ALLAH

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Re: ALLAH

Post od Kemo » Ned Dec 17, 2006 6:53 pm

Solid napisao:Ja sam musliman ali nisam pravi vjernik, tj. ne obavljam duznosti koje treba da obavljam i nisam ponosan na to. Ali Zanima me jedna stvar, Da li je Alah Samo DOBAR, znachi on je svo dobro sto postoji, ili je i I dobar i los istovremeno, zavisno od situacije, jer ovamo sa nedje citao kako tesko onima koji ne obavljaju namaz, i tesko onima koji ne radi to sto bi trebalo da rade a rade ono sto ne treba, on tu automatski prijeti, osjeticete jacinu vatre i slichno. Ne bih zelio nikoga da uvrijedim nedaj boze, ali zar alah dok na taj nacin prijeti ne podsjeca malo na sejtana, jer znamo sejtan je taj koji prijeti i ubija muchi ..... :roll: Neka mi objasni to neko.
ALLAH velikim slovima ne malim.

Vez
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 1:33 am

Post od Vez » Uto Dec 19, 2006 2:43 pm

Esselamu alejkum,

Zahvala pripada Allahu. Neka je salavat i selam na naseg casnog Poslanika koji nam je pokazao put do zadovoljstva Allahovog.

Solid drago mi je da si dosao na sajt da pitas ono sto ti nije jasno, jer Allah kaze: ‘Pitajte one koji znaju ako ne znate.’

Drago mi je da jedna mlada osoba kao ti trazi odgovore na vjerska pitanja, a jos pogotovo kao sto rece da si Musliman ali na zalost ne obavljas duznosti, nadam se da ces uskoro I to poceti uz Boziju pomoc, zato sto cim si to izrekao svjestan si da duznosti postoje ali mozda neka neobjasnjena pitanja te sprijecavaju u obavljanju tih duznosti, nadam se da ti je namjera iskrena I da ces uz Boziju pomoc doci do zeljenih odgovora.


Postovani Solid, Islam ima odgovore na sva pitanja, ali isto tako treba biti oprezan i pitati pitanja od kojih ce covjek imati koristi, postavljanje pitanja cije odgovore ne mozemo shvatiti nasim ogranicenim shvatanjem kao I pitanja od kojih nema koristi nam nizasta ne sluze i bolje je da ih ostavimo. (Isto tako je bitan i nacin na koji se ona postavljaju.)

Da bi se dao odgovor prvo treba dobro shvatiti pitanje, a zatim trebamo definisati pojmove o kojima govorimo, slazes li se S.?Ono glasi:


Solid: "Ali Zanima me jedna stvar, Da li je Alah Samo DOBAR, znachi on je svo dobro sto postoji, ili je i I dobar i los istovremeno, zavisno od situacije, jer ovamo sa nedje citao kako tesko onima koji ne obavljaju namaz, i tesko onima koji ne radi to sto bi trebalo da rade a rade ono sto ne treba, on tu automatski prijeti, osjeticete jacinu vatre i slichno. Ne bih zelio nikoga da uvrijedim nedaj boze, ali zar alah dok na taj nacin prijeti ne podsjeca malo na sejtana, jer znamo sejtan je taj koji prijeti i ubija muchi ..... Neka mi objasni to neko."




Pa hajde prvo da damo odgovor na pitanje I da shvatimo ko je ustvari Allah I koje su njegove osobine?

O tome bi se moglo mnogo pisati ali da ne bih duljila I skrenula s teme ukratko:
Islam daje veoma dobro definisanu koncepciju o tome sta je Bog I sta on nije. Mi o Njemu znamo samo ono sto nam je On sam o Sebi vec rekao u Kuranu Casnom.
Za Muslimana Allah je Svemoguć, Stvoritelj i Uzdržavatelj univerzuma, koji nije ničemu sličan i ništa nije uporedivo sa njim. Poslanik,a.s., je bio upitan od svojih savremenika o Allahu; odgovor je došao direktno od Allaha u formi jedne kratke kur'anske sure, koja se smatra osnovom jednoće i monoteizma. To je 112. sura koja glasi:

''U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
Reci: "On je Allah – Jedan!
Allah je Utočište svakom!
Nije rodio i rođen nije,
i niko Mu ravan nije!"( 112 : 1-4)


Islam smatra smrtnim grijehom svako pridruživanje bilo kojeg božanstva ili ličnosti Allahu.

Tvrdnja da je Bog u Islamu strog i okrutan Bog, koji traži potpunu pokornost, da On nije ljubazan i blag, daleko je od istine. Dovoljno je znati da svaka od 114 sura počinje ajetom:

'' U ime Allaha Milostivog, Samilosnog.''

U jednom Poslanikovom kazivanju skreće nam se pažnja da je Bog ljubazniji i blazi od majke prema svom dragom djetetu.

Ali, Bog je, također, i pravedan. Zato ljudi koji čine loša djela i griješnici moraju sudjelovati u kažnjavanju, a pokorni u Njegovim nagradama i milostima.
Božije svojstvo milosti ima punu manifestaciju u Njegovom atributu pravde. Ljudi koji u svom životu podnose muke radi njega i ljudi koji se suprotstavljaju i ekspoloatiraju druge ljude cijeli svoj život ne trebaju imati isti tretman od svog Gospodara.

Sljedeći kur'anski ajeti su veoma jasni i izričiti u ovom pogledu:

''Za one koji se budu bojali Allaha biće, zaista, dženneti uživanja u Gospodara njihova
zar ćemo Muslimane sa nevjernicima izjednačiti?!
Šta vam je, kako rasudujete?’’( 68 : 34-36)


Eh sada vidi, Allah nas je kroz nasu fitru (prirodu), intelekt, objave koje je slao preko svojih Poslanika, uzdigao nad ostalim stvorenjima na ovom svijetu, dao nam je moc shvatanja I razumijevanja pravog puta, razlikovanja dobra od zla, zabranio nam stvari koje su lose po nas, poducio nas kako da zivimo I dao nam slobodnu volju, izbor kojim putem da krenemo. Znaci nije nas prepustio nama samima tek tako vec nam je objasnio smisao zivota, koji nije u jelu, picu, zadovoljstvima, vec u pokornosti Allahu, upozorio nas na nagrade I kazne , a uz to sve nam dao sansu za trazenje oprosta ako pak pogrijesimo I to sve u skladu s njegovom osobinom Pravednosti.

Ukoliko sada stvorenje prekrsi odredene zbrane, ili odbije pokornost u onome sto nam je Allah naredio, a poslije toga se ne pokaje… zar nije logican slijed dogadaja da ce na Sudnjem Danu nakon sto bude pitan o onome sto je radio, kada mu budu izlozena njegova djela biti nagraden ili kaznjen za svoja djela odnosno nedjela.

Pa zar bi bilo pravedno kada bi nakon sto je professor na fakultetu odrzao predavanja, dao nam neophodnu literaturu, savjete kako da lakse savladamo gradivo, upozorio nas da ako ne budemo ucili postoji mogusnost da padnemo na ispitu a ako budemo ucili da cemo dobiti dobru ocjenu itd da svi studenti I oni koji su ucili I koji nisu prodju isto ?
Mozda kod nekog nepravednog profesora, ali ako znamo da je profesor ok, nije podmicen, svi ga poznajemo po dobru I pravednosti, od njega bi bilo nepravedno da kazni I obori one koji su ucili, kao I da nagradi ili ne kazni one koji nisu.

Ili recimo kaznjavanje djece od strane roditelja, da li to znaci da kad roditelj kazni dijete to radi oni iz mrznje prema njemu, nepravde, da li to automatski znaci da dijete vise nece voliti svog roditelja i da je on monstrum, cak naprotiv, dijete ce se kaniti onoga za sto je bilo kaznjeno, i volit ce svoje roditelje a to ce biti jedan od metoda, a u pedagogiji i svakodnevnom zivotu je dobro poznat metod nagrade I kazne.

Allah prijeti kaznom za neko zlodjelo ali prije toga ukaze osobi da
se kloni toga, zatim objasni zasto je to lose za njega, pa onda pruza sansu sa pokajanje, pa tek onda ako se ne pokaje I ne okani tog zlodjela osoba biva kaznjena, pa s toga ne mozemo reci da je Allah nepravedan ili da je strog, da kaznjava tek tako, molim te razmisli o ovome. Kazna i nagrada su jedne od metoda i opomena za ljude da ne skrecu sa pravog puta.

Svrha dzehennema u Islamu nije samo da kazni, vec I da procisti. Dok u Krscanstvu pakao je zauvijek za svakoga ko ode tamo, Islam uci da neki nece izaci nikada, ali takode I da ce neki biti privremeno , zatim ce uci u dzennet.
Allah ne voli da kaznjava, On kaznjava samo one koji ga nijecu, koji cine velika zlodjela, nakon sto su prethodno upozoreni. I znaj da svako onaj koji se iskreno pokaje za grijeh nece biti kaznjen I cak sta vise bit ce nagraden za svoje pokajanje. Allahova je Milost iznad njegove srdjbe.

A sto se tice sejtana l.a., on nema svoje prijestolje u dzehennemu sa kojeg nareduje ili sprovodi svoje planove protiv iskrenih vjernika u Boga. On je jedan od nepokornih Allahovih stvorenja, znao je Istinu, ali se uzoholio I odbio da se pokori Allahu, I nije se pokajao zbog toga. On mrzi ljude I zeli I nastoji da ih skrene sa pravog puta, kako bi uzivao u nasoj patnji. Allah je dakle Stvoritelj, a sejtan je stvorenje, Allah je visoko iznad njega, bilo kakvo uporedivanje je neprihvatljivo.

Mi smo upozoreni na to od Allaha dz.s. a Allah nam je jasno rekao kako da se zastitimo od njega.

Evo sta kaze Allah dz.s. u Casnom Kuranu o sejtanu l.a.:


“I kada bude sve riješeno, šejtan će reći: "Allah vam je pravo obećanje dao, a ja sam svoja obećanja iznevjerio; ali, ja nisam nikakve vlasti nad vama imao, samo sam vas pozivao i vi ste mi se odazvali; zato ne korite mene, već sami sebe, niti ja mogu vama pomoći niti vi možete pomoći meni. Ja nemam ništa s tim što ste me prije smatrali Njemu ravnim." Nevjernike sigurno čeka bolna patnja.” ( Sura Ibrahim, 23 ajet)

Iskreno se nadam da si dobio odgovor na pitanje, sada jos samo malo truda da se shvati, ne dozvoli sejtanu da dosaptava svoje vesvese, uz dovu Allahu da te uputi na Istinu.

Allahu pripada svo savrsenstvo, a greske su od nas.

Esselamu alejkum.


zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Uto Dec 19, 2006 8:57 pm

Eselanu Alejkum Solid, ne prijeti ti Svevisnji, kako ce prijetiti poslao je Poslanika a. s. w ,da nam objavi da Svevisnji ON postoji,ako si dobar ne mrzis ne cinis nista lose tu te Svevisnji podrzava, a ako si los ,mrzis ,ubijas , lazes , varas ugrozavas ljude oko sebe onda je s tobom sejtan, pa Svevisnji upozorava da takve koji su u sejtanovom svijetu ceka golema patnja , zasto se ne osvjeste,kako bi bilo da SVEVISNJI gleda isto na ljude ili onaj sto voli ,pomaze ne mrzi savjetuje samo dobro nikog ne povrijedi, ili onog sto ubija ,mrzi ,nagovara na lose zavadza, pa nek vam bude malo jasnije zasto u svijetu u svakoj drzavi postoje kakvi takvi zakoni, ako neces se drzato zakona SVEVISNJEG bar ces se drzati ljudskog drzavnog, jer red morA POSTOJATI A REDAR NAD NJIM, nas redar je nas SVEVISNJI za sve one koji imaju zdrav razum i svi ljudi sa zdravim razumom i griznjom savjesti nece nikad nista lose napraviti, ako im se desi da negdje nepaznjom prelete onda ce se izvinjavati i ljudima a i moliti SVEVISNJEG da mu oprosti da ne nosi na ledzima teret i u dusi grijeh, za takve ljude je lako ali imajui ljudi suprotnog misljenja e pa takve zeli opomenuti da ce ih gadno kaznjavati za njihova nedjela,sad ce vam biti jasnije nadam se, nad nama svima i svim planetama i svim bicima i biljkama je jedan veliki SVEVISNJI koji nas odozgo gleda,a medzu nama ljudima u svim drzavama imamo nad sobom predsjednika pa zakon koji drzava donese u udruzenju zajednica pa imamo neku policiju pa se zalomo ako nas takvikoje bog upozorava diraju ili vrijedzaju jer takvi bi ubijali i svasta radili da nije zakona, pa imamo ameriku nad nama svima pa kako Bush donese odluku tako nam bude pa posle njega isto ce neko biti, a sta ljude drzi jest zakon a sta cini zakon jeste strah, pa tako i nas dragi SVEVISNJI SVEMOGUCI STVORITELJZELI NAM RECI ZA STRAH DA BI NAS ODVRATIO OD SVEGA LOSEG DA NAD NAMA NE USPIJE SEJTAN TO NEVIDLJIVO STVORENJE KOJE JE ISTO STVORIO KAO I NAS, DA CE POSLIJE OVOG ZIVOTE TAMO SVAK ODGOVARATI ZA SVOJA DIJELA ETO TO NAM ZELI RECI A NE DA PRIJETI I NE KAZNJAVA DOBRE, SELAM ALEJKUM

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Uto Dec 19, 2006 9:24 pm

sve u evemu svi ti daju savjete kako ko zna i umije nego ti fino nadji kur'an imas na vise sajtova pa ga citaj i postace ti jasnije, a ovo je site za lijecenje s kur'anom pa bi to dobro doslo da slusas rukju mozda sta osjetis u vezi vjere u SVEVISNJEG moda zaplaces ,mozda se streses ,moda jednostavno te opusi da progledas i shvatis sve najbolje ti zelim, selam

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Uto Dec 19, 2006 9:37 pm

[quote="Solid"]E ovako :amaterski filozofijiom i religijom takodje, i trazim odgovore na osnovna pitanja u ovim disciplinama.

Meni je cilj, u religiji, da dokazem postojanje boga, (I ako sam ja apsolutno siguran da bog postoji) da nadjem tj. da ujedinim religiju i nauku u jednu cjelinu.

Postulat I glasi :

dobra i zlo tokom vremena su uravnotezeni
sale)
Poslednja izmena od zana u Sre Dec 20, 2006 4:34 am, izmenjeno 1 put ukupno.

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Uto Dec 19, 2006 10:33 pm

bog ne prijeti

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Post od elma np » Ned Dec 31, 2006 7:59 pm

solid ti hoces da filozofiras islam,svasta.pa kad kazes da te majka rodi i cuva,pa i ona te kazni naravno za nevaljale stvari ako uradis.jel to znaci da ti je mama sejtan???svasta.de bogati ne gnjavi narod ionako imamo problema jos ti dosao filozofirati.hajd nadji kakvu islamsku knjigu pa citaj,il kur`an al uzmi abdest pa citaj.

DONKORLEONE
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jun 11, 2005 11:11 am

Post od DONKORLEONE » Čet Jan 04, 2007 12:32 am

Solid napisao:reihana, sve je to lijepo sto ti pricash i iskreno sve to postujem, ali zasto ti (i svi ostali muslimani) u svojoj prici pominju na primjer: "Osjeticete allahov gnijev". sam epitet da je allah taj koji dijeli gnijev automatski ga dovodi u vezu sa sejtanom, jer svi dobro znamo da je sejtan taj koji dijeli gnijev a allah daje blagodeti. To je sigurno greska neka, bolje bi bilo da zvuci : "Ne budete li radili namaz (na primjer) osjecite sejtanov gnijev, a ne allahov, a budete li radili namaz osjeticete allahove blagodeti.
aj sad ti meni rihana odgovori.
Bismillahi Rahmani Rahim,
Allah Dzelesannuhu / Vete Alla je dao Ljudskim stvorenjima na raspolaganje da sami sebe kaznjavaju ili nagradjuju. To jest.= ako si los prema ljudima naravno da te ljudi nece voljeti / ako ubijes nekoga naravno ce te nekada uhapsiti i da ces biti kaznjen (Logika) Ali je Allah Dzelesanuhu iznad svega toga upravitelj. Samo sto su neki ljudi gori od zivotinja po svom ponasanju.Cine zlo i onda ocekuju Dobrotu neku.Svako ce ljudsko bice stati na sudnjem danu ispred svog Gospodara Allaha Dzelesanuhu i odgovarati sta je cinijo na zemlji.Jer Allah dzelesanuhu je milostivi najmilostiviji Allah dzelesanuhu. Allahu Ekber. Amin

gorski_strazar_18
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Pon Avg 08, 2005 5:45 pm
Lokacija: turska
Kontakt:

Selam

Post od gorski_strazar_18 » Pon Jan 08, 2007 12:11 pm

Bismillah...
Hvala Allahu Uzvisenom koji nam dao cistu vjeru i poslao nam je poslanika Muhammeda a.s koji nam je putokaz do sudnjega dana.

Citao sam vase citate i ono sto ste pisali. Ne zelim vam pojedinacno kazivati i tumaciti vase tekstove. Samo zelim kazati da je Allah Jedini a ne "jedan" Allah je dobar, Allah nam ne prijeti vec nas OPOMİNJE na kazne koje nas slijede ako ne budemo postovali zakone koje je propisao u Casnom Kur'anu. Kad je rijec o sejtanu sejtan je stvorenje koje neizvrsava Allahove naredbe zato je proklet!
Zelim vam reci da Muhammed a.s nikad nije vodio raspravu o necemu zato i vi iako budete u pravu popustite tako da vam se sejtan ne mijesa i da bude nejak u rasijavanju smutnje medju muslimanima.
Selam Alejkum we Rahmetullahi ve Berekatuhu

zejneb
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Sre Jan 24, 2007 11:06 pm

Post od zejneb » Pon Jan 29, 2007 5:38 pm

Ja kako vidim ti Solid hoces nama svima da nametnes svoje misljenje,
jer ti ne samo da pitas nego govoris svoju teoriju.
I kazes trazim znanje,recite mi sta je ispravno,
a u isto vrijeme kazes da su nam mozgovi isprani.
Ne znam onda sto pitas,ako mislis da si najpametniji?
Ovo sto ti izjavljujes,ovo je stvarno tesko citati.
Ja bih ti preporucila ako hoces nesto da naucis o islamu uzmi za pocetak Ilmihal a ne fiziku.Nek ti se Allah smiluje.

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Pon Jan 29, 2007 7:05 pm

zana napisao:bog ne prijeti
Bog itekako prijeti.

insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

Post od insan » Uto Mar 20, 2007 10:51 pm

Selam. Solid jarane,al ti ovde mnoge zbuni ovim pitanjem.To sto ti razmisljas o Allahu dz.s. je jako lijepo.cas razmisljanja je bolji od 100 godina ibadeta.Mnogi koji namaz obavljaju nazalost nisu prisutni u njemu ni pola.Nije ova rasprava beskorisna vec neiscrpna.SAMO NASTAVI RAZMISLJATI ovo tvoje pitanje je izazov za ucenjake.Kao sto melek sestra rece mozes pomisliti da na pogresnom mjestu trazis odgovor ,i u pravu je!ODGOVOR JE U DUBINI TVOGA SRCA A NE NA OVOJ STRANI.
Srce ,ako ti je cisto ispolirano od zavisti, mrznje,oholosti,....u njemu ces naci odgovor.selam

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: ALLAH

Post od bajro17 » Uto Maj 19, 2009 6:13 am

poslanik s.a.v.s. kaze:"Svice uci u dzennet osim onih koji to odbiju." pa ga pitaju ashabi a koji ce to odbiti a poslanik s.a.v.s. odgovar:"oni koji su nepokorni Allahu oni su to vecc unaprijed odbili"

Odgovori