Posljednji covjek koji ce uci u Dzennet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Posljednji covjek koji ce uci u Dzennet

Post od Yassin » Sre Apr 12, 2006 7:08 pm

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu



Ebu Hurejre Abdurrahman je rekao: Neki ljudi su upitali Allahova Poslanika, s.a.v.s: Da li cemo vidjeti na Sudnjem danu naseg Gospodara? Allahov Poslanik, savs, je tada upitao: Da li se gurate u noci kada vidite puni mjesec, ili da li se sporite u vezi s njegovim videnjem?

Odgovorili su: Ne guramo, tj. ne sporimo se o tome, Allahov Poslanice. Da li se gurate ili sporite kada gledate Sunce kada je nebo vedro? Tako cete vidjeti Allaha na Sudnjem danu.


Allah ce na Sudnjem danu sakupiti ljude i reci: Ko bude obozavao nekog drugog (mimo Allaha) neka ga sada slijedi. Pa ce ko bude obozavao Sunce slijediti ga, ko bude obozavao Mjesec slijedit ce ga, ko bude obozavao sejtana slijedit ce ga. Nakon toga ce na pozornici ostati samo ovaj ummet u kojem ce biti i licemjeri.
Tada ce im doci Allah ,dz, ali u liku koji ne poznaju. Reci ce im: Ja sam vas Gospodar. Odgovorice: Utjecemo se Allahu od tebe. Mi cemo ostati na ovom mjestu sve dok ne dode nas Gospodar. Kada On dode mi cemo Ga prepoznati. Poslije toga ce im Allah doci u liku koji poznaju pa ce im reci: Ja sam vas Gospodar. Reci ce: Ti si nas Gospodar i slijedit ce Ga. Tada ce se postaviti Sirat-cuprija iznad Dzehennema. Ja i moj ummet cemo biti prvi koji ce je preci. Tada niko nista nece govoriti, osim poslanika.
Njihova dova ce tog dana biti: Boze, spasi, spasi! U Dzehennmu su zeljezne kuke kao veliko trnje drveta zvanog s'adan. Jeste li vidjeli drvo s'adan? Jesmo Allahov Poslanice - odgovorili su. Rekao je: Te kuke su kao trnje s'adanovo, ali njihovu velicinu ne zna niko osim Allaha. Povlacit ce ljude prema njihovim djelima. Od njih ce biti vjernik kojeg ce njegova djela zstititi, a i oni koji ce kaznu okusiti pa se spasiti.
Kada Allah zavrsi obracun s ljudima i htjedne da Svojom miloscu izvede iz Vatre koga zeli, tada ce narediti melekima da izvedu iz Vatre svakog ko nije cinio sirk i kome zeli da se smiluje. One koji su izgovarali La ilahe illellah meleki ce prepoznati u Vatri.
Prepoznace ih po tragovima sedzde, jer ce Vatra sagorjeti sve osim tragova sedzde. Izaci ce iz Vatre spaljeni i izgoreni. Na njih ce se tada posuti voda zivota pa ce im izrasti tijela kao sto sjemenka klija iz nanosa bujice.
Nakon toga ce Allah kanacno zavrsiti obracun s ljudima.
Ostace jedan covjek okrenut svojim licem prema Vatri. To ce biti poslednji Dzennetlija (posliednii koji ce uci u Dzennet).
On ce reci: Gospodaru, udalji moje lice od Vatre, jer me je uistinu njen vjetar zatrovao, urezilio i upropastio, a njen plamen, sagorijevanje i vrucina su me spalili.
Zatim ce moliti Allaha, koliko to Allah htjedne. Nakon toga ce Uzviseni Allah dz.s. reci: Ako udovoljim tvojoj molbi, hoces li obecati da neces traziti nista drugo?
Tada ce covjek reci: Obecavam da necu traziti nista drugo. Allah ce tada ispuniti svoje ugovore i obecanja koliko htjedne i udaljice mu lice od Vatre.
Kada se covjek nakon toga okrene Dzennetu i ugleda ga, zasutjet ce, koliko to Allah htjedne, a zatim ce reci: Gospodaru, priblizi me do Dzennetskih vrata.
Allah ce ga tada upitati: Zar ti nisam dao sve sto si trazio i zar mi nisi obecao da neces nista vise traziti od onoga sto sam ti dao.
Jadan li si, covjece, koliko li si samo vjeroloman!
Covjek ce reci: Gospodaru - pa ve se umiljavati Allahu sve dok mu Allah ne rekne: Obecavas li Mi, ako ti to dadnem, da vise nista neces traziti? Reci ce: Necu, tako mi Tvoje velicanstvenosti.
Allah ce i tada udovoljiti njegovoj molbi i dovesce ga do Dzennetskih vrata.
Kada dode do Dzennetskih vrata, otvorit ce mu se Dzennet pa ce vidjeti njegove ljepote i uzivanja.
Tada ce zasutjeti, koliko Allah htjedne, a zatim ce reci: Gospodaru uvedi me u Dzennet!
Allah ce mu tada reci: Zar se nisi obavezao i dao obecanje da neces nista vise traziti nakon onoga sto sam ti dao?
Jadan li si, covjece, koliko li si samo vjeroloman.
Covjek ce tada reci: Gospodaru, ne ucini da budem najnesretniji covjek! Neprestano ce moliti Allaha sve dok mu se Allah ne nasmije.

Kada mu se Allah nasmije reci ce: Udji u Dzennet!
Kada ude u Dzennt Allah ce mu reci: Pozeli sta zelis?! Trazice od Allaha i izrazavace svoje zelje tako da ce ga Allah podsjecati na odredjene blagodati.
Kada prestanu njegove zelje, Allah ce mu reci: Sve sto si pozelio imaces, i jos toliko.

Ata b. Jezid kaze: Ebu Seid el-Hudri je sjedio ne reagujusi na hadis koji je prenio Ebu Hurejre. Kada je Ebu Hurejre citirao da je Uzviseni Allah, , rekao spomenutom covjeku u hadisu - i jos toliko - Ebu Se'id je rekao: I jos toliko deset puta, Ebu Hurejre. Ebu Hurejre je rekao: Ja sam zapamtio samo - imaces to - ili - i jos toliko. Ebu Se'id je rekao: Svjedocim da sam zapamtio od Allahovog Poslanika, savs, njegov govor - imaces to i jos deset puta toliko.

Ebu Hurejre je rekao: To ce biti posljednji covjek koji ce uci u Dzennet.

Odgovori