Da li je Meditacija grijeh haram?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Ned Mar 03, 2013 8:18 pm

Selam alejkum.Da li je Meditacija grijeh haram?Pitanje za Enesa?

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Enes » Ned Mar 03, 2013 8:35 pm

Nemam pojma, nisam citao o meditaciji a licno smatram da jednom muslimanu to nije potrebno.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Ned Mar 03, 2013 9:53 pm

to je vjezba opustanja,sjedes,stavis ruke na noge i sklopis oci,ne mislis na nista.Dises lagano,kroz nos uzdises kroz usta izdises.Ta tehnika smanjuje stres,brige itd.zato pitam jel grijeh.Neka te Allah dz.s nagradi na odg...

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od EdinM » Ned Mar 03, 2013 10:03 pm

Bolje opustanje od toga jeste, slusalice na usi, ili ne moraju biti slusalice, mirna prostorija i slusati Kuran...
http://www.youtube.com/watch?v=vr8DR8frP_s
Ne znam ima li sta lijepse od tog :)

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Ned Mar 03, 2013 10:49 pm

Slazem se sa tobom Edine...:)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Haris » Uto Mar 05, 2013 8:36 pm

Sve što nije zabranjeno, dozvoljeno je u osnovi. Samo problem je kada čovjek tu meditaciju smatra ibadetom. Opet se vraćamo na ono da se djela cijene prema nijjetu. Kao što veli Enes, muslimanu koji živi smiren život to nije potrebno. Čisto informativno pitam. Kakav si sa muzikom? Sluša li se često ili ikako?

Imam ja jedan način meditacije. Osloniš se na koljena, te spustiš ruke na zemlju ispred sebe, pa glavom dotakneš zemlju :)

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Uto Mar 05, 2013 9:06 pm

Sellam alejkum Harise,nedaj Boze,ne slusam muziku nikako.Drugo znam za tu meditaciju,sjesti na koljena ispruzit ruke ispred sebe,a meditaciju ne smatrati ibadetom.Medicina je dokazala da meditacija pomaze duhu i tijelu,opusta covjeka,smiruje itd..al me muci da nije ona jedna vrsta molitve jer je koriste u indiji,kad meditiras moras biti u mirnoci,sto bi nas narod rekao"pustis mozak na pasu"zato sam pitao Enesa jel grijeh izvodit meditaciju.sad cu ti kopirati postove sta kaze medicina o meditaciji i odakle potice,to me zbunjuje brate.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Haris » Uto Mar 05, 2013 9:21 pm

Ja sam mislio na "meditaciju" u položaju sedžde :D

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Senad » Uto Mar 05, 2013 9:24 pm

samko napisao:.sad cu ti kopirati postove sta kaze medicina o meditaciji i odakle potice,to me zbunjuje brate.
Ostavi se ćorava posla. Uvedi u svoj život ibadete koji su bolji od bilo čega , pored obaveznog
nafile namaz, nafile post, gledaj svoja posla, ne jedi meso svog umrlog brata, razgraniči halal i haram, druži se sa Kur'anom i hadisima,
pomozi ummet koliko su tvoje mogućnosti i bićeš sretan , oputušen.

Ako imaš problema sa transcedentnim silama nikakva meditacija tu ne može pomoć samo praktikovanje vjere.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Uto Mar 05, 2013 9:47 pm

Harise i ja sam mislio tako :)/Senade znam to,hvala na savjetu :)

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od ProudMuslim » Sre Mar 13, 2013 9:52 pm

samko napisao:Medicina je dokazala da meditacija pomaze duhu i tijelu,opusta covjeka,smiruje itd..
Potrudit cu se da ti nadjem link, gdje je dokazano kako i psihicki i fizicki pomaze covjeku kad klanja.. smiruje ti duh, opusti ti, tjelesno je dobro..itd ..
tako da je moje misljenje, da ti pored toga sto ti je ponudjeno sve u jednom meditacija ne treba :)

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od ProudMuslim » Pet Mar 29, 2013 8:38 pm

Samko evo kao i obecano link:

http://www.youtube.com/watch?v=WqXzVp2VCKo

http://www.youtube.com/watch?v=nAWYUALkN08


Nadam se, da ce ti biti ok..

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od samko » Pet Mar 29, 2013 9:51 pm

sellam muslim,slazem se,kad klanjam,ucim,zikrim meditacija mi ne treba,kur'an casni i sedzda mi pomazu,neka te Allah nagradi pogledat cu video

Imana
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Mar 30, 2013 7:09 am

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Imana » Pon Apr 01, 2013 7:33 am

Ja imam poznanicu koja se bavi jogom i meditacijom i sama sam jednom prisustvovala tome,joga i meditacija su proizasle iz neke religije mislim budizma i sl.Tako da mislim da je haram,ja poslije tog saznanja nikad mi nije palo na pamet ici na to.
Joga kao sredstvo k prosvjetljenju je veoma bitna za hinduizam, budizam i džainizam, kao i mnoge druge religijske i duhovne prakse širom svijeta.

Budistička meditacija predstavlja niz tehnika kojima se razvijaju svjesnost, koncentracija, mirnoća i uvid. Budisti upražnjavaju meditaciju kao dio puta prema prosvjetljenju i nirvani.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Da li je Meditacija grijeh haram?

Post od Haris » Pon Apr 01, 2013 12:42 pm

Na kraju, meditacija dođe kao da sjediš zatvorenih očiju i dišeš lagano. Opet sve se vrti oko nijjeta. Ako nevjernik radi radnje namaza (stajanje, rukuu, sedžda, sjedenje) ne broji mu se da klanja namaz zato što nije uradio ono što je preče, šehadet, i nije nijjetio namaz, isto tako ne mora značit da ti prihvataš budizam i ostalo ako samo sjediš i odmaraš, ali kao što veli neko, to muslimanu nije potrebno.

Odgovori