Savjeti - Samolijecenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Ummah
Stari član
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Savjeti - Samolijecenje

Post od Ummah » Ned Feb 17, 2013 9:32 pm

nadalje, inshaAllah, kupujem med od bagrema i uzimam ovo maslinovo ulje koje sam prosli put izbjegla. drago mi je sto znam nesto vise o svemu. hvala jos jednom, senade.

enese, da tebe pitam nesto. kod mene je ovaj sihir star oko 10, ili vise od 10, godina.davno nekad sam raskinula sa momkom i od tada je nemoguce ostvariti vezu. urijetko bude nesto nakratko, pokusaji, uz bezbroj peripetija. zanima me sljedece. s obzirom da je sihir dosta star, ali da ne pricinjava nikakve zdravstvene probleme/neke druge, ocigledne, izuzev to sto ne mogu da ostvarim vezu ni sa kim, mislis li, kao i ja, da nije u pitanju neki jak sihir? i kakvo je tvoje iskustvo u vezi sa lijecenjem starijih sihrova?

nisam ni kod koga isla kontinuirano na rukje. nekada davno nekoliko puta kod jednog covjeka, koji je uvijek ucio rukju nakratko, i nedavno mi je jedan drugi, koji se inace ne bavi ucenjem rukje, isto ucio na 15ak minuta.

zbog cega neki ucaci uce tako kratko rukju i zasto ne uce svi duze rukje? je li to do nedostatka vremena ucaca rukje ili do neceg drugog? voljela bih da, ako mi vec neko uci rukju, da to ucenje traje sat ili dva. imam osjecaj da bi bilo efekta i rijesilo se sve puno brze.

kada je u pitanju odlazak na rukje uvijek sam u nedoumici. strah me da ne grijesim. samo saznanje da sve biva Allahovom voljom i odredjenjem me koci u odluci da slucaj prepustim ucacu rukje jer time isto kao da gubim tevekul, isto kao da se ne oslanjam dovoljno na svog Gospodara i isto kao da nekog drugog smatram vaznijim, estagfirullah.

prije nekih mjesec dana sam u razgovoru sa nekim, ko je zagovarao opciju za odlazak ucacu rukje, popustila i obratila se jednom muminu, koji je u mojim ocima poput planine (mont everest :) ) sto se tice vjere, iskreno vjerujuci da ljudi takvog imana mogu najbolje pomoci, tj.da bi njihove rukje trebale biti najucinkovitije. iako se ne bavi time, nije me odbio. pristao je, kad nadje vremena. i desilo se jednom.

u medjuvremenu su pocele sumnje-da li je to ispravna odluka i najbolja moguca? taman kad sam pocela da sumnjam i da se kajem sto sam ga kontaktirala, jer time, po mome, narusavam to beskrajno povjerenje u Gospodara svih svjetova, uputim dovu, cini mi se na nocnom, da mi Allah Dragi pomogne i da ono sto je hajir - ako je hajir u tome da me on kontaktira sto prije, a ako nije da me zaboravi i da se ne javi. i desi se odmah sutradan da me covjek nazove nakon 20ak dana od kako sam mu se obratila za pomoc, pa smo dogovorili tu mini rukju. ne namjeravam nista da forsiram sto se toga tice. dovit cu za hajir, a on ce se mozda javiti ponovo, kad nadje slobodnog vremena.

Ummah
Stari član

Post od Ummah » Pon Feb 18, 2013 6:14 pm

Esselamu alejkum.

enese, znam da si zauzet. ocigledno vise od nas, ostalih. ali, bilo bi lijepo da mi odgovoris kad nadjes vremena da svratis i procitas pitanja.

sjecam se da sam te i ranije nesto pitala, ali nista. haris se bio javio sa odgovorom. da ga Allah nagradi. amin. i sve ostale. amin. sve nas. amin. :D

kenan79
Stari član
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Post od kenan79 » Uto Feb 19, 2013 7:50 am

Sta reci sad za ovo?

zegulja01
pisem pomalo
Pridružio se: Uto Jan 17, 2012 10:33 pm

Post od zegulja01 » Uto Feb 19, 2013 8:43 am

Nisi objasnio zasto je novotarija,bar te ja nisam shvatio.
citas pitanje: jeli dozvoljeno testiranje, samo zato sto je to neko drugi radio pa kao da i ja probam..(zast ne bi bilo dozvoljeno ako neko od ucaca zeli ,ima 20 min.slobodnog vremena,a nigdje u kuranu ne stoji da je zabranjeno) i onda nastavljas sa jednom dozom ironije to je to testiranje.... sta je sa ostalim sto imaju zaista potrebu,mislim da je ovih prvih jako malo.
kazes testiraj se namazom a ne ucenjem kurana?????pa i na namazu se uci kuran,a evo na forumu ima desetine primjera namaz uredan ali problem postoji,pa se trazi pomoc ucaca.
i na kraju kaze isto sto citam i na ovom forumu, bar na stotinu mjesta, uzmes sve dunjalucke uzroke pa ako ne ide onda se lijeci rukjom.
nisu ti bas neki argumenti.

Enes
Site Admin
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Kontakt:

Post od Enes » Uto Feb 19, 2013 11:51 am

Sto posto covjek u pravu, samo teba pogledati video snimak.Test rukje o kojoj se govori jeste, da ako covjeku nije nista, pa onako furke radi, ode se testirati, sto je naravno pogresno i mnogo puta sam to govorio ljudima koji me pitaju da bi imali volju da se testiraju.
Ako covjek ima problema u zivotu koji nemaju racinonalno resenje, onda se podrvrgava rukji - kao poslejdnjem resenju.A ne kako rece gore mr Kuduzovic, da sve svoje probleme i ne odgovornosti u zivotu prebacujemo na druge - neko nam napravio, dzin u meni pa vlada itd.

Treba se uzobiljiti i kao sto rece, testiraj se pa se natjeraj 5 puta dnevno da klanjes.

Senad
Veteran
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Kontakt:

Post od Senad » Uto Feb 19, 2013 4:23 pm

Kakava je razlika između testiranja i slušanja istih ti ajeta iz Kur'ana?

Enes
Site Admin
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Kontakt:

Post od Enes » Uto Feb 19, 2013 5:59 pm

Senade, nisi svatio sustinu, cesta pojava jeste da ljudi hoce da se testiraju rukjom, samo zato sto su culi da to ima i da vide kako to izgleda, a obicno nemaju niti jedan namaz u toko dana, mozda samo dzumu.O tome govori mr Kuduzovic a nije rijec upostno se testirati kada postoji odredena sumnja da nesto nije u redu.
Razlika izmedu testiranja rukjom i slusanjem ajeta je ogromna, onaj ko slusa Kur'an on to cini iz ljubavi a onaj ko se testira rukjom, uglavnom je iz radoznalosti.

Ummah
Stari član

Post od Ummah » Uto Feb 19, 2013 9:12 pm

Esselamu alejkum.

kad sam vidjela da se enes aktivirao i poceo da pise pomislih da je odgovorio i na moj post, ali izgleda nije vrijedno paznje.

drugo, iznenadili ste me, enese i kenan79, sto iste postove dajete na 2 topika. zelite li time privuci paznju i edukovati nekog ko je aktivan na oba posta, ili...? ne znam sta bi moglo biti drugi razlog.

trece, ne slazem se sa mr. kuduzovicem. prije bih se slozila sa nisad ef. drndicem, za kojeg sam cula od gorana i odmah sinoc preslusala njegovo predavanje o sihru, koje mozete naci na

http://www.youtube.com/watch?v=D06n2oPTFG4

tema je sihir i refleksije sihira.

za razliku od mr. kuduzovica, i nekih na ovom forumu, ja mislim da dzinski svijet dosta remeti zivote mozda i 90 posto ljudi, ako ne i vise. pri tome mislim na njihovo bivstvovanje u covjeku, sto ne mora znaciti da je u pitanju sihir. nekada narucimo te belaje svojim grijesima i tako opsihrimo sami sebe.

ne vidim zasto je tema testiranja toliko vazna da bi se dva puta pomenula i na neki nacin ismijavalo se tome, i cudilo, i ljutilo zbog toga.

u knjizi od sarkavija, iz koje sam navodila neke citate, sam citala kako je jos ibn tejmije, r.a., za svoga zivota mislio da vecina ljudi njegovog vremena imaju velike problemem sa dzinima. autor, sarkavi, je, koliko se sjecam, to prokomentarisao nesto kao - a sta je sa nama i nasim vremenom. danas je vise grijeha, iskusenja i manje vjere, tj. manje onih koji se ispravno pridrzavaju vjere, koji je svakodnevno prakticiraju.

to sto nemamo hadise koji govore da su se ashabi za vrijeme poslanikovog, s.a.w.s., zivota testirali, da tako nazovem, na dzine i sihre ima svoja objasnjenja. oni su zivjeli sa covjekom, koji je Allahov miljenik i odabranik, pa su samim tim bili neuporedivo bolji od nas. njima sejtan i vojska nije prilazila kao nama, vec se nekih i bojala, kao npr. omera, radijalahu anhu. oni su bili primjeri lijepog ahlaka i ispravnog zivljenja vjere. a desavali su se sihiri koji su bili ocigledni i koji su se tretirali.

danas ljudi slabo poznaju svoju vjeru. brojni su muslimani, oni imenom muslimani, kojima je bitno da im je srce cisto i bla bla bla, koji kada im se prica o dzinima misle da je taj koji o tome govori lud covjek... sve to govori da nikad u zivotu nisu kur'an procitali, a o drugom da ne pricam. i sada, ako saznaju za stanja/bolesti koje prouzrokuju dzini pitaju se da li su pod uticajem. zasto je smijesno, ili zabrinjavajuce ako se neko zeli testirati, nebitno klanja li ili ne? ne razumijem.

ja sam, hvala Allahu, saznala 'slucajno'. bila prisutna na rukji koja se ucila nekom drugom i ta neka mini-rukja je ucinila da mi nestane crvenilo i svrab sa lijevog dlana i tabana zauvijek, a prije toga ni dermatolog ni lijekovi nisu pomagali.

hvala Allahu, On je odlucio da za sihir saznam tada, a ne prije. htio je da imam to iskusenje sa tabanom i dlanom neko vrijeme, i hvala Mu na tome. sada kada znam dosta o sihru i simptomima, toliko da ih nekad znam prepoznati kod ljudi koje svakodnevno susrecem, zasto ja, ili neko drugi, ne bismo predlozili toj osobi da se testira? zato sto to kaze mr kuduzovic (kojeg, da usput kazem, cijenim)? u islamu ne postoji nista slicno papi i nema slijepe poslusnosti. imamo svoje glave, pa se oko ovih sicusnih tema mozemo i mimoici, a oko glavnih - nikako i niposto.

zato sto nije bila praksa u poslanikovo, s.a.v.s., vrijeme? dajte, pliz. pa nije bila ni praksa da zivimo ove svoje sicusne zivote ne obaziruci se na more ljudi kojima smo okruzeni a koji srljaju u ponor, i ne tice nas se. mozda zato da ne bismo ispali smijesni i da se ne bi u nas upiralo prstom. poslanik i ashabi su se zrtvovali za druge po cijenu tih neugodnosti i po cijenu patnje.

sto se mene tice uvijek cu podsticati na testiranje rukjom, nadajuci se da ce taj neko, ukoliko je u pitanju problem sa dzinima, ozdraviti i biti upucen, Allahovom voljom.

Senad
Veteran
Kontakt:

Post od Senad » Uto Feb 19, 2013 9:34 pm

Enes napisao:Senade, nisi svatio sustinu, cesta pojava jeste da ljudi hoce da se testiraju rukjom, samo zato sto su culi da to ima i da vide kako to izgleda, a obicno nemaju niti jedan namaz u toko dana, mozda samo dzumu.O tome govori mr Kuduzovic a nije rijec upostno se testirati kada postoji odredena sumnja da nesto nije u redu.
Razlika izmedu testiranja rukjom i slusanjem ajeta je ogromna, onaj ko slusa Kur'an on to cini iz ljubavi a onaj ko se testira rukjom, uglavnom je iz radoznalosti.

JA pitam kakva je razlika ako taj isti koji želi da se testira sluša ajete rukje onako usput i kada se testira sa tim istm ajetima?! ajeti ovako ili onako

Taj koji nema niti jedan namaz samo posebi govori da nešto nije uredu ?!
Poslanik a s. je rekao da kroz ljudsko tjelo šejtan kola poputm krvi.

Mislim da je se mr. Kuduzović olahko odgovorio na postaljeno pitanje. Tu je trebao malo dublje objasniti.

Subhanallah bilo koje pitanje ako treba razmotriti samo znaju reć to nije Poslanik a s. radi i tačka . Zar islam nije u vremenu i svremenom.

Bure
Mlađi član
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Post od Bure » Uto Feb 19, 2013 9:46 pm

evo ako smim i ja bi se ukljucijo u temu, sa svojim pogledom na tu temu. ja isto mislim da imaju veliki utjecaj dzinovi na ljude i da toga ima dosta.

ali najveci problem je u tome sto ljudi uopste nerazumiju taj problem. svako trazi neko brzo rjesenje, da mu je da se jedan put izuci rukija i da to sve prodje. niko nebi radijo na sebi i niko nebi ni pokusao da sebe promjeni. covjek treba da nastoji da bude sto bolji u vjeri, da se pridrzava islama, a ne da se pola stvari drzi a pola ne. svako uvjek u slabim stvarima trazi neko opravdanje kao sto: pa ja to neradim puno, ustvari ja nikome nestetim sa time i sa slicnim izgovorima.

ali onda su tu i problemi sto ljudi odma prebrzo sve vezu sa tim problemima oko dzina i nikako nepriznavaju svojih gresaka ili da su neke stvari i normalne ili da se drukcije izrazim, da nije sve vezano sa dzinima.

po mom misljenju svaka strana ima svoje pravo ali ipak sam ja daleko od toga da bi se uvazavalo moje misljenje. ali svejedno je ovo diskusija na forumu pa eto, da ija malo ucestvujem :)

Ali dragi Allah najbolje zna!

Ummah
Stari član

Post od Ummah » Uto Feb 19, 2013 10:04 pm

bure, u pravu si. postoji opasnost da ljudi svoje pogreske pravdaju dzinskim djelovanjem. molim Allaha da ne budem od tih, vec od onih koji ce svaki svoj grijeh vidjeti kao ogromnu planinu jer samo tako cu biti u stanju da se popravim i budem bolja u ime Onoga koji me stvorio, Koji je vlasnik svega postojeceg, Kojeg neizmjerno volim i Kojem sam beskrajno zahvalna.

s druge strane postoje situacije koje mogu da ocijenim kao dzinsko djelovanje, bilo kod sebe ili drugih. ali, u vecini slucajeva je nejasno i covjek nikada ne zna 100 posto. meni je to pitanje najveca motivacija pri lijecenju - upoznati samu sebe. zelim da znam da je sve sto kazem ili uradim made by limenko, a ne vrlo vjerovatno made by 'oni'.

ovo iskusenje me naucilo vecem stepenu tolerancije, razvilo vece razumijevanje i ljubav prema ljudima. cak pokusavam da shvatim i one koji su se ogrijesili o mene i meni bliske osobe. sve vidim kao puke marionete sejtana, neuzubillah, koji lako upravlja svima onima koji su daleko od izvora i...tada mi je lako da halalim i prepustim sve svom Gospodaru Koji je najbolji Sudac.

kenan79
Stari član

Post od kenan79 » Uto Feb 19, 2013 11:30 pm

“Kakva god vas bijeda zadesi, to je zbog grijehova koje ste zaradili, a On mnoge i oprosti.” (Eš‐Šura, 30)

U potpunosti se slazem sa mr Kuduzovicem i sa Enesom, jer je mr upravo to htio da kaze. Svaka vesvesa, evo ga dzin, daj rukju da mi se uci. Puritanci. To je Allahova milost. Zbog toga znas da si na pravom putu i da te sejtan spopada sa svih strana, da te Allah iskusava da vidi kakav je tvoj iman, je li imas sabura pri sebi jer: "Tako mi vremena, - čovjek, doista, gubi, samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje." (El-Asr, 1-3)

Hajmo, kad nas spopadne kakav musibet, prvo vidjeti kakvi smo, pa onda vidjeti sta nam je ciniti, a ne prvo rukja i instant rjesenje problema. To je kao kad nas spopadne temperatura, daj ti nama tylol hot da ona spadne, a nemoj mi onih trava, od njih ce temperatura biti narednih 5 dana. Bolji je tylol hot, od njega temp spadne u roku od par sati. A niko se ne pita, sta je veca korist.

Limena, Allah s.v.t. ti se smilovao, mi MORAMO slijepo slijediti Poslanika s.a.v.s. i ako nesto nije bilo od prakse u njegovo vrijeme kao sto to nije bilo ni ovo testiranje, jer da je bilo sigurno bi nam to bilo preneseno, onda se toga klonimo. Ne mozes i ne smijes reci da se to tek tako lahko odbaci, kao neosnovano. Isto vazi i za tebe brate Senade. Ne moze se musliman prilagodjavati vremenu i s vremenom, nego je musliman taj koji koriguje ono sto ne valja i nije u redu. Sad ovo otvara novu dublju raspravu iz koje ce samo lud izaci, ili pametan poluditi, a ja u nju ne zelim ni da ulazim.

Samoanaliza, ko sam, gdje sam, sta ja cinim, koji su moji nijjeti, koliko poznajem svoga Stvoritelja, koliko sam mu zahvalan, kakva su moja djela, cinim li dosta istigfara... okeani pitanja, na koja treba dati sebi odgovor prije "Tylol hot-a". Kad se samoanaliziras i samoobracunas, onda ako nista ne pomaze idi i razgovaraj sa alimom, pa ako on kaze da je to lijek, onda se lijeci, a ne testiraj.

Za kraj: Kaže Poslanik sallahu alejhi ve sellem: "Čudan li je primjer vjernika! U svakoj situaciji on dobija, a takvo stanje nije ni s kim drugim nego samo sa vjernikom: ako ga zadesi kakva radost, on zahvaljuje Allahu pa mu bude dobro, a ako ga, pak, pogodi kakvo zlo i šteta, on se strpi, pa mu opet bude dobro." (Muslim)
Gdje smo mi u odnosu na ovaj hadis?

Haris
Veteran
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Kontakt:

Post od Haris » Sre Feb 20, 2013 7:41 am

Ne bih da komentarišem Kuduzovića jer nema smisla, čovjek spada pod učene, a mi sitni možemo samo reći "da, razumijem".

Ali bih skrenuo pažnju na to da mi imamo dosta drugih problema od toga je li test rukja novotarija ili ne.

Slično tome, i Z. Lj. veli da je mukabela uz Ramazan novotarija pa često joj prisustvujemo jer volimo Kur'an, kao iz razloga što se uspostavlja ibadet u određeno vrijeme, na određenom mjestu. Ima smisla, ali brate Islam je širok.

Senad
Veteran
Kontakt:

Post od Senad » Sre Feb 20, 2013 8:14 am

kenan79 napisao:Ne mozes i ne smijes reci da se to tek tako lahko odbaci, kao neosnovano. Isto vazi i za tebe brate Senade.
selam

Buraz ovo je brzopleto od tebe i nikako nije dobro. Ispada da je sada neko protiv alima . Neću ovdje dalje razvodnjavat jer ode to u tačku a šejtan to i želi!

Suštinsko pitanje koje sam postavio , kakva je razlika između slušanja ajeta rukje iz ljubavi kako Enes reče i slušanje ajeta rukje "za testiranje", Kakva je razlika Kenane. Mene to interesuje. I u jednom i u drugom slučau radi se o isti ajetim.

Ono što sam ja napisao je to da je mr. trebao dublje objasniti pitanje .

kenan79
Stari član

Post od kenan79 » Sre Feb 20, 2013 11:54 am

Senad napisao:
kenan79 napisao:Ne mozes i ne smijes reci da se to tek tako lahko odbaci, kao neosnovano. Isto vazi i za tebe brate Senade.
selam

Buraz ovo je brzopleto od tebe i nikako nije dobro. Ispada da je sada neko protiv alima . Neću ovdje dalje razvodnjavat jer ode to u tačku a šejtan to i želi!

Suštinsko pitanje koje sam postavio , kakva je razlika između slušanja ajeta rukje iz ljubavi kako Enes reče i slušanje ajeta rukje "za testiranje", Kakva je razlika Kenane. Mene to interesuje. I u jednom i u drugom slučau radi se o isti ajetim.

Ono što sam ja napisao je to da je mr. trebao dublje objasniti pitanje .
Allah najbolje zna, a mislim da je do nijjeta. Ljudi su lahkomisleni, de da poslusam, cisto da se testiram, da vidim ima li sta, ovo ono. Zasto slusati samo rukju, kad je bolje slusati cijeli Kur'an bez posebnih ajeta, zasto slusati rukju, kad je bolje uciti Kur'an gledajuci... Mozda da ipak pogledas opet video od mr Kuduzovica. Enes je to lijepo objasnio.

Odgovori