obrezivanje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

obrezivanje

Post od daneS » Ned Jun 26, 2005 11:35 pm

es-selamu alejkum,
u jednom neobaveznom razgovoru sa ljudima iz različitih krajeva Balkana
naletjeli i na temu obrezivanja muškog djeteta i dosta različitih običaja odnosno praksi je bilo.
ja se naprimjer sjećam kad su obrezivali moja dva brata i sve je grmilo
bio je berber došao skinuo im taj višak zatim i hodža pa onda gozba na kojoj iskreno nije manjkalo ništa pa tako ni alkohola niti muzike a oni jaukali ko miševi

čitajuči mišljenja i stavove medicine koja zagovara da se to napravi u prva dva-tri dana a nikako da bude starije dijete od par mjeseci/www.babycenter.com/refcap/baby/babyills ... 55.html#1/

obredi su svugdje slični i nikako isti mene zanima koji su pravi odnosno ispravni
nadm se da će odgovor biti utemeljen propisom islama a ne praksom još jednog kraja

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Jun 27, 2005 1:19 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Eh moj brate daneS,sjeti se samo rijeci Resulullaha saws.Doci ce vrijeme kada cete pratiti ostale vjere stopu u stopu,pa kada bi oni uslu u rupu od gustera i vi biste za njima,pa su ga upitali ashabi..jesuli to zidovi i jevreji???pa im je Resulullah saws rekao...a ko drugi do oni.Pa i nemoj da te cudi da je tu i pjesme i muzike i svadje ponekad,jer je Alkohol svoje uradio.Troseci pare i kibureci se prekrasnim Cinom sunecenja zaboravljaju kome pripada jelo akike(zaklanog Kurbana)..Sto se tice obrezivanja, samo obrezivanje ima jakog korijena iz prakse poslanika salawatullahi alejhim,npr,uzmimo Krscane kojima je obrezivanje naredjeno,pa im ga Pavle zabranio,sami Isa a.s je bio obrezan sedmi dan sto je i sunnet Allahovog Poslanika Muhammeda alejhi salatu we selama saws,koji je ostao do dan danas kod ispravnih sljedbenika.Nakon sto se dijete rodi,sedmog dana je sunnet obrezati dijete.Argumenata ima podosta za ovo,ne bih da ih napominjem dovoljno ti je uvidjeti svojim srcem da je to sto si vidio sumnjivo a sve sto je sumnjivo prodji ga se jer tako kaze Allahov Poslanik saws...Ili uzmi dio jednog Hadisa gdje ALlahov Poslanik saws kaze okupljenim ashabima,sta cete radit kad pocnete naredjivat zlo a odvracat od dobra,ili sta cete raditi kad ne budete mogli razlucit istinu od neistine i dobro od loseg...a to su predznaci Kijameta..

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Post od daneS » Pon Jun 27, 2005 7:40 am

es-selamu alejkum

pa, komentar je O.K
ali odgovora nevidim
korak po korak,kako je to propisano, npr
rodi se djete,frka galama drago svima gledamo ga, hranimo ga, kao fol dežuramo, gledamo ,osmatramo, promatramo ,dogovaramo sa pedijatrom, kažemo svoju namjeru i kako dalje
korak po korak
nijet....., pa ... ...,i sam obredni čin ,to me zanima
i opet ponavljam nezanima me iskustvo kraja,nego sam čin po fazama

a to koliko će se galame oko toga stvarati to me nezanima/previše različiti ideološki razloga za sam čin sam čuo,normalno svi neutemeljeni i isfurani ko zna odakle /
primjer:
rodi se dijete,razgovaraš sa liječnikom i to obaviš kao svoju roditeljsku dužnost,naravno uz nijet dali je to dovoljno

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Jun 27, 2005 3:33 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Dovoljno je brate daneS .Ti sedmi dan odneses dijete dioktoru,napravi se obrezivanje, za 15 minuta,i vratis se kuci bez svih ceremonija,muzike i alkohola.

Odgovori