HARAM ILI SEVAP

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Edina36
pisem pomalo
Postovi: 21
Pridružio se: Pon Nov 06, 2006 8:40 pm
Lokacija: norveska

HARAM ILI SEVAP

Post od Edina36 » Pet Nov 24, 2006 8:41 pm

Sellam Alejkum braco i sestre

Imam jedno pitanje:_Usvojiti djete dali je haram ili sevap :?:

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Pon Nov 27, 2006 9:07 pm

Selam alejkum

Ti mozes prihvatiti dijete na odgajanje, ali mu ne mozes mjenjati prezime i indentitet da bih mogao jednog dana naci svoje korjene....Takodjer ako je to musko djete ti mu nisi mahrem i ne mozes pokazivati svoje dijelove tjela koji moraju biti pokriveni.
Ista stvar vazi za tvog muza ako je curica u pitanju....

Edina36
pisem pomalo
Postovi: 21
Pridružio se: Pon Nov 06, 2006 8:40 pm
Lokacija: norveska

Post od Edina36 » Pon Nov 27, 2006 10:38 pm

Hvala Emirgr sto si nasao malo vremena da odgovoris na moje pitanje,mada sam takav odgovor procitala u jednoj knjizi,mislila sam da je mozda greska u prevodu al eto sad vidim da nije.Osjecam se grijesnicom jer djete je usvojeno,promjenjeno mu je ime i prezime,sto se po zakonu moralo tako uraditi.Zelja mi je bila da jednom malom bezgrijesnom bicu dam dom,ljubav,njeznost ustvari sve sto jedna odrasla osoba moze da pruzi,neznajuci da je to haram.

Eminna
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 7:00 am

Post od Eminna » Uto Nov 28, 2006 9:31 am

Es-Selamu alejkumu we rahmetullahi we berekatuhu ....


Subhan Allah za sve ono sto nismo znali pa smo uradili bilo lose ili dobro nebi trebali biti kaznjeni ili eventalno nagradzeni .Hocu reci nema nagrade ni kazne u Islamu bez nijeta, tebi sestro ako nisi znala mozda se Allah swt smiluje pa ti prosti tvoj prpus.Uzmi lijepo abdest ,klanjaj 2-rekata nafile namaza pokaj se svome Gospodaru Allah swt je milostiv.Njegova milost je pretekla njegovu srdzbu .... ja mislim tako A Allah swt najbolje zna...

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Uto Nov 28, 2006 10:37 am

Selam alejkum

ja mislim da ti je nijet bibo dobro namjeran, a to sto si pogrjesila u prezimenu to je do drustva u kojem zivis ne od tebe. Sutra ti mozes svakako djetetu kazat istinu i to je to. Gledaj samo da se mu ne otkrijes, pokazujes stidna mjesta.

Mislim da je nahranit i spremit djete, vece djelo i prioritet nego da gledas oko prezimena i imena. Djete je jako bitno. Reko je Muhammed s.a.v.s:"Dzennet ima jedan vrata za one koji vole da stave nasmjeh na lice djeteta." Tako da je to prioritet. Djete treba odjecu, hranu, njeznost, ljubav i nauciti o disciplini. A ako zivis u drustvo gdje djete mora da primi tvoje prezime, neka ne bude problem, ti znas odkalen je dosao i sutra kad bude svojom glavom razmisljo ti mu reci ko je.

selam alejkum

Edina36
pisem pomalo
Postovi: 21
Pridružio se: Pon Nov 06, 2006 8:40 pm
Lokacija: norveska

Post od Edina36 » Uto Nov 28, 2006 11:03 am

Nemam namjeru da krijem nista od njega,svakako da cu mu reci ko je i sta je mada je jos mali tako da nismo o tome pricali.Sacekacu dok dodje do skolskog uzrasta.Nece mi biti lako jer jako malo znam o porodici iz koje dolazi,sto nije moja greska vec njihova,htjeli su ostati anonimni.Imamo namjeru pomoci mu naci njegovu biolosku majku ako to pozeli.Zelim mu pruziti sve dok nebude punoljetan a tada sam odlucuje dali ce stupiti u kontakt sa zenom koja ga je rodila i ostavila nekoliko dana starog.Moje srce je zadovoljno iako sam mozda prekrsila neka pravila,neka nam Allah oprosti.

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Uto Nov 28, 2006 11:17 am

Selam alejkum

stavi sebe u njegovu kozo i pogledaj kad bih ti voljela da ti kazu istinu. Sa koliko godina bih mogla da shvatis sta to znaci. Pa sama onda odluci.

Selam alejkum

Odgovori