Ebu Hamid Muhammed el-Gazali ..

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

Post od din786 » Čet Maj 10, 2007 2:23 am

Senad napisao:
din786 napisao:Preselio sa knjigom Sahih Bukhari na prsima,.........inna illahi we inna ilejhi radziun,......
Esselamu alejkum!

Ja zaista neznam šta znači ovo gore napisano vjerovatno bi trebao neko da tefsiri ove vaše konstatacije koje ponavljate kao papagaji po inim forumima , kao da ste programirani od strane Microsofta i uvjek djelujet na sve što vrijedi u islamu i udarate bez ikakvog razloga i smisla .

Šta je to kod Gazalija što nije po Kur'anu i sunetu.

Za tvoju informaciju brate din786 ; uvaženi naš brat Murad Hofman nijemac koji je prešao na islam kaže da mu je mnogo trebalo da poslaže kockice i da se prihvati islama . Svi su ga gurali i davalimu kojekakva obećanja. On, Murad kaže nije vjera nešto što se mjenja svaki drugi dan , trebalo mu je čvrsto uporište , mnogo je čitao ali sve dok nije došao do Gazalija i još neki drugih učenjaka koji su objašnjavali islam . Kada je to proučio tad je shvatio smisao i Allah s.w.t. ga osnažio i uputio.

Kaži ti meni brate din ko bi to radi nas i sa bradama i bez i kartkih pantalona prihvatio islam. Teško moj brate kakvismo. Sve što iole vrijedi
u islamu pogotovo vi sa svojim konstatacijama koje ponavljate kao što sam već rekao ubijate poslijednji atom islama u insanu .


Usput pročitaj od Kardavija ko su pravi muslimani, imaš to i u novim horizontima.

Zaista nema smisla ovako komunicirat, ako već želiš onda reci ......ja mislim da je taj i taj ...tu i tu pogriješio zbog toga i toga...

Brate znaj .,da bi ovako govorio morao bi poznavat mnoge discipline i pročitat vagon knjiga.


Ostaj ti brate u dobru razmisli malo o svemu i usput pročitaj nešto od Gazalija i drugih

Esselamu alejkum
Es Selamu Alejkum We Rahmetulalhi We Berekatuh, Senade, dzazakAllah hairen, uopste nisi shvatio sta se hoce ovdje reci sa tim sto si me citirao,...hairen brate, ne citam i ne pratim Kardavijeve fetve, insan koji je ohalalio harame, nije za mene,.....A sto se tice Gazalija, r.a., izucavao je Din Gazalija i poistovjecujem neke svoje zivotne puteve s njegovim, od tasavufa do Kur'ana i Sunneta,....elahmdulillah,....dzazakAllah hairen, brate u Islamu,......da nas sviju Allah swt uputi na pravi i jedini put, put istine, Selam Alejk

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 10, 2007 8:16 am

Selam alejkum.Rekao je Allahov Poslanik:Primjer onog ko ne izvrsava i onog ko izvrsava Allahove zapovjedi je kao primjer grupe ljudi od kojih su jedni,bacajuci kocku izmedju sebe,smjestili u donji a drugi u gornji dio ladje,pa je neko od ovih dolje,uznemiren uskracivanjem vode od ovih gore,uzeo sjekiru i poceo busit ladju na dnu,na sto su mu dosli i upitali ga:Sta ti je,sta to radis?,a on im odgovorio:Cinite mi nepravdu.I ja moram doci do vode.Ako ga sprijece,spasice i njega i sebe,a ako ga puste(da probusi ladju)nastradace i on i oni.-Sta kazes brate atife da ti oduzmemo sjekiru,da se spasimo i mi i ti.Selam alejkum

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Čet Maj 10, 2007 10:50 am

AbuAmRibnFadL napisao:Selam alejkum.Rekao je Allahov Poslanik:Primjer onog ko ne izvrsava i onog ko izvrsava Allahove zapovjedi je kao primjer grupe ljudi od kojih su jedni,bacajuci kocku izmedju sebe,smjestili u donji a drugi u gornji dio ladje,pa je neko od ovih dolje,uznemiren uskracivanjem vode od ovih gore,uzeo sjekiru i poceo busit ladju na dnu,na sto su mu dosli i upitali ga:Sta ti je,sta to radis?,a on im odgovorio:Cinite mi nepravdu.I ja moram doci do vode.Ako ga sprijece,spasice i njega i sebe,a ako ga puste(da probusi ladju)nastradace i on i oni.-Sta kazes brate atife da ti oduzmemo sjekiru,da se spasimo i mi i ti.Selam alejkum
MASALLAH, sad smo i selam nazvali !
ALEJKUMMUSELAM BRATE
A ODAKLE TEBI TA IDEJA DA JA ALLAHOVE ZAPOVJEDI NE IZVRSAVAM?
A TEK TO DA "IMAM SJEKIRU" KOJOM KAO I DRUGE OD ALLAHA ODVRACAM,NEUZUBILLAHI?
MISLIM DA CEMO SE SRESTI NA SUDNJEM DANU SVI I DA CE NAS ALLAH OBAVJESTITI OKO ONOG OKO CEGA SE RAZILAZIMO,I KO IMA TU SJEKIRU.......
ILI ME MOZDA NE SHVACAS:ZELIM SLOZNOST MEDU BRACOM I SESTRAMA NE VOLIM OGOVARANJA,KLEVETANJA,LUPETANJA O ONOME O CEMU SE POJMA NEJMA,NEKE GLUPE PODJELE,"ja sam bolji od drugih muslimana"-UOBRAZENOST,nazivanje vjernika kjafirima....I SL.

MOLIM ALLAHA UZVISENOG DA NAS ON SVE PROBUDI.......

SELAM!

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Čet Maj 10, 2007 2:00 pm

Kako ujediniti muslimane???? svako ima pravo po svom nahođenju a najbolje da se drzimo onako kako kur'an i hadis kaže ali opet muslimani nemogu da se ujedine. ali bit ce i to insAllah.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Čet Maj 10, 2007 9:02 pm

Es Selamu Alejkum We Rahmetulalhi We Berekatuh, Senade, dzazakAllah hairen, uopste nisi shvatio sta se hoce ovdje reci sa tim sto si me citirao,...hairen brate, ne citam i ne pratim Kardavijeve fetve, insan koji je ohalalio harame, nije za mene,.....A sto se tice Gazalija, r.a., izucavao je Din Gazalija i poistovjecujem neke svoje zivotne puteve s njegovim, od tasavufa do Kur'ana i Sunneta,....elahmdulillah,....dzazakAllah hairen, brate u Islamu,......da nas sviju Allah swt uputi na pravi i jedini put, put istine, Selam Alejk
We alejkumu selam bošnjače.

Preselio sa knjigom Sahih Bukhari na prsima,.........inna illahi we inna ilejhi radziun,......
Brate moj ovo što si ti napisao već je neko i na ovom forumu napisao i odmah stavio tačku uopšte se ne obazirući šta je hlupio jer ga nije briga.

Ako si ti ono gore napisao , a jesi, to se sve isto ponavlja po inim forumima koje sam posjećivao i oni koji pišu o Gazaliju ispada da je pa skoro nevjernik - kjafir. Subhanallah.
Ja uopšte neželim da vodim raspravu o tome ko je upravu a ko nije , ali mi je baš simptomatično te vaše ustaljene konstatacije od dvije tri riječi i stavite tačku kao brdo.......i šta biva ni vi sami neznate.

Brate ako nisam dobro razumio tvoju konstataciju onda de mi je pojasni samo molimte nemoj mi copy -paste od kojekakvih osoba koje imaju uske poglede ili uopšte nevide ništa dalje od vrha nosa .

Brate moj ja neželim da povrijedim tvoju ličnost , ali želim da ti ispričam ovo pa ti razmisli. Nadovezat ću se na ono što je naš uvaženi brat Murad Hofman izjavio.

Ako Murad Hofman kaže da je čitajući Gazalija i neke druge učenjaka shvatio islam i da je tek tada odlučio da dotadašnji način života i ubjeđenja ostavi iza sebe i da iskreno prihvati islam i bude pokoran Allahau s.w.t. Onda, šta biva?
Da malo analiziramo ,nadam se da neću biti dosadan .

Vidi ovo moj brate , Allah s.w.t. je htio da uputi u islam Hofmana , da bi Hofman shvatio suštinu islama i da bi ugradio islam u svoje srce Hofman je mnogo čitao istraživao.
Šta se dešava , pa zar neprimjećuješ u Hofmanovoj izjavi kako je Allah s.w.t. počastio Gazalija time što je Hofman izučavao između ostalog i Gazalija da primi islam.

I šta se dešava! Po inim forumima ove vaše konstatacije kruže a neprimjećeujete to kako je Allah s.w.t. počastio Gazalija da bude sebep da Hofman se prihvati islama.

Ako bi slijedili vaše konstatacije koje nemaju nikavog smisla kada se tako napišu analogno tome vi svi koji tako pišete dižete se iznad Allah s.w.t. pa zar nemate nimalo stida. Zar nemislite stat pred Allaha s.w.t .

Ko smo to mi da kažemo nevalja ovaj nevalja onaj ....ništa nevalja...a Allah s.w.t. ukazao počast time što je bio sebep između ostalog i Gazaliju.
Pa dokle moj brate, ..kako vi to mislite izać iz ovog jaza kad sve rušite na što stignete.

Zašto sam ovako zaključio tvoju konstataciju jer se već stalno ponavlja kako sam već rekao između ostalog i na ovom forumu. I ide u tom pravcu da uvjek nekome oponirate sa tako dvosmislenim riječima za koje i vi sami niste sigurni dali su tačne . To što je neko nekada napisao da je Gazali preselio sa knjigom koju ste naveli i sa riječima da je pogriješio tj. pokajao to se razumije na drugačiji način a ne odmah da je zalutao, da je kjafir , da je .................moglobi se nabrajat .

Samo mi reci šta je to kod Gazalija da nije po Kur'anu i sunetu

Allah ti dao svako dobro kao i tvojoj obitelji, ostaj mi u dobru.

Esselamu alejkum

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 10, 2007 9:19 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu. Kaze Uzviseni Allah:Kada Allah i Njegov Poslanik nesto odrede,onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo po svome nahodjenju postupati.A ko Allaha i Njegova Poslanika ne poslusa,taj je sigurno skrenuo sa pravog puta:Sura-Ahzab 36 ajet.Od ibn Omera r.a se prenosi da je Resulullah s.a.w.s rekao"KO NE VOLI MOJ SUNNET,NIJE MOJ.

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Pet Maj 11, 2007 7:03 am

selam alejkum

to da je Muhammed El-Ghazali umro sa Buharijevim sahihom na prsima govori o njemu vise nego to sta je radi cjeli život.

Brat Ghazali se je za neka svoja stajalista pokajo i jos prije smrti jih promjenio. Ne kazem i mislim da laze svaki onaj ko rekne da se je Ghazali pokajo za SVE stvari sto jih je ucio. Ali dugo je zivio u jedno ubjedjemju i na kraju je bilo potrebo da cuje da poslanik kaze drukcije i promjenio je svoje misljenje. KOLIKO LJUDI (PROFESORA, ALIMA, MUFTIJA, ....) JE DANAS SPOSOBNO DA TO URADI. Ghazali nije grijesio u svim svojim stajalistima ali u onima kojima je, pokajo se je. Neka se i tu uzme poruka o bratu Ghazaliju.

Brat Ghazali je puno vremena potrosio na trazenju znanja, pa je na kraju sasluso i mladje od sebe. KOLIKO LJUDI DANAS UPOSTE SLUSA A KOLIKO SAMO HOCE DA SE NJEGA CUJE. Brat Ghazali je cijeli svoj zivot ucio, pa se nije umslio, koliko ljudi danas procita jedan hadis i koji ajet, pa misli da je uniso u sfere usuli-fikha.

Ghazali je sigurno napiso jedno dobor djelo, ali nikad nije reko da je ono kranje i zavrseno.

Selam alejkum

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Maj 11, 2007 7:54 am

Selam alejkum Rekao je Resulullah s.a.w.s :Ko u vjeru unese novotariju ili tome pruzi utociste,dabogda bio proklet od Allaha,meleka i svih ljudi. U drugom hadisu kaze s.a.w.s :Kada vidis da se skrtosti pokorava,strastima udovoljava,dunjaluku povodi i sopstvenom misljenju najvise divi,pripazi sam na sebe: Dalje kaze Resulullah s.a.w.s: Ostavljam vas u besprijekorno,kao dan,cistoj vjeri s koje moze zalutati samo propali nesretnik. Esh-Shevkani kaze:Neprijateljstvo izmedju onoga koji slijedi vjeru,onakvu kakva je objavljena,i izmedju onog ko u nju unosi novotarije je jasno ko sunce,jer prvi mrzi drugog zbog njegovih novotarija,a drugi prvoga zato sto je prvi u pravu i sto slijedi vjeru kakva je objavljena.Sta vise,oni koji slijede novotarije,one koje ih ne slijede,cesto vise mrze nego same jevreje i krscane: a imam Malik rahmetullahi alejh kaze:Ko u ovu vjeru unese nesto novo,sto nisu prakticirali sljedbenici zdrave tradicije,ustvrdio je da Allahov Poslanik Objavu nije vjerno prenio,jer Uzviseni Allah kaze:DANAS SAM VAM VJERU USAVRSIO.. El Maide,3.Ono sto onda nije bila vjera,sigurno, nije ni danas.

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Pet Maj 11, 2007 5:09 pm

Selam alejkum

Slazes se sa Mirzom...
Senade nema to nikakve veze sto je Hofman na taj nacin presao na islam zbog Gazalia. Ovde ima jedan sihirbaz u Cikagu gdje je bar 5 ljudi se vratilo islamu nakon sto su dolazili kod njega.
Nije taj sihirbaz uputio te ljude nego je to Allahova milost bila da ih uputi na pravi put pa da spoznaju islam.
Sam si pitao sta je to sto nije radio po kur`anu i sunnetu a isto tako si stavio da je on bio filozof i to ti je prva suprotnost i odgovor na tvoje pitanje.
Nijedan ucenjak nije perfektan i svi su imali i imaju dobrih i losih strana, i kada bih gledali koga treba citati, onda niko ne bi ostao na kraju, treba uzeti ono sto je dobro i sahih...

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Maj 12, 2007 11:29 pm

Selam alejkum.EbuHurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s rekao:Pojavice se pred kraj moga ummeta ljudi koji ce vam pricati o nekim stvarima za koje niste culi ni vi ni vasi preci,pa niposto se ne druzite sa njima da vas u zabludu i iskusenje ne odvedu:Muslim Ibn Mesud r.a prenosi da je Resulullah s.a.w.s rekao:Doci ce iza vas vrijeme strpljivosti i ko se tada bude cvrsto drzao svoje vjere imace sevabe pedeset sehida.Taberani

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Pon Maj 14, 2007 8:55 pm

EMIRgr napisao:Selam alejkum

Slazes se sa Mirzom...
Senade nema to nikakve veze sto je Hofman na taj nacin presao na islam zbog Gazalia. Ovde ima jedan sihirbaz u Cikagu gdje je bar 5 ljudi se vratilo islamu nakon sto su dolazili kod njega.
Nije taj sihirbaz uputio te ljude nego je to Allahova milost bila da ih uputi na pravi put pa da spoznaju islam.
Sam si pitao sta je to sto nije radio po kur`anu i sunnetu a isto tako si stavio da je on bio filozof i to ti je prva suprotnost i odgovor na tvoje pitanje.
Nijedan ucenjak nije perfektan i svi su imali i imaju dobrih i losih strana, i kada bih gledali koga treba citati, onda niko ne bi ostao na kraju, treba uzeti ono sto je dobro i sahih...
SELAM! Mislim brate Emir da ovo tvoje poredenje "Gazali-sihrbaz iz Cikaga" nekako nije bas :? :? ni po Kur anu a ni po Sunnetu.....
A eto to sto spominjes Allahovu Milost kojom On Upucuje e to jest bas nesto najljepse sto sam do sad ovde procito.....po KUR ANU I SUNNETU
... :) SELAM!

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Uto Maj 15, 2007 3:50 am

Selam alejkum

Stvarno mi je žao ako nisi shvatio šta je poenta...

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Uto Maj 15, 2007 4:37 pm

AbuAmRibnFadL napisao:Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s okupljenim ashabima."O drugovi moji,nakon vas doci ce moja braca,a zar nismo mi tvoja braca Allahov Poslanice?Resulullah s.a.w.s rece,vi ste moji drugovi,a moja braca, niti ce me vidjeti kao sto me vi vidite,niti ce me cuti,kao sto me vi slusate,u ocima ostalih ljudi bice kao stranci(tudjinci),Islam je dosao kao stranac(tudjinac),vratice se strancima(tudjincima),pa blago se strancima(tudjincima).Moj Kemo,molio je Resulullah s.a.w.s Uzvisenog Allaha za tri stvari 1.Da muslimani nikada ne izgube rat koji je u ime Allaha,protiv nevjernika,pa mu je tu dovu uslisao,molio je da takodje muslimane ne kazni,kaznama kojima su bili kaznjavani narodi prijasnji,(zemljotresi,poplave,vetrovi)pa mu je uslisao.Molio je da se Muslimani Ujedine,da ne budu Razjedinjeni,ali tu mu dovu nije uslisao.I nije samo Karadawi alim,ima moj Kemo alima i alima,svak zadovoljan svojim fetvama,al dok se svi ti alimi ne okupe na istini,uvjek ce bit podijele,sve dok se ne zavoli Resulullah s.a.w.s nece moci muslimani nit pustat brade,kratit pantalone,koristit miswak,konkretnije praktikovat sunnet Resulullaha s.a.w.s,jer slijediti sunnet je voljeti Resulullaha.Kako je Dzibril a.s donosio objavu Qur'an,tako mu je donosio sunnet.Za kraj i da ima kakav negativan musliman sa bradom i pantolama,to je musliman,a ne Islam.
imam jednog komšiju....on nema brade, nosi francuzicu, klanja 5 vakata,posti ramazan, valjda daje zekat, hadzija covjek...dobar ,fin ...da li on pripada ovoj odabranoj skupini koju spominje poslanik a.s. ili to ssmo može biti musliman sa bradom.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Maj 15, 2007 6:35 pm

Selam alejkum moj kemo.Ko sta radi,radi za svoju korist ili na svoju stetu.Pustio bradu imaces koristi,nepustiti bradu pored toliko dokaza o bradi steti kako na ovom tako i na ovom svijetu.Kaze Resulullah saws.Pustajte brade i skracujte brkove ili kako stoji u cjelosnom hadisu od Resullahovog sunneta je da sjecemo nokte sa nogu i ruku,da brijemo stidna mjesta,i ispod ruku dlake,da se koristimo miswakom i kao sto rekoh Pustat bradu a skracivat brkove.Ili u jednom hadisu Resulullah saws,kada bi god ugledao jednoga ashaba koji je imao samo dvije dlake u bradi,smijao bi se,pa ih je taj ashab odkinuo misleci da se Resulullah radi njegovog nedostatka brade smije.Kada ga je poslije toga vidio namrstio se i okrenuo od njega,pa mu se ashab priblizio i pitao za razloge smijeha i kasnije namrstenosti,na sta mu je odgovorio,da kada bi ga god vidio smijao bi se rad meleka koje on nije vidio,koji su mu gladili te dvije dlake u bradi i molili Allaha za njega,a kada ih vise nije imao,nije bilo vise ni meleka.Sve je to lijepo sto si naveo za tvog komsiju,da ga Allah nagradi i ucvrsti na tom putu.Ali je njegovo slijedjenje sunneta manjkavo,ili ako to radi iz inata onda se inati Allahu i Resulullahu. Brate moj,hadisa je puno o bradi,i njene vaznosti u islamu,tezis upotpuniti sunnet a ostanes manjkav rad necijih fetvi o olaksici i prostoru.Taj komsija je hanefijskog mezheba,reci mu da Numan ibn Thabit naredjuje pustanje brade,i da ne uzima za svjedoka i ne prima svjedocenje covjeka bez brade.Allah je covjeka stvorio u savrsenom obliku,ali sejtan se zakleo da ce i te likove izmijenit.Negirati Sunnet Resulullaha i uzimati tamo neke fetve povlaci za sobom posledice,jer se kose sa Allahovim ajetima,npr."Ako Allaha volite mene(Muhammeda)slijedite."..Ili ."Vi u njemu(Muhammedu)imate najbolji primjer..Mi nastojimo da budemo ta skupina,borimo se da bar uzlicimo na tu skupinu,koja ce biti insaAllah nagradjena rad ozivljavanja sunneta,ozivjet sunnet Rijasetom tesko,jer oni nerade ono sto im narede Allah i Njegov Poslanik,vec ono sto im narede oni iz Unutrasnje bezbjednosti,stomaci i zelje njihove.Zato i briju brade,zato su i ove kampanje protiv bradonja plasirane od strane amerike,jevreja,sija i sufija,jer ih je istina udarila tamo gdje ih dosad niko nije udario,a to je ISTINA.Kaze Uzviseni Allah:Dosla je istina nestalo je lazi,laz zaista nestaje..Selam alejkum

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Uto Maj 15, 2007 8:39 pm

Imamo danas hvaal Allahu dz.š. knjiga na pretek na bujrum izucavajmo.
Poslednja izmena od Kemo u Čet Maj 17, 2007 4:53 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Odgovori