Iman je najveći lijek

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Iman je najveći lijek

Post od Yassin » Sub Avg 30, 2008 4:55 am

Jedan od najčuvenijih psihologa i psihijatara doktor Karl Džaig, na 264. stranici svoje knjige Moderni čovjek u potrazi duhovnošću kaže: „Tokom proteklih trideset godina, dolazili su mi ljudi iz raznih krajeva svijeta po savjete. Izliječio sam na stotine bolesnika, a većina ih je bila u srednjem životnom dobu, ili iznad 35 godina. Svaki od njih shvatio je kako se njegov problem veže za nedostatak vjere koju nije mogao pronaći ili spoznati u svom životu. Sa sigurnošću mogu kazati da su svi ti ljudi bolovali iz jednog razloga, a to je nedostatak vjere. Izliječio se nije samo onaj ko se nije vratio ili spremio za vjeru.“

„ A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teškim životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepim oživjeti.“ ( Ta – Ha, 124 )

„ Mi ćemo uliti strah u srca onih koji neće da vjeruju zato što druge Allahu ravnim smatraju, o kojima On nije objavio ništa; Džehennem će njihovo boravište postati; a grozno će prebivalište nevjernika biti“ ( Alu Imran, 151 )

„ A djela nevjernika jesu kao varka u ravnici u kojoj žedan vidi vodu, ali kad do tog mjesta dođe, ništa ne nađe, a zateći će da ga čeka kraj njega Allahova kazna, i On će mu potpuno isplatiti račun njegov, jer Allah veoma brzo obračunava – ili su kao tmine nad dubokim morem koje prekrivaju valovi sve jedan za drugim, iznad kojih su oblaci, sve tmine jedna iznad drugih, prst se pred okom ne vidi, - a onaj kome Allah ne da svjetlo neće svjetla ni imati.“ ( En – Nur, 39, 40 )



Ne tuguj, Allah se odaziva mušriku, pa
šta je onda s muslimanom, vjernikom

Mahatma Gandi, čuveni indijski predsjednik, skoro da je izvršio samoubistvo, ali ga je spasilo nadahnuće koje je dobio kroz molitvu. To znam iz njegovih riječi: „Da nisam klanjao, činio molitvu, već odavno bih poludio.“

Ovo su riječi čovjeka koji nije bio musliman, ali spada u one ljude za koje Uzvišeni kaže:


„ Kada se u lađe ukrcaju, iskreno se mole Allahu, a kad ih On do kopna dovede, odjednom druge Njemu ravnim smatraju“ (El – Ankebut, 65)

„ Onaj koji se nevoljniku, kad mu se obrati, odaziva, i Koji zlo otklanja i Koji vas na Zemlji namjesnicima postavlja. – Zar pored Allaha postoji drugi Bog? Kako nikako pouku vi da primite!“ (En – Neml, 62)

„ On vam omogućava da kopnom i morem putujete. Pa kad ste u lađama i kad one uz blag povjetarac zaplove sputnicima, te se oni obraduju tome,naiđe silan vjetar i valovi navale na njih sa svih strana, i oni se uvjere da će nastradati, iskreno se mole Allahu : ' Ako nas iz ovoga izbaviš, sigurno ćemo biti zahvalni!“ (Junus, 22)

Pomno sam istražio i analizirao govore islamskih učenjaka, historičara i književnika , ali nisam nigdje naišao na temu o nemiru, stresu, tjeskobi i ostalim duševnim bolestima. To je zbog činjenice da su svi oni živjeli mirno i sigurno. Njihov način života nije sadržavao neke komplicirane situacije i izvještačenosti.
„ A onima koji vjeruju i dobra djela čine i vjeruju u ono što se objavljuje Muhammedu – a to je Istina od Gospodara njihova – On će preko hrđavih postupaka njihovih preći i prilike će njihove poboljšati.“ (Muhammed, 2)

Poslušaj riječi Ibn Hazima, koji veli: „Razlika između mene i najvećih kraljeva jeste u jednom danu. Što se tiče onog jučer, pa oni ne mogu više osjetiti čari koje su minule. I ja i oni zajedno se bojimo i strahujemo od onoga što će sutra biti. Ostao je, dakle samo jedan dan, ovo danas.“

U jednom se hadisu navodi da je Poslanik, s.a.v.s., kazao: „ Bože, ja Te molim da mi ovaj dan učiniš što boljim. Podari mi u njemu berićet, pomoć, svjetlost Tvoju i uputu.“

„ O vjernici, budite oprezni i nastupajte ili u četama ili odjednom svi.“ (El – Kehf,19)

„ I Mi smo ih, isto tako, probudili dabi jedni druge pitali.“ Koliko ste ovdje ostali?“, upita jedan od njih. – ' Ostali smo dan ili dio' , odgovoriše. – ' Gospodar vaš najbolje zna koliko ste ostali' , rekoše. – ' Pošaljite, jednog od vas s ovim srebrenjacima vašim u grad, pa neka vidi u koga je najčistije jelo i neka vam od njega donese hrane i neka bude ljubazani i neka nikome ne govori ništa o vama.“ (El – Kehf,19)

„Dani se naši stalno,
Dobro i loše u njedrima skrivaju.
Nisu nas ni najveće nedaće slomile.
Ni najveće uvrede ponizile.
Preko svega je prešla duša plemenita,
I nemoguće je patnje podnijela.
Strpljenjem smo duše naše spasili,
Pa su se podvigu tom ljudi čudom čudili.“

„ A koliko je bilo vjerovjesnika uz koje su se mnogi iskreni vjernici borili,pa nisu klonuli zbog nevolja koje su ih na Allahovomputu snalazile, i nisu posustajali niti su se predavali – a Allah izdržljive voli – i samo su govorili: ' Gospodaru naš, oprosti nam krivice naše i neumjerenost našu u postupcima našim, i učvrsti korake naše i pomozi nam protiv naroda koji ne vjeruje!' I Allah im je dao nagradu na ovom svijetu, a na onom svijetu dat će im nagradu veću nego što su zaslužili, a Allah voli one koji dobra djela čine.“ ( Alu – Imran, 146 – 149)

Iz knjige „Ne tuguj“- Aid el-Karni

Odgovori