Teravija namaz

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Elvedin
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Nov 27, 2011 1:35 pm

Re: Teravija namaz

Post od Elvedin » Uto Jul 02, 2013 10:11 pm

Sto se tice Klagenfurta imas i tursku vaktiju. http://www.namazvakitleri.org/Klagenfurt-Gebetszeiten
Mi cemo u nasem Dzematu u Njemackoj 1:30 po aksam namazu insaAllah poceti sa jacijom namazom (teravijom). Turski DITIB u Njemackoj klanja 1:20 po aksam namazu (isto kao u Austriji - Klagenfurtu i isto kao sto Zijad Lajkic navodi u tekstu). Druga organizacija VIKZ u Njemackoj trenutno klanja jaciju namaz tek u 0:41 a imsak po tom kalendaru je u 1:15. Znaci po tome bih morali za nekih 34 minute klanjati teraviju namaz (da je 01.07. teravija). http://www.vikz.de/index.php/vakitler.h ... kDay=month
Allah najbolje zna!

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Uto Jul 02, 2013 11:42 pm

Ako Bog da, probat cu se sam uvjeriti odma kada budem imao priliku, da bas vidim koliko je to odstupanje.

Hvala ti za ovo predavanje Kenane, stvarno je jako interesantno. A i i tebi elvedine za ovaj tekst sa n-uma. Olaksali ste puno stvari. Neka vas dragi Allah nagradi

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Sub Jul 20, 2013 10:34 am

Selam Alejkum draga braco i sestre.

Evo ako koga interesuje mali update sto se tice ove teme.

Znaci kod nas su neka braca isla gledati kada to stvarno nastupa jacija namaz, ustvari kada nestane cervenila na nebu i dosli su do zakljucka da kod nas to bude 1 sat i 40 minuta poslje aksama.

Znaci u nasem dzematu su se pojavile velike diskusije oko toga, dali je ispravno klanjati jaciju sat i po poslje aksama i mnogi ljudi ne dolaze na teraviju zbog toga pitanja. Ali srecom ima kod nas sada i novi dzemat koji praktikuje sve to po vaktiji pa onda mozemo birati gdje cemo ici.

Evo i odgovora rijaseta na pitanje klanjanja jacije namaza u ljetnom periodu (http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=521).

Ali ljude najvise zbunjiva to, kada pitaju zasto onda nebi mogli u ljetnom periodu isto vani ramazana klanjati sat i po po aksamu onda dolazi do cudnih odgovora, da bolje onda po vaktiji ali u ramazanu se to moze. Nako onda koji god covjek ima imalo razuma vidi da je to nesto cudno. Ali eto dragi Allah najbolje zna

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Sub Jul 20, 2013 2:44 pm

Da Allah olaksa i dadne uputu. Nema toga ko ce reci da je namaz mimo njegovog vremena validan samo zbog toga sto je to vec dugogodisnja praxa. Taj koji tako tvrdi ili ne zna hadis ili ga namjerno negira, a nek se zapita onda na kojem stupnju je njegov iman. Onaj ko zanegira bilo koji propis neka zna da je to djelo kufra. Ovo ne kazem ja, Kenan Omerspahic, nego kaze ulema od Poslanika s.a.v.s. do danasnjih dana. Subhanallahi ve bi hamdihi, subhanallahil azim.

Ti se brate moj drzi dzemata koji je izasao vani da utvrdi pravo vrijeme jacije, obzirom na te nesuglasice, a travnicka jacija vazi za nase podneblje i to treba uzeti u obzir. Ne moze biti travnicka jacija ni u becu, ni u helsinkiju ni u washingtonu. Molim Allaha da one koji donose fetve i iznose takva misljenja uputi i podari im znanje.

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Teravija namaz

Post od Bure » Pon Jul 22, 2013 8:48 pm

U potpunosti se slazem Kenane. Ja to isto nerazumijem, kako si to ljudi u toj nasoj Islamskoj Zajednici mogu nesto tako dozvoliti, da stavljaju obicaje ispred vjere. Uvjek je to kod njiha tako. Tako je bijo i nas imam reko, kaze nigdje u Islamskom svjetu se ne izgovaraju pocetni nijeti u namazu i nigdje na svjetu se ne zikri i klanja sunnete zajedno, ali je to jedan veoma ljep obicaj u Bosni. Sami sebi cojek potvrdi da je uvedena novotarija u vjeru ali eto tako ti je to kod nas.

Jeste prava sreca, da imamo novi dzemat koji se trudi, da bude to ispravno i kako treba, pa ako dragi Allah dadne da se to samo i tako nastavi.

Jeste li citali ili slusali zadnju fetvu koja je bila na zadnjoj hutbi koja kaže da je zabranjeno muslimanima u BiH davati zekat i sadekatul-fitr mimo Islamske zajednice (http://n-um.com/?q=node%2F3964).
Ovo isto nerazumijem, da si uopste smiju dozvoliti nesto ovako. Zadnje vrjeme se stalno izpitivam dali nije i Islamska zajednica u BIH jedna izmedju 73 sekti, koje spominje Muhamed s.a.w.s. u hadisu ( Podijelit će se moj ummet na 73 skupine, sve će u Džehennem, osim jednog milleta!“ Ashabi su upitali Poslanika s.a.v.s. koja će to skupina biti, a on je odgovorio: „To je skupina koja slijedi ono na čemu smo ja i moji ashabi.).

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Teravija namaz

Post od Senad » Uto Jul 23, 2013 7:46 pm

Ah,, što pretejerujet od običen vaktije koju treba da slijedite bez ikakve sumnje vi odoste pa skoro na tekfirenje.


kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Sre Jul 24, 2013 12:32 pm


Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Teravija namaz

Post od Senad » Sre Jul 24, 2013 5:19 pm

Opasnost nerazumijevanja vjere u vremenima fitne!

Polahko sa razumjevanjem do kraja pogledati . Ovaj brat , da ga Allah nagradi ima sposobnos da prenosi znanje ,ono što se lahko upija i razumije .


kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Teravija namaz

Post od kenan79 » Čet Jul 25, 2013 4:05 am


Odgovori