Teravija namaz

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Teravija namaz

Post od Bure » Ned Jun 30, 2013 7:56 pm

Es-Selamu Alejkum draga braco i sestre

Evo po sto se nam blizi mjesec Ramazan, me interesuje kako ce te u vasim dzematima klanjati teraviju namaz.

U nasem dzematu ce se klanjati po 20 rekata. Meni sada najveci problem predstavlja to, sto cemo klanjati jaciju namaz 1,5 sata poslje aksama, znaci sat vremena prije pravog termina za jaciju (koji je u 23.34, trenutacno), tako da bi mogli zavrsiti sa teravijom do 23.30.

Dali je to izpravno?

A to ce biti tako sto je naime, najnepreczinije vrjeme upravo jacijsko vrjeme i ne predstavlja nikakv problem da se ga klanja prije, naravno ovo je sve uz dozvolu Rijaseta. Oni kazu da jacijsko vrjeme nastupa kada u potpunosti nestane crvenila na nebu, ali to sto vise ides sjevernije toga ljeti nikada ne nestane. Pa zbog toga se moze prije klanjati.

A sto se tice duzine same teravije, se valjda u Bosni tradicionalno klanja po 20 rekata i ako je poslanik a.s. klanjao po 8 rekata. Ispod imate jedan link, u kojem Dr. Zakir Naik objasnjava sta je bolje.


Dr. Zakir Naik - Sta je bolje 8 ili 20 rekjata teravije

http://www.youtube.com/watch?v=PdlFSx-6 ... creen&NR=1

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Ned Jun 30, 2013 11:01 pm

Gdje ti stanujes? ako je u nekoj od Skandinavskih zemalja, onda se obicno ravnate prema najblizem mjestu u kojem je moguce odrediti vrijeme na osnovu kretanja Sunca, inace nikad ne biste klanjali pojedine namaze. Inace, u "normalnim" uslovima namaz se ne moze klanjati prije (ili poslije) njegovog vremena, osim u slucaju koji to zahtijevaju (put, rat, jako nevrijeme i sl. okonosti).

Mnogo polemike je o broju rekata. Najbolje je slijediti imama, ako on klanja 20, klanjas i ti 20. A Poslanik s.a.v.s je rekao da je nocni namaz 2 po 2, odnosno 2 rekata po 2 i to je najbolje, a moze i 4 po 4. Posto je teravija nocni namaz, nema smetnje da klanjas i 20 i 8, i 32 cak. Bitno je da slijedis imama u tome.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Teravija namaz

Post od Haris » Pon Jul 01, 2013 6:37 am

Računaj da je Poslanik a.s. znao učit El-Bekare, Al-Imran, En-Nisa sure (oko 100 stranica) na jednom rekatu, pa je tako bilo 8 rekata. Ako se naših ajet, dva može ravnat sa tim, onda ćemo i mi 8. Da se Bogdom klanja 100 rekata ovih kratkih, moglo bi se i polemisat. Kod nas ti je mrsko svijetu klanjat pa izmišlja.

Samo ti slijedi imama. Čak ima nagrada za onog ko slijedi imama do kraja teravije. Pa ako on klanja 100, klanjaj i ti, ali slijedi ga do kraja.

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Pon Jul 01, 2013 2:54 pm

Ja zivim u Klagenfurtu u Avstriji.

Ma to me najvise muci, dali se se stvarno smije klanjati jacija sat vremena prije. Ali ako nas imam kaze da moze i da je tako priporucijo i Rijaset onda se valjda moze. Jer ovako bi zavrsavali sa jacijom u 12 i onda jos teravija, onda bi bilo pitanje koliko bi ljudi uopste bilo na teraviji, jer vise manje svi imaju poslove.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Pon Jul 01, 2013 6:33 pm

Ne znam geografski gdje je Klagenfurt, ali ako je moguce utvrditi tacno vrijeme jacije namaz (kada poslije aksama nestane u potpunosti crvenilo na nebu), onda se moze klanjati. Ako to crvenilo ne nestane, a vi klanjate jaciju, dzaba je klanjate.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Teravija namaz

Post od EdinM » Pon Jul 01, 2013 8:41 pm

Kod mene je jacija u 23:56, sabah u 2:25, znaci 2 i pol sata razlike...Tesko je to sve uklopiti zaista, pogotovo ko je u skandinaviji ovako kao ja...Fakticki noci nema 2 sata...

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Pon Jul 01, 2013 8:56 pm

Kod nas bi ispravno trebala biti jacija prvi dan Ramazana u 23.27 a sabah je u 2.41, sto znaci 3 sata i 14 minuta razlike, s time da ce se jacija klanjati skoro sigurno barem 20 minuta i tako neostaje puno vremena za teraviju, posebno kada ogromno naroda radi. Sa time da se i najvjerovatnije nebi isplatilo ici i kuci, jer bi bilo odma bolje sacekat sabah u dzamiji :)

Ja sada neznam tacno, dali nestane crvenila na nebu u to vrjeme ili ne, ali bi stvarno volijo klanjati teraviju pa sam stvarno u velikim dvojbama.

Dali ko zna, kako bi se to dalo strucno provjeriti dali nestane crvenila na nebu u to vrjeme?

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Teravija namaz

Post od EdinM » Pon Jul 01, 2013 9:17 pm

Ja bih rizikovao i posao u mjesecu ramazanu. Sjetite se njegovih blagodati i velicine pa se stavite da li cete sluziti dunjaluku prolaznom, nekom sefu koji ce vam ispijati mozak za prolazne pare, ili cete pak sluziti Allahu swt, steci Njegovo zadovoljstvo,cistiti se od grijeha,biti bolji covjek, a najbolje od toga zaradjivati ako Bog da dzenet. Dragi brate, kako god da se bude klanjala, ti gledaj da klanjas, ako vec radis kad dodjes s posla lezi i odmaraj,spavaj koliko ti je potrebno. To ti je isto kao da radis 3 smjenu, ali koliko je mjesec RAMAZAN tek placen auuuu, Allah zna najbolje. Samo se sjeti nagrade i neces vise toliko ni razmisljati o tome vjeruj mi..

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Pon Jul 01, 2013 9:28 pm

Brate Edine, meni stvarno nije problem klanjati teraviju i da bi bila kasnije, jer i ovako ove zadnje dane malo spavam, zbog kratkog vremena izmedju jacije i sabaha. Ali svi mi spavamo manje nego obicno u ove ljetne dane.

Ali eto imam zelju klanjati teraviju pa ako nam dragi Allah dadne snage da to i ucinimo. Ija vise tezim ka tome da cu svejedno ici u dzamiju i ako ce se klanjati jacija sat vremena prije pa nek nam dragi Allah oprosti ako to nije ispravno.

Ali i tezko je to sve skupa razumjeti, onaj kaze ovako, drugi opet onako i tako dalje.

Negdje sam vec cito a i cuo, da ako recimo onaj ucenjak koji se potrudi pa odgovori na neko pitanje i ako odgovori napacno na zastavljeno pitanje ima nagradu kod dragog Allaha jer se je potrudijo odgovoriti na pitanje, a onaj ko ispravno odgovori imat ce dvostruku nagradu.

Ali nikada nisam cuo ili procito sta je sada sa narodom koji ce sljediti nekoga koji je ipak naopako odgovorijo, dali onda oni odgovaraju zato sto ne postupaju ispravno ili kako se to onda tumaci?

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Teravija namaz

Post od EdinM » Pon Jul 01, 2013 9:41 pm

Brate u islamu, da Allah nagradi tvoj trud i zalaganje, koje ces ako Bog da inshAllah naci pred sobom i na ovom i na onom svijetu. Dragi Allah voli insana koji traga za znanjem. Da ti kazem ja sta je jedino ispravno u tome svemu, a to je sljedece: Sve sto se kosi sa sunetom i casnim Kuranom, moze se smatrati kao novotarija. Brate ako je sunet negdje potvrdio i Kuran casni e onda to mozemo uzeti vjerodostojnim. Ko smo mi to da klanjamo namaz prije njegovog vremena, ako je poznato iz prakse poslanika kad se namaz klanja?! Zapitajmo se hocemo li okretati vjeru kako nama pase ili kako je Allah naredio da se radi, i kako je nasa milost s.a.v.s radio. Opet kazem bolje traziti vjerodostojnost i raditi onako kako je ispravno,nego sljediti neznalice koje nas mogu odvesti u propast. Ti klanjaj za imamom, on kako klanja znaci, a to je li imam ispravno vrijeme za namaz uzeo to ne treba da te brine jer on je taj koji je odgovoran za dzemat. Selam

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Uto Jul 02, 2013 7:32 am

Eh pogledaj namaska vremena za Klagefurt za mjesec ramazan, pa ces vidjeti je li mozete klanjati ili ne.

http://www.islamicfinder.org/prayerPrin ... nten&lang=

Evo i jasno objasnjenje koje su greske u nasim vaktijama, koliko nacina mjerenja ima i koji je najtacniji pa bujrum.


kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Uto Jul 02, 2013 7:34 am

Evo i ramazanska vaktija po drugom metodu racunjanja, pa usporedi.

http://www.islamicfinder.org/prayerPrin ... nten&lang=

Elvedin
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Nov 27, 2011 1:35 pm

Re: Teravija namaz

Post od Elvedin » Uto Jul 02, 2013 4:57 pm


Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Uto Jul 02, 2013 6:33 pm

Znaci po misljenju Zijada Ljakića i vecine ucenjaka ispada ovo ispravno da se jacija klanja sat i po poslje aksama. Znaci onda nas imam govori ispravno :)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Uto Jul 02, 2013 8:39 pm

Bure napisao:Znaci po misljenju Zijada Ljakića i vecine ucenjaka ispada ovo ispravno da se jacija klanja sat i po poslje aksama. Znaci onda nas imam govori ispravno :)
Ali pazi brate moj, ovo vazi za BiH, a vremena namaza u Klagenfurtu su daleko drugacija. Treba biti oprezan sa ovim i sve uzeti u obzir, a Allah najbolje zna.

Odgovori