Imao sam san ....

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Milka
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 7:20 pm

Imao sam san ....

Post od Milka » Uto Apr 02, 2013 4:22 pm

Sellam braco i sestre... San sto sam sanjao preko dana oko 6 sati ...

Probudim se ja u snu (kao budim se) i vidim na rukama mi ispisana Allahova imena,na desnoj ruci Allahovo ime odma ispod sake,a onda dole ispod nesto u zelenom nemogu tacno da se sjetim...

Na lijevoj sve Allahova imena,al kad sam primjetio pogledao sam kod lakta mi pise "I have warn you" (upozorio sam te)
Zastrasio sam se i odmah se probudio i sjecam se mojim skorih grijeha i nisam mogao skontat u cemu je problem...
Klanjam svaki vakt i vjerujem u samo jednog boga ALLAHA,cesto odem i u dzamiju pa klanjam u dzematu....
TACNO NEZNAM O CEMU JE RIJEC, AL SIGURNO UKAZUJE NESTO LOSE....... Samo da naglasim da kad se budim u snu i toliko sam se obradovao sto mi je na rukama ispisano Allahova imena,al kad pogledaj da pise i have warn you odmah sam se probudio i zaplakao....

golub
pisem pomalo
Postovi: 28
Pridružio se: Pon Maj 28, 2012 9:23 am

Re: Imao sam san ....

Post od golub » Uto Apr 02, 2013 6:07 pm

Es-selamu alejkum!

Ja bih rekao da je to lijep san, barem ovaj prvi dio, a ni drugi nije ustvari tako loš. Ja to gledam ovako: kažeš da si se, nakon što si se probudio, sjetio svojih skorih grijeha? Bilo kako bilo, ti najbolje znaš kakav si i imaš li kakvih "krupnijih" propusta. Sve u svemu, sjetio sam se jednog predavanja koje sam slušao jednom i koje mi se dobro uklapa u ovo tvoje, gdje je alim rekao sljedeće:
Iskušenje ti Allah neće slati a da ti ne bude to ispit, sušaj, budeš li još jednom to i to uradio, više nema da ozdraviš, kad legneš, gotov si, odmah seliš, ili budeš li još jednom to i to, imat ćeš sudar, gotovo, nema više pouke da izvlačiš iz toga, završava se.
Helem, ti se ne boj sna, nego to shvati kao pozitivnu poruku pa se preispitaj ima li kakvih propusta/grijeha da si uradio, ako imaj, pokaj se i nemoj više.

Mahsus selam.

Milka
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 7:20 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Milka » Uto Apr 02, 2013 6:30 pm

Allah te nagradio brate...
Mozes li da mi pojasnis malo bolje ovo sto je alim rekao nisam dobro skonto, i de mi objasni zasto mi san ukazuje na dobro ? Hvala.

golub
pisem pomalo
Postovi: 28
Pridružio se: Pon Maj 28, 2012 9:23 am

Re: Imao sam san ....

Post od golub » Uto Apr 02, 2013 6:35 pm

Ovo predavanje Koje sam spominjao ne odnosi se direktno na tebe ili tvoj san, nego je to samo citat jedan, koji mislim da se uklapa dobro u tvoj san. Shvati taj san kao poruku/opomenu, pozitivnu. Ako si nešto uradio loše/počinio neki grijeh...pokaj se i pokušaj ispraviti ako se može, i nemoj više to raditi. To je to. Predavač je govorio o tome kako nam Allah šalje iskušenja kao ispit, ali da se taj ispit neće ponavljati 100 puta...nemaš bezbroj šansi...nego da trebamo na vrijeme se skontati i popraviti jer niko od nas ne zna do kad mu je suđeno da živi. Sad te ima sutra te nema.
Zato kažem da san smatraš dobrim/lijepim i pozitivnim. čak i ako možda neko ko se bolje razumije u to, misli da ima nečeg i negativnog, ja uvijek pokušavam izvući ono pozitivno iz svega.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Imao sam san ....

Post od EdinM » Sre Apr 03, 2013 9:00 am

Dragi brate moze se i klanjati i grijesiti. Nije stvar da se udari 5 namaza a ovamo se grijesi, vec suprotno. Treba klanjati i raditi na sebe, a najbolji primjer toga je sunet naseg poslanika s.a.v.s. Ne zapostavljaj male grijehe, i gledaj da radis na sebi i ispravljas se. Znaj da Allah stavlja na kusnju onog kome zeli dobro, pa to gledaj kao koristan san. Sam si rekao sjetio se grijeha?!. Znaci da ti dragi Allah zeli da se manis tih grijeha a i da ostanes na pravom putu. Malo se prokontaj i daj sam sebi odgovor. Selam

Milka
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 7:20 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Milka » Sre Apr 03, 2013 11:34 am

Hvala braco, nego jel ima ko kakvu dovu da mi preporuci ili bilo sta sto bi me moglo zastiti od smijanja u namazu(dzematu) ?

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Imao sam san ....

Post od EdinM » Sre Apr 03, 2013 9:08 pm

Ne treba ti dova. Kad si u namazu razmisljaj kao da ti je znadji,znaci da poslije tog namaza ti je dzenaza. Razmisljaj o Allahu dragom i da te On gleda, vidjet ces kako ce smijanje prestati.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Imao sam san ....

Post od Haris » Sre Apr 03, 2013 9:20 pm

Euzubillahi-minešejtani-rradžim i puhneš ili pljucneš tri puta na lijevu stranu.

Tako se tjera šeki kad te zaskoči u namazu.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Sre Apr 03, 2013 10:56 pm

ja primjenjujem ovo sto je haris pomenuo samo sto kazem - 'euzubillahi semi il alim, mineshejtani radzim'.

negdje sam citala da se kaze i 'euzubillahi es-semi il-alim mineshejtani radzim'. koja li je razlika izmedju 'semi il...' i 'es-semi il...'?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Čet Apr 04, 2013 10:16 pm

Ummah napisao:ja primjenjujem ovo sto je haris pomenuo samo sto kazem - 'euzubillahi semi il alim, mineshejtani radzim'.

negdje sam citala da se kaze i 'euzubillahi es-semi il-alim mineshejtani radzim'. koja li je razlika izmedju 'semi il...' i 'es-semi il...'?
Razlika je u tome sto Harisu fali tesdid na semi', znaci kad se spaja ide billahi-ssemi'il.
zastita od sejtana.png
(62.13 KiB) Preuzet 2313 puta
Dova na arapskom je u prilogu, a njen prijevod: "Utječem se Allahu, Onome koji sve čuje i sve zna, od prokletog šejtana, od njegovih spletki, njegove oholosti i njegove obmane." i ova dova se uci poslije subhaneke.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Imao sam san ....

Post od Haris » Pet Apr 05, 2013 6:39 am

Kenchi, nema kod mene semi nigdje :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Pet Apr 05, 2013 12:15 pm

Haris napisao:Kenchi, nema kod mene semi nigdje :D
Ups, ja gledao post od Ummah.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Ned Apr 07, 2013 2:17 pm

Esselamu alejkum. :)

keno, hvala na objasnjenju. znaci, u redu je moje 'semi ul' samo sto treba da pazim na tesdid.

hajd, kad vec tako dobro poznajes arapski objasni mi jos ovo. ja volim uvijek reci 'esselamu alejkum', neki kazu 'selamun alejkum', a treci 'selam alejkum'...u cemu je caka? je li do muskog i zenskog roda, jednine i mnozine?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Pon Apr 08, 2013 10:12 am

Ummah napisao:Esselamu alejkum. :)

keno, hvala na objasnjenju. znaci, u redu je moje 'semi ul' samo sto treba da pazim na tesdid.

hajd, kad vec tako dobro poznajes arapski objasni mi jos ovo. ja volim uvijek reci 'esselamu alejkum', neki kazu 'selamun alejkum', a treci 'selam alejkum'...u cemu je caka? je li do muskog i zenskog roda, jednine i mnozine?
Imas na slici koju sam postavio, znaci treba biti "euzubillahi-ssemi 'il-alimi", a ne "semi 'ul", razlika je ogromna.

Sto se selama tice, Selamun alejkum i Esselamu alejkum je ispravno, medjutim ovo alejkum se odnosi na mnozinu. Znaci ako nazivas grupi ljudi, onda je to najispravnije. Razlika je u clanu EL, gdje se moze poceti recenisa sa EL, ali ako se ne pocne onda na kraju dolazi tenvin, zato imas SelamUN, a u prvom slusaju ES-selamu bez tenvina na kraju. Ova treca verzija Selam Alejkum je pravilna takodjer jer ti ne moras izgovoriti hereket na kraju rijeci Selam.
Ako nazivas samo jednoj zeni selam, onda se pravilno izgovara Esselamu ili Selamun alejki, a ako nazivas samo muskarcu onda Esselamu ili Selamun alejke.
Et' :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 1:28 pm

Allah te nagradio, keno. amin.

hajd, jos ovo. uvijek sam govorila 'rekat', ali kako sam juce trazila hadise u muslimovoj zbirci i citala o namazu, vidjela sam da pise 'rekjat'. sta s tim? meni teze izgovoriti 'rekjat', ali ako je jedino tako ispravno...no problem. odmah sam pocela i da pisem rekjat.

Odgovori