Plaćanje za učenje Kur'ana.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od Haris » Sre Jan 09, 2013 9:36 am

Najispravnije je da ništa i ne praviš, nikakvu sedminu, nikakvu četresnicu, lezi kod kuće i odmaraj, ako već želiš nešto, sjedi poslije namaza, digni ruke i dovi za umrlog. To ti je najbolje.

A ako čovjek i hoće nešto da napravi, niko ne pravo da mu kaže ne smiješ u kući. Čuj to, la havle we la kuwette.. Nigdje veze.. Da ih Allah uputi..

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od salihp » Sre Jan 09, 2013 11:48 am

Da, ali bi u tom slučaju krenule priče kako od strane bliže/dalje familije tako i komšija i ostalih poznanika u fazonu 'Subhanallah od nake porodice, vidi šta postade... zar svojim najbližim tevhid da ne čine/jasin da uče'. Moguće da bi došlo i do razlaza među porodicama odn. prestali bi posjećivati jedni druge što je takođe grijeh. Ne znam.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od kenan79 » Sre Jan 09, 2013 2:58 pm

salihp napisao:Da, ali bi u tom slučaju krenule priče kako od strane bliže/dalje familije tako i komšija i ostalih poznanika u fazonu 'Subhanallah od nake porodice, vidi šta postade... zar svojim najbližim tevhid da ne čine/jasin da uče'. Moguće da bi došlo i do razlaza među porodicama odn. prestali bi posjećivati jedni druge što je takođe grijeh. Ne znam.
Jel bitnije sta ce ljudi reci ili ono sto Allah kaze?

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od salihp » Sre Jan 09, 2013 4:24 pm

Naravno da je ovo drugo. Ali šta roditeljima da kažem? Da ih se odreknem? Brate, većina muslimana mrze 'vehabije', među tom većinom su i moji. Da im pustim na jutjubu predavanje u kome se govori o nedozvoljenosti tevhida, jasina i sl. nećega ni htjeti pogledati jer to predavanje drži jedan 'bradonja'. Da im nabavim knjigu u kojoj piše isto, pitanje je opet da li bi mi povjerovali jer se u mojoj okolini Islam zasniva na tome šta su i kako su radili njihovi preci. Da kažem da neću više da učim, bio bi još veći belaj.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od Haris » Sre Jan 09, 2013 4:32 pm

I u vrijeme pojave Islama su bili pojedinci koji su rekli nećemo prihvatiti Islam, mi vjerujemo ono što su vjerovali naši preci.
Ti nemoj, a tebe se ne tiče, ne možeš nikog natjerati da vjeruje i da ne vjeruje.

Ja sam skoro imao slučaj u familiji, prije 2-3 mjeseca. Pa te sedmine, čet'resnice. Jednom sam rekao da to nije ok, a nisam htio više ništa, jer kako nekom objasnit šta je novotarija, a on nema ni farza u životu, tako da se nisam oko toga nervirao. Otišao sam na to više radi toga da neko prisustvuje iz porodice. I svi mirni.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od salihp » Sre Jan 09, 2013 4:56 pm

Teško je dokazati ljudima, kao što je nama farz klanjati 5 dnevnih namaza, oni farzom smatraju tevhide, sedmice, četeresnice i sl.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od kenan79 » Sre Jan 09, 2013 10:02 pm

Ti postupaj brate lijepo, pogotovo prema roditeljima, da su najgori na dunjaluku ti prema njima lijepo, pogotovo prema majci. Ako oni to hoce, a ti ne mozes to da izbjegnes i kad bi ih opomenuo, naravno na najljepsi moguci nacin, prihvati to prividno, bitno je da srce prezire takve stvari, da tvoj nijjet ne bude na tome, ovo cisto da bi izbjegao sukobe. Nemoj biti ucesnik istih, jer te na to ne mogu natjerati, jer "nema pokornosti robu u nepokornosti Allahu s.v.t.", a to je inace kod ljudi tesko mijenjati, jer su od malena uceni da su neke stvari OK, koje nisu OK. Primjera mali milioncic. Nikoga se ti neces odricati, ne daj Boze, samo lijepo, jer je lijepo ponasanje najcesce i najbolja da'va.

JasminEmira
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 8:21 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od JasminEmira » Sre Jan 09, 2013 10:09 pm

seselam
U dosta nasih porodica se vehabije smatraju novotarijom,ja cu ako bogda lahko objasniti svom djetetu sta je to ali kako ojasniti babi i mami.Babo sluso citav zivot od nane rahmetli upute u vjeru bila hadzinica i sada ti kazes njemu novotarija ceteresnica on odma sta ti znas da je to greska to nebi dala islamska zajednic a stojim iza toga da se za to ovdje uplacuje da bi se to moglo obaviti i nase hodze to obavljaju i niko nekaze odnjiha da to nije nase.
a ja i mnogi nece rasprave i prepirke sa roditeljima i drugima

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od salihp » Čet Jan 10, 2013 10:44 am

Meni je jučer rodica brate donela pare da proučim Jasin rođaku malom što je umro, i ja njoj kažem da nemam vremena, spremam ispite... ona me moli u fazonu 'Sanjala sam ga sinoc, sigurno traži da mu se jasin prouči'. Kako ja njoj sad da kažem da to nije dozvoljeno a prethodnih 6-7 godina redovno sam učio. A svakako bi me majka da sam odbio natjerala da proučim jer smatra da mi je to 'dužnost'. Šta ću, ja proučio iako znam da mi neće biti primljeno.

Ono što mene zanima (Jasin mi nije primljen) da li ja recimo u ovom slučaju imam nagradu samim tim što sam proučio dio iz Kur'ana? 1 harf - 1 dobro djelo. Ha?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od kenan79 » Čet Jan 10, 2013 12:10 pm

salihp napisao:Meni je jučer rodica brate donela pare da proučim Jasin rođaku malom što je umro, i ja njoj kažem da nemam vremena, spremam ispite... ona me moli u fazonu 'Sanjala sam ga sinoc, sigurno traži da mu se jasin prouči'. Kako ja njoj sad da kažem da to nije dozvoljeno a prethodnih 6-7 godina redovno sam učio. A svakako bi me majka da sam odbio natjerala da proučim jer smatra da mi je to 'dužnost'. Šta ću, ja proučio iako znam da mi neće biti primljeno.

Ono što mene zanima (Jasin mi nije primljen) da li ja recimo u ovom slučaju imam nagradu samim tim što sam proučio dio iz Kur'ana? 1 harf - 1 dobro djelo. Ha?
Trebao si joj objasniti sta ONA treba uraditi, a ne neko drugi i trebao si reci da ti to neces, po cijenu da se ona i naljuti i jos joj objasniti zasto neces, pa nek se ljuti do sudnjeg dana, a njena ljutnja nema nikakvu tezinu, a ti ces imati sevab, jer kloniti se harama je vadzib. Nema tu nikakve nagrade, procackaj to pitanje na www.zijadljakic.com koje govori bas za to placanje i da ni ucac ni onaj ko placa nemaju nikakvog sevaba od toga.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od Haris » Čet Jan 10, 2013 7:59 pm

Reci joj da maloljetnoj djeci i ne treba učenje, svakako su džennetlije :)

JasminEmira
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 8:21 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od JasminEmira » Čet Jan 10, 2013 8:06 pm

selam
Harise jedno pitanje kad se ode u harem osim fatihe dali se moze jos nesto uciti i koji je postupak.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od Haris » Čet Jan 10, 2013 10:36 pm

Na šta konkretno misliš? Pojasni molim te.

JasminEmira
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Jan 04, 2013 8:21 pm

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od JasminEmira » Pet Jan 11, 2013 10:54 am

selam
nedavno dobijrm knjigu''Kur'anske sure;Ja-sin,Vaki'a,Mulk Duha-Nas pisao Fikret Arnaut
izdata u Minhenu.Kaze da se jasin moze uciti u haremu kod kabura umrlog;stoji se kod nogu prouci se fatiha pa jasin,isto kaze da se moze kod glave mejta prouciti pocetak sure Bekare i kraj sure bekare kod nogu.Dami pojasnis malo ja inace slabo baratam kompijuterom i vecinom citam knjige vecinu knjiga uzimam u Sanskom Mostu u knjizari kod dzamije mada sam ovu dobio iz svicarske uglavnom me zanima sta se moze uciti.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Plaćanje za učenje Kur'ana.

Post od kenan79 » Pet Jan 11, 2013 12:22 pm

JasminEmira napisao:selam
nedavno dobijrm knjigu''Kur'anske sure;Ja-sin,Vaki'a,Mulk Duha-Nas pisao Fikret Arnaut
izdata u Minhenu.Kaze da se jasin moze uciti u haremu kod kabura umrlog;stoji se kod nogu prouci se fatiha pa jasin,isto kaze da se moze kod glave mejta prouciti pocetak sure Bekare i kraj sure bekare kod nogu.Dami pojasnis malo ja inace slabo baratam kompijuterom i vecinom citam knjige vecinu knjiga uzimam u Sanskom Mostu u knjizari kod dzamije mada sam ovu dobio iz svicarske uglavnom me zanima sta se moze uciti.
Bujrum brate.
http://www.zijadljakic.com/index.php?op ... &Itemid=44

Odgovori