HEDIJA SVAKOM BOLESNIKU

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

HEDIJA SVAKOM BOLESNIKU

Post od din786 » Sre Feb 21, 2007 6:27 am

Šejh Ahmed ibn Hasen ibn Muhammed Ez-Zehran
HEDIJA SVAKOM BOLESNIKU
Hvala pripada Allahu, Gospodaru svjetova, Koji nas je uputio u vjeru islam i počastio nas sunnetom najboljeg od stvorenja. On je Gospodar i nema druga, On je Jedini, Njemu niko nije ravan, On je Bogati i ništa Mu nije potrebno, Njemu se svi obraćaju i nema djeceni supruge, On je Uzvišeni i Njemu ništa ne liči niti iko nosi (sa pravom) Njegovo ime. Sve će nestati osim Njegovog lica. Donosim salavat i selam na gospodina oba svijeta: džinna i ljudi, Muhammeda ibn Abdullaha sallallahu alejhi ve sellem.
Onda:
* Prvo: Brate bolesniče, znaj da na sje Allah subhanehu ve teala stvorio na ovaj svijet da Ga obožavamo, nije nas stvorio bez razloga i nije nas ostavio bez životnog cilja. Mi ćemo odgovarati za svako učinjeno djelo na ovom svijetu, bilo to veliko ili malo, krupno ili sitno, dobro ili loše. Uzvišeni Allah je rekao: «Džinove i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju, Ja ne tražim od njih opskrbu niti želim da Me hrane, opskrbu daje jedino Allah, Moćni i Jaki!» Zarijat 56-58
Također je rekao: «Zar ste mislili da smo vas uzalud stvorili i da Nam se nećete povratiti? i neka je uzvišen Allah, Vladar istiniti, nema drugog boga osim Njega, Gospodara Arša časnog!» Muminun 115-116
Nije dozvoljeno da nešto od ibadeta upućujemo nekome drugom osim Allahu subhanehu ve teala i ko to učini, već je počinio širk prema Uzvišenom Allahu. Danas ima puno ljudi čije vjerovanje i koncepcije su se pomiješale, tako da su počeli smatrati da korist, šteta i lijek su u rukama nekog stvorenja, a to nije ispravno. Zaista, korist, šteta i lijek su samo u Allahovim rukama, od Koga mi tražimo pomoć, samo Njega molimo, samo se na Njega oslanjamo, samo u Njegovo ime koljemo (žrtvujemo), neka je Uzvišen, nema drugog koji se s pravom obožava osim Njega.
Uzvišeni Allah je rekao: «Reci: Klanjanje moje, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova, koji nema saučesnika; to mi je naređeno i ja sam prvi musliman.» Enam 162-163
* Drugo: Brate bolesniče, ako tražiš pomoć od Allaha, i učiš ono što je propisano i ispravno za liječenje, treba da budeš potpuno ubijeđen i da čvrsto i bez sumnje vjeruješ da je Uzvišeni Allah učinio da neki Kuranski ajeti imaju mogućnost liječenja, to su upravo ajeti koje ti trebaš učiti.[1]
Uzvišeni Allah je rekao: «Mi objavljujemo u Kur’anu ono što je lijek i milost vjernicima, a nevjernicima on samo povećava propast.» Isra 82
* Treće: Brate bolesniče, treba da ti bude jasno da bolest koja te zadesila je Allahovo subhanehu ve teala iskušenje, i Allah kad voli jedan narod, stavi ga u iskušenje, a mumin se neprestano iskušava.
Uzvišeni Allah je rekao: «Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine. A ti obraduj izdržljive.» Bekare 155
Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: «Ne zadesi muslimana umor, ni glad, ni briga, ni žalost, pa čak ni trnom kad se ubode, a da mu Allah neće za to oprostiti grijehe.» Bilježe Buhari i Muslim.
U drugom hadisu stoji: «Čudan je posao mumina (vjernika). Zaista je cijeli njegov posao za njega hajr (dobro), a to nije za nikoga osim za vjernika. Ako ga zadesi dobro zahvaljuje se pa bude dobro za njega, a ako ga zadesi zlo bude strpljiv, pa opet bude dobro za njega.» Bilježi Muslim.
Pa zato, brate bolesniče, trebaš biti strpljiv i zato očekuj Allahovu subhanehu ve teala nagradu za iskušenje koje te zadesilo i budi zadovoljan s time, jer je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: «Ko je zadovoljan, na njega je zadovoljstvo, a ko je srdit, na njega je srdžba.» Bilježi Tirmizi i kaže da je hasen.
* Četvrto: Brate bolesniče, ako učiš propisno učenje (za liječenje Kuranom) trebaš se pridržavati instrukcija koje ti daje liječnik, a to su:
1. Da tvoje srce bude povezano sa Allahom i da budeš ubijeđen da je tvoj lijek u Allahovim rukama, a nije u rukama stvorenja, bio to ljekar u bolnici ili (duhovni) liječnik koji liječi Kuranom, nego je to samo razlog (sebeb) ako je Allah odredio da se preko njih izliječiš.
2. Da redovno i na vrijeme obavljaš propisane namaze u džemaatu u džamiji, a ako je žensko, klanja na vrijeme kako treba, jer je Uzvišeni Allah rekao: «Vjernicima je propisano da u određeno vrijeme molitvu obavljaju.» Nisa 103
3. Da očistiš svoje srce i kuću od svih nevaljalih stvari i grijeha, kao npr. slike, muzika, pušenje, a ako je žensko da bude oprezna i da nosi hidžab (propisno pokrivanje) i da ne izlazi otkrivena, našminkana, i namirisana ne izađe pred ljude, jer je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: «Ako se žena namiriše, pa prolazi kraj muškaraca da oni čuju njen miris, ona je bludnica.» Hasen sahih, Sahihul-džami 1/320.

Isto da žena ne izlazi puno iz kuće bez potrebe, jer je Uzvišeni Allah rekao: «U kućama svojim boravite.» Ahzab 33
Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: «Žena je avret (treba da se pokrije), pa kad ona izađe (iz kuće) šejtan će poglede ljudi usmjeriti prema njoj.» Bilježi Tirmizi.
Sve ovo je samo zato da Allah vidi tvoju iskrenost, tvoje pokajanje, tvoj povratak Njemu i da bi meleki ušli u tvoju kuću u kojoj živiš i da iz nje pobjegnu šejtani i džinni. To će biti tako ako ti izvršavaš ono što su ti Allah i Njegov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem naredili i ako se kloniš onoga što u ti Allah Njegov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem zabranili, i sve to uz Allahovu dozvolu pomaže u liječenju.
4.Treba svaki dan učiti Kuran, a posebno suru Bekare i neka to bude u kući, jer je odabrani Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: «Nemojte učiniti vaše kuće grobovima, jer u kući u kojoj se uči Bekara ne ulazi šejtan.» Bilježe Muslim i Ahmed. Isto tako treba neprekidno slušati Kuran sa kasetofona, u autu itd. I ovo pomaže, uz Allahovu subhanehu ve teala dozvolu u liječenju.
5.Redovno učenje zikra iz Kurana i vjerodostojnog hadisa, kao što je: zikr ujutro i naveče, za ulazak i izlazak iz kuće, pred spavanje, pred ulazak i izlazak iz nužnika, jer je to šejtanov stan, pri jedenju, itd. Preporučujem svakom muslimanu da nabavi knjižicu koja se zove: Hisnul muslim (Štit muslimana) od Seid ibn Vehf El-Kahtani.
6.Da redovno uzimaš – upotrijebiš lijek, kojeg ti je preporučio liječnik, kao što je npr. da tri puta dnevno piješ vodu na koju je izvršeno propisno učenje, ili mazanje sa uljem na koje se učilo, tako da namažeš mjesto gdje osjećaš bolove, a možeš i cijelo tijelo ako hoćeš, a to je bolje. Učiniš to pred spavanje, a ne smeta da se ujutro okupaš od onog ulja. Ali sve ovo treba da se obavlja redovno do konačnog izlječenja uz Allahovu subhanehu ve teala pomoć. Ili kupanje sedrom ili bez njega. Ako je sa sedrom, to treba da bude ako je u pitanju sihr i nakon što se provjeri da je to, treba se sedam puta (sedam dana) okupati, sve dok se ne izliječiš, inšaAllah. Ako je bez sedre, onda se to razlikuje prema vrstama bolesti, pa to bude tri, deset, do mjesec dana, ovisno kako preporučuje liječnik. To treba da se obavlja na čistom mjestu (bašća, terasa, krov), jer se na to učio Kuran i sve to treba da bude u određenim terminima i u određenom broju dana, a to određuje liječnik, da može pratiti promjene stanja.
7.Treba što više istigfara /traženja oprosta), jer čovjek puno griješi i radi neispravno, pa je Allah subhanehu ve teala učinio istigfar milost za vjernike, a ko to redovno obavlja, grijesi će mu biti izbrisani.
Uzvišeni Allah je rekao: «I govorio: Tražite od Gospodara svoga oprosta, jer On, doista, mnogo prašta. On će vam kišu obilnu slati i pomoći će vas imanjima i sinovima, i daće vam bašće, i rijeke će vam dati. Šta vam je, zašto se Allahove sile ne bojite?!» Nuh 10-13
Prenosi Ibn Abbas radijallahu anhuma da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: «Ko redovno čini istigfar, Allah će mu iz svake tjeskobe naći izlaz, za svaku brigu rješenje i opskrbiće ga odakle ne očekuje.» Bilježe Ebu Davud, Ahmed, Ibn Madždže, Hakim

* Peto: Brate bolesniče, oprezno, oprezno i još jednom oprezno. Nemoj, ni u kom slučaju da ideš sihirbazima, gatarima, lažljivcima, jer je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: «Ko ide astrologu, gataru ili vračaru, pa mu vjeruje ono što kaže, učinio je nevjerstvo u onom s čime je došao Muhammed.» Lanac prenosioca je dobar.
Ko nosi hamajliju oko vrata, neka je skine odmah, jer u hadisu stoji: «Hamajlije i talismani su širk.» Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je također rekao: «Ko nosi hamajliju, Allah mu ne upotpunio, a ko nosi školjku, Allah ga ne ostavio na miru.» Bilježe Ahmed, Ebu Jala i Hakim, a Hakim kaže da je lanac prenosilaca vjerodostojan.
Većina ljudi misli da je lijek u tim hamajlijama i da je to jak štit od svih zala. To nije dozvoljeno, jer je to otvoreni širk – pripisivanje Allahu subhanehu ve teala druga, a s druge strane, sve te hamajlije i zapisi ne daju nikakav rezultat, osim putem čarobnjaka i gatara.
* Šesto: Brate bolesniče, najveći broj bolesti dolazi čovjeku kao rezultat psihičkih kompleksa i ovo je polovina svake bolesti. Zato, neophodno je da tvoje srce bude povezano s Uzvišenim Allahom, da se na Njega oslanjaš onako kako treba i da svoju stvar (problem) Njemu predaješ. Ja savjetujem, dragi brate, i mene i tebe i svakog muslimana, bolesnog ili zdravog da obavlja noćni namaz, «jer se Uzvišeni Allah spušta svake noći na zemaljsko nebo kada prođe prva trećina noći i kaže: Ja sam Vladar, ko Me moli da mu uslišam, ko traži od Mene, da mu dajem, ko traži oprost od Mene, da mu oprostim, i tako se nastavlja do zore.» Lanac je vjerodostojan od Ebu Hurejre, El-Džamius-sagir. Pa zato, brate bolesniče, moli Allaha i budi skrušen i skroman prema Njemu, jer je Uzvišeni Allah rekao: «Gospodar vaš je rekao: Pozovite Me i zamolite, Ja ću vam se odazvati! Oni koji iz oholosti neće da Mi se klanjaju – ući će, sigurno, u džehennem poniženi.» Mumin 60
Uzvišeni Allah je također rekao: «Onaj koji se nevoljniku, kad mu se obrati, odaziva, i koji zlo otklanja.» Neml 62 Brate bolesniče, trebaš se pridržavati svega onoga što smo spomenuli, instrukcija i objašnjenja stvari koje ti nisu bile jasne u tvom životu i ibadetu (obožavanju Allaha), pa se nadamo da nam zato Uzvišeni Allah podari nagradu i brzo liječenje, uz Njegovu dozvolu.
* Sedmo: Brate bolesniče, ako ti se pojavi koja bolest i ti to osječaš u sebi bez psihičkog kompleksa, onda se trebaš obratiti onima koji te mogu izliječiti na propisan način, koji su pouzdani i koji imaju šeriatskog znanja. Allah najbolje zna.
Napisao potrebni oprosta od svog Plemenitog Gospodara


Hajro
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Maj 04, 2006 10:01 am

Post od Hajro » Sre Feb 21, 2007 7:58 am

Selam,

sta znaci ovo ?

* Sedmo: ako ti se pojavi koja bolest i ti to osječaš u sebi bez psihičkog kompleksa,????/

din786
Mlađi član
Postovi: 70
Pridružio se: Sub Jan 07, 2006 8:05 am

Post od din786 » Čet Feb 22, 2007 1:13 am

Hajro,
to znaci da osoba ne umislja bolest bez razloga.
Selam alejkum

Hajro
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Maj 04, 2006 10:01 am

Post od Hajro » Čet Feb 22, 2007 9:15 am

We alejkum selam,

ipak mislim da iako zamislja bolest, to dolazi od " bolesti " , kao sto smo citali gore negdje da covek imao takve bolove da je mislio da ima srcani napad iako je to doslo od djina.

H2O
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 5:23 pm

sellam

Post od H2O » Čet Feb 22, 2007 1:36 pm

Covjek ne umislja nikakvu bolest svojom voljom to je volja :twisted: mislim svakako.Zato uz Allahovu pomoc borimo se protiv

reihana
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Ned Okt 16, 2005 2:11 pm

Post od reihana » Čet Feb 22, 2007 11:33 pm

Bolest i nastaje tako sto sejtan insana pritisne u nekom djelu tijela i onda mu da ideju kakva bi to bolest mogla da bude i onda mu optereti toliko mozak sa tim mislima koje su pomijesane sa velikim strahom koji povecava bolest do te mjere da mlogi padaju u depresiju.Desava se da sejtan toliki pritisak napravi pritiskom na srce pluca i onda potiljak i udari u glavu i to jos sa gusenjem da ti se cini da ces pasti i jos je problem sto to dolazi iznenada da bolesnik u tom momentu tesko pada na pamet da treba da ostane u pribranom i mirnom stanju odlucno spominjuci Allaha s.t da cvrsto vjeruje da ce mu se desiti samo ono sto je Allah vec odredio.
I jos ponovo vam napominjem ne dozvolite sebi poslje bilo kakvog napada pa kad bi vam se desilo i da padnete da razmisljate o nekakvoj bolesti jer ce vam svaka misao uduplat bolest i teret na vama i vjerujte mi necete imati uspjeha u vasem lijecenju dok god se budete plasili ovih napada.Dakle duzni smo odlucno traziti od Allaha s.t sa strpljenjem mudroscu,smirenoscu i itekako povecanjem dova.I da Allah s.t da svakom onom koji je napadnut od sihra i dzinova ozdravljenje.Amin.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Pet Feb 23, 2007 12:22 pm

Salam aleykum!

Ja nislim da svako od nas savjetuje,na osnovu svog vlastitog iskustva.
Ipak svaki slucaj nije isti.
Nikako ne bih preporucila "Absolutno ne odlazenje doktoru",jer po onome sto sam ja prozivljavala,bolest moze biti prouzrokovana sihrom ili dzinom pa ipak je bila potrebna medicinska intervencija:
napr:stalno me je svrbila koza na nogama-uzrok moze biti sihr , ali nije se izlijecilo,mazanjem naucenog ulja nego kremom koja ima kortizona.
Pretjerano krvarenje-uzrok moze biti sihr ali zaustavljeno je sa tabletama,
inace bi posljedice bile gore.
Zena koju poznajem je poslije nekoliko napada, uistinu imala mozdani infarkt,pa smo je morali odvesti u bolnicu.
Po mom misljenju,a dobro bi bilo da bracha lijecnici-Enes i Abu iznesu svoja iskustva,bolest izazvana sihrom nije samo umisljanje nego stvarno ostechenje organizma,pa je potrebno i pouzdanje u Allaha,i lijecenje kuranom i medicina.
Po onom hadisu-"Vezi konja i uzdaj se u Allaha."
Da nas Allah sacuva svakog zla.

reihana
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Ned Okt 16, 2005 2:11 pm

Post od reihana » Pet Feb 23, 2007 8:53 pm

Svakako da se mozemo obracati doktoru mada to je samo zavlacenje malo se insan razgovori ali ne izlijeci nije ni to lose.Ja sam pisala o tome koliko strah koji nam sejtan zadaje povecava bolest pogorsava stanje do te mjere da moze prouzrokovat i mozdani ili srcani udar da covjek padne duboko u depresiju i jos mlogih stanja iz kojih se poslje tesko povratit.
Zelim samo da ukazem na to da ne dozvolimo da zapadnemo u takvo stanje da se iskreno predamo Allahu s.t. pokusavamo kojiko mozemo oslobodit se sejtanskih vesvesa jer su one kod opsihrenog vise od polovine bolesti.Bolesnik je uvijek opterecen mislima onakvim na sta mu je napravljeno ako mu je napravljeno da bude bolestan sejtan ce mu uvijek provlaciti kroz glavu kakva je mi je bolest itd. posebno kad se covjek krene da klanja uci Kuran ili bilo koju vrstu ibadeta zeleci na sve nacine prekinuti kontakt izmedu covjeka i Allaha s.t.Zbog toga smo duzni se oduprijet i traziti od Allaha da nam da snage da mu se iskreno predamo
i poslje da ne sumnjamo.Molim Allaha s.t da nas sviju pomogne i sacuva sejtanskih spletki.Amin.

reihana
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Ned Okt 16, 2005 2:11 pm

Post od reihana » Pet Feb 23, 2007 8:59 pm

Propustila sam da kazem da ovo sto sam pisala odnosi se na one koji znaju da su napadnuti od strane sejtana a sto se tice prirodne bolesti naravno da cemo se obratiti doktoru.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Sub Feb 24, 2007 12:07 pm

Salam!

Ovo s vesvesama,se u potpunosti slazem,svi bolesnici ih imaju,i Kur an ih potvrdjuje-sura Nas.
Masha Allah seko,eto ovako ucimo jedni od drugih.
Fi amani Allah-Da vas Allah sacuva.

Odgovori