Znanost i demoni?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Čet Jan 26, 2006 7:12 pm

Esselamu alejkum!
Mir božiji!
Pozdrav!
.
<<<Kod tebe tražim utočište. Bože moj>>>, <<< protiv svoje slabosti i nemoći. Ako nisam izazvao Tvoj gnjev, ja se ne bojim. Tražim utočište u svjetlosti Tvoga lica kojim razbijaš tmine i uspostavljaš dobro na ovom i drugom svijetu. Samo je u tebi snaga i pomoć.>>>




Citat:
Gospodine krcko nema tu mitologije, prije nego je Sokrat, Platon te Aristotel i došli na ovaj svijet džini (demoni ) su postojali. Da pojednostavimo, tebe vjerovatno buni teorija o evoluciji čovjeka. Svima je već poznato , da teorija o evoluciji čovjeka koju preferira zapadna civilizacija pala i da je osporena od baš onih znanosti i znanstveno potvrđenih činjenica koje preferiraš!

Ovo mi nije poznato. Tko ju je osporio? Kada? Gdje?

U Francuskoj a i u drugim zapadnim zemljama mogi naučnici, prije svega doktori nauka u pogledu medicine, a vezano za razvoj čovjeka sve se više zalažu da se u praksi upotrebljavaju izrazi koji su navedeni u Kur'anu. Počev od same tečnosti koja se izbaci ( sperma) , pa zakvačka( poznato ti je da priliko oplodnje dolazi do zakvačke spermatozodia ) ovdje je interesantno kako taj spermatozoid koji se izbaci tačno zna gdje treba da ide i gdje treba da se zakvači. Odakle njemu spoznaja o materiji koja postoji unutar genitalnog organa (jajnik) ,. Kada bi znao za Darwinovu teoriju vjeovatno bi , pod pretpostavkom da je istinita , rekao , pa zašto da se trudim , da se borim sa milion ostalih spermatozoida, i moram da prevalim toliko put do te materije ( jajnika) kada će čovjek i onako da postane od majmuna.

citat
Ne možeš osporavati ne vjerovanje u nečije postojanje religioznom doktrinom, jer ti je logički slijed u takvoj argumentaciji potpuno pogrešan. Meni Kur'an i Biblija nisu nikakvi relevantni dokazi, jer ne vjerujem u njihovu vjerodostojnost i za mene oni mogu imati samo književnu vrijednost, nikako znanstvenu i dokaznu. Dakle, ne možeš uvjeravati oponenta koji ne vjeruje u tvoj sustav vrijednosti citirajući te iste vrijednosti, jer je to logički neizvedivo.

Moja namjera nije bila da omalovažavam Vaš stav prema univerzumu, i u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti. Bog je ostavio čovjeku slobodnu volju i svako će za svoja (ne)djela odgovarati. Sam si rekao; drago mi je što sam u mogućnosti prisustvovati na ovom forumu koji omogućava i ljudima drugačijih uvjerenja ući u debatu s prevladavajućim mišljenjem. Naš dialog svodi se na to da iznosimo činjenice svako iz svog ubjeđenja. Naše činjenice svakako prate znanstvena dostignuća . Nemožemo Kur'an odvojit od znanosti niti znanost od Kur'ana. Znanost nije dokazala nepostojanje Boga. Niti je dokazala ne postojanje demona.

Gospodine krcko , svakako tebi Kur'an ne osporava tvoje opredjeljenje bez obzira dali vjerova ili ne u vjerodostojnost istog. Obzirom da ti težiš ka znanstvenom dokazivanju dozvoli mi da napravimo komparaciju između znanstvenog i Kur'anskog gledanja na određene pojave u prirodi.
1. je su li znanstvenici dokazali da se slatka i slana voda ne mješaju,
2. je su li znanstvenici ispitivalni morske dubini i došli do zaključka da postoji više nivoa morski dubina,
3. je su li znanstvenici dokazali da svaki oblak koji plovi nosi u sebi i kišu i grad ,
4. je su li znanstvenici dokazali da kap kiše koja se spusti iz oblaka ne pada inercijom ili zbog gravitacije,
5. je su li znanstvenici dokazali da život nastaje od tečnosti koja se izbaci( sperma).
Gospodine krcko, budite iskreni , i samo mi odgovorite , al iskreno na slijedeće moje pitanje koje će u slijediti.
Vi kažete da je za Vas Kur'an i Biblija književno djelo. Svakako da možemo reći da Kur'an ima najveću književnu vrijednost na zemlji , ali ne iz tačke gdledišta ateiste . Vi kada kažete za Kur'an da je književno djelo onda podrazumjevate da ga je čovjek izmislio i napisao! Allah ( Bog) kaže;
A oni govore......on ga izmišlja! Reci ;- Pa , dajte vi jednu suru kao što je njemu objavljena, i koga god hoćete, od onih u koje mimo Allaha vjerujete, u pomoć pozovite ako istinu govorite. ( Kur'an, )
Složit će te se samnom da je savremena nauka uznapredovala u zadnjih 200 godina ( ja ovdje ostavljam prostora da kažemo da je savremena nauka uznapredovala i u zadnji 500 ili 1000 godina)
Moje pitanje glasi
Ako tvrdite da je Kur'an književno djelo sa Vaše tačke gledišta i da ga je čovjek izmislio i napisao tj. Muhammed a.s. kako je moguće da čovjek i to nepismen ( nije znao ni čitati ni pisati) napiše prije 1400 godina ono što su znanstvenici dokazali prije 200 , 500 ili 1000 godina

Kod: Obeleži sve

Citat;
Ne vidim razloga čak i pod pretpostavkom vjerovanja u transcedentnu stvarnost da joj se pripisuju bilo kakvi antropomorfni atributi. Ali shvaćam da svaka konvencionalna religija koja postulira teizam ne može bez antropomofizacije zato što masa ljudi ne shvaća nešto što je iznad moći opisivanja njima bliskim pridjevima
Zaista Kur' an nebi ispuni svoj cilj da je kojim slučajem objavljen u cijelosti, nego je dolazio postepeno. Zaista da je Kur'an spušten u cijelosti i ostavljen na nekakvoj tržnici ne bi ispunio svoj cilj. Za to mi vjernici vjerujemo u ono što je objavljeno poslaniku Muhammedu a.s. i on, poslanik je za nas praktični primjer vjerovanja i on nas je obavjestio između ostalog o transcedentnoj stvarnosti..
Citat;
Znanstvenici ne priznaju demonsku opsjednutost, pa je samim time ni ne pokušavaju objasniti. Demonska opsjednutost je sintagma nepoznata suvremenoj znanosti. Ona poznaje medicinske termine poput shizofrenije, neuroloških poremećaja i slično
.
Gospodine krcko ja sam na ovom forumu postirao mnogo primjera oboljelih od koje kakvih bolesti na psiho bazi
Ako možeš da prokementarišeš kada budeš ima vremena, da daš objašnjenje , zašto materija koju preferiraš nema odgovor na pitanja koja su postavljena od strane oboljelih.
http://lijecenje-kuranom.com/forum/viewtopic.php?t=229


Ovo što ste pisali vrijedi Vašeg učešća na ovom forumu,
citiram; Ne bih se složio s ovim. Suvremena medicina i psihijatrija su puno napredovale u izlječenju ove bolesti. Današnje tehnike poput kompjuterske tomografije, magnetske rezonance, CT-a i drugih mogu pokazati kako su za shizofrene simptome odgovorni poremećaji u mozgu.
Između zdravog i ''bolesnog'' mozga vidljive su jasne razlike poput povećanih moždanih komora ispunjenih tekućinom u mozgu bolesnika, povećanih moždanih udubljenja između režnjeva mozga, smanjeni hipokamus, smanjena aktivnost u pretfrontalnoj moždanoj kori itd...

Također je znanstveno objašnjeno i obrađeno što se dešava s mozgom oboljelih od shizofrenije, a to je neravnoteža kemijskih tvari u mozgu koji se nazivaju neurotransmiteri. Neurotransmiteri su tvari u našem mozgu koje omogućuju prijenos živčanih signala između živčanih stanica koje se nazivaju neuronima. Podvrste neurotransmitera zovu se dopamin, serotonin, glutamat itd... Višak dopamina, preosjetljivost na dopamin i neravnoteža između dopamina i serotonina mogu uzrokovati shizofreniju.
Lijekovi koji se zovu antispihotici djeluju na neurotransmitere i dovode do njihovog uravnoteženja.

Svi simptomi koji se mogu pojaviti kod shizofrenije identični su simptomima navodnog ''demonskog opsjednuća''.

Ne bih se složio ni s tvrdnjom da je znanost nemoćna u izlječenju shizofrenije, jer jednostavno nije istinita. Naime, 20% oboljelih se putem lijekova i psihoterapije trajno izliječi.
Oko 70% ih se vrati u normalan život s povremenim blago ili umjereno izraženim simptomima bolesti.
Tek oko 10% ih se ne izlječi nikada ili im se stanje čak pogorša. Vjerujem da ni statistika obrednog egzorcizma nije bolja isto kao što vjerujem da se takve statistike u okvirima bilo koje od religija koje prakticiraju isti, ne vodi. Međutim, spomenuo sam već činjenicu da i lažni egzorcizam može poslužiti kao adekvatna psihoterapija oboljelome koji je uvjeren kako je opsjednut. To se zove placebo efekt kada ljudski um autosugestijom popravi zdravstveno stanje misleći kako uzima lijek ili terapiju koja mu pomaže.

*Sve ovo što ste navele vezano za dešavanja u mozgu to stoji i to je sve materija, samo niste pojasnili šta je uzrok, nas interesuje uzrok .Šta uzrokuje neravnotežu kemiskih tvari u mozgu.
*Svi simptomi koji se mogu pojaviti kod shizofrenije identični su simptomima navodnog ''demonskog opsjednuća''. Je li ovo samo konstatacija ili ste počeli da vjerujete u djelovanje demona.
Što se tiče ovih procenata koje navodiš, to baš i nestoji koliko je meni poznato. Nedavno sa pročitao da je neuropsihijatrija jednostavno nemoćna . Sve se svodi samo na zalječenje i da nisu mnogo uznapredovali od prije 100 godina kada su uspostavljene određene terapije. Ovu tvrdnju iznose zapadni naučnici baš po pitanju šizofrenije, i ostali oboljenja na psiho bazi. ( Pogledaj na http://lijecenje-kuranom.com/forum/viewtopic.php?t=229 )
U vom dijalogu mi tragamo za materijalnim dokazima, zar materijalni dokaz nisu ljudi koji boluju od kojekakvih bolesti za koje medicina nema riješenja.
Gospodine krcko tvoj razum kojeg koristiš nemožeš reći da je materijalan, a posjeduješ ga, mene zanima kako ti koji si materijalista možeš da nematerijalnu stvar koristiš, ti nemožeš opipat svoj razum, . Tvoj je stav da za demonsko djelovanje mora postojat materijalni dokaz , ako dobro razmislim ti sam sebe demantuješ i samsi sebi dokaz protiv tvojih stavova.

Citat:
Najbolje bi bilo kada bi se Vi podvrgli tom tretmanu. Lično bi osjetili na svojoj koži reakcije koje prouzrokuju džini ( Demoni), možda bi Vas to ponukalo da počnete bar vjerovati u Boga .


Ovo nisam najbolje razumio. Implicirate li da sam i ja, po vašem shvaćanju ''opsjednut'' ili što? Ako da, zašto? Samo zato što ne vjerujem u Boga ili postoji kakav drugi razlog? Uvjeravam vas da se osjećam potpuno zdravo i dobro, te da ne osjećam niti jedan od simptoma tzv. ''opsjednutosti''. Premda priznajem da bih ponekad volio govoriti kakvim stranim jezikom kojeg za sad ne govorim ili svirati neki instrument, a da za to ne moram mukotrpno i dugo učiti.


Ovdje sam mislio , da ako već tražiš materijalni dokaz za postojanje demona, podvrgni se tretmanu i onda nam objasni šta je to što će kod tebe da izazove promjene u organizmu. Dobro je poznato , da svi oni koji nešto dokazuju, izmišljaju, vrše testove gdje u određenim situacijam sebe podvrgavaju uticaju, gravitacije, i drugih pojava. Nedavno je vršen test vezano za katapultiranje pri supersoničnim brzinama,sretni znanstvenik je sjeo u avion , znajući šta ga čeka, oprostio se sa porodicom, i na 10 000 metara izvršio je katapultiranje, srećom ostoje živ al sav polomljen .

Što se tiče opsjednutosti kod tebe svakako da ona postoji iz razloga kojeg si naveo. Mogli bi reći da je tvoja ličnost sa naše tačke glediša pod nazorom džina. Dokle god si takvog ubjeđenja oni te neće dirati. Za njih je dovoljno to što ti negiraš postojanje Boga. Osim ako Bog drugačije ne odredi. Kažeš da nemaš simptome djelovanja demona, je si li se to testirao ili u svakodnevnom životu ne osjećaš simptome.

P.S. Nešto mi pade na pamet. Dali si se ikada zapitao gospodine krcko zašto? je Darwin postavio baš teoriju evolucije čovjeka, zašto? recimo nije postavio teoriju da su majmuni postali od čovjeka. Sa naše tačke gledišta on to nije mogao ni postaviti jer je bio vođen demonima, zašto? pa to bi bio naučni dokaz u korist Kur'ana . Demonima nije cilj da se sveobuhvatni koncept življenja odvija u skaldu sa božanskim zakonima za to i imamo ovoliku smutnju na zemlji.
Allah je kaznio neke narode zbog svoje oholosti, neposlušnosti, zbog razvrata, . U Kur'anu stoji citat da je Allah (Bog) ljude pretvorio u majmune........postanite majmuni prezreni....Kur'an.

Na kraju bih te zamolio da mi daš komentar za narod kojem je sa neba spuštano sve što su poželjeli, sve to je bilo u obliku materije i opet nisu vjerovali. ( Vjerujem da ti je poznato da su starim narodima izraelićanima , spuštana hrana i sve što su poželjeli, sa neba)



Svako dobro želim

Eselamu alejkum!
Mir božiji!

Senad

krcko
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Jan 19, 2006 1:30 pm

Post od krcko » Pet Jan 27, 2006 12:27 am

U Francuskoj a i u drugim zapadnim zemljama mogi naučnici, prije svega doktori nauka u pogledu medicine, a vezano za razvoj čovjeka sve se više zalažu da se u praksi upotrebljavaju izrazi koji su navedeni u Kur'anu. Počev od same tečnosti koja se izbaci ( sperma) , pa zakvačka( poznato ti je da priliko oplodnje dolazi do zakvačke spermatozodia ) ovdje je interesantno kako taj spermatozoid koji se izbaci tačno zna gdje treba da ide i gdje treba da se zakvači. Odakle njemu spoznaja o materiji koja postoji unutar genitalnog organa (jajnik) ,. Kada bi znao za Darwinovu teoriju vjeovatno bi , pod pretpostavkom da je istinita , rekao , pa zašto da se trudim , da se borim sa milion ostalih spermatozoida, i moram da prevalim toliko put do te materije ( jajnika) kada će čovjek i onako da postane od majmuna.
Čovjek ne postaje od majmuna, barem ne ovako revirzibilno kako si ti to postavio. :) Čovjek je jedino mogao evoluirati u svom obliku kroz milijune godina iz jedne vrste majmuna u današnji oblik čovjeka. A poznato je i da je spermij samo tvar, ljudski sekret koji nema vlastitu inteligenciju, pa prema tome ne može ništa ni ''misliti'' ni ''znati'' :) nego se ponaša u skladu s onom funkcijom koju mu je priroda dodjelila, a ta je da oplodi jajnu stanicu.

Moja namjera nije bila da omalovažavam Vaš stav prema univerzumu, i u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti. Bog je ostavio čovjeku slobodnu volju i svako će za svoja (ne)djela odgovarati. Sam si rekao; drago mi je što sam u mogućnosti prisustvovati na ovom forumu koji omogućava i ljudima drugačijih uvjerenja ući u debatu s prevladavajućim mišljenjem. Naš dialog svodi se na to da iznosimo činjenice svako iz svog ubjeđenja. Naše činjenice svakako prate znanstvena dostignuća . Nemožemo Kur'an odvojit od znanosti niti znanost od Kur'ana. Znanost nije dokazala nepostojanje Boga. Niti je dokazala ne postojanje demona.
Ti sada zamjenjuješ teze. Ne mora znanost dokazivati nečije ne postojanje, nego postojanje. Kako ćeš dokazati ne-postojanje? Razumiješ? To bi bilo isto kao kada bi ja sada izmislio neki novi pojam (neologizam) i tjerao tebe da dokazuješ da on ne postoji. Ne bi li bilo malčice logičnije da ja dokazujem, kada sam se već potrudio da ga izmislim, stvorim (kako god) kako on postoji? Ti meni na kraju ne moraš povjerovati u postojanje mog novog pojma, ali mi ne možeš ni osporiti moj izbor da vjerujem u njega ako tako želim.

Moje pitanje glasi
Ako tvrdite da je Kur'an književno djelo sa Vaše tačke gledišta i da ga je čovjek izmislio i napisao tj. Muhammed a.s. kako je moguće da čovjek i to nepismen ( nije znao ni čitati ni pisati) napiše prije 1400 godina ono što su znanstvenici dokazali prije 200 , 500 ili 1000 godina
Da, za mene su Kur'an i Biblija samo književna djela koja su pisali ljudi.
Ne znam detalje o kojima govoriš i jesu li ova znanstvena otkrića zaista anticipirana u Kuranu. Za to bih morao bolje poznavati njegov sadržaj i barem pogledati dijelove gdje to navodno piše.
Međutim, mnogi su pisci kroz povijest u svojim djelima anticipirali budućnost poput Nostradamusa ili Julesa Vernea, a dodatnoj mistifikaciji pridonijeli su sami ljudi koji su sve to na svoj način interpretirali, jer ako netko žarko želi pripisati recimo Nostradamusu da je u nekom od svojih zagonetnih i šifriranih soneta predvidio svjetski rat, on će u tome i uspjeti. Samo mora uvjeriti dovoljan broj ljudi u to.




Zaista Kur' an nebi ispuni svoj cilj da je kojim slučajem objavljen u cijelosti, nego je dolazio postepeno. Zaista da je Kur'an spušten u cijelosti i ostavljen na nekakvoj tržnici ne bi ispunio svoj cilj. Za to mi vjernici vjerujemo u ono što je objavljeno poslaniku Muhammedu a.s. i on, poslanik je za nas praktični primjer vjerovanja i on nas je obavjestio između ostalog o transcedentnoj stvarnosti..
Da, ali nije li malo ''skučeno'' vjerovati čak i pod pretpostavkom da postoji transcedentna stvarnost i bića koja nas okružuju i sve to... da su oni isti kao i mi? Da imaju ruke, noge, jedu, imaju seks, svoje teritorije itd...? Ne vidiš li u tome obrazac da svoje osobine reflektiramo na našu predodžbu takvih svjetova? Zar ne bi istinski razvijena duhovna osoba trebala razmišljati izvan tih okvira? Ili da ti postavim jedno jednostavno pitanje, zašto ti vjeruješ u to? Jel samo zato što je to, kako kažeš, objavljeno preko Muhameda vama vjernicima, a ti si odlučio da to bespogovorno prihvatiš kao aksiom ili postoji neki drugi, dublji razlog? Dodatno pitanje da se nadovežem na ovo - postoji li u okviru vjere bilo kakvog preispitivanja, nadopuna i revidiranja stavova? Ovo pitam zato što pouzdano znam za barem nekoliko takvih primjera...

Gospodine krcko ja sam na ovom forumu postirao mnogo primjera oboljelih od koje kakvih bolesti na psiho bazi
Ako možeš da prokementarišeš kada budeš ima vremena, da daš objašnjenje , zašto materija koju preferiraš nema odgovor na pitanja koja su postavljena od strane oboljelih.
http://lijecenje-kuranom.com/forum/viewtopic.php?t=229
Ne vidim na ovim primjerima ništa neobično izvan okvira svakodnevnih ljudskih problema koje život nosi sa sobom. A za takve probleme postoje bračna i obiteljska savjetovališta ili u težim slučajevima psihoterapija, resocijalizacija itd. Ovi ljudi se ne bore s ničim demonskim, nego s ljudskim. Ljudi su nažalost ti koji jedni drugima i samima sebi nanose patnju i probleme i bilo bi zapravo najjednostavnije sve to pripisati nekoj višoj sili, demonima, vradžbinama i koječemu, a sa sebe zbrisati odgovornost, međutim čovjek se prije ili kasnije mora suočiti sam sa sobom i svojim problemima. Nema te čarolije kojom će sve to jednostavno nestati...Eto, tako ja o tome mislim.

*Sve ovo što ste navele vezano za dešavanja u mozgu to stoji i to je sve materija, samo niste pojasnili šta je uzrok, nas interesuje uzrok .Šta uzrokuje neravnotežu kemiskih tvari u mozgu.
Ja se ne bavim medicinom, pa vam ne mogu ispravno i detaljno odgovoriti na to pitanje, ali zamislite čovjekovo tijelo kao stroj. Svaki stroj se troši, kvari, dolazi do iscrpljenosti, poremećaja... tako i čovjek. Ne bi li bilo nelogično da u tako savršenom stroju kao što je ljudsko tijelo ponekad ne dođe do kakvog kvara?
Nadalje, sasvim je sigurno da su neki od uzroka neravnoteže ovih tijela genetska predispozicija, hormonalna aktivnost (najčešće u pubertetu) itd...


*Svi simptomi koji se mogu pojaviti kod shizofrenije identični su simptomima navodnog ''demonskog opsjednuća''. Je li ovo samo konstatacija ili ste počeli da vjerujete u djelovanje demona.
Ne vidim kako iz moje konstatacije izvlačiš ''vjerovanje'' u djelovanje demona? Ono što vi pripisujete tzv. ''demonskom opsjednuću'' znanost prepoznaje kao simptome shizofrenije (glasovi u glavi, iracionalno ponašanje, govorenje stranim jezikom, strah, agresivnost itd, itd...)


Što se tiče ovih procenata koje navodiš, to baš i nestoji koliko je meni poznato. Nedavno sa pročitao da je neuropsihijatrija jednostavno nemoćna . Sve se svodi samo na zalječenje i da nisu mnogo uznapredovali od prije 100 godina kada su uspostavljene određene terapije. Ovu tvrdnju iznose zapadni naučnici baš po pitanju šizofrenije, i ostali oboljenja na psiho bazi. ( Pogledaj na http://lijecenje-kuranom.com/forum/viewtopic.php?t=229 )
U vom dijalogu mi tragamo za materijalnim dokazima, zar materijalni dokaz nisu ljudi koji boluju od kojekakvih bolesti za koje medicina nema riješenja.
Ovo su službeni podaci medicinskih statistika. Mogu se naći na stranicama o medicini ili pojedinih farmaceutskih tvrtki.


Gospodine krcko tvoj razum kojeg koristiš nemožeš reći da je materijalan, a posjeduješ ga, mene zanima kako ti koji si materijalista možeš da nematerijalnu stvar koristiš, ti nemožeš opipat svoj razum, . Tvoj je stav da za demonsko djelovanje mora postojat materijalni dokaz , ako dobro razmislim ti sam sebe demantuješ i samsi sebi dokaz protiv tvojih stavova.
Ovo je zanimljivo filozofsko pitanje. No samo do trenutka kada malo bolje promotrimo stvari. Zašto misliš da je razum (svijest) ne-materijalan? Novije studije mozga pokazale su da njegov rad nije ništa doli impulsi elektrona, odašiljani živcima preko centara za pojedine domene mišljenja, pa stoga ni ljudski razum nije ništa drugo doli skup električnih impulsa koji se odašilju kroz živčane završetke u mozgu.
Dakle, svijest je ipak prouzročena materijalnim. Pitanje koje se nameće: egzistira li svijest i bez mozga koji bi odašiljao impulse? Odnosno, ima li života poslije smrti fizičkog tijela? Ako je svijest metafizička "veličina", tada bi to bilo moguće. Ali što ako znanost dokaže suprotno?
Ostaje otvoreno.


Ovdje sam mislio , da ako već tražiš materijalni dokaz za postojanje demona, podvrgni se tretmanu i onda nam objasni šta je to što će kod tebe da izazove promjene u organizmu. Dobro je poznato , da svi oni koji nešto dokazuju, izmišljaju, vrše testove gdje u određenim situacijam sebe podvrgavaju uticaju, gravitacije, i drugih pojava. Nedavno je vršen test vezano za katapultiranje pri supersoničnim brzinama,sretni znanstvenik je sjeo u avion , znajući šta ga čeka, oprostio se sa porodicom, i na 10 000 metara izvršio je katapultiranje, srećom ostoje živ al sav polomljen .
Hvala, ali nemam sklonosti ka toj vrsti egzibicionizma. Katapultiranje i slično... Što se tiče tog vašeg tretmana, nisam upoznat od čega bi se on trebao sastojati, nadam se ne iz ovako drastičnih poteza kao katapultiranje, ali kako možeš biti siguran da bi ja bilo što osjetio?
Kažem ovo iz razloga što sam čuo za primjere sličnih eksperimenata kada bi se kod nekog ekstremnog oblika religioznog ili duhovnog obreda sakupilo određeni broj ljudi različitih uvjerenja, pa bi ovi koji vjeruju redovito padali u trans, osjetili neku vrstu zanosa, plača ili smijeha dok oni koji ne vjeruju u pravilu ne bi osjetili apsolutno ništa.

Za mene je to samo pitanje autosugestije i kako će naš um interpretirati određene događaje, ništa drugo.

Jednom sam se slučajno sreo s jednom ženom koja se, po njenim riječima, bavi tzv. magijom, pa se u razgovoru iskristaliziralo da ja ne vjerujem u ništa od toga. Ona je također inzistirala na nekakvom tretmanu da me ''uvjeri'' kako je sve to istinito, pa je uzela nekakve lutkice i kroz njih probadala igle svaki put me pitajući kada bi probila iglu na lutki jesam li osjetio što u tom dijelu tijela, trnce ili bilo što. Žena se stvarno trudila, ali ja ni nakon njenog opetovanog probadanja onih jadnih lutkica nisam osjetio ništa. Na kraju nije mogla vjerovati i pripisala sve to nekakvoj ''nadnaravnoj'' sili koja me štiti. Bilo mi je izlišno ponavljati joj da je ta sila jedino moj razum i logika koja se protivi sustavu vjerovanja kojega ona zastupa.

Što se tiče opsjednutosti kod tebe svakako da ona postoji iz razloga kojeg si naveo. Mogli bi reći da je tvoja ličnost sa naše tačke glediša pod nazorom džina. Dokle god si takvog ubjeđenja oni te neće dirati. Za njih je dovoljno to što ti negiraš postojanje Boga. Osim ako Bog drugačije ne odredi. Kažeš da nemaš simptome djelovanja demona, je si li se to testirao ili u svakodnevnom životu ne osjećaš simptome.
S mog stanovišta ovo da me neće dirati me je uspjelo nasmijati :) Dakako, ne u smislu ismijavanja nečijeg vjerovanja, nego mi čisto simpatično :) Što se tiče testiranja, kao što rekoh, nisam u njega upućen, a izlišno mi je i iracionalno pošto ne vjerujem u demone i opsjednutost da se idem podvrgavati testiranju na iste. Ne osjećam nikakve simptome bilo kakvog psihičkog poremećaja, osim ako izuzmemo to što vi (većina ljudi na forumu) samo nevjerovanje u Boga, demone i transcedentnu stvarnost doživljavate kao takav. ;) Ali ja bih rekao da je to prije vaš problem, a ne moj.


P.S. Nešto mi pade na pamet. Dali si se ikada zapitao gospodine krcko zašto? je Darwin postavio baš teoriju evolucije čovjeka, zašto? recimo nije postavio teoriju da su majmuni postali od čovjeka. Sa naše tačke gledišta on to nije mogao ni postaviti jer je bio vođen demonima, zašto? pa to bi bio naučni dokaz u korist Kur'ana . Demonima nije cilj da se sveobuhvatni koncept življenja odvija u skaldu sa božanskim zakonima za to i imamo ovoliku smutnju na zemlji.
Allah je kaznio neke narode zbog svoje oholosti, neposlušnosti, zbog razvrata, . U Kur'anu stoji citat da je Allah (Bog) ljude pretvorio u majmune........postanite majmuni prezreni....Kur'an.
Nisam se previše zamarao Darwinom i njegovom teorijom iako mi je puno lakše prihvatiti da je čovjek nastao postupnom evolucijom iz jednog morfološkog oblika u drugi, nego da ga je tek tako stvorilo i postavilo na zemlju neko nadnaravno biće.

Na kraju bih te zamolio da mi daš komentar za narod kojem je sa neba spuštano sve što su poželjeli, sve to je bilo u obliku materije i opet nisu vjerovali. ( Vjerujem da ti je poznato da su starim narodima izraelićanima , spuštana hrana i sve što su poželjeli, sa neba)
Već sam rekao da su za mene knjige koje službene religije predstavljaju kao svete i neupitne, samo to - knjige. Pa je tako i ''mana s neba'' koja je padala Iraelćanima za mene samo priča u kojoj se na metaforički način pokušalo dočarati dublji smisao neke poruke.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sub Jan 28, 2006 7:26 pm


Esselamu alejkum
Mir božiji!


Čovjek ne postaje od majmuna, barem ne ovako revirzibilno kako si ti to postavio
.

Ovdje sam zbunjen,; ako je čovjek evoluirao, zar nije logično da postoji još evolucija,...


.........funkcijom koju mu je priroda dodjelila.........


Ko je ta priroda

Ne mora znanost dokazivati nečije ne postojanje, nego postojanje. Kako ćeš dokazati ne-postojanje?

Zar nije ponovo logično da ako tvrdite da ne postoji Bog da to i dokažete, bez obzira odakle krenuli , da li da dokazujete postojanje ili nepostojanje.



Da, ali nije li malo ''skučeno'' vjerovati čak i pod pretpostavkom da postoji transcedentna stvarnost i bića koja nas okružuju i sve to... da su oni isti kao i mi? Da imaju ruke, noge, jedu, imaju seks, svoje teritorije itd...? Ne vidiš li u tome obrazac da svoje osobine reflektiramo na našu predodžbu takvih svjetova?

Nema tu nikakvih refleksija, mi vjerujemo u ono što je poslaniku objavljeno. Allah s.w.t kaže; 285. Poslanik vjeruje u ono što mu se objavljuje od Gospodara njegova, i vjernici - svaki vjeruje u Allaha, i meleke Njegove, i knjige Njegove, i poslanike Njegove: "Mi ne izdvajamo nijednog od poslanika Njegovih." I oni govore: "Čujemo i pokoravamo se; oprosti nam, Gospodaru naš; tebi ćemo se vratiti." Bekare 285

Poslanik nas je obavjestio o džinima i mi vjerujemo u ono što je poslaniku objavljeno. Što se tiče mog iskustva ono dokazuje, u skaldu sa obavjestima od poslanika da postoji opsjednutost i uticaj na ljudsku psihu Što se tiče opsjednutosti praktičnih primjera ima koliko hoćeš, da li tu opsjednutost zvali šizofrenija ili opsjednutost demonima uopšte nije bitno , za nas je bitan uzročnik bolesti ako je nematerijalne prirode
Što se tiče same definicije sihra (opsjednutosti), većina učenjaka ne pravi razliku između jezičkog i šerijatsko-terminološkog značenja sihra i kažu to je "ime za svaku stvar čiji je uzrok tajnovit i delikatan i koja se pokazuje i pričinjava suprotno svojoj prirodi, i dešava se putem krivog prikazivanja, obmanjivanja i opsjene." Zove se tim imenom jer se dešava na način skriven za oko.
Sihr je šejtansko djelo i ne dešava se osim uz šejtansku asistenciju i pomoć, te obožavanje njega od strane onih koji se sihrom bave, riječju i djelom, zatim činjenjem harama i ružnih djela. Sve ovo je kufr i širk i nije dozvoljeno muslimanu koji vjeruje u Allaha i Sudnji dan da se bavi time
? Dodatno pitanje da se nadovežem na ovo - postoji li u okviru vjere bilo kakvog preispitivanja, nadopuna i revidiranja stavova? Ovo pitam zato što pouzdano znam za barem nekoliko takvih primjera..

Neznam kakvi su to tvoji primjeri o kojima govoriš. Svakako da svaki vjernik mora preispitati svoje stavove u okviru vjere, da li je njegovo vjerovanje u skaldu sa božanskim zakonima. Svaki čovjek mora da se nadopunjuje i preispita svoj stav u odnosu prema Bogu. Za to bi mogli reći da se radi o spoznaji, srž vjere je spoznaja . Nemoguće je imati apsolutnu spoznaju za to mora čovjek svaki dan da se preispitiva, nadopunjuje i svakako da revidira svoje stavove u odnosu ka Boga.
Vjerovatno tvoje pitanje ide u ovom pravcu; da li Kur'an treba preispitivat. Ako misliš ovako , onda moram ti reći da je Kur'an čist sto se tiče preispitivanja i nadopuna, to je Božija riječ koja se nemjenja i tu nema nikakvih sumnji .....jasno je ko dan ......... "Čujemo i pokoravamo se;
Što se tiče revidiranja stavova- odnosno derogiranja određenih ajeta u Kur'anu to postoji. Ovdje moram postirat citat iz predhodnog posta;
Zaista Kur' an nebi ispuni svoj cilj da je kojim slučajem objavljen u cijelosti, nego je dolazio postepeno. Zaista da je Kur'an spušten u cijelosti i ostavljen na nekakvoj tržnici ne bi ispunio svoj cilj. Za to mi vjernici vjerujemo u ono što je objavljeno poslaniku Muhammedu a.s. i on, poslanik je za nas praktični primjer vjerovanja i on nas je obavjestio između ostalog o transcedentnoj stvarnosti..
Tvoje pitanje traži ovakav odgovor; kao što smo rekli derogacija postoji, ; Šta bi bilo sa objavom da je došla u cijelost, ne bi ispunila svoj cilj. U početku je rečeno, posvjedoči..... da nema drugog boga osim Allaha i ulaziš u džennet( raj) međutim kasnije je bilo rečeno Ono što Allah i poslanik naređuje...... "Čujemo i pokoravamo se;
Kada su upitanju ajeti o zabrani upotrebe alkohola, u početku objave nije bilo izričite zabrane , međutim kasnije je došlo do izričite zabrani upotrebe alkohola. Ima još primjera derogacije određenih ajeta , ako misliš na ovo revidiranje –derogiranje ono postoji. Tu nema nikakvog nesklada i sumnje . Izemđu ostalog Allah je znao prije nego je i počela Objava da će biti i ovakvih pitanja kao što ti postavljaš i mnogih drugih sumnji vezano za objavu. Zato i jest Objava dolazila postepeno i sa čvrstim dokazima –događaji koji su se zbili u vrijeme Objave. Iz Poslanikove prakse znamo da je jednom prilikom bio pozvan od strane džina da dođe među njih jer su se sporili oko nečege. Plemena su bila u zavađi.
Ljudi su nažalost ti koji jedni drugima i samima sebi nanose patnju i probleme i bilo bi zapravo najjednostavnije sve to pripisati nekoj višoj sili, demonima, vradžbinama i koječemu, a sa sebe zbrisati odgovornost, međutim čovjek se prije ili kasnije mora suočiti sam sa sobom i svojim problemima. Nema te čarolije kojom će sve to jednostavno nestati...Eto, tako ja o tome mislim.

Ova razmišljanja su za petice, skoro sve što si naveo kao da je iz Kur'ana citirano.
Ne vidim kako iz moje konstatacije izvlačiš ''vjerovanje'' u djelovanje demona? Ono što vi pripisujete tzv. ''demonskom opsjednuću'' znanost prepoznaje kao simptome shizofrenije (glasovi u glavi, iracionalno ponašanje, govorenje stranim jezikom, strah, agresivnost itd, itd...)

Izgleda da govorimo o istom. Ako govorimo o istom onda vaši dokazi o šizofreniji su ujedno i naši dokazi za domonsku opsjednutost šizofreničnih osoba.
Ovo su službeni podaci medicinskih statistika. Mogu se naći na stranicama o medicini ili pojedinih farmaceutskih tvrtki.

Što se tiče službenih ocjena, postavljenne su samo radi toga da opravdaju svoj rad. Cilj opravdava sredstvo i obratno. Da nebi bio krivo shvaćen, svaki moj susret sa osobama koje traže lijeka putem vjere, Kur'ana, suneta itd, prvo našto ih upućujem što se tiče liječenja je savremena medicina, sveobuhvatni koncept življenja. Iz moje prakse pokazalo se učinkovito uključivanje svih mogućnosti kada je upitanje liječenje, savremena medicina, Kur'an, sunet , fitoterapija, apiterapija, zašto se odricat nečega što funkcioniše.

Što se tiče službenih podataka na ovom forumu kada je u pitanju liječenje Kur'anom i procenti izliječenosti nema ali ima nešto drugo što je vrijednije od samih procenata izliječenosto a to je SPOZNAJA onoga koji sve stvori, koji daje i bolest i lijek, i sreću i nesreću i tugu i iskušenja, koji upravlja UNIVERZUMOM, ništa se nemože desiti a da ON, Allah nezna za to. Allah je taj koji daje lijek i izliječuje, daje ga kome hoće i liječi koga hoće. Poznati učenjaci kažu ; ko spozna lijek spoznoga je ko ne spozna propoje.
? Novije studije mozga pokazale su da njegov rad nije ništa doli impulsi elektrona, odašiljani živcima preko centara za pojedine domene mišljenja, pa stoga ni ljudski razum nije ništa drugo doli skup električnih impulsa koji se odašilju kroz živčane završetke u mozgu.
>>>Ovo tvoja misao vrijedi pažnje;<<<<

Nema sumnje u to da ćeš se ti smijati riječima kao što su džini, zemaljske duše, dvojnik, opsjednutost i sl.. Ti za to imaš i opravdanje. Jer ako ne vjeruješ u postojanje svoje vlastite duše, kako je onda moguće očekivati od tebe da vjeruješ u postojanje mog džina..... Ako ne vjeruješ u Boga, kako se od tebe može očekivati da vjeruješ u postojanje šejtana (demona), Ali i pored toga, da si se rodio prije 100 godina i da ti je došao čovjek i počeo pričati o nevidljivim zracima, koji prolaze kroz željezo , o slikama koje se prenose zrakom preko okeana brže od jedne sekunde i o astronautu koji korača po tlu Mjeseca , ZAR SE NEBI SMIJAO I ZAVALJIVAO OD SMJEHA NA SVE TE PRIČE I ZAR NE BI U SEBI POMISLIO DA JE ČOVJEK KOJI TI TO PRIČA POBJEGAO IZ LUDNICE. Al . eto i pored toga svega kakve divne istine su to danas koji svi čujemo i gledamo.
Pitanje koje se nameće: egzistira li svijest i bez mozga koji bi odašiljao impulse? Odnosno, ima li života poslije smrti fizičkog tijela? Ako je svijest metafizička "veličina", tada bi to bilo moguće. Ali što ako znanost dokaže suprotno?


Tvoja duša , svakako da ćeš se složiti samno je nematerijalna. Ako si se složio samno onda je to još jedan dokaz protiv tebe u samom tebi, a ako se nisi složio samnom onda je opet to dokaz protiv tebe jer nemožeš dokazati da je materijalna.
Odnosno, ima li života poslije smrti fizičkog tijela?
Mi imamo danas više dokaza da čovječije tjelo ima drugorazredni značaj u odnosu na njegovu dušu. Ovu istinu nam potvrđuje sve ono što se zbiva danas na polju amputiranja, presađivanja pojedinih djelova čovječijeg tjela; . Vidimo da se tjelo može secirati do ovog stepena, rastavljati i sastavljati bez imalo bojazni da se išta desi ličnosti, što jasno govori da ti organi koji se presde , ruke, bubrezi, oči, noga, kosa, grudi nisu sami po sebi čovjek. Ti vidiš da se ovi organi daju prenositi, zamjenjivati i na njihovo mjesto postavljati baterije, šarafi i aluminijiski djelovi, a da čovjek opet ostane ono što jest, dakle čovjek. Vidi se dakle da je duša ta koja sjedi za volanom upravljajući mašinom koja se zove tjelo. Da zaključimo na osnovu svega izloženog: Čovjek ima dvije prirode . Primarnu je njegova duša, a sekundarna njegovo tjelo. Poslije smrti sekundarna priroda propada , a primarna se pridružuje svjetu vječnosti.
Jednom sam se slučajno sreo s jednom ženom koja se, po njenim riječima, bavi tzv. magijom, pa se u razgovoru iskristaliziralo da ja ne vjerujem u ništa od toga. Ona je također inzistirala na nekakvom tretmanu da me ''uvjeri'' kako je sve to istinito, pa je uzela nekakve lutkice i kroz njih probadala igle svaki put me pitajući kada bi probila iglu na lutki jesam li osjetio što u tom dijelu tijela, trnce ili bilo što. Žena se stvarno trudila, ali ja ni nakon njenog opetovanog probadanja onih jadnih lutkica nisam osjetio ništa. Na kraju nije mogla vjerovati i pripisala sve to nekakvoj ''nadnaravnoj'' sili koja me štiti. Bilo mi je izlišno ponavljati joj da je ta sila jedino moj razum i logika koja se protivi sustavu vjerovanja kojega ona zastupa.
Što se tiče te seanse kojoj si se podvrgao, sa naše tačke gledišta to je zabranjeno. Kur'an ne priznaje takav način liječenja odnosno testiranja. To i jesu demonske rabote. Ispravni način liječenja Kur'anom je nešto što je nažalost većini vjernika strano . Ti možeš vidjeti mnoge „hodže“, „vjernike“ samozvane icjeljitelje koji se kunu Allahom , a njihova djela nisu ništa drugo do šejtanska rabota i nema nikakve veze sa islamom .

>>>>i povode se za onim što su šejtani o Sulejmanovoj vladavini kazivali. A Sulejman nije bio nevjernik* - šejtani su nevjernici: učili su ljude vradžbini i onome što je bilo nadahnuto dvojici meleka, Harutu i Marutu, u Babilonu. A njih dvojica nisu nikoga učili dok mu ne bi rekli: "Mi samo iskušavamo, i ti ne budi nevjernik!" I ljudi su od njih dvojice učili kako će muža od žene rastaviti, ali nisu mogli time nikome bez Allahove volje nauditi. Učili su ono što će im nauditi i od čega nikakve koristi neće imati iako su znali da onaj koji tom vještinom vlada neće nikakve sreće na onome svijetu imati. A doista je jadno ono za što su se prodali, kada bi samo znali!<<< Kur'an , Bekare 102.


Ali ja bih rekao da je to prije vaš problem, a ne moj.

Nema tu nikakvih problema, svako će svoj teret nositi i svako će za svoja djela odgovarati.


Esselamu alejkum!
Mir božiji
Senad

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jan 29, 2006 1:03 pm

Ebu Hurejre r.a prenosi od Allahovog Poslanika, , da je rekao: Tako mi Onoga u čijoj je ruci duša Muhammedova, ko bude čuo za mene, od pripadnika ovog ummeta, židova ili kršćana, i umre, a ne povjeruje u ono s čim sam poslan, biće stanovnik Vatre.

(MUSLIM, Sahih)

Mucalo_17
Mlađi član
Postovi: 50
Pridružio se: Uto Sep 20, 2005 8:54 pm

Post od Mucalo_17 » Pon Jan 30, 2006 11:21 am

ja neznam kako musliman moze raspravljat da je nastao od majmuna kad nam je UZVIŠENI dao pamet i znanje da mi nismo nastali od majmuna.
Al izgleda neko nema ni ono malo znanja..il ga nezeli da iskoristi.-.

zul_kifl
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Jan 21, 2006 9:36 pm

Post od zul_kifl » Pon Jan 30, 2006 5:01 pm

Gospodine krcko,
simpatičan nick za čovjeka koji je dovoljno obrazovan(tako ja vidim),da svoje stavove brani na takođe simpatičan način,kao da moliš da te neko ubijedi u suprotno.Ne bih ja o demonima i džinima,iako vjerujem u njihovo postojanje,nisam ni pozvan ni prozvan da dokazujem stvari koje svaki razum ne može dokučiti,ali ih nema snage ni sposobnosti ni poreći. Mene je "zagolicala" druga stvar.Čini mi se normalno,da iz ugla ateista i agnostika,na pomenute Knjige,Kur'an i Bibliju,gledaš kao i na ostala književna ostvarenja.To donekle razumijem kad je u pitanju Biblija,tamo je poznat autor svake od 66-73 poslanice(Hebrejski Stari zavjet ima 39 poslanica a Novi zavjet 27,dok Grčki Stari zavjet ima 46 poslanica a Novi zavjet takođe 27)Svaka poslanica ima svoj"potpis".Sve su to ljudi,poznati i manje poznati.Kod Kur'ana nije takav slučaj.Primjer prvi:
"On (Allah) tebi (Muhammede) objavljuje Knjigu u njoj su ajeti(dokazi)jasni,oni su glavnina Knjige,a drugi su manje jasni.Oni čija su srca pokvarena-željni smutnje i svoga tumačenja-slijede one što su manje jasni.A tumačenje njihovo zna samo Allah.Oni koji su u nauku dobro upućeni govore"mi vjerujemo u njih,sve je od Gospodara našeg"-a samo razumom obdareni shvaćaju"(ali 'Imran ajet 7)
Nije jednako razumjeti i slijepo vjerovati.Ti,krcko, mnoge stvari razumiješ a opet,nažalost, ne vjeruješ.Ne želim navoditi ono čime Allah prijeti onima koji razumiju,a opet "slijepi i gluhi" ostaju,ti si to već pročitao.Pošto očito sumnjaš,zapravo ne vjeruješ, u Božansko porijeklo Kur'ana,upitao bih te slijedeće:da li je moguće da je jedan stanovnik pustinje,prije 14 vijekova, mogao izgovoriti ove riječi:
"Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i zemlja bili jedna cjelina,pa smo ih Mi raskomadali,i da Mi od vode sve živo stvaramo?Zar nećete vjerovati"?(sura Al Anbija'-30.ajet)
ili ove riječi:"Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim,a i u njima samim,sve dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an Istina..."(sura Fussilet ajet 53)
Ogromno je dokaza koji su nam pruženi,a koje je nauka "dokučila" tek u prošlom stoljeću,kao što su mudrost ponovnog stvaranja jagodica na prstima(otisak prsta,identifikacija),tajne majčine utrobe,gravitacije nebeskih tijela itd.možda ćeš reći,to su prirodni fenomeni.A zar priroda nije samo pojam,a ne neko razumno biće koje bi sve u takav sklad moglo dovesti.
Kažeš da ti je bliža Darwinova teorija o postanku čovjeka(evolucija),a šta je sa majmunom,od čega je on postao,ili prvi živi organizam,da li je nastao slučajnim spletom okolnosti,jednostavno iz ničeg,ili jednostavnije, kako su nastale nežive materije iz kojih se kasnije razvio živi organizam.
Milioni pitanja koja ostaju bez odgovora.Vjerujem da će nauka u budućnosti otkriti ono što Allah kaže"da je Kur'an istina".
Možda ti nisam pravi sagovornik,za današnje prilike ja sam polupismen,pa zato,ne zamjeri ako osjetiš u mom komentaru nešto nedolično.
Ostaj mi s Bogom,moj krcko.

Odgovori