Pitanja i odgovori

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Ned Dec 09, 2007 10:13 pm

Izljeceni strah -zebnja

Pitanje:

Selam!

Imam jedno pitanje!Naime kad sam imao 14 godina bio sam djete koje se bojalo zubara!Znaci imao sam neku vrstu Telapatije koju je tesko bilo izbiti iz mene. Kao u ratu sam vadio zub na zivo i od tada me je bilo strah prici bilo kakvoj ordinaciji stomatologa. Majka me je odlucila odvesti u jedan grad kod neke zene koja navodno lijeci strah kroz neke cudne metode.

Imao sam tri terapije svakog petka sam isao tamo da se lijecim (navodno). No u toj sobi u kojoj se odrzavala ta nekakva ceremonija izvlacenja straha sjedilo je nas pet ili sest. Svijetla su bila ugasena i roletne spustene pa cak i telefon iskljucen. Nama su poslije nekom metodom zatvorili oci i rekli su da nemozemo ih otvoriti i da ne pokusavamo nikako jer necemo uspijeti.

Mislim da je bila u pravu jer dok su nesto radili oko nas i dok su nam dirali celo necim ledenim
ja sam ih pokusavao bezuspjesno otvoriti medjutim nisam uspio dok jedna od tih osoba nije izbrojala do tri. Osjecao sam hladno nesto da probija u glavu i tjelo i da se jednostavno nesto desava.Na kraju svake terapije receno nam je da proucimo nesto ili ako si krscan neku molitvu.

Ja sam samo znao Bismilu pa sam je i ucio. Svi su potvrdili poslije toga da su im strahovi nestali osim mene. Ali to sam precutao i slagao sam da mi je bolje jer nije mi se dalo ici na te cudne terapije. Nije bilo ucenja Kur'ana koliko ja znam a davani su nam neki kameni koji bi nas cuvali od straha.

Pa vas pitam dali je to mozda nekakav sihir ili nesto neznam stvarno. Nisam osjecao nikakve naznake sihira kao sto je bol u zeludcu povracanje a u ostalom proslo je 7 godina od toga primjetio bih. No interesuje me dali to moze uticati u buducnosti na mene ili doci u gorem obliku taj strah kojeg nisam izljecio do 18 godine i to zahvaljuci spoznaji Islama. Hvala unaprijed i Alahmanet


Odgovcor:

Ve alejkumusSelam,

Ne treba da se bojis necega sto si spoznajom islama vec prevazisao I elhamdulillah izlijecio. Nase vjerovanje je takvo da ONO STO NAS JE MIMOISLO NIJE NAS MOGLO SNACI, A ONO STO NAS JE SNASLO NIJE NAS MOGLO MIMOICI. Pera su uzdignuta,a stranice se osusile.Tj.ono sto nam je propisano da ce nam se desiti zapisano je u knjizi Levhi Mahfuz (knjizi dobro cuvanoj).

Slijedi smjernice islama,kloni se onoga sto je Allah zabranio i radi ono sto nam je naredio, biti ces spasen svih smutnji. A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 5:49 am

Dzinske (sejtanske) spletke


Esselamu alejkum

U braku sam osam godina imam tako hairli brak ,a uz taj brak i dvoje djece ellhamdulila hairli al nekome to smeta.Pa od vas trazim ako je moguce sto hitniji odgovor kao i pomoc i izlaz iz svega ovoga. Naime,ja imam problema sa djinima i sihirbazima.Vec nekoliko mjeseci moj muz mi uci rukje,nekad Allah da dobro nekad neide bas lahko.Dzin uvijek progovara da zeli da me unisti.

Posto sam ja u inostranstvu,i ako bogda u planu smo za Bajram ici u Bosnu kako se blizi polazak svaki dan mi je teze i teze,i taj ko mi pravi govori iz mene da ja necu ziva ici u Bosnu jer nece moc podnjet da mene vidi.Ja vas molim da mi sto brze odgovorite sta da radim kako da postupim sa ovim susretom .

A usput neke savjete za mog muza sta da mi uci osim rukje i uz Allahovu volju i pomoc da sve bude hairli da budemo jaci od njihovi spletki.A uz sve ove probleme drzim se propisa islama.Jer stvarno neznam nemogu da ovo svatim redovno obavljam namaz jos pogotovo sad ramazan a oni jednako djeluju. Sad kad mi je najdraze da zivim da me neko unisti odvoji od djece i muza sa moji dvadeset i osam godina.Pa vas molim ako ikako mozete sto brze ogovorit jer mi je potrebna pomoc.


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

To sto se tebi desava je dijelom Allahov sunnet koji nikoga od vjernika nece zaobici ukoliko budu iskren u svojim namjerama I djelima.U ajetu se kaze: Sura: 29 [El-’Ankebut (Pauk)] Ajet: 2 "Misle li ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: "Mi vjerujemo!" i da u iskušenje neće biti dovedeni?"

Sura: 2 [Al-Baqara (Krava)] Ajet: 155
"Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine. a ti obraduj izdržljive,"

Sura: 2 [Al-Baqara (Krava)] Ajet: 155
Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine. a ti obraduj izdržljive,
_____________________________________________

Sura: 8 [Al-Anfal (Plijen)] Ajet: 2
Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju,
___________________________________________
Sura: 9 [At-Tewba (Pokajanje)] Ajet: 24
Reci: "Ako su vam očevi vaši, i sinovi vaši, i braća vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovačka roba za koju strahujete da prođe neće imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate – miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovom putu, onda pričekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grešnicima neće ukazati na pravi put."
_____________________________________________
Nakon ovih ajeta sigurno ce ti biti jasnije znacenje rijeci *iskusenje*
Okitite I ukrasite svoj dom namazom,zikrom,ucenjem kurana I dovom Allahu subhaneh,u svim situacijama,posebno u zadnjoj trecini noci kada se nas Gospodar spusta na zemaljsko nebo.

Ne treba da se bojis sejtanskih I dzinskih vesvesa I sumnji.Ono sto ti je Allah propisao da ce se desiti,ti to ne mozes izbjeci,dosla u Bosnu ili ne,I ono sto ti Allah nije propisao,sigurno se nece desiti. To je vjerovanje iskrenog vjernika u Allaha I shvatanje odredbe dobra I zla. Osloni se na Allaha,jer onaj ko se na Njega osloni,On mu je dovoljan.
A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 5:51 am

Odlazak sihrbazu

Esselamu alejkum Poštovani brate!

Evo pored toliko pročitanog na vašoj stranici opet se podkradu nekakve nejasnoće pa s toga je bolje pitati stručno lice direktno nego li lutati na okolo i krišom tražiti odgovor na nejasnoće.

Prije otprilike godinu dana imao sam liječenje kur´anom, međutim čovjek je učio nekih pola sata i ništa mi se nije javljalo niti sam imo nekih pojava. Želio sam samo da se pregledam.

U razgovoru s jednim prijateljem saznao sam da postoji neki čovjek koji liječi putem kur´ana i da je mnogo uspješan. No međutim buni me jedna stvar a to je da taj čovjek prije početka rukijje otvori neku zvijezdu da vidi ima li džinna u insanu pa tek onda pristupa lječenju.

Pošto moji roditelji žele da idu i da se provjere mene interesuje da li postoji jedan takav vid liječenja i je li to pogrešno liječenje, šta je ta zvijezda koja se otvara, kako da posavjetujem svoje roditelje...

Neka Vas Allah swt nagradi za sav hajir koji činite. Amin!


Odgovor:

We alejkumu Selam!

Što se tiče korištenja nekakvih zvijezda prilikom učenja Kur'ana radi rukje bolesnom od sihra ili džinna – nije mi poznato da takva praksa ima ikakva uporišta niti utemeljenja u Kur'anu i Sunnetu, tako da ta osoba može biti ili sihirbaz/vrač, koji se koristi džinijjom u borbi protivu džinnije ili je u pitanju novotar i prevarant koji želi samo ukomplikovati proces liječenja pred džahilima i neznalicama kako bi im lakše uzeo pare.

Što se tiče tvojih roditelja – njima upućujem savjet da se drže Kur'ana i Sunneta u svakom pitanju svoga života, pa i u liječenju od džinnijske problematike, a Allah najbolje zna.

Odgovorio: Sead Jasavić, prof.fikha

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 5:52 am

Da li ubiti sihrbaza

Selam-alekum,

upitao bih kako se može sihr kazniti ubistvom, pa zar time ne učinimo još jedan grijeh, sve me to podseća na špansku inkviziciju, pre bi trebalo uz allahovu pomoć te sihrije izlečiti i pokazati pravi allahov put jer mislim da su takvi ljudi zalutali i uz allahovu pomoć je to moguće tako da imamo više sevapa da spasimo dušu tog sahira nego ga ubiti?


Odgovor:

We alejkumu Selam!

Imam Tirmizi rhm., br.1460., bilježi od Džunduba r.a., da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Kazna za sihirbaza je udarac sabljom!“ - pa kaže: „Jedan dio učenjaka međ' ashabima poslanika s.a.w.s., je postupao po ovom hadisu, kao i učenjaci drugih generacija, na čemu je bio i imam Malik b. Enes. Imam Šafija rhm., smatra da će se sihirbaz ubiti tek onda ako se u svojim sihrovima i magijama bude služio djelima nevjerstva, a ako se bude služio djelima koja nisu djela nevjerstva – neće biti ubijen.“ (Pogledaj: Sunen el-Tirmizi, 4/60.)

Ibnu Redžeb el-Hanbeli rhm., kaže: „Omer b. Abdul-Aziz, imam Malik, Ahmed i Ishak su stava da će se sihirbaz ubiti zbog toga što smatraju da je postao nevjernikom zbog bavljenja magijom i sihrovima, pa shodno tome ima status murtedda – otpadnika od vjere.“ (Pogledaj: Džami'ul-'Ulum vel-Hikem, 1/128.)

Ebul-Ša'asa' kaže: Bio sam pisar Džuz'u Ibnu Mu'aviji, amidži Ahnef b. Kajsa, kada nam stiže depeša od Omera r.a. – otprilike godinu dana prije njegove smrti, u kojoj stajaše: Ubijte svakog sihirbaza, i razdvojite svaki medžusijski brak sklopljen između mahrema, i zabranite im da čine „zemzemu“ (tihe molitve prilikom jela). Ubili smo u jednom danu tri sihirbaza, i razveli smo svakog medžusiju koji se oženio sa ženom koja mu je mahrem shodno Allahovoj Knjizi. Napravio je Džuz' veliku gozbu na koju je pozvao dosta medžusija, pa izvadi sablju i stavi je na svoje stegno – tako da oni jedoše i ne činiše „zemzemu“...“ (Ebu Davud, br.3043.; Ahmed, br.1657.; Bezzar, br.1060.)

Ibnu Kudame rhm., kaže: „Kazna za sihirbaza je ubistvo, i ovoga stava je bio Omer b. el-Hattab, Osman b. Affan, Abdullah ibnu Omer, Hafsa, Džundub b. Abdullah, Džundub b. Ka'ab, Kajs b. Sa'ad, Omer b. Abdul-Aziz, imam Ebu Hanife i imam Malik (džumhur). Imam Šafija rhm., nije stava da će se čovjek ubiti zbog samog bavljenja sihrom i magijom na čemu je i Ebul-Munzir, a i jedan je od rivajeta kod imama Ahmeda shodno predaji u kojoj se spominje da je Ajša r.a., prodala robinju-mudebberu, nakon što ju je opsihrila! (Muvetta', br.841.; Ahmed, br.24172.; Mustedrek, br.7516.; Darekutni, br.53.) – a da je ubistvo bilo obavezno, ne bi bilo dozvoljeno prodati je.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: „Krv muslimana nije dozvoljeno proliti osim zbog tri stvari: nevjerstvo nakon vjerovanja, zinaluk nakon braka i nepravedno ubistvo čovjeka“ – a sihirbaz nije počinio ništa od ovo troje, tako da ga nije halal ubiti!

Mes'ela: Ima li pravo sihirbaz na pokajanje:

1.Sihirbaz nema pravo na pokajanje – jer nam vanjština postupanja ashaba ne ukazuje na to da su davali pravo na pokajanje i tevbu već uhvaćenim sihirbazima.

2.Sihirbaz ima pravo na pokajanje – pa ako se pokaje biće mu prihvaćena tevba, jer sihr nije gori od širka, a mušrik ima pravo na pokajanje, a to što je ta osoba upoznata sa finesama sihra i magija ne smeta prihvatanju njenog pokajanja. Allah dž.š., je prihvatio pokajanje faraonovih sihirbaza proglašavajući ih jednim od evlija'a, Njemu bliskim ljudima, za jedan trenutak! Ako je sihirbaz nevjernik pa primi islam – islam će mu biti prihvaćen kao i tevba. (Pogledaj: el-Mugni, 10/113.)

Ovog sam stava i ja (tj. drugog), i smatram da sihirbaz ima pravo na tevbu i pokajanje i na spas svoje duše u roku od tri dana, a ako se ne želi pokajati od sihra i magije – biće ubijen, a Allah najbolje zna.

Odgovorio: Sead Jasavić, prof.fikha

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 5:56 am

Drzanje psa u dvoristu


Pitanje:

Eselamu alejkum ve rahmetula ve berekatuhu,

hteo bi da vas pitam da li je zabranjeno da se drzi pas u dvoriste?????neka nas All-llah svakim dobrim nagradi.


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,ve rahmetullahi ve berekatuh,

Psa mozes koristiti u tri svrhe:za cuvanje stada,za lov i cuvanje posjeda. S tim da poducis clanove svoje obitelji da ono sto pas polize da su duzni 7 puta oprati (6 puta zemljom a potom 1 put vodom).

A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 5:59 am

Nemozemo da dobijemo dijete


Pitanje:

Esselam alejkum ve rahmetullahi ve berkjatuhu!

Imam pitanja koja me muce pa vas molim za odgovor. Vec 3.god.sam u braku, hvala Allahu imam lijep brak,s lazemo se, ali nas muci sto ne mozemo imati djece i to nas oboje tako muci, jer imamo tako veliku zelju za potomstvom. Htjela bi vas pitati koje dove bi trebala uciti i moliti Allaha da nam se smiluje i podari evlada.

Ljetos smo bili u Bosni pa smo, halal bilo, namjenili pare za kurban i to dali hodzi koji nam je obecao uraditi to za nas i to kurbansko meso podijeliti djeci bez roditelja. Da li je to ispravno sto smo uradili. Unaprijed zahvalna i nek vas allah nagradi. Allahimanet!


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Nema smetnje da se osobi od povjerenje da u emanet da neki hairli posao obavi za nas. Sto se tice potomstva, Allah je taj koji iz svoje mudrosti daje nekome musku,nekome zensku djecu, a neke porodice ostavi bez potomstva. Poznat mi je slucaj nekoliko muslimanskih porodica kojima je Allah podario potomstvo nakon deset i vise godina provedenih u braku.

Moramo shvatiti da je u mnogim situacijama problem u nama. Naime kada se insan oda porocima i grijesenju onda jedan od stetnih i kobnih posljedica tog cina bude da ih ostavi bez poroda. Druga situacija jeste recemo da Allah pozna sve duse I da pojedinima ne podari dug vremeski period porod dok se oni ne uhodaju u bracnoj zajednici. Pojedine porodice jednostavno nisu spremne odmah da imaju djecu I mozda bi im ona predstavljala samo poteskocu i dodatni teret, ali radi porodice i prijatelja nastoje da imaju djecu ali suubjedjeni da jednostavno nisu spremni da se late tih dodatnih obaveza.

Mogu biti i drugi razlozi po srijedi. Ali ono sto je sigurno jeste da nesmijemo odustati od dove, od oslonca na Allaha kao nasega Tvorca. Usli smo u najodabraniji mjesec. Iskoristite ga za samoobracun I za pojacani ibadet,a Allah sigurno nikoga nece nepravedno ostetiti. Allah je Taj koji poznaje sve jezike, tako da mu se slobodno mozes pojadati na maternjem jeziku,posebno to cini u zadnjoj trecini noci. Mjesec ramazan je idealna prilika da insan preispita svoje postupke I da se pokaje za eventualne prijestupe.

Neka i tebe,sestro, Allah obilato nagradi. Amin!

A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:03 am

Sta da uradim sa zapisima (talismanima)

Pitanje:

Poštovani,
Molila bih Vas da mi odgovorite na nekoliko pitanja ako ste u mogućnosti. Igrom slučajnosti preko nekih mojih poznanika islamske vjeroispovijesti došla sam u kontakt s hodžom čije su me neke misli zaintrigirale,a neki stavovi pomalo i sumnjivi. Naime, tijekom razgovora između ostalog spomenula sam i neke probleme privatne prirode.

On mi je poklonio 4 talismana ili amuleta ili hamajlije od kojih je jedan u trokutastom obliku, te da su u njima tekstovi iz Kurana (zaštita ljubavi između partnera), čestice zlata, zašiveni u kožu. Možete li mi kazati zašto četiri i čemu služe.

Međutim, ništa čudno ne bi bilo da nije kazao kako da bi u potpunosti djelovali treba izvršiti neki obred s bijelom svijećom, crvenim koncem, bijelim brašnom i šećerom, te staklenom bocom s metalnim poklopcem. Koliko sam saznala od prijatelja islamske vjeroispovijesti ne radi se o nečem pozitivnom, pa bih Vas stoga molila da mi kažete što mi je činiti s tim predmetima.


Odgovor:

Postovana gosco,

U vjeri islamu nista se ne desava slucajno,tako da je to po islamskom vjerovanju Bozije htijenje da stupite u kontakt s osobama koje ce vam dati ispravne smjernice pri rjesavanju vasega problema. Tako da igra slucajnosti nije nama poznata.

Najprije cu te zamoliti da upoznas islam kao vjeru iz ispravne I autenticne literature, a za nejasnoce da pitas strucne poznavaoce islamskih doktrina koji ce biti u mogucnosti da ti daju ispravne smjernice kako I na koji nacin dozvoljenim metodama I vjestinama,da rijesis problem.

Naime, postoje skupine ;ljudi koji moraju suradjivati sa dzinom I sejtanom (sotonom) koji traze od doticnoga da cini nevjerstvo u Allaha kao jedinoga Boga, i da dzinnu cini sedzdu i da mu bude pokoran a zauzvrat doticna osoba se izjasnjava da ima mogucnost da spoji odnosno rastavi supruznike I slicno.

Talismani,hamajlije, vezice i cvorovi su nepoznati izvornom islamu kako je od Boga poslat na zemlju preko meleka (andjela) Dzibrila, do Muhammeda a.s., a njegova duznost je bila da Kuran kao posljednju Boziju objavu,dostavi svim ljudima. Niko ne poznaje buducnost do Allah. Nama je od dogadjaja iz proslosti i onih koje je nagovijestio da ce se desiti u buducnosti poznato samo sto je doslo u kuranskim ajetima I u govoru posljednjeg poslanika Muhammeda a.s.

Moj ti je savjet da bacis u rijeku ili kanalizaciju sve to sto si dobila I da znas da ti talismani nemaju moc da ti pribave korist niti otklonu od tebe stetu. Nemoj se opterecavati smjernicama koje si dobila, jer u suprotnom ce to biti puko bacanje novca, koji je bolje da darujes siromasnima i gladnima i sigurno ces tim postupkom zasluzit nagradu jos na ovome svijetu.

Preporucujem ti da putem ovoga veb sajta ili drugih sebi dawnloadujes osnove islamskoga ucenja, jer ne bih ovom prilikom da ti se mnogo toga ponudi pa da te zbuni. Ako mognemo jos kako pomoci, selektuj ovaj vebsajt u favorite I pitaj. Ako neznadnemo odgovor, trazit cemo kod ucenijih od nas.

A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:08 am

Nur i Ars dova - neutemeljene dove

Pitanje:

Merhaba!
Imate li NUR DOVU i kako se moze doci do te dove.

Odgovor:

Selam alejkum sestro!

Čitajući NUR dovu primjecuje se:
1- da u ovoj dovi ima puno štamparskih grešaka koje ponekad suštinski mijenjaju značenje, npr. na jednom mjestu umjesto mesir (stjecište) piše makir (varalica);

2- da u njoj ima kur‘anskih dova i dova koje su prenesene od Poslanika, s.a.v.s;

3- da u njoj ima dova koje nisu prenesene od Poslanika, s.a.v.s, ali su dobrog i ispravnog značenja;

4- da u njoj ima dova koje nemaju utemeljenja u šerijatu, kao npr. da je Allahovo, dž.š, ime napisano na Džebrailovom krilu, na Mikailu, na čelu Israfilovom i na dlanu Azrailovom.

Ono što je u vezi s ovom dovom daleko problematičnije i opasnije su “dobrote Arš dove”.U njima se kaže, da se pripovijeda da je Melek Džebrail Allahovom Poslaniku, s.a.v.s, rekao sljedeće:

1- da ko ovu dovu prouči jednom u životu ući će u Džennet a da neće polagati račun bez obzira koliki grješnik bio. To znači da čovjek može raditi šta hoće, griješiti koliko hoće, važno je da samo jedanput ovu dovu prouči i on je džennetlija, kao i šehid koji je poginuo na Allahovom putu boreći se da Allahova riječ bude gornja. Ko imalo poznaje islam, svjestan je da je takva tvrdnja u potpunoj suprotnosti sa njegovim temeljnim principima;

2- da će bolesniku koji prouči tu dovu Allah dati lijek. Takvu tvrdnju možemo provjeriti i praktično se uvjeriti u njenu ispravnost, jer Poslanik, s.a.v.s, nije to rekao;

3- da će svaka želja biti ispunjena, bilo da se ona odnosi na ovaj ili budući svijet i da će Allah spriječiti da mu neprijatelj ili bilo ko drugi načini neku štetu. Ni ta tvrdnja nije utemeljena.
Allah, dž.š, neće ostaviti prazne ruke onoga ko Ga moli, ali da bi dova bila primljena, treba ispunjavati određene uslove.

Nekada Allah, dž.š, ispuni nekome želju na dunjaluku, a nekada to ostavi za ahiret, iako je čovjek molio da mu se to da na dunjaluku. U “dobrotama Arš dove” se navode izreke četverice hulefai-rašidina u kojima oni govore kako su im se sve želje ispunjavale kada su učili tu dovu. To je neutemeljena tvrdnja, jer da bi bila utemeljena mora biti prenesena ispravnim senedom i ne smije u sebi imati neku tajnovitu mahanu.

U konkretnom slučaju sened se nigdje ne spominje, a i ono što im se pripisuje ima u sebi tajnovitu mahanu te se zbog nje to ne može prihvatiti. Ta tajnovita mahana ogleda se, između ostalog, u činjenici da se nisu sve njihove želje ispunile. Na kraju “dobrôta Arš dove” traži se da se dova nosi uza se ispisana arebicom, da se uči na nafila-namazima i da će sve što čovjek zaželi od Alllaha, dž.š, biti udovoljeno. To je vrlo opasna tvrdnja, jer može navesti čovjeka da se osloni na dovu i tako ode u zabludu.

Prevodilac još napominje da je to samo dio njenih dobrota, koje su spomenute u ćitabu “Dur-ranil - Durin-nazim”, na 155 str. Ja ne sumnjam u lijepu i iskrenu namjeru pisca i prevodioca ove dove. Molim Allaha, dž.š, da ih nagradi za njihovu lijepu namjeru, ali se muslimanima mora skrenuti pažnja na sve greške koje se u njoj nalaze i na veliku opasnost koju takve novotarije kriju u sebi.

Da su pisac i prevodilac dove bili svjesni njene opasnosti i opasnosti njenih “dobrota”, da su bili svjesni zabrane da se u usta Poslanikova, s.a.v.s, stavljaju riječi koje on nije rekao, da su bili svjesni njegova hadisa: “Ko na mene svjesno slaže, neka sebi traži mjesto u Vatri.” (Muslim, Sahih Muslim, “Kitabul-‘ilm”, hadis br. 107.), oni to nikada ne bi uradili.

Imajući u vidu da ne postoji hadis koji govori o Arš-dovi, te činjenicu da u njoj ima pogrešnih rečenica, sa sigurnošću mogu kazati da tu dovu nije dozvoljeno širiti, a posebno je haram u spomenute “dobrote” vjerovati, jer one mogu čovjeka odvesti na totalnu stranputicu.

Svakom muslimanu i muslimanki dužnost je da upozore svoju braću i sestre na veliku opasnost Nur-dove i njoj sličnih poziva kojima se pokušavaju izvesti muslimani iz vjere, a da oni to ni ne osjete. Molim Allaha, dž.š, da nam pomogne da povećamo naše znanje iz islama, kako bismo mogli razotkriti i izbjeći mnogobrojne zamke na koje nailaze sljedbenici Allahove, dž.š, vjere. Amin!

Nakon izlozenoga,smatram da ce razumnome biti dovoljno da uzme pouku i da ne traga za necim u cemo nema dobra za njega ni na dunjaluku ni na ahiretu. Musliman ima dove iz kur’ana I sunneta, koje su mu dovoljne ako ih bude ucio redovno I s razumijevanjem, da se zastiti od prokletoga sejtana. Na ovom sajtu u rubrici Dove ima jedan dio dovi koje je ispravno i korisno uciti.

*********************

Zelio bih ovdje skrenuti paznju da muslimanski pozdrav glasi: Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuh, jer za rijec "merhaba" nemamo nikakvih sevapa, a za upucen selam imamo 30 sevapa i to je sunnet od naseg Poslanika saws.

Sevapi su dobra djela koja smo pocinili na dunjaluku I jedino sto nas moze spasiti patnje u Dzehennemu jeste da cinimo sto veci broj dobrih dijela, koja ce ponistiti nasa hrdjava djela. A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:11 am

Rodjak pod sihrom

Pitanje:

Esselamu alejkum

Imam jedno pitanje a vezano je za sihir. Mom rodjaku je jedna djevojka postavila sihir i od tada mi nemamo nikakvog kontakta sa njim vec godina dana pa i vise. Uopste ne mozemo da dodjemo u njegovu blizinu. On je sada ozenjen sa tom djevojkom. Njegova mama je isla raznim hodzama i zenama koje skidaju sihir i sve je pokusala ali nista.

Samoj e jedan hodza trazio da ga licno dovedemo ali pitanje je kako kad ne mozemo mu ni prici da ga pitamo kako je a kamoli sta vise. Taj hodza je pokusao da uci na daljinu ali problem je sto ta zena njegova cim primjeti ponovo mu stavi ilida kazem obnovi. Ja bih rado da mi preporucite nekoga ko mi u ime Allaha moze pomoci da se taj sihir skine. Unaprijed hvala.

zabrinuta rodica


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Tvoj rodjak sam sebi najbolje moze pomoci ukoliko se iskreno pokaje I krene obavljat islamske duznosti. Na taj nacin se najbolje zastititi od sejtana dzina I sihira. Mnogi misle da je dovoljno platit nekome drugom da uci kur’an i nakon seanse da se vrati nanovo grijesenju.Allah nece izmjenit stanje nekon naroda, dok taj narod ne krene mijenjat ono sto se nalazi pri njima samima.

Ako je tvoj rodjak zadovoljan tim stanjem i tom zajednicom, onda nek se sam preispita u ispravnost svojih odluka. Ne znam iz koje zemlje se javljate da bi vam mogao pomoci po ovom pitanju tj. da vam preporucim ucaca rukje. A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:12 am

Samoljecenje od sihra

Pitanje:

Esselamu alejkum,

Mene zanima da li osoba kojoj je napravljen sihir moze sama sebi pomoci to jest moze li se izljecit bez ucenja rukije? Moj muz ima neke znakove a to su iznenadna glavobolja,vrtoglavica i iznenadno oslabljenje-osjecaj da nema snage koje ne prestaje sa uzimanjem ljeka i to moze trajati po dva dana tako, ja sam mu pokusavala nauciti na vodu i dati mu to da pije,a da nije znao da je naucena,pa me je pitao sta mu to dajem i da ne moze piti takvu vodu.

Klanjala sam istihare namaz i u snu sam dobila znak da jeste sihir i da bi trebali na ljecenje, ali on to odbija jako uporno, mada mi vise puta obeca da ce otici ali kad dodje dan za to kaze ja sam dobro nije mi potrebno da idem ikud. On samo tvrdi da covjek moze sam sebi najvise pomoci,pa me zanima dal moze dzin izgubiti na taj nacin svoju snagu nad covjekom i da na kraju odustane i sam izadje?


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Nije iskljuceno da ukoliko se naoruzamo ispravnim oruzjem (namazom,postom sadakom,dobrim djelima, iskrenoscu, da sejtan I dzinn nece imati mogucnost djelovanja po nas. Podsjecam te da Iblis kada je protjeran iz Dzenneta zarekao se da ce sve ljude odvoditi sa ispravnoga puta.Onda je izdvojio skupinu onih kojima nece moci nauditi sve do Sudnjega dana rekavsi:”…Osim tvojih iskrenih robova”.

Ukoliko se ustanovi ispravna dijagnoza da se uistinu radi o sihiru,onda je bolje i pozeljnije da se bude uz tretman strucne osobe, jer bojat se da dzinn ako izadje iz jednog tijela I uvidi oko sebe druga preplasena tijela slabog imana da ce u njima naci novo mjesto boravka.

Po rijecima tvoga muza da se zakljuciti da ukoliko se radi o dzinnu ili sihiru da oni popuste svoje djelovanje onoga trena kada se treba ici na lijecenje.Slicno se desava sa zuboboljom kada trebamo izvaditi zub,boli nestane.

Budi ustrajna dovi Allahu dam u olaksa, opskrbite sebe I celjad svoju bogobojaznascu, imanom i saburom i potrazite pomoc strucne osobe. A allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:13 am

Nosenje hamajlije


Pitanje:

Esselamu alejkum

Javljam se iz USA i posto evo citam na vasoj stranici o sihru i dzinima a nama je to jako poznato danas jer se desava jako mnogo i mnogi traze lijek od toga i mnogi idu hodzama nose hamajlije zapise i slicno. Mene zaista interesuje da li je to pravo ispravno. Kupila sam sebi knjigu OSTRI MAC U BORBI PROTIV ZLIH SIHIRBAZA i nasla puno objasnjena o svemu ali me jos uvijek interesuje da li je dozvoljeno nositi hamajliju ili zapis kad hodza da.

Neka mi Allah oprosti ali ne znam vise da li ima hodza koji to lijece jer mnogi daju zapise i hamajlije a u knjizi kaze da oni koji pisu zapise su zapravo sihirbazi.
Molim vas odgovorite mi na ovo pitanje da li je dozvoljeno ici kod hodze zbog sihra i kako da odemo
kod pravog covjeka koji lijeci Qur'anom da li vi mozda poznajete nekog tako jer ima jako mnogo naroda kojem je potrebna pomoc od ovoga a posebno kod nas ovdje u USA. Unaprijed vam se zahvaljujem i nek vas dragi Allah nagradi sto ovako postavite na internet neke stvari na koje mozemo dobiti odgovor pogotovu mi mladi.
Neka je mir i Boziji spas sa vama!


:Odgovor:

Ve alejkisSelam,

Nije dozvoljeno nositi hamajliju jer to djelo spada u sirk Allahu subhanehu ve teala.Na taj nacin uzimamo sebi zastitnika I pomocnika pored naseg Stvoritelja.Allah ce sve druge grijehe oprostiti kome htjedne ali sirk nece nikome. Nije dozvoljeno ici sihirbazu niti vracaru,jer je rekao Poslanik a.s.:”Onaj ko ode vracaru I povjeruje mu u ono sto mu kaze,zanijekao je ono sto je objavljeno meni”

U drugoj predaji se navodi:”Onaj ko ode vracaru ili sihirbazu I povjeruje mu u onome sto mu kaze,nece mu namaz biti primljen cetrdeset dana”.

Ja uistinu nepoznajem nekoga na tim prostorima koga bih mogao preporuciti, ali vjerujem da ima I onih ucenih koji znaju ispravne metode lijecenja od sihira. Medjutim nas narod ne shvata da sami sebi najvise mozemo pomoci napustajuci ono sto je zabranjeno I radeci ono sto je naredjeno. Na taj nacin mnoga vrata putem kojih dzinni I sejtani na nas djeluju bila bi zatvorena.
A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:16 am

Koliko dugo uciti rukju


Pitanje:

Esselamu alejkum!

Ja sam sa Kosova i cesto posjecujem vasu stranicu, neka vas Allah dz.s. nagradi na ovom trudu, insallah. Imam jedno pitanje: jedan moj rodzak je vec dugo bolestan i mislim da ima problema sa dzinima. Dolazio je ucac rukje pa je ucio ali se dzin nije pojavljivao, ucenje je trajalo oko 20 minuta. Da i treba da se uci vise i sta drugo bi moglo pomoci.
Esselamu alejkum!


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Nije dovoljno jednom ili vise ucenja da bi se ponekada ostvario stvarni rezultat. Treba da bude ponekada duzi period ucenja. Medjutim ono sto je bitnije od toga,jeste da insan iskreno odluci da ce prestati sa grijesenjem I da se nece vracati na grijeh i da krene putem istinskog vjerovanja. Na takav nacin omogucit ce sebi da bude zasticen sejtanskoga djelovanja i uticaja, jer Allah je na strani pokornih.
A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:17 am

Figurice i slike u kuci


Pitanje:

Esselamu alejkum.

Volio bih znati dali je zabranjeno u stanu ili kuci drzati plasticne ili od porcelana zivotinje?
Kao odredjene slike i slicno, cuo sam da Meleci ne ulaze u kucu gdje ima zivotinja.

Selam iz Berna


Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Ti si dao pitanje i konkretan odgovor na njega, elhamdulillah. Ono sto si cuo je tacno kako je potvrdjeno sunnetom i hadisom Poslanika a.s. Na muslimanima je da okite svoje kuce ucenjem kur’ana, zikrom, izucavanjem islamskih propisa i sl.. To je ono za sto cemo biti nagradjeni od strane Allaha subhaneh i na dunajluku i ahiretu.

Nemoj dozvolit sebi da radi nekoliko figurica lisis svoj dom bereketom prisustva meleka koji su Allahova odabrama vojska i najposlusnija Njegova stvorenja. A Allah upucuje na najispravniji put!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:20 am

Predmet sa nevjernickim obiljezjem


Pitanje:

Eselamu aleik!
Imam jedno pitanje ako mozete da mi odgovorite. Da
li se na privatnoj stvari koja je kupljena za vlastiti novac, a na kojoj se nalazi krst koji se na toj stvari mora nositi haram iako postoji mogucnost iako malo teze da toga ne bude. Hvala vam unapred.


Odgovor:

We alejkumu Selam,

Moras pojasniti kakva je ta stvar.Ako je to nesto bez cega insane moze i kao zamjenu moze potraziti nesto slicno ili bolje, onda je duznost tako postupiti. Poslanik a.s. nam je zabranio da velicamo svetinje onih koji nisu vjernici, a znamo da je krst jedan od glavnih njihovih obiljezja. Ili se potrudi pa ga sam ukloni ili potrazi neciju pomoc pri tome ili nadji adekvatnu zamjenu za to. A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan!

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jan 03, 2008 6:24 am

Da li ostaviti tablete

Pitanje:

Esalam Alejkum

Imam 30 punih godina, i od svoje 13 godine bolujem bolest koja se zove sistematski Lupus erythematodes. Moj zivot je i prije toga bio tezak, jer sam bez roditelja koji su radili i zivjeli u Svicarskoj, zivjela kod strine u kuci. O meni se je naj vise moja Nana starala, neka joj Dragi Allah Dzelesanhu sve dobro ucini. Nije me mogla sacuvati od situacije da me starije musko iskoristi jos kao djete od 7 godina.

Sa svojih 12 godina sam se iz svoje volje odlucila da idem sa roditeljima u Svicarsku, jer sam mislila da ce mi zivot uz njih biti bolji nego u Bosni kod strine. Nakon velike muke u skoli i previkavnja na zivot u Svicarskoj sa roditeljima i njihovoj zivotnoj situaciji sam se naglo razbolila.

Od svoje 13 pa do 16 godine sam vise vremena provela u bolnici nego u skoli ili kod kuce. U mom zivotu nije bilo cvrstog stabiliteta da me uputi na pravi put Islama. Uvjek su se desavale ili pomanje ili povece poteskoce, koje su me dovodile do toga da se ogrijesim.

Kao sto sam vec navela imam punih 30 godina i prije par dana sam, kroz slucajnost, upoznala jednog cvrstog muslimana. Pocela sam da razmisljam o svom proslom zivotu a posebno o grijesima za koje znam, od kako sam pocela da citam Kuran i idem na vasu stranicu.

Trenutno se osjecam toliko grijesna da razmisljam o tome da ostavim svoje tablete i da se prepustim bolesti do
smrti, jer se iz dana u dan sve vise bojim da nikad necu moci da kod Dragog Allaha oprost zasluzim. Pomislim da je bolje da umrem odma i u Dzehenem idem, nego da se i dalje grijesim . Za vas odgovor se unaprijed zahvaljujem. Sellam


Odgovor:

We alejkumu Selam,

Znaj dobro da je Allah subhaneh propisao svakome od nas sta ga ceka do Sudnjeg dana, 50000 godina prije nego je stvorio ovaj prolazni dunjaluk. Onaj ko bude predodredjen za Dzennet i uci ce u njega, onaj go bude predodredjen za Dzehennem radit ce djela koja ce ga strovaliti u istu. Nemoj da gubis nadu u Allahovu milost i ako si iskusana od strane Allaha subhaneh nekom bolescu, znaj da je mudrost u tome veca, i da je to sigurno dobro po nas.

Navodi se prica o jednom kralju, koji je imao savjetnika koji bi uvijek na neku vijest dodao komentar: "dobro je u onome sto je Allah odredio po nas". Dosadi jednoga dana to kralju i zatvori savjetnika u tamnicu. Nakon nekog vremena, izasao je kralj s vojskom u bitku i bise svi porobljeni od jaceg i ljuceg neprijatelja. Ali to pleme koje ih je porobilo imalo je ubjedjenje da trebaju svoje zarobljenike zive spaliti kako bi svoja kriva bozanstva zadovoljili od gnjeva.

Ali je uslov bio da na tijelu zrtve ne smije da bude nikakve mahane. Posto su bacali jednog po jednog vojnika u vatru, kada je dosao rd na kralja,njega izdvojise jer je tokom bitke bio ranjen i pustise ga na slobodu. Vrativsi se u kraljevstvo razmisljao je o svome stanju i savjetnikovim rijecima, pa naredi da ga oslobode.

Kada je dosao do kralja, njemu se kralj krenu izvinjavat jer je nepromisljeno postupio,a on njemu opet rece: "dobro je u onome sto je Allaj po nas propisao." Kralj zatrazi dam u pojasni te rijeci pa on kaza: "Vidi ovako, da sam ja izasao u bitku s tobom i da sam bio zarobljen, mene vise ne bih bilo, ali posto si me ostavio u tamnici izbjegao sam smrt a i ti si ostao ziv, jer je dobro u onome sto je Allah po nas propisao". Nagradio ga je mnogim poklonima i dobio je priznatiji polozaj od onog koji je imao.

Smisao i pouka price jeste upravo u tome, da ako nam je pouzdan ljekar rekao da putem tih tableta ili odredjenog lijeka produzavamo zivot, onda imamo mogucnost da se pokajemo. Iskrena teoba (pokajanje) brise ono sto je bilo prije nje i insan anulira njome sve dotadasnje prestupe.

Ne gubi nadu u Allahovui milost i nastavi da se lijecis dozvoljenim sredstvima i lijekovima i trazi u dovi da ti olaksa stanje, jer On je taj koji sve cuje i sve zna. Teoba se prima dok dusa ne dospije u grlo, tako da sa svakim danom odlazi i dio nas, pa neodgadjajmo je, jer ne znamo kada ce melek smrti doci po nas. A Allah najbolje zna!

Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan!

Odgovori