Savjeti - Samolijecenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Ned Feb 03, 2013 1:47 pm

Esselamu alejkum.
kenan79 napisao:To sto si ti katkad impulsivna, ma svi smo mi katkad takvi, ipak muskarci manje, a zene cesce i vise zbog poznatih razloga i naravno to treba donekle shvatiti, ali i ukazati kad se granice predju.
vala, keno, u mom okruzenju su se muskarci pokazali kao impulsivniji, rijetko kad da je bilo obratno. znam samo jedan slucaj gdje je bilo da je zena impulsivnija. nejse.
kenan79 napisao:Ja se nekako i rastuzim nad samim sobom kad znam da koliko god da se trudim, necu nikad biti mozda ni malehni dio onoga i onako kako su to bile prve generacije muslimana, a sad zamisli na kojoj je deredzi bio Ebu Bekr, kad je njegov iman toliki da bi na vagi pretegao iman ummeta.
e, upravo u ovom periodu i ja razmisljam o prvoj generaciji muslimana, Poslaniku, s.a.w.s. i njegovim ashabima. taj istocnjak je imao pravo da me kritikuje, ako stvari posmatramo s aspekta prve generacije muslimana. oni su svojim ponasanjem osvajali srca i, iako je smijesno tako stvari posmatrati, da su imali prilike koristiti forum i ulaziti u razgovore sa suprotnim polom, sigurno bi svaku svoju rijec vagali milion puta prije nego bi je napisali.

potrudit cu se da ubuduce moji postovi budu primjereniji. a vi me upozorite ako zaboravim. pod tim, dobri nas moderatore, ne mislim na razliku misljenja medju nama zato sto to smatram normalnim, vec mislim na sarkazam, ironiju, pretjeranu salu, ne do Allah oholost...

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Ned Feb 03, 2013 2:15 pm

Limenko napisao:Esselamu alejkum.
kenan79 napisao:To sto si ti katkad impulsivna, ma svi smo mi katkad takvi, ipak muskarci manje, a zene cesce i vise zbog poznatih razloga i naravno to treba donekle shvatiti, ali i ukazati kad se granice predju.
vala, keno, u mom okruzenju su se muskarci pokazali kao impulsivniji, rijetko kad da je bilo obratno. znam samo jedan slucaj gdje je bilo da je zena impulsivnija. nejse.
U pravu si za ovo, moj lapsus. Iako nije strano ni zenama. Al et'. Halalim i trazim halal.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Ned Feb 03, 2013 2:18 pm

oki doki. nema sta da se halali. :)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od salihp » Ned Feb 03, 2013 7:11 pm

Selam.

Htio sam vas pitati vezano za hidžamu na glavi koju je pomenula Limenko. Kako se to uopšte radi i može li je osoba sama sebi uraditi? Volio bih uraditi jer mi brzo koncentracija opada i često sam odsutan naročito tokom učenja ili na predavanjima a pretpostavljam da je to zbog ovog problema koji imam.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Ned Feb 03, 2013 11:09 pm

salihp napisao:Selam.

Htio sam vas pitati vezano za hidžamu na glavi koju je pomenula Limenko. Kako se to uopšte radi i može li je osoba sama sebi uraditi? Volio bih uraditi jer mi brzo koncentracija opada i često sam odsutan naročito tokom učenja ili na predavanjima a pretpostavljam da je to zbog ovog problema koji imam.
Bujrum, procitaj o hidzami. ;)
http://zdravstvo.com/alternativna/hidza ... acije.html

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od salihp » Pon Feb 04, 2013 7:46 am

jao brate, kako je strašna ova slika na sajtu, ne mogu ja ovo sam uraditi, ali ne znam kome da se obratim ovdje da mi to uradi. baš je kul i ljekovito.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Haris » Sre Feb 06, 2013 6:04 am

Nemojmo sad smatrat kao što je bilo pojedinaca ovdje na forumu prije, sve im je haram, pisanje haram, čitanje haram. Pa i Poslaniku a.s. su dolazile žene i otvoreno ga pitale, direktno, o nekom propisu, za neku fetvu i sl. Sigurno znate kad mu je došla žena da pita kako se očistit od ciklusa, a on s.a.w.s. iz stida je samo govorio pa očisti se, dok joj nije Aiša r.a. pojasnila propis. Znači to je samo jedan od slučaja, a nažalost kod nas bi oni zaguljeni rekli haram, nemoj mi se obraćat, ovo ono.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Feb 16, 2013 5:55 pm

Esselamu alejkum.

citam knjigu 'hamajlije, talismani i rukje u svjetlu Kur'ana i sunneta'. autor je elvedin rasid huseinbasic.

prenijet cu nekoliko stvari.

prvo, jedna opsta rukja za sihir razvoda braka, zaljubljivanja, ludila, lijenosti, rusenja vjeribe i bolesti:

- fatiha
- bekare 1-5, 102 i 103, 163 i 164, 255, 285 i 286
- ali imran 18 i 19
- el - ea-raf 54-56, 117-122
- junus 81 i 82
- ta-ha 69
- el-mu'minun 115-118
- es-saffat 1-10
- el-ahkaf 29-32
- er-rahman 33-36
- el-hasr 21-24
- el-dzin 1-9
- ihlas, felek i nas
- 7x dova: bismillahi erkike, vallahu ješfik min kulli dain ju'zik, ve min kulli nefsin ev-ajnin hasidin Allahu ješfik. (s Allahovim imenom ti ucim rukju. neka te Allah izlijeci od svake bolesti koja ti ne da mira. i neka te Allah izlijeci od utjecaja svake zle duse i urokljiva oka.)
- 7x dova: Allahumme Rabbe-n-nasi ezhibi-l-be'se, ve-šfi ente-šŠafi la šifae illa šifauke šifaen la jugadiru sekamen. (Allahu moj, Gospodaru ljudi, ukloni bolest. Izlijeci jer samo Ti lijecis. Nema lijeka osim tvoga lijeka. Izlijeci tako da se bolest ne povrati.)

rukja za sihir odljeva krvi - istihada

prouci na vodu navedenu rukju i neka pije vodu i kupa se njome 3 dana. Krv ce prestati Allahovom dozvolom.

preporuke za lijek od sihra rusenja vjeridbe

- kloniti se grijeha kao sto su pjesme, muzika, narocito ostavljanje namaza
- abdestiti se prije spavanja i prouciti ajetul kursij
- prouciti u sake sure ihlas, felek i nas te potrati cijelo tijelo (ovako 3 puta)
- snimiti ajetul kursij da se ponavlja 1 sahat, te preslusati svaki dan jednom
- snimiti sure ihlas, felek i nas da se ponavlja jedan sahat, te preslusati svaki dan jednom
- prouciti prethodno navedenu rukju na vodu, da je pije i kupa se tom vodom svaka tri dana
- nakon sabaha treba prouciti 100x: La ilahe illallahu vahdehu la šerike lehu, lehu-l-mulku, ve lehu-l-hamdu ve huve 'ala kulli šej-in kadir.

navedene preporuke treba primjenjivati jedan mjesec i rezultati ce se, uz Allahovu pomoc, pojaviti. medjutim, namaz, zikr i druge ibadete treba raditi uvijek. covjek je stvoren da Allaha obozava stoga treba i duzan je raditi ih, a narocito obavljati namaz.

eto, to je bio taj dio iz pomenute knjige. ja bih samo da napomenem da se ova rukja uci kontinuirano, svaki treci dan, kako sam shvatila, u trajanju od mjesec dana, a mozda i dalje zatreba...tj. do izljecenja. ja sam za opciju da se rukja uci svaki dan. tako barem ja radim kad sebi ucim. dodala bih jos da pored vode mozete koristiti med i maslinovo ulje.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Enes » Sub Feb 16, 2013 6:17 pm

autor knjige ili je preveo knjigu?

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Feb 16, 2013 9:03 pm

pise da je priredio mr. elvedin rasid huseinbasic, a izdavac je innehulhaq kutubhana. knjiga ide uzcd na kojem rukju uci rahmetli hafiz jusuf barcic. je li ok? komentar?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od kenan79 » Sub Feb 16, 2013 10:45 pm

Limenko napisao:pise da je priredio mr. elvedin rasid huseinbasic, a izdavac je innehulhaq kutubhana. knjiga ide uzcd na kojem rukju uci rahmetli hafiz jusuf barcic. je li ok? komentar?
Knjigu je vjerovatno preveo hafiz Elvedin, poznatiji kao Dasa :), a sto se tice rukje od hafiza Jusufa rahimehullahu te'ala, vjerovatno da je bio sniman dok je nekome ucio rukju i takva je ispravna, a moze ih se naci na YT dosta. Knjiga bi prema ovome trebala biti OK.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Sub Feb 16, 2013 11:39 pm

ok, keno. nek smo se barem oko neceg slozili.

a sad pitanja za senada.

brate senade, s obzirom da cesto pominjes pcelinje proizvode, zanima me da li se bavis pcelarstvom. ako je odgovor potvrdan, slijede dalja pitanja.

kako da prepoznam dobar med? mjesecno pojedem oko 2kg meda, u okviru terapije, i uglavnom kupujem sumski med od apimeda. ali, nekako mi zidak. mislim voljela bih da je gusci. i volim kad je med taman. nailazim na neke koji su gusci i tamniji, pa ponekad uzmem, iako su mi 'autori tj. izdavaci' totalno nepoznati, pa se bojim da mozda grijesim zato sto nisam upucena.

ovim ne kritikujem apimed. mislim da su super. ne bi osvajali nagrade na sajmovima meda da nisu, ali ja bih nesto malo drugacije, a da je super kvalitet, naravno.

sjecam se da je prije 5-6 godina neko iz moje porodice kupio ekstra med od nekog daije ispred jedne dzamije. bio je pravo gust i taman, bas kako volim, ali od tada nikad da naidjem ni na sta slicno. upomoc!

drugo, zanima me da li mogu da mijesam medove. kad ucim rukju nad maslinovim uljem i vodom nikad ne dozvolim da se istrosi vec vodu svakodnevno nadopunjujem, a maslinovo kad flasa od 0.5l bude do pola otprilike. i trudim se da svakodnevno ucim rukju.

sa medom ne radim isto. cekam da potrosim jednu teglu, pa tek onda ucim nad drugom. voljela bih kad bih mogla i sa medom isto da uradim, a ne znam moze li. dakle, pitanje je mogu li kad bude u tegli do pola meda dodati nekog drugog nadalje, dok ne napunim teglu? ha? sta kazes? mora li da bude ista vrsta, od istog proizvodjaca?

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Senad » Ned Feb 17, 2013 8:26 am

we alejkumu selam
brate senade, s obzirom da cesto pominjes pcelinje proizvode, zanima me da li se bavis pcelarstvom. ako je odgovor potvrdan, slijede dalja pitanja.
Profesionalno se bavim pčelarstvo i prikupljam sve od pčela (med, polen, propolis, matična mliječ) osim pčelinjeg otrova . Pripremam se i za prikupjanje otrova.
kako da prepoznam dobar med? mjesecno pojedem oko 2kg meda
Svaki med je dobar. Med se ne može falsifikovat osim etikete . Samo stalnim konzumiranjem od pouzdanih pčelar i raznovrsnošću medova kao i isčitavnjem i upoznavanje svojstava meda može se prepoznati falsifikat. ISto kao kada u vodi osjetimo gorčinu od soli ili slast šećera. Običnom konzumentu teško je prepoznati falsifikat, pogotovo onim kojima 1 tegla bude godinu dana.

Medovi mogu biti oni svjetli i tamniji. Guastoća zavisi od mnogo faktora,
Kristalizacija je prirodno svojstvo meda.

Optimalna dnevna doza meda je tt/gr u tvojm slučaju sasvim je dovoljno dvije tegle meda mjesečno. ZA osobe koje imaju problema sa sihirima najbolji med je od bagrema zbog blagog okusa pored mnogobrojni blagodeti povoljno djeluje na nervni sistem, Osobe koje su pojele sihir teže im je prihvatiti recimo kestenov med koji je jačeg okusa ali isto tako kesten je dobar ko ima stomačne problem. Da ovo dalje ne obrazlažem otišli bi daleko :)
nailazim na neke koji su gusci i tamniji,
Ako si u Sarajevu trebalo bi obratiti pažnju od koga se kupuje. U Sarajevu se prodaje dosta smeća koje dolazi iz srbije , a i domaći mešetari u kućnoj radinosti stavljaju u promet "med" . NAjblje je naći pouzdanog domaćeg pčelara sa vašeg kraja. Apimed je pouzdan i dobar i netrebaš bježat od njih. NA policama marketa pogotovo uvozni med je sumljivog kvaliteta. Ovo govorim iz saznanja što komuniciram sa pčelarima iz susjednih zemalja i oni o tome pričaju otvoreno. Svaki tvornički med prolazi jedan proces gdje se gube mnogo vrijedni sastojci a sa druge strane svjesno se umanjuje vrijednost jer se iz medova izvlače komponente koje se dalje koriste u kozmetici i farmaciji.
Da bi se nadomjestila količina koja je potrebna koriste se i ubacivanjem vještačkog sladila, a uz sve to da bi se prekrili ubacuju polenova zrnca . Pa tako u deklariranom medu od lipe imamo polen od cjetova voća ili kestena itd. Jednog eksperta za falsifikovanje medova iz susjedne zemlje dugi niz godina nisu mogli ga razotkriti iako su radili laboratorijska testiranja sve dok nisu poslali u Austriju na analizu meda.offfff šta ja sve pišem :)
sjecam se da je prije 5-6 godina neko iz moje porodice kupio ekstra med od nekog daije ispred jedne dzamije. bio je pravo gust i taman, bas kako volim, ali od tada nikad da naidjem ni na sta slicno. upomoc!
Moja mikro lokacija je takva da imam samo bagrem desi se da svako dvije tri godine zamedi kupina i lipa i onda pravim mix poliflorni med od bagrema,kupine i lipe, ima malo tamnu boju ali je tečan. To što tebi treba možda ti je teško sada naći osim možda ako imaš nekog u Kladnju pa da ti vidi od lokalnih pčelara. Obično je medljika mnogo tamna i jakog okusa . Što je interesantno da ta medljika je ustvari šumski med kojeg luče lisne vaši a to sve pčele kupe i prerađuju u med . Ovaj med je jako dobar za ljudski organizam ali je poguban za pčele.
drugo, zanima me da li mogu da mijesam medove.


Možeš mješat medova samo će ti se zbog specifični težina , i zbog sastava mnoflornog meda pojaviti razdvanje. Ako pomješaš livadsi kristalisani med sa tečnim bagremom ili lipom imat ćeš razdvajanje tako da te to ne zbuni. KAda ga pomješaš bez obzira što se razdvaja on je oplemenjen učenjem ajeta. NIje važno koji je proizovđač samo neka je pčelinji med.

Selamim te.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Ned Feb 17, 2013 7:00 pm

Esselamu alejkum.

senade, hvala na iscrpnom odgovoru. Allah te nagradio. amin.

kazao si da je med od bagrema najbolji za one koji imaju sihr, a poslije si pomenuo i med od kestena u slucaju da je sihir pojeden.

mislim da je kod mene u pitanju sihir koji je pojeden ili popijen, hvala Allahu. lakse je rijesiti se takvog sihira, zar ne? ne mora se traziti...tu je... to sam zakljucila nakon sto sam na num-ovoj stranici procitala sve o simptomima takvog sihra.

Simptomi ovog sihira prije i tokom rukje na javi:

- Jaki i česti grčevi te želučani grčevi u stomaku

- Učestalo plakanje bez razloga i česte vrtoglavice

- Osječaj za povračanjem, posebno tokom učenja rukje

- Jako puhanje kroz nos i izlazak pljuvačke tokom učenja rukje

- Osječaj bola u želdacu tokom učenja rukje

- Osječaj vručine, podrigivanja i puštanja vjetrova tokom rukje

- Izlazak neugodnog mirisa iz usta (često)

- Gubljenje apetita

- Kronično zatvaranje stolice u nekim slučajevima

- Slabost vida i ponekad jako crvenilo u očima

- U nekim slučajevima desi se da lice pocrni i nakon učenja rukje i povračanja sihira, lice dobije pravu svijetlu boju

Simptomi u snu:

- Gušenje a ponekad u snu osjeća povišenu temperaturu i plač

- Snovi, uglavnom sanja da jede ribu, sanja more, kišu, sanja da se utopio u vodi, da ga neko proganja i sl

preuzeto sa: http://www.n-um.com/?q=node/5057

ja od svih ovih pomenutih simptoma, imam nekih 6/7, sasvim dovoljno da znam kako je u pitanju taj sihir. e sad, sta mi savjetujes? da li da kupujem bagremov ili kestenov med?

sto se tice medova u marketima mogu reci da mi nikad nisu privukli paznju. nekako mi je logicno da to ne moze biti dobro.trudim da kupujem od ljudi koji su u vjeri a bave se prodajom meda, ne svog vec... za svaki slucaj pitam i prodavaca da li je med koji prodaje od covjeka koji je u vjeri. nekako mi je to jaka garancija, i ne sumnjam. kupila bih od tebe, ali... daleko smo, tako da cu nastaviti sa apimedom. kristalisan med nikako ne kupujem. vise volim kad je tecan i to gust...ali, dobro je i ovako kako do sada kupujem, hvala Allahu.

kad vec pricamo o ovim sastojcima zna li neko da predlozi najbolje maslinovo ulje. voljela bih i to da kupujem od vjernika, jer sam sigurna u kvalitet u tom slucaju, ali kako??? dok ne nadjem nesto bolje koristim ulje basso, italijanska proizvodnja. cula sam da je grcko bolje, ali ga je jako tesko naci. samo jednom sam pronasla i kupila, mada mi je basso ljepseg ukusa. mozda zato sto sam se navikla. ne znam. znam jednu zenu koja je nekad davno prodavala maslinovo ulje iz turske. kakvo li je njihovo u poredjenju sa ovim evropskim? i znate li da me uputite na neko koje je garant grejt?

e, jos ovo. juce, ili prekjuce, kad sam isla u kupovinu ulja vidjela sam da se u zvijezdinom maslinovom ulju pocelo nesto taloziti i lijepiti za zidove flase. kao da se ulje pretvaralo u grudvice putera... lupam. ne znam kako da to opisem. a bilo je jos jedno, spansko ili talijansko, sa istim ´problemom´, da tako kazem, tako da sam iste zaobisla u sirokom luku. zna li neko da objasni sta to predstavlja?

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Senad » Ned Feb 17, 2013 7:22 pm

e sad, sta mi savjetujes? da li da kupujem bagremov ili kestenov med?
Zbog blažeg okusa preporučijem svima koji imaju problema sa sihirimada konzumiraju bagremov med.
Za kestenov med sam htio da kažem da pored tegoba kod opsihireni osoba koje se javljaju u stomaku , kesten ima jači okus pa dodatno napravi male komplikacije. Inače kesten jepogodan za stomačne bolesti koj enisu izazvane sihirima. Možda da se u početku ide sa bagremom dok se malo ne stabilizuje pa onda uzeti kesten ili naizmjenično. Ovdje nije pitanje samo stomaka jer sihri djeluju na cijeli čovječi organizam a najviše se manifestuje na stomaku ili obrnuto,, svi problemi se dešavau ustomaku a odatle se širi na cijeli organizam.

Što se tiče maslinovog ulja koje na dnu ima taj nekakav talog to je znak da je dobro ulje . Jer na nižim temperaturama dolazi do stiskanja i u biti ako bi stavila tu flašu u frižider i cijela flaša bude stisnuta to je znak da je dobro maslinovo ulje, ako toga nema ili polovično onda polovica koja je stisnuta je pravo maslinovo ulje a ostalo je "nešto"

Ja sam imao i maslinovo hladno cjeđeno ulje sa farme , bez bilo koje obrade. Hladno cijeđeno maslinovoulje može se prepoznati po mirisu , okusu i viskoznosti kao i to da na nižim temperaturama dolazi do stiskanja.

Odgovori