahov poslanik mi je naredio da cuvam imovinu zekata koja je donesena u Ramazanu. Tokom noci mi je neko dosao nastojeci da ukrade hranu koja je bila donesena. Ja sam ga uhvatio i rekao da cu ga odvesti Allahovom poslaniku. On je odgovorio: "Ako me pustis poducicu te rijecima kojima ce ti Allah koristiti… Kada legnes u svoju postelju prouci "ajetul kursijju". Kada to ucinis Allah nece prestati biti tvoj Cuvar sve dok ne osvanes i nece ti se pribliziti sejtan."Nakon toga Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Rekao ti je istinu, a on je lazov. Bio je to sejtan." (Buharija, hadis broj 3033)

3. Ucenje zadnjih ajeta sure Al Bakara: "Amener resulu bima unzile ilejhi mir rabbihi…" (Al Bakara, 285).
Prenosi se od Allahovog poslanika:
"Ko prouci dva zadnja ajeta od sure Al Bakare u noci bit ce mu dovoljna."
(Buharija, hadis broj 3707) Takode se prenosi da je rekao:
"Allah je napisao Knjigu dvije hiljade godina prije stvaranja stvorenja. Od te Knjige je objavio dva ajeta kojima je zapecatio suru Al Bakaru. U kojoj kuci tri noci zaredom budu ucene toj kuci se nece pribliziti sejtan."
(prenosi ga Tirmizija, 3033)

4. Abdest i namaz. Ovo su izvanredna sredstva za zastitu od sejtana. A pogotovu u trenucima kada covjeka spopadnu srdzba i strast. Jer srdzba i strast su vatre u srcu covjeka, a u hadisu stoji:
"Sejtan je stvoren od vatre, a vatra se gasi vodom."(Ebu Davud, 4152)

5. Ucenje sura "El Felek" i "En Nas". Ove dvije sure imaju veliki efekat i uticaj da se covjek zastiti od sejtana i njegova zla. Zato Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze: "Nema bolje zastite od sejtana od ucenja ove dvije sure."

6. Ucenje sure Al Bakara. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:
"Ne cinite svoje kuce kaburima! Kuca u kojoj se uci Al Bakara u nju ne ulazi sejtan."(Tirmizija)

7. Izgovaranje "La ilahe illalah…" stotinu puta. Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:
"Ko kaze: 'La ilahe illallah vahdehu la serike lehu, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kuli sej' in kadir' u jednom danu stotinu puta, imat ce nagradu kao da je oslobodio stotinu robova i bit ce mu upisano stotinu dobrih dijela i izbrisano stotinu losih dijela i imat ce zastitu od sejtana toga cijelog dana sve dok ne omrkne…"(Buharija, hadis broj 3050)

8. Sto vise spominjati Allaha (zikr).

Odgovori