Voda pokajanja je najcistija

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Voda pokajanja je najcistija

Post od Sunna » Sub Feb 02, 2008 10:27 pm

Allah voli one koji se kaju i koji se ciste.

Stavise, Allah se vise obraduje pokajanju Svoga roba nego covjek u pustinji svojoj devi koju ugleda nakon sto ju je izgubio, a na njoj mu sva hrana i pice.
Covjek je, ne nadajuci se da ce naci svoju devu, zaspao. Pa, kada se probudio, vidio je pored sebe svoju devu, te je od silne radosti rekao :

" Gospodaru moj, Ti si moj rob, a ja Tvoj gospodar !"

Pogrijesio je od silne radosti!

Neka je hvaljen Allah - kako je samo Uzvisen i Milostiv. Raduje Ga pokajanje roba kako bi ga nagradio Dzennetom i Svojim zadovoljstvom.
On poziva Svoje vjerne robove :

" I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli ono sto zelite. "

Pokajanje je ciscenje srca vodom suza i vrelinom kajanja. To je vrelina u srcu, plamen u dusi, poraz savjesti, suza u oku...

To je pocetak puta ka Allahu, glavnica imetka spasenih, prva pobjeda sljedbenika i kljuc ispravnosti zalutalih.

Pokajnik postaje poslusan, jeca i place...Kad se sve smiri, on drhti od straha.
Dok se ljudi odmaraju, njegovo srce puno ceznje ne miruje. On stoji pred svojim Gospodarom tuznog srca, zabrinute duse, pognute glave, najezene koze...Sjeca se svojih teskih grijeha i velikih pogreski. Tuga ga obuzima, srce mu gori i suze naviru. Dah mu je vreo, a uzdisaji bolni. Pretrnuo je zbog sutrasnjeg takmicenja i zuri sa ovog dunjaluka zato sto ce ubrzo prelaziti preko mosta na Dzehennemu.

Razmisljaj pozitivno, optimisticno. Ako stvari stoje lose u jednom danu, to je uvod u drugi, sretan i radostan dan.



Preuzeto sa
http://lijepedove.blogger.ba

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Čet Feb 07, 2008 4:41 pm

Allah dz.s. je objavio Davudu a.s. :

" O Davude, kad bi znali oni koji se od Mene okrecu za Moju ceznju za njihovim povratkom Meni i za Moju zelju da se pokaju, istopili bi se od ceznje za Mnom.

O Davude, ovo je Moja zelja onima koji se okrecu od Mene, a kakva je tek Moja ljubav prema onima koji hrle Meni . "

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sub Feb 16, 2008 7:49 am

Ibn Kajjim el-Dzevzijje "Riznica znanjna"

CISCENJE OD GRIJEHA

Pravi vjernik koji je spoznao svoga Gospodara ne naredjuje ljudima da ostave dunjaluk, jer oni nisu sposobni to uciniti, nego im naredjuje da, ziveci na dunjaluku, ostave grijehe. Ostavljanje, oslobadjanje od dunjaluka, jeste pohvalno i vrijedno, ali ostavljanje grijeha obavezno je i naredjeno. A kako onome koji ne izvrsava obavezu mozemo narediti da cini ono sto je pohvalno ?!

Ako im je tesko da se i grijeha klone i sacuvaju, onda se potrudi da im, spominjanjem Allahovih blagodati prema njima i Njegovih savrsenih i lijepih svojstava, omilis Allaha Uzvisenog, pa da Ga zavole, jer srca su stvorena da vole Allaha, to je u njihovoj prirodi. Ako srca zavole Allaha Uzvisenog i za Njega se privezu, onda ce im biti lahko i jednostavno da se okane i prodju grijeha.
Jahja b. Muaz veli : "Stjecanje dunjaluka od razumnoga bolje je i vrijednije od odricanja i ostavljanja dunjaluka od neznalice !"

Vjernik koji je spoznao svoga Gospodara poziva ljude Allahu i olaksava im prihvatanje poziva, dok zahid ( onaj koji se odrice od dunjaluka radi Allaha Uzvisenog ), poziva ljude Allahu preko ostavljanja i odricanja od dunjaluka, pa im tesko pada da prihvate taj poziv.
Odbijanje od dojenja jeste tesko, jer onaj koji cijelo vrijeme doji ne moze shvatiti da to moze ostaviti, pa ako se dojenje ne moze prekinuti, zasto onda ne ponuditi dojencetu najbolju dojilju, jer mlijeko ima velikog uticaja na prirodu, psihu i ponasanje dojenceta.
Glupost dojilje odrazit ce se na dojence, a najkvalitetninje i pravo dojenje jeste ono zbog gladi dojenceta. Ako dojence ima snagu da savlada prekidanje dojenja, to je uspjeh, a u protivnom neka doji s mjerom jer i prejedanje nekad zna biti pogubno.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sub Feb 16, 2008 7:11 pm

Ibn Kajjim el-Dzevzijje "Riznica znanja"

ZNACAJ SUSTEZANJA OD GRIJEHA

Neka je slavljen Allah, Gospodar svjetova. Da u ostavljanju grijeha i losih djela nema nikakve koristi osim dokazivanja covjecnosti, lijepog ugleda, cuvanja casti i imetka od kojeg zavisi dunjalucki i ahiretski uspjeh, to bi zaista bilo dovoljno. Medjutim, u ostavljanju grijeha ima mnogo vise koristi od toga sto smo spomenuli. Ovdje cemo nabrojati samo neke koristi i dobra koje dobiva rob koji radi Allaha ostavlja grijehe, a to su :

- stjecanje ljubavi od drustva i smjelo druzenje s ljudima
- lijep i ugodan zivot
- opustenost tijela i cvrstina srca
- cistoca duse
- blagost u srcu i sirokogrudnost
- sigurnost od napada i uvreda gresnika i razvratnika
- iscezavanje briga, tuge i zalosti
- pocast dusi od ponizenja
- zastita srcanog nura od tmina grijeha
- izlaz iz svake krize, od cega su uskraceni gresnici i razvratnici
- olaksana opskrba koja dolazi odakle se rob i ne nada
- zastita od patnje koja pogadja gresnike i razvratnike
- olaksano izvrsavanje ibadeta
- olaksano saznavanje i ucenje nauka
- lijep polozaj i uvazavanje medju ljudima
- lijep spomen u dovi drugih
- vedrina i ljupkost na licu
- ugled i uvazavanje u srcima ljudi
- pomoc i zastita od ljudi ako bude izlozen napadu i nasilju
- odbrana casti ako ga neko klevetom ili ogovaranjem pokusa okaljati
- brzo uslisavanje njegove dove
- podizanje pregrade i dozivljaj opustenosti u drustvu Allahovom
- bliskost s melekima
- udaljenost od sejtana, ljudskih i dzinskih
- natjecanje ljudi da ga usluze i rijese neku njegovu potrebu
- ceznja ljudi za njegovim drustvom i naklonoscu
- oslobadjanje straha od smrti
- veselo iscekivanje glasnika smrti jer se time seli svome Gospodaru
- bezvrijednost dunjaluka u njegovom srcu
- spoznaja prave vrijednosti ahireta
- briga za velikim posjedom ahiretskim
- uspjeh na ahiretu
- osjecanje slasti pokoravanja Allahu
- osjecanje slasti imana
- dova Nosaca Arsa i drugih meleka oko njega za oprost grijeha
- radost dva meleka pisara koji zapisuju njegova djela
- povecanje znanja, spoznaje, imana i razuma
- postizanje Allahove ljubavi i blizine
- Allahova radost pri svakom istigfaru i pokajanju

Sve ce ovo rob dozivljavati s posebnom vrstom neopisive radosti koju nikada ne moze pronaci ili osjetiti u grijehu.
Ovo su samo neke blagodati i pocasti koje dolaze kao rezultat ostavljanja grijeha na dunjaluku.

A kada takav rob umre, meleki mu donose radosnu vijest od Gospodara svetova, a to je da je svojim djelima zasluzio Dzennet, da za njega nema straha i da ne treba tugovati. Rob biva prenesen iz dunjaluckog zatvora i tjesnaca u neku dzennetsku bascu, gdje ce uzivati do Sudnjeg dana. U tom danu ljudi ce biti izlozeni suncu i vrelini, guseci se u znoju, a ovaj ce rob biti u hladovini Arsa. Pa kada ljudi budu upuceni ka svojim stanistima, Allah ce ga izdvojiti u desnu stranu sa svim Svojim odanim robovima i s onima koji su uspjeli :

" To je Allahova milost koju On daje kome hoce, a u Allaha milost je velika. " ( El-Dzuma, 4 )

Odgovori