Sirat ćuprija

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Sirat ćuprija

Post od Yassin » Pon Nov 07, 2005 4:17 am

I vjerujemo da ce nakon obracuna i vaganja djela, ljudi krenuti ka mostu (Sirat cupriji) koji je postavljen preko Dzehennema.
Prelazak preko cuprije obuhvata sve ljude: poslanike, iskrene ljude, vjernike, one koji ce polagati racun i one koji to nece. I ako budu na pravom, Allahovom putu na ovom svijetu, taj ce sigurno preci preko ovog sirata (cuprije) na Ahiretu. U pojedinim sahih-hadisima prenosi se da ce ljudi prelaziti preko njega i da lahkoca i brzina njihova prelaska zavisti od njihovih dobrih djela na ovom svijetu. Medu njima ce biti onih koji ce proci brzinom odljeva zvijezde (svjetlosti), neki ce opet preci brzinom vjetra, neki brzinom treptaja oka, a neki trceci. Dakle, oni ce prolaziti brzinom koja ce zavisiti od njihovih djela, dok ne prode vjernik koji je imao malo dobrih djela, tako sto ce jednom nogom koracati a druga ce mu posrtati, jednom rukom ce se uhvatiti, a druga ce mu se izmaci, i njega ce dokaciti vatra. A kad predu, reci ce: "Hvala Allahu, dz.s., koji nas je spasio od tebe (vatre), nakon sto nam te je pokazao. Zaista nam je Allah, dz.s., podario sto nije nikom drugom."( Serhul 'akidetit Tahavijje, str. 470, i serhul 'akidetil vasitijje, str. 126)

O Sirat cupriji govori nekoliko hadisa, a mi cemo ovdje navesti hadis koji prenose Buharija i Muslim od Ebu-Hurejrea, r.a.: "Neki ljudi rekli su Allahovom poslaniku, a.s.:
'O Allahov Poslanice, hocemo li vidjeti naseg Gospodara na Kijametskom danu?'
Allahov Poslanik, s.a.v.s., odgovori: 'Je li vam tesko ugledati mjesec u vedroj noci?'
'Ne, Allahov Poslanice!' '
Je li vam tesko vidjeti sunce kad nema oblaka?'
'Ne, Allahov Poslanice!'
On tada rece: 'Vi cete isto tako vidjeti Allaha. Allah, dz.s., ce sakupiti ljude na Sudnjem danu i reci: 'Ko bude nesto obozavao, neka to slijedi,' pa ce oni koji su obozavali sunce slijediti Sunce, a oni koji su obozavali Mjesec slijediti mjesec, a ko bude obozavao tagute (sve sto se obozava mimo Allaha) slijedit ce tagute, a ostat ce ovaj ummet sa munaficima u njemu (oni su ostali u grup vjernika, jer su se imanom prikirvali na dunjaluku, pa ce i na Ahiretu uciniti isto i slijediti vjernike, i ici za njihovim nurom, sve dok Allah, dz.s., ne postavi izmedu njih zid, pa od njih ode nur vjernika. I njihovo mjesto ce biti najdublji dio Dzehennema. Vidi serhun Newewi 'ala Sahih Muslim, 3:19), pa ce im doci Allah, dz.s., u liku koji oni ne poznaju, pa ce reci: 'Ja sam vas Gospodar!' Oni ce reci: 'Utjecemo se Allahu od tebe (tumaceci ove rijeci, Kurtubi kaze: "To ce biti strasan cin kojim ce Allah, dz.s., iskusati Svoje robove i razdvojiti prave od losih. Posto su munafici ostali s vjernicima, tvrdeci da su i oni vjernici i misleci da je to dozvoljeno na Ahiretu, kao sto je bilo na dunjaluku, Allah, dz.s., ce ih iskusati tako sto ce doci u posebnom liku i reci svima: 'Ja sam vas Gospodar!' Vjernici ce mu negativno odgovoriti, jer su ga oni vec upoznali i znaju da takav lik ne prlici Allahu, dz.s. Zato su rekli: 'Utjecemo se Allahu od tebe. Mi Njemu ne pripisujemo druga!'" Ovo Ibn-Hadzer prenosi od Kurtubija Fethul Bari, 11:380-381), ovo je nase mjesto i ovdje cemo ostati dok nam ne dode nas Gospodar. A kada nam On dode, mi cemo ga prepoznati!' Tada ce im doci Allah, dz.s., u liku koji oni vec poznaju i reci: 'Ja sam vas Gospodari.' Oni ce odgovoriti: 'Ti si nas Gospodar.' Zatim ce krenuti za njim. Tada ce se postaviti Sirat cuprija preko Dzehennema, pa cu biti ja i moj ummet prvi oji ce preci. Toga dana ce govoriti samo poslanici. Njihova dova ce biti: - Allahu moj, spasi, spasi! - Na cupriji ce biti velike bodljikave kuke kao trnje na Sa'danu. Jeste li vidjeli Sa'dan?' (Sa'dan je drvo koje ima izuzetno veliko trnje sa svih strana) Odgovorise: 'Jesmo, Allahov Poslanice! One su kao bodlje Sa'dana, izuzev sto njihovu velicinu ne zna niko drugi osim Allaha.' One ce ljude kaciti shodno njihovim losim djelima. Medu njima ce biti vjernika koji ce, zbog svojih grijeha, ostati na njemu, a bit ce i onih koji ce i pored toga preci i biti spaseni." (Ovo je dio duljeg hadisa koji prenosi Buharija i Muslim, a ovo su Muslimove rijeci. Vidi Sahihul Buhari, 11:367, i Sahih Muslim bi serhin Newewi, str. 3:17)
Na prelaz preko cuprije se misli u rijecima Alalha, dz.s.: "I svaki od vas ce do njega stici." (Merjem, 71)

A vec smo sponeuli da ce svi ljudi preci preko nje. Imam Muslim prenosi da je Alalhov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "U Dzehennem nece uci niko od mojih ashaba koji su mi dali prisegu pod drvetom! Hafsa tada rece: 'I svaki od vas ce do njega stici?' Na to Allahov Poslanik, s.a.vs., rece: 'Allah, dz.s., kaze: "Zatim cemo one koji su se grijeha klonili spasiti, a nevjernike cemo da u njemu na koljenima klece ostaviti." (Merjem, 72) (Hadis prenosi Muslim. Vidi Sahih Muslim bi serhin Newewi, 16:57)
Ovim hadisom nam Poslanik, s.a.v.s, objasnjava da ne mora znaciti da ce svako ko do Dzehennema stigne i uci u njega. (Serhul 'akidetit Tahavijje, str. 471) Svi ce, dakle, preci preko cuprije iznad Dzehennema a Allah ce spasiti vjernika, anevjernike ce ostaviti da u njemu na koljenima klece. A kada vjernici predu cupriju, zastat ce na jednoj uzvisici izmedu Dzenneta i Dzehennema, pa ce se poravnati racuni izmedu njih. Tek kada se potpuno ociste, bit ce im dozvoljeno da udu u Dzennet.

Ebu-Se'id El-Hudri, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, rekao: "Vjernici ce proci opasnost od vatre, pa ce biti zaustavljeni na uzvisici izmedu Dzenneta i Dzehennema, gdje ce se izravnati sve sto je bilo medu njima od nepravde na dunjaluku, a kada budu potpuno ocisceni i spremni, dozvolit ce im se da udu u Dzennet. Tako mi Allaha, svako od njih ce prepoznati svoje mjesto u Dzennetu bolje nego sto je prepoznao svoju kucu na dunjaluku." (Sahihul Buhari me'a Fethul Bari, 11:386)

Preuzeto iz knjige "Iman; Temelji-Sustina-Negacija"


Dr. Muhammed Nuajm Jasin

Odgovori