Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Post od hurma » Pon Okt 04, 2010 2:28 pm

"Bolest nije sama sebi svrha. Izraz kojim se najpotpunije moze oslikati bolest kao stanje jeste iskusenje.Bolest nije cak ni kazna. Iako nekada tako i izgleda, to je samo privid. Ako Allah dz.s. nekad i kaznjava svoje robove, to nije samo da bi oni osjetili Njegovu srdzbu, prije svega da bi se prnuli, probudili i osvjestili. Kazna je samo jedna i to ona na buducem svijetu. Ona pocinje, za one koji osim kazne nista drugo ne zasluze, onog momenta kada dusa napusti tijelo. Sve do tada su nedace koje covjeka zadese samo iskusenje. Iskusenje predstavlja podstrek na korak koji neko treba uciniti da bi bio spasen istinske kazne i pocascen blagodatimavjecnog uzivanja. Zbog ovoga bolest ne treba gledati kao ''zlo'' koje se ves desilo. Suprotno ovome, bolest je uvod u nesto sto predstoji. Ona je znak, putokaz koji treba procitati i protumaciti na nacin koji ce osigurati dodobro. "
''Zelje i ocekivanja, nastala kao produkt nerealnih nadanja, umrtvljuju srce i cine ga slabim i nesposobnim da iznese teret stvarnosti.Prihvatanje stvarnosti onakvom kakva jeste, ma kako gruba bila, fprmira karakter i licnosti sposobne da pomogne sebi i drugima. Uzrok bolesti moze biti poznat ili ne, ali znam da je njeno nastajanje uvjetovano voljom Allaha dz.s. Isto tako je pojavljivanje lijeka i prestanak bolesti nesto sto zavisi samo od Allaha dz.s.Trajanje bolesti ili njeno nestajanje je odredjeno, ali nije obznanjeno.''
''Ni bolesti ciji su uzrok dzini nisu predodredjene da budu izlijecene.Lijek za njih postoji, u to nema sumnje. Ali Allah dz.s. u ovoj bolesti moze dati i trajno iskusenje.Svako ko bude svjestan ovoga ce biti za jedan korak blize uspjehu. Nece doci u poziciju da se sazaljeva, proklinje svoji sudbinu, ili optuzuje druge za svoju ''nesrecu'' Uspjeh ce traziti u porazavanju svojih slabosti, a lijek u Allahovoj dz.s. milosti "

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Post od hurma » Pon Okt 04, 2010 2:49 pm

"povezanost i uvjetovanost izlijecenja (sa) spoznajom je ocita. Medjutim, ono sto je za neke ocito za druge je i neshvatljivo i mukotrpno. Covjeku je cesto neprihvatljivo cak i ono za sta je sam ubjedjen da je dobro po njega. A kako li je tek sa stvarima koje su mu strane, nepoznate i jos povrh svega, dolaze u bolesti koja je sama po sebi teret. Bolest uzrouje klistariziranjesamo jednog cilja- ozdravljenja. Sve drugo gubi na vaznosti, u tom slucaju bolesnik sam sebi na bolest koja ga vec ugrozava tovari breme jos jedne bolesti, gore od one prve- sljepilo. Ucini li bolesnik da mu ozdravljenje bude jedini cilj, a sve drugo sredstva do stvarenja cilja, postat ce poput onih koji su preko tudjih zivota zeljeli uzvisiti svoje. Samo ovoga puta covjek ce postati sam svoja zrtva. Da se ovo ne bi desilo, valja izgraditi sigurnu trasu kojom ce lijek biti donesen do bolesnika.
Allahova dz.s. milost i snaga su neizmjerne. Njegovom htjenjem svaka stvar dobiva dimenziju ostvarive. Samim tim bolest postaje izljeciva. Samo u Allaha neka se pouzdaju vjernici!
"Ako vas Allah pomogne, niko vas nece moci pobjediti, a ako vas ostavi bez podrske, ko je taj ko vam, osim Njega, moze pomoci? I samo u Allaha neka se pouzdaju vjernici!"
"(...) i zaista On moze, kada nesto hoce, samo za to rekne:"Budi!''- i ono bude.''
Ubjedjenjem da je Allah dz.s. milostiv,da ce nam se odazvati pozovemo li Ga, da ce nas prihvatiti zatrazimo li Njegovu zastitu, i da je sve to kadar uciniti, sprijecit cemo sejtana da u nase srce unese nemir, tugu, zalost i da nase tesko stanje prikaze bezizlaznimi konacnim. U procesu lijecenja sejtan ce ''izmisljati'' nacine da nas oslabi, a na bolesniku je da to uoci i da ga ovakvom spoznajom osujeti.''

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Post od akhi » Pon Okt 04, 2010 3:04 pm

Selam alejkum. Eto, sestro, to je oslonac na Allaha swt, sto sam pomenuo nicku crna na PiO. Da te Allah Subhane nagradi za ovaj tekst, dobar je mashaAllah.

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Post od hurma » Pon Okt 04, 2010 4:58 pm

Alejkumu selam,
bice jos akobogda kad budem imala vremena.
Moja prva greska je bila, to sam vec negdje napisala, da covjek to prvo treba prihvatiti, mislim tu bolest, zatim kao sto rece, da shvati da nije kazna ili zlo, nego opomena i iskusenje. I naravno nada u Allaha jedinog i da samo on to moze i izlijeciti. I ja hvala Bogu napredujem u tome. Sitne ali sigurne korake pravim, a da Allah i Enesa nagradi za ovaj forum, jer i ovo mi je dosta pomoglo. Insan je nekad tako blizu rijesenju problema, samo treba pogledati u pravom pravcu.

hurma
Mlađi član
Postovi: 115
Pridružio se: Pet Sep 24, 2010 1:52 am

Re: Zivot u bolesti iz knjige ''Kur'anska Hamajlija"

Post od hurma » Pon Okt 04, 2010 5:40 pm

"Za bolest nikada ne mozemo kazati da traje kratko, jer svaki je momenat u bolesti ''godina''. Ali, cisto matematicki, bolest moze trajati veoma kratko, ili moze okupirati veci dio bolesnikova zivota.Bolesnikova je duznost da se bori za svoje zdravlje, a poput bilo koje druge borbe, i ova moze potrajati. Zbog toga cemo strpljivost smjestiti na drugo mjesto hijerarhije vrijednosticovjekovog zivota, odmah poslje vjerovanja. Najpohvalnija, znaci najpozeljnija osobina jednog covjeka, bolesnika je upravo strpljivost.
"O vjernici, trazite sebi pomoc u strpljivosti i obavljanju molitve! Allah je doista na strani strpljivih''.
Lijecenje zahtjeva i prihvatanje principa lijecenja. Ti principi su u sustini obaveze koje bolesnik mora prihvatiti. Medjutim kod nekih bolesnika je nedovoljno izgradjena svijest o bitnosti preuzetih obaveza za sam prosec lijecenja.Oni kod sebe izgradjuju stav da je dovoljnoupoznati lijecnika sa svojim problemom i time sav teret prenijeti na njegova pleca. Ovo je potpuno pogresno.
Bolesnik mora biti upoznat sa procesom lijecenja u mjeri koja ce biti dovoljna da shvati sta znace obaveze koje mu se stavljaju na teret.To su prijesvega one koje ima prema samom sebi, a zatim i one koje imaju prema lijecniku.
Lijek bi bolesnika ucinio zadovoljnim, a lijek moze dati samo Allah dz.s. Stoga da bi bolesnik dobio ono sa cim ce biti zadovoljan, mora ciniti djela sa kojima je Allah dz.s. zadovoljan. Naravno ta djela nisu uvjet Njegove dz.s. sposobnosti da nekoga izlijeci, nego su, prije svega, izraz prihvatanja Allaha za svog Gospodara, i priznavanje nase zavisnosti od Njegove svemoci.''

Odgovori