"Vidovite vjestice i njihovi milioni"

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

"Vidovite vjestice i njihovi milioni"

Post od din786 » Pon Jul 24, 2006 3:31 am

U Bosni Hercegovini postoji na desetine osoba koje za sebe kažu da su „vidovite“. Uz to kažu da lijece od sihra, podsihra, magije, uroka i drugih ovisnosti. Citatelji uglavnom znaju o kojim osobama se radi, jer su one svakodnevno prisutne u pisanim i elektronskim medijima.
U Bosni Hercegovini postoji na desetine osoba koje za sebe kažu da su „vidovite“.
Pored vlastitih internet stranica imaju i telefonske linije ( vruce linije ) putem kojih ih gradjani mogu kontaktirati , pa su dostupne 24 sata dnevno za pozive iz cijelog svijeta. Jedna od njih, koja sebe naziva vidovitom, na svojim telefoskim linijama zapošljava nekoliko neobrazovanih žena. To su uglavnom supruge poginulih boraca, koje svojim „klijentima“ sukladno njihovim potrebama i zahtjevima, citaju vec unaprijed poznate price, najcešce kupljene od nekih inozemnih distributera i operatora. Postoje šeme! To je biznis, poslovna aktivnost, koja je nažalost itekako unosna.
Naime, prema pouzdanim izvorima informacija prihod ove „vidovite“ žene ostvaren od telefonskih poziva za cetiri mjeseca prethodne godine ni manje ni više iznosio je 3 miliona KM. Ovo je potvrda krajnje nehumanosti, da se zaradjuje ogroman novac na muci i patnji drugih ljudi, koji u ocaju i bez imalo nade posrcu za svim i svacim ne bi li im to pomoglo u pronalasku izlaza iz sopstvene krize.
Poznato je da postoje posebni casopisi koji propagiraju ove žene i u kojima je glavna tema sihr. Što je najgore ovi casopisi imaju ogroman tiraž i prodaju se u rekordnoj brzini bez obzira što im je cijena previsoka za ovu našu tešku ekonomsku svakodnevnicu. Ljudi kroz ove casopise i pozivanja ovih vrucih linija traže neke životne odgovore kao npr. koliko cu imati djece, kakva ce mi biti finansijska situacija u buducnosti, da li ce imati srece, zatim situacija na poslu, u porodici, problemi sa djecom itd.
Ono što je u svemu tome najgore jeste (zlo)upotreba Kur‘ana u te necasne svrhe, kako bi se na taj nacin steako dojam o „ucenosti“ doticne prodavacice zjala.
Ne zovu samo muslimani nego i pripadnici drugih vjeroispovjesti. Medjutim onim muslimanima koji zovu telefonom ove žene „kašikare“, zatim koji citaju ove casopise i razne druge horoskope, ocito nije u srca ušla prava vjera, vjera da se sve dogadja i zbiva sa Allahovom voljom i Allahovim odredjenjem.
Kao i za svaku bolest pa i za ovu vrstu Allah dž.š.je propisao lijek. Najbolji lijek je Kur‘an i ako musliman oboli od ove bolesti tražit ce pomoc od onih koji lijece na ispravan nacin, kako je to radio i sam Poslanik s.a.v.s., a ne od kojekakvih prorocica.
Tvrditi za sebe da si majstor za predvidjanje buducnosti putem kašika, ciganskih karti, graha, kockica, taloga kahve, kristalne kugle itd., a ujedno smatrati sebe dobrom vjernicom je neprihvatljivo u islamu. Šta više pored svega gore navedenog cesto cujemo da takve osobe klanjaju i istihare namaz.
Muslimani vjeruju da je Allah dž.š. sve odredio u Ezelu, prije nego što nas je i stvorio.
Poslanik s.a.v.s. kaže: « Allah je svojom voljom odredio sva zbivanja pedeset hiljada godina prije nego što je stvorio nebesa i zemlju «.
Musliman vjeruje u kada i kader i on je potpuno i svijesno predan Svemogucoj Allahovoj volji, po kojoj Allah dž.š. sve stvara upravlja i odredjuje. Allah dž.š. kaže: „Ko nije zadovoljan mojom odredbom neka sebi potrazi drugog Gospoadara osim Mene.“ (hadis).
Muslimani vjeruju da kada i kader spada u gajb i da samo Allah dž.š. zna kljuceve tajni.
On Jedini zna šta je na kopnu i šta je na moru. Nijedan list ne otpadne, a da On za to ne zna.I nema zrna u tminama Zemlje, niti icega svježeg, niti icega suhog, nicega što nije u jasnoj Knjizi. (El-En‘am, 59.). Uvijek su postojali vracari, gatari, sihirbazi koji su tvrdili da znaju tajne svijetova, mora, kopna, da znaju buducnost, sudbinu itd. Allah, dž.š. im ovim ajetom odgovara i jasno kazuje da tajne svijeta - gajba - ne zna niko osim Njega.
No, naš nedouceni svijet zove li zove, placa li placa zarad trenutka obmane. Kad obmana prodje, kao neka vrsta pijanstva, shvatit ce da je rezultat samo – prazan novcanik kod njega, odnosno pun novcanik kod gatara. I to sve se dešava u dvadeset prvom vijeku!

Abdulgafar Velic
Cetvrtak, 25 Maj 2006
Preporod

Odgovori