Zašto izbjegavamo Kur'an?

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Zašto izbjegavamo Kur'an?

Post od Yassin » Sre Mar 18, 2009 6:15 pm

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

SubhanAllah, koliko vremena zna proci dok ne otvorimo Kur'an, da ga malo procitamo ili ucimo, a pitamo se odakle nam ovoliki problemi, zasto tjeskoba u prsima, problemi u porodici, na poslu, u skoli, u nasim dzematima... Napadaju nas ljudi, napadaju nas dzinni, a mi bez ikakve odbrane. Zapostavljamo ono u cemu nam je lijek i smiraj, uputa i sreca za ovaj, a i za buduci svijet. Mi smo prije izvjesnog vremena na stranici imali jednu anketu sa pitanjem koliko se uci Kur'an, pa su rezultati....

bili razocaravajuci. Onda se nije ni cuditi sto imamo ovoliko musibeta u zivotu, jer rekao je Uzviseni Allah, u plemenitom Kur'anu: "A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom zivjeti i na Sudnjem danu cemo ga slijepim ozivjeti." (Taha, ajet: 124) Bojati se da se ovaj ajet moze odnositi cak i na one porodice gdje muz i zena imaju pet dnevnih namaza, ali su zapostavili ucenje i druzenje sa Kur'anom, pa se i u takvim porodicama pojavio fesad i nered, te i u ovakvim vjernickim familijama dolazi do razvoda braka. A sta onda tek reci za ljude koji u svojim zivotima nemaju skoro nista od vjere!!

Kada sam ja dosao u Svedsku, bio sam jako mlad, sam, otrgnut od svoje familije zbog ratnih dogadjanja u BiH, pa mi se znalo nekad stuziti, stisnuti u prsima, jednostavno znao sam se jako lose osjecati, sto zbog samoce, strane sredine, ali kada bih uzeo da citam Kur'an sa prevodom znacenja ajeta na nas jezik (tada nisam znao uciti na arapskom), tako mi dragog Allaha, poslije procitanih desetak stranica Kur'ana, osjecao sam kao da mi je neko rukom odnjeo tugu i nemir iz mojih grudi.

Mnogi najvjerovatnije u ovakvim trenutcima moraju uzimati tablete za zivce, odnosno tablete za depresiju, ali da se Bogdo znamo okrenuti Kur'anu, mnoge stvari bi nam se u zivotu promjenile na bolje. Ucenjem i citanjem, a zatim razmisljanjem o znacenju ajeta koje smo procitali i njihovim primjenjivanjem u nasim zivotima, rasprostranili bi nase grudi, dunjalucki problemi nam ne bi izgledali tako teski, jednostavno nase zivote bi ispunili bereketom. Nase kuce bi ispunili melecima, jer jedan hadis kaze: "Oni koji se druze sa Kur'anom, u drustvu su sa Allahom i svitom Njegovih probranika (meleka)", a iz njih bi istjerali dzinne-sejtane, jer oni ne podnose ucenje Kur'ana.

Da se malo zadrzimo na dzinnima-sejtanima, jeste li ikad gledali kakv video na kojem se uci rukja, odnosno uci Kur'an oboljelim osobama od sihra ( a imali ste prilike citati na nasoj stranici ispovjesti ljudi koji lijece Kur'anom) - ako ste gledali video onda ste mogli vidjeti kako ljudi vriste, tresu se, skacu itd., - to su u stvari dzinni u tijelima tih ljudi koje kur'anski ajeti prze i oni se onda ne mogu smiriti u tijelu tog covjeka. Oni osjecaju snagu kur'anskih ajeta, pa ih ajeti prze kao vatra. Medjutim, kod mnogih ljudi su srca zamrla, pa ne osjecamo nista prilikom ucenja kur'ana, niti mnogi pustaju da slusaju Kur'an u svojim kucama svojim, niti ga citaju. A kuce gdje se Kur'an uci, svjetle stanovnicima neba (melekima), kao sto nama svijetle zvijezde na nebu.

Dok u kucama gdje muzika svira sa svih strana, s TV-ea, raznih sterea i linija, kompjutera itd., takve kuce su pune dzinna-sejtana, pa ako nas dzinni ne napadaju na taj nacin da ulaze u nas, onda nam na svaki nacin unose nemir u nase zivote, tako sto nam donose crne i teske misli, prave razdor medju supruznicima i drugim clanovima familije.

Zato dragi brate i postovana sestro, ako vec nemamo naviku da ucimo dvadeset stranica Kur'ana dnevno (za jedan mjesec se prouci cio Kur'an) kao sto je sunnet, onda pocnimo vec od danas da ucimo po 2-3 stranice dnevno, i tako stvarajmo naviku da se druzimo sa Kur'anom - Allahovim, svt, govorom , jer tako mi Uzvisenog Allaha u Kur'anu nam je milost i lijek za sve nase probleme. Rekao je Uzviseni: "O ljudi, vec vam je stigla poruka (Kur'an) od Gospodara vaseg i lijek za vasa srca i uputstvo i milost vjernicima. (Sura Junus, ajet: 57) Zatim na jednom drugom mjestu u Kur'anu: "Mi objavljujemo u Kur'anu ono sto je lijek i milost vjernicima". (Sura: Nocno putovanje, ajet: 82)

Ovdje mozete naci: "Prevod Kur'ana" http://www.n-um.com/?q=node/2011

Preuzeto sa: http://www.n-um.com

Odgovori