osjecam da sam vec u grobu

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

kani
pisem pomalo
Postovi: 31
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 12:07 pm

osjecam da sam vec u grobu

Post od kani » Ned Feb 05, 2012 11:06 am

Selam Alejkum

Ja sam prije godinu dana primila Islam,i pocela redovno prakticirati.
Bolujem od sihira i stanje je jos uvijek nepromijenjeno.
Medutim,sad je jos gore jer mi je zivot kao da sam vec u grobu.
Slusala sam sve savjete sta se smije i ne smije u Islamu,i pocela i to prakticirati.
Ne slusanje muzike,ne pijenej alkohola,ne sjedenje u drustvu sa nevjernicima itd...
Sada je meni to problem,jer nemam vise kontakta s nikim,jer su svi oni od moje familije-ujaci,tetke itd...piju alkohol
ne slusam vise nista,u stanu mi je tama i tisina ko da sam u grobu,i najveci mi je problem sto svoje roditelje vidim
jednom u godini,moj otac pije alkohol,pa ako moradnem i od njih se povuci,onda stvarno ne znam sta cu.
Ipak voljela bi imat malo zivosti u zivotu ali posto svugdje cujem da je grijeh ne znam ni sama vise.
Ima muzike i serija sto su me veselile gledati i slusati,pa je malo bilo ono zivosti u meni.
Posto sam sama u stranoj zemlji,nemam nikoga,zivim kao duh,sama s djecom,i vidim kako se djeca okrecu protiv mene.
Jer oca vidaju svaki drugi vikend,i on snjima radi stvari sto sam ja nekad radila,a u Islamu su zabranjene,pa se pitam jeli to cijena da izgubim sve
ama bas sve i da me djeca gledaju kao izludjelu osobu.
Potpuno sam izgubila sve pravce u zivotu, ne znam gdje na koju starnu,pa vas molim pomozite mi savjetom,jeli to stvarno sve tako kako Allah hoce od nas
da prestanemo zivot na ovome svijetu,i da zivimo samo za Ahiret?
Molim za savjet,jer ne zivim vise.

Esselamu Alejkum

sead35
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Jan 30, 2012 1:35 am

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od sead35 » Ned Feb 05, 2012 12:15 pm

Selam sestro nemoj se opterecivat sa tim 1 roditelje nemoj ostavlljat lijepo sa njima opustise citaj Kuran idi u dzamiju daji sadaku promijeni hranu trebati duhovna hrana voce povrce kostunavo voce ako si u haramu izadi iz njega kredit obavezno izadi ondar sa muzem se pomiri pricajmu lijepe stvari i to bude sve lijepo selam sestro

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Senad » Ned Feb 05, 2012 12:25 pm

Esselamu alejkum

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
* 1. Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu,
* 2. i vidiš ljude kako u skupinama u Allahovu vjeru ulaze
* 3. ti veličaj Gospodara svoga hvaleći Ga i moli Ga da ti oprosti, On je uvijek pokajanje primao.



Sestro tebi ako je neko rekao da ćeš riješiti sihire preko noći vraćanjem Islamu taj je pogriješio. Prvo što to ne ide tako olako, drugo što je taj neko predložio ti to kad si ti bila u velikim problemima glede sihira pa si možda rekla hajde da probam i to.

Islam nije igračka . Elhamdulilah , hvala Alahu kada si jedna od onih koja je krenula pravim putem. Taj put nije nimalo lagan kao što i sama navodiš jer te okolina ne razumije .

NA tebi je kojim ćeš putem ići , NIko nije rekao da ti moraš izbjegavati svoje roditelje zato što oni piju alkohol ili rade neka druga djela koja se kose s a Islamom . Ti si dužna da poštuješ svoje roditelje do one granice kada te počnu navoditi na nevjerstvo tada nisi dužna da ih poslušaš. Ništa tebi neće se desiti da posjetiš roditelje , porazgovaaš, odneseš im poklone, da se na neki način brineš o njima.
TA iskušenja i jesu da ti ojačaš i da spoznaš istinu ,, Da ti se odmakneš od grijeha,
Mnogoje sestara koje su rođene u Islamu i prakticiraju vjeruj p a imaju veće probleme nego to kod tebe i uvjek iznalaze izlaz iz teške situacije inšaAllah.

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
* 1. Mi smo ti, uistinu, mnogo dobro dali,
* 2. zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji,
* 3. onaj koji tebe mrzi sigurno će on bez spomena ostati.


Ako sam dobro shvatio ti si se razvela od svog supruga. U avgustu 2010 bila si trudna vjerovanto si rodila bebu , ona je sad malecka, teška situacija jer si sama. U tvom ranijem javljanju ti si odisala ljepotom spoznaje i nije bilo toliko ove negativne enegije . Radovala si se pomacima na bolje kod djece jer si imala problema i kod njih.

KAda čovjek kaže nema izlaza, gotovoje, nema više nade , i šejtan im ulije bezizlaznost, mnogo niće da shvate da je Allah Živi i Vječni ,koji daje ,koji radost ulijeva, koji daje izlaz iz tmina, koji uveseljava. U takvim situacijama beizlaznosti utočište je kod Allaha s.w.t.

Sestro ako želiš da uspiješ moraš raditi na sebi , uključiti razum , tražiti spoznaju, moliti za uputu, opskrbu tražiti izlaz . Izlaz postoji. Problem je što kroz taj izlaz mi želimo da ponesemo neke svoje nedosatke, lagodan život i mnogo toga. MOra biti odricanja , strpljenja.

Ti svoju djecu treba da ogajaš u duhu islama, koliko otac ima pravo na njih ti tu ne možeš ništa jer je takav zakon, tovje je da se trudiš koliko je u tvoj moći ostalo prepusti Allahu s.w.t.

Mislim da bi ti bilo dobro da se negdje prijaviš na neki forum islamskog sadržaja gdje su samo sestre i da traži pomoć ,podršku, ( MOžda HAris zna neku stranicu smao za seke) Svakako ima dosta sadržaja na internet o takvim i sličnim problemima kroz koje prolaziš.

Niko nije rekao da ti ne možeš uživati na dunjaluku (ovom svijetu) ali zna se kakvo je to uživanj, da nije u haramu, da bude kreativno. Ako će ti muzika ( Dine Merlina) pomoći u nekakvoj relaksaciji zašto da ne , bolje to nego da te šejtan navede pa da počiniš blud jer nisi udata. Što se tiče serija one same posebi izluđuju insana tako da ti to ne bi preporučio ,, kakav je tvoj ukus pa da isto tako pogledaš neku seriju u kojoj nema scena seksa i u kojoj nema poziva na grijeh da odgledaš bolje i to nego da se odaš razvratu. Vjerujem da si u teškoj situaciji i da tragaš za spoznajom ali moraš imati sabura , odricanja za nešto ljepo što će doći poslije te tegobe.

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
* 1. Zar grudi tvoje nismo prostranim učinili,
* 2. i breme tvoje s tebe skinuli,
* 3. koje je pleća tvoja tištilo,
* 4. i spomen na tebe visoko uzdigli!
* 5. Ta, zaista, s mukom je i last,
* 6. zaista, s mukom je i last!

* 7. A kad završiš, molitvi se predaj
* 8. i samo se Gospodaru svome obraćaj!


U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
* 1. Tako mi vremena -
* 2. čovjek, doista, gubi,
* 3. samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.

Pokušaj da sebi nađeš čovjeka sa kojim ćeš živjeti u halal braku , pokušaj sa nekim sestrama na forumima da stupiš u kontakt, pokušaj u tvojoj blizini naći sestre sakojima bi se družila, pokušaj da organizuješ svoj život u skladu sa islamom koliko si ti u mogućnosti a ostalo prepusti Allahu.

Posjeti svoje roditelje bez obzira na njihove grijehe ono što je važno da ti ne padneš u grijeh.

Da li će ti pomoći predavanja od hfz. Bugarija pogledaj na internetu, imaš raznih predavanja od drugih alima, šejhova, Nemaš potrebe nizakakvim ekstremizmom ,, jasno je šta je halal a jasno je i šta je harama.

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!
* 1. Čitaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara,*
* 2. stvara čovjeka od ugruška!
* 3. Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj,
* 4. koji poučava peru,
* 5. koji čovjeka poučava onome što ne zna.

Esselamu alejkum.

kani
pisem pomalo
Postovi: 31
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 12:07 pm

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od kani » Ned Feb 05, 2012 12:31 pm

Selam

Kako da se pomirim sa muzem,on katolik,krscanin,pa zar to nije zabranjeno,kako to da funkcionira?
uostalom vec sam u drugom braku,nisam to napisala posto me ove stvari zanimaju.
Meni jako tesko prakticirati,bojim se da nije sejtan a sa druge strane,ne znam sta je normalno
jel normalan muslimanski nacin zivota ili ovaj uobicajeno sto ima svaki covjek koji nije musliman
u jakoj sam dilemi stvarno sto se tice vjere.
U dzamiju ne mogu ici kad je tu gdje ja stanujem nema,nema ni ucaca ni nikoga skime bi se moglo pricati,eto.
Isla sam u dzamiju na rukje,ali i to vise ne ide,jer imam reko da su mu zabranili rukje radit, radi ljudi koji prolaze pokraj dzamije.
Pa i to se pitam,zasto se svi pocinju pokoravati nemuslimanima,kada bi imala nekoga,makar neko prijateljstvo
bilo bi lakse al kako, ne mogu sjedit sa alkoholicarima a vamo glumit da sam muslimanka,to ne ide.
hvala za odgovor sto se tice hrane, to ja sve radim
Selam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od Haris » Ned Feb 05, 2012 1:43 pm

Esselamu alejkum,

Senade da te Allah nagradi za ovaj post.

Vidi kani..
Malo si ti to pogrešno skontala, odnosno, skontala si dobro, ali si naglo uletila bez podrške, kao što Senad kaže ekstremno. Činjenica je da nije dozvoljeno drugovati sa nevjernicima iz razloga što si vjere svoga prijatelja.

Sa druge strane živi se u takvoj sredini da moraš komunicirati, raditi sa drugima i dolaziti u bilo kakav kontakt.
Ne znam za druge, neću reći, ali evo za sebe govorim. Ja jesam musliman od rođenja, i rođen u muslimanskoj porodici, ali bez praktikovanja Islama. Elhamdulillah, vratio sam se, ali i ja sam ponekad uključim neku pjesmicu. Ne uključim je da me zaludi, nego čisto onako "dam sebi oduška". Jer šejtan te zajaše i počne ti govorit muzika, ovo, ono, onda duša malo traži veselja.

Ja nekad u ilahijama (ili sa muzikom, ili bez) nađem uživanciju. Razbijem tugu i sumor.

Gore mi je da se patim i da sam sebe kidam. Kao da mi je da nešto poslušam a sam sebe kontriram. Uključim 15 minuta, ono odrobi i ugasim. Sretan ja, sretan šejtan.. :D

U teškim situacijama kada me problem već dosta više morio, kada nije bilo nikog kraj mene da se družimo i da mu se izjadam, muzika mi je znala pomoć. Jednostavno otjera od tebe tugu. Dobro je dok insan ostane na slušanju a ne da polijeće za alkoholom i drugim stvarima, ako ga ponese muzika.

Isto tako i alkohol, ti ga ne piješ, hvala Allahu, ali jednostavno takva je situacija. Pa eto nema razlike između naših muslimana koji ne praktikuju i kršćana osim što je MOGUĆE (a ni to ne znamo) da naši muslimani vjeruju u šehadet.

Kada bi gledali po tome, ne bi se trebao družit ni sa kim, osim sa par ljudi u selu.
Kao što Senad kaže, čini dobročinstvo roditeljima jer to ti je farz, a jedino imaš pravo da ih ne slušaš kada te nagovaraju da ostaviš Allaha i Islam.

Nije isto družiti se sa osobom koja pije alkohol, ali ne pije u tvom društvu i sa onom koja pije pred tobom.
Tako ti nećeš odgovarati ni za čije grijehe, također nam je poznato da nam je dužnost čuvati rodbinske odnose.

Kako veli Senad, imaš ti potpuno pravo na uživanje ali da je to halal način.

Dalje, i mi pogledamo i neki film, i neku seriju. Generalno to je šejtanska posla i bacanje dragocijenog vremena, ali tu je čovjekov luft. Izbacuje višak.

Izlazi u džemat, inšaAllah otvorit će se mogućnost i upoznat ćeš neku sestru sa kojom ćeš se moći družiti, kafe smirivat.. :D

Ti samo posjećuj rodbinu, čuvaj rodbinske odnose, i Poslanik s.a.w.s. je posjećivao amidžu i molio ga da izgovori šehadet. Nije rekao ti si nevjernik ne družim se sa tobom nikako.

Onda dalje, jedan od jevreja, koji je inače bio prvi Poslanikov komšija, mrzio je Poslanika a.s. toliko da mu je svako jutro stavljao izmet i smeće pred vrata. Jedno jutro kada je Poslanik izašao, nije našao ništa te se zaputio komšiji da vidi šta je sa njim. Kad komšo bol boluje. A Poslanik se zabrinuo da nije ovaj bolestan. Tada je jevrej primio Islam i ušao u zajednicu časnih ashaba r.a., a Poslanikovim sebebom, jer je vidio šta je Islam ustvari.

Zamisli sad da ti poštuješ roditelje, rodbinu i sve ostale i obilaziš i paziš, i pomažeš, i njeguješ, i razgovaraš, i neko se tvojim sebebom zainteresuje zašto si tako nježna, zašto pomažeš a ne tražiš protuuslugu i sl., i onda te upita o Islamu, i opet tvojim sebebom prihvati Pravi put.

Što se tiče ovog pitanja, da li trebamo živjet za Ahiret samo.
U Kur'anu, isti broj puta su spomenuti Dunjaluk i Ahiret. Naravno da je Ahiret vrijedniji, ali nam to govori da trebamo balansirat između.
Radi za Dunjaluk kao da ćeš vječno živjet, a radi za Ahiret kao da ćeš sutra umrijeti.

Dalje, ukoliko budeš na tim sijelima, ako te budu pitali u vezi vjere i slično, nemoj se u prevelike rasprave upuštat, jer je šejtan na njihovoj strani, a ti još slaba i nemaš nekih argumenata za rasprave, pa da ne bi koštalo tebe i tvoje vjere.

Ako su ubijeđeni u tvoje probleme, to je dovoljan dokaz i tebi i njima o postojanju onoga što mi ne vidimo.

Na kraju i ako dobiješ vesvese i napade, i počnu ti nevidljivi pametovat i dobacivat da ne postoji, što se jako često dešava kod onih koji imaju probleme, samo se sjeti svog problema i to ti je dovoljan dokaz.

Da te Allah pomogne i dadne ti svako dobro.. Amin

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Pon Feb 06, 2012 3:15 pm

Esselamu alejkum, kani!

Masa Allah, udala si se za muslimana, jelda?

Eto, sad imas dzemat i kod kuce, masa Allah.

Tebi valja sada ustrajati na la ilahe illallah.

Sejtan napada na razne nacine, pokusava te odvratiti od vjere.

Drzi se sto cvrsce Allahova uzeta, propisa Islama!

Uci sufaru, sto vise sunnetskih dova u svakoj situaciji (hisnul muslim), gledaj predavanja sa stranica koje sam ti preporucivao ":..?"#4%&&", ":..?"#4%".

Uci, uci, uci i primjenjuj, primjenjuj, primjenjuj.

Vidi i ovaj link.

http://www.?():..?"#4%.com/islamske- ... uslimanka/

www.:..?"#4%#.com

Procitaj ibn Qajjimovu knjigu Riznica znanja, naci ces, insa Allah, odgovore na svoja pitanja.

dini-islam.net/t434-riznica-znanja-ibn-kajim



Meni su ukinuli pm pa ti ne mogu odgovoriti.

Da te Allah ojaca na istini, uputi te, smijuje ti se i podari dobra oba svijeta, amin!

sellma
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Feb 05, 2012 7:39 pm

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od sellma » Pon Feb 06, 2012 6:14 pm

selam sestro!vjeru treba prihvatati polako i sigurno,neke stvari si cini mi se pogresno razumjela.tebi niko ne brani kontakte sa drugim ljudima,i ti mozes i trebas da obilazis rodbinu i druge prijatelje.ja sam rodjena muslimanka,ali u vjeri sam tek par godina,zivim s ocem koji ponekad i popije i nije u vjeri,brinem se o njemu i volim ga,i to mi je obaveza.roditelje treba sto cesce da posjecujes,ako njima smeta tvoja vjera,najbolje ti je da tu temu izbjegavas.mozete pricati o drugim stvarima,djeci itd.isto je tako sa prijateljima,neke moje drugarice nisu u vjeri,ali izadjemo,prosetamo,to ne znaci da cinis nesto lose i to nije licemjerstvo,zato sto su ti ljudi uvjek bili tu za tebe.jednostavno ako njima smeta tvoja vjera pa pricajte o drugim stvarima.ono sto ti mogu reci je ovo-ti imas toliko razloga za srecu, a to su tvoja djeca.pa ona su tvoje bogatstvo,razlog za zivot,tvoja radost.pomisli ostvarila si se kao majka,koliko zena nemaju tu srecu?!drugo,udala si se po drugi put,pa imas najboljeg druga,covjeka sa kojim dijelis zivot,tugu i radost,pa zar ti treba bolje drustvo od njega?pa i da nemas nikog drugog na svijetu dovoljan ti je on,pomisli koliko ima sestara koje su ostale same i nikad se nisu udavale za zivota?!da ne bude da pricam u prazno,ja znam kako je bolovati od sihira,i to cijelu mladost i znam kako je tesko lijeciti se.ne znam tvoju pricu ali moja je zaista teska.ja sam u kasnim dvadesetim i nikad nisam mogla da podnesem pomisao na brak,pa i dan danas a lijecim se vec dvije god.na samu pomisao na udaju kada su dolazili prosci mene je obuhvatala najveca tuga i gadjenje prema tom muskarcu.cijelu moju mladost sam prozivjela sa mislima o samoubistvu,kosmarima gotovo svaku noc,konstantni neuspjesi na svim poljima...i konacno osoba koju sam bezgranicno i najvise voljela,clan moje porodice a pod tim mislim roditelji,brat, sestra,necu sada navoditi koji,je pod dejstvom sihira izvrsio samoubistvo.mozes zamisliti kako mi se svet srusio,i ja sam bila u grobu,dublje nego ti,ali su me vjera i moj Allah dz.s. spasili.ja nemam porodicu,djecu muza kao ti ali imam par ljudi za koje vrijedi zivjeti,male radosti koje cine da zaboravim tugu, i Onoga koji ti uvjek pruza ruku.cuvaj svoju porodicu i dom,bori se protiv tuge i sejtana prokletog koji ti uliva takve misli.niko nije rahat na ovom svijetu,zaista treba dzenet zaraditi,svako na svoj nacin.nadam se da ces se jednog dana izlijeciti,ne gubi nadu u Allahovu milost jer samo nevjernici gube nadu...

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Pon Feb 06, 2012 7:38 pm

Kani, mi zivimo u vremenima iskusenja.

Nema hilafeta. Rijetko gdje ima uspostavljen serijat, Allahov zakon.

Muslimane terorisu na raznorazne svirepe nacine, samo radi la ilahe illallah. Samo radi la illahe illallah!

Pogledaj predavanje:

dini-islam.net/t1518-ustrajnost-u-vremenima-iskusenja-hfz-muhammed-porca



Na linku ispod imas knjige za uciti:

www.islamhouse.com/p/344584

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sre Feb 08, 2012 10:58 am

HUTBA: SAVRŠENOST ISLAMA,... HATIB: Šejh Muhammed b. Usejmin Hvala Allahu, Njega slavimo (hvalimo) i od Njega pomoć i oprost tražimo. Njemu se kajemo, tevbu činimo i Njemu se utječemo od zla naših duša i naših ružnih djela. Koga Allah uputi, niko ga u zabludu odvesti ne može, a koga On u zabludi ostavi, niko ga uputiti ne može. Vjerujem da nema drugog božanstva
osim Allaha, Jedinog, Koji nema druga, i
vjerujem daje Muhammed Njegov rob i
Njegov poslanik. Poslao gaje sa uputom i
vjerom istinitom. Poslao ga je sa islamom,
vjerom milosti, pravde, ibadeta i vladanja, pa je Allah preko njega neke ljude
uputio, a neke od puta Njegova odvratio
(u zabludi ostavio). Neka je salavat
Allahov i selam neizmjerni na Poslanika,
njegovu porodicu, ashabe i sve one koji
ih do Sudnjeg dana, u dobročinstvu, budu slijedili. Najboiji je govor Allahova Knjiga, a najbolja je uputa uputa Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, dok su najružnije stvari novotarije, a svaka novotarija je zabluda. Najbolji govor jeste Allahova Knjiga jer Ona vodi jedinom ispravnom putu, a najbolja uputa je uputa Muhammedova, sallallahu alejhi ve sellem, jer ona predstavlja Pravi put, koji vodi Allahu i sreći: i dunjalučkoj i ahiretskoj. Cijenjeni muslimani! Jedina ispravna vjera kod Allaha je islam, i ko bude tražio neku drugu vjeru mimo islama, neće mu biti primljena. A islam je potpuna i apsolutna predanost Allahu i vanjštinom (djelima) i unutrašnjošću (srcem), bez ikakvog oklijevanja, lijenosti, devijacija (odstupanja) i naklapanja. Islam jeste pokoravanje Allahu, subhanehu ve te’ala, i tajno i javno (i u tajnosti i u javnosti) izvršavanjem onoga što je naredio, a izbjegavanjem onoga što je zabranio. A kako je to lahko onome kome je Allah olakšao i lahkim mu ga učinio! Braćo muslimani, prokleti šejtan, iz neprijateljstva prema vama, radi na tome da popusti i oslabi vaša odlučnost u izvršavanju vjerskih obaveza i poziva vas u lijenost i ravnodušnost prema njima. Također vas podstiče i bodri da se suprotstavite vjeri i da se odate griješenju
i prijestupima. On vam vjeru prikazuje kao zatvor (tamnicu) koji služi za ugnjetavanje, tlačenje i iznurivanje čovjeka i zapuštanje njegovih ličnih interesa. Prikazuje vam vjeru u najodvratnijoj formi (slici) kako biste propast doživjeli kao što je i on doživio. Kaže Uzvišeni: ٌّﻭُﺪَﻋ ْﻢُﻜَﻟ َﻥﺎَﻄْﻴَّﺸﻟﺍ َّﻥِﺇ ﺎَﻤَّﻧِﺇ ۚ ﺍًّﻭُﺪَﻋ ُﻩﻭُﺬِﺨَّﺗﺎَﻓ ْﻦِﻣ ﺍﻮُﻧﻮُﻜَﻴِﻟ ُﻪَﺑْﺰِﺣ ﻮُﻋْﺪَﻳ ِﺮﻴِﻌَّﺴﻟﺍ ِﺏﺎَﺤْﺻَﺃ "Šejtan je, uistinu, vaš neprijatelj, pa ga takvim i smatrajte! On poziva pristaše svoje da budu stanovnici u vatri." (Fatir: 6) Šejtan vam prikazuje vjeru takvim ubacivanjem ružnih ideja i predstava o njoj u vaša srca i grudi, te istovjetnim djelovanjem njegovih prijatelja među ljudima - ljudskih šejtana. Braćo muslimani, islam je čist od svega onoga, što mu pripisuju njegovi neprijatelji, jer on je vjera istine, pravde i istinske slobode. Islam je lahka i jednostavna vjera, vjera sreće i napretka (progresa). Izložite i razmotrite osnove (temelje) njegovih zakona (propisa), a onda sa njima usporedite njegove ogranke (sporedne propise) pa ćete se sami uvjeriti. Islam je sazdan na pet temelja - ruknova: šehadetu-svjedočenju da nema drugog božanstva osim Allaha i da je Muhammed Njegov poslanik; obavljanju namaza, davanju zekata, postu mjeseca ramazana i
hadžu - posjeti Bejtullaha, za onoga ko bude u mogućnosti. Svi ovi temelji lagahni su i jednostavni, svi teže i vode odgoju i preporodu. Tako šehadet, svjedočenje da je samo Allah (božanstvo), znači vjerovanje u Božije jedinstvo (tevhidullah) i čišćenje srca od obožavanja i pokornosti bilo kome mimo Allahu. Znači usredsređivanje, koncentraciju i ograničavanje ibadeta, svih vidova pokornosti samo na Allaha, Gospodara svih svjetova, Koji te je stvorio i lik ti najljepši dao, a zatim te blagodatima
Njegovim hrani i odgaja. Ti si u odnosu na svoga Gospodara jedan od Njegovih robova, a u odnosu na sve drugo potpuno si slobodan. Stoga, bila bi velika ludost i nepromišljenost da se oslobodiš robovanja svome Gospodaru, a to je istinsko ropstvo, i da se ograničiš (sputaš) robovanjem svojim strastima, imetku ili nekom od ljudi. Mnogi ljudi kada su zauzeti pokornošću i tavafom Allahu, pored nemira koji osjećaju u duši i zauzetosti srca drugim stvarima, kao da stoje na žeravici (kao da se bore sa vatrom): nemaju strpljivosti ili je imaju vrlo
malo, a kada se počnu baviti dunjalukom, potpuno mu se predaju i srcem i umom, i nalaze u tome smiraj i rahatluk. On je, dakle, savršen i potpun u svojoj pokornosti i predanosti dunjaluku, a manjkav i nepotpun u pokornosti i predanosti svome Gospodaru. Što se tiče šehadeta (svjedočenja daje Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, Allahov poslanik), on podrazumijeva apsolutno i potpuno slijeđenje samo njega mimo svih drugih stvorenja. On je poslanik tvoga Gospodara i zadužen je da ti dostavi Njegovu poslanicu (Objavu), a ti
si zadužen slijediti je. On će biti pitan da li je vjerno dostavio, a ti ćeš biti pitan da li si slijedio. َﻞِﺳْﺭُﺃ َﻦﻳِﺬَّﻟﺍ َّﻦَﻟَﺄْﺴَﻨَﻠَﻓ َّﻦَﻟَﺄْﺴَﻨَﻟَﻭ ْﻢِﻬْﻴَﻟِﺇ َﻦﻴِﻠَﺳْﺮُﻤْﻟﺍ "I sigurno ćemo pitati one kojima smo poslanike slali, a pitat ćemo,doista, i poslanike." (El-A'raf: 6) Svi će se ljudi u svome radu i djelovanju kretati zacrtanom stazom i po uobičajenom programu, pa će slijediti ili put Vjerovjesnika ili put zalutalih nevjernika - lažljivaca. A poslije istine nema ničega drugog osim zablude, pa dobro gledaj koji je od ova dva puta bolji i
ispravniji. A što se tiče namaza, pa ništa lakše i jednostavnije od njega nema niti ima išta korisnije za srce (dušu) i tijelo, za pojedinca i zajednicu. Namaz je veza između tebe i tvoga.Gospodara i ne prilaziš mu sve dok ne budeš čist i tjelesno i duhovno (i svana i iznutra), stajući pred Allaha skrušeno i ponizno i približavajući Mu se onim što je i propisao: zikrom, učenjem, ruku'om (pregibanjem), sedždom, stajanjem i sjedenjem, i moliš Ga da ti podari dobro ovoga i budućeg svijeta. Namaz pojačava vjeru, briše grijehe i pripada salihinima (iskrenim Allahovim robovima). U namazu se traži pomoć i potpora i za vjerska i dunjalučka pitanja, on odvraća od razvrata i pokuđenih djela. Kaže Uzvišeni: ﺍﻮُﻨَﻣﺁ َﻦﻳِﺬَّﻟﺍ ﺎَﻬُّﻳَﺃ ﺎَﻳ ِﺮْﺒَّﺼﻟﺎِﺑ ﺍﻮُﻨﻴِﻌَﺘْﺳﺍ ِﺓﺎَﻠَّﺼﻟﺍَﻭ "Tražite sebi pomoć u strpljivosti i obavljanju namaza - molitve." (El- Bekara: 153) َﻦِﻣ َﻚْﻴَﻟِﺇ َﻲِﺣﻭُﺃ ﺎَﻣ ُﻞْﺗﺍ ۖ َﺓﺎَﻠَّﺼﻟﺍ ِﻢِﻗَﺃَﻭ ِﺏﺎَﺘِﻜْﻟﺍ ِﻦَﻋ ٰﻰَﻬْﻨَﺗ َﺓﺎَﻠَّﺼﻟﺍ َّﻥِﺇ ِﺮَﻜﻨُﻤْﻟﺍَﻭ ِﺀﺎَﺸْﺤَﻔْﻟﺍ "I obavljaj namaz (molitvu); namaz, zaista, odvraća od razvrata i od svega što je ružno." (El- 'Ankebut: 45) Što se, pak, tiče zekata, to je jedan neznatni iznos koji izdvajaš iz svog imetka za.podmirivanje potreba tvoje braće i za reformu i uređenje tvoje zajednice. Zekatom se čisti imetak, odstranjuje pokuđeno svojstvo škrtosti iz duše i čisti srce od grijeha i prijestupa, jer sadaka gasi (poništava) grijehe kao što voda gasi vatru. ًﺔَﻗَﺪَﺻ ْﻢِﻬِﻟﺍَﻮْﻣَﺃ ْﻦِﻣ ْﺬُﺧ ﺎَﻬِﺑ ﻢِﻬﻴِّﻛَﺰُﺗَﻭ ْﻢُﻫُﺮِّﻬَﻄُﺗ "Uzmi od dobara njihovih zekat, da ih njime očistiš i blagoslovljenim ih učiniš." (Et-Tevba: 103) Mnogi ljudi olahko troše velike količine imetka na zadovoljavanje ličnih strasti i prohtjeva, od čega imaju samo štetu ili, u najmanju ruku, nemaju nikave koristi, a kada je u pitanju zekat (obavezno davanje) i sadaka (dobrovoljno dijeljenje), onda im teško pada izdvojiti makar i jedan dirhem (dinar), kao da nemaju povjerenja u Allahovo obećanje da će im to još na dunjaluku nadoknaditi, a na ahiretu veliku nagradu dati, te kao da ne vjeruju u strogu prijetnju onima koji odbijaju dati zekat. A što se tiče posta, on zahvata samo jedan mjesec u godini i podsjeća te na najveću blagodat koju ti je Allah podario: mjesec u kojem je objavljen Kur'an. Tokom mjeseca ramazana ti se, samo preko dana, ustežeš od ličnih prohtjeva i potreba: hrane, pića i spolnog općenja, s ciljem približavanja svom Gospodaru i davanja prednosti onome čime je On zadovoljan nad onim za čim lično žudiš, pored drugih velikih i neprocjenjivih vjerskih i društvenih koristi koje u sebi krije post. I na kraju, kad je riječ o hadžu, to je odlazak Bejtullahu (Allahovoj kući, Kabi) radi izvršavanja propisanih obreda i štovanja (veličanja) Allahovih svetinja. Hadž je obavezan izvršiti samo jednom u životu onaj ko bude u mogućnosti. Hadžom se brišu grijesi i prijestupi, a za ispravno obavljen i primljen hadž nagrada je Džennet. Pored toga, tu je i međusobno upoznavanje muslimana cijelog svijeta, njihovo okupljanje, božanstvaćenje novim saznanjima i usmjeravanje. Cijenjeni muslimani, ovo je pet osnova, temelja (stupova) islama, pa recite, tako vam Allaha, ima li u njima kakve poteškoće i primjećujete li u njima kakav nedostatak ili manjkavost?! Zar oni ne predstavljaju Šerijat i Njegov sud?! ﺎًﻤْﻜُﺣ ِﻪَّﻠﻟﺍ َﻦِﻣ ُﻦَﺴْﺣَﺃ ْﻦَﻣَﻭ َﻥﻮُﻨِﻗﻮُﻳ ٍﻡْﻮَﻘِّﻟ "A ko je od Allaha bolji sudija narodu koji čvrsto vjeruje?" (EI-Ma'ida:50) Islam je ponos za njegove sljedbenike (muslimane), te snaga, ugled, čast i slava i na dunjaluku i na ahiretu. On je izvor i materijalnog i duhovnog progresa (napretka), a ko sumnja u to neka pogleda u historiju prvog islamskog perioda. U doba kada su muslimani bili muslimani i praktično i teoretski (i praksom i vjerovanjem), kada ih dunjaluk nije zasljepljivao (obmanjivao) i nije ih šejtan u vjerovanju u Allaha pokolebao. Zato se bojte Allaha, o robovi Allahovi, i čvrsto se držite svoje vjere, i praktično i teoretski, i javno i tajno, prije nego vam bude uskraćena i odlutate od nje u zabludu tešku. I strahujte da vas ne pogode riječi Uzvišenog Allaha: ِﻪِﺑ ﺍﻭُﺮِّﻛُﺫ ﺎَﻣ ﺍﻮُﺴَﻧ ﺎَّﻤَﻠَﻓ ِّﻞُﻛ َﺏﺍَﻮْﺑَﺃ ْﻢِﻬْﻴَﻠَﻋ ﺎَﻨْﺤَﺘَﻓ ﺎَﻤِﺑ ﺍﻮُﺣِﺮَﻓ ﺍَﺫِﺇ ٰﻰَّﺘَﺣ ٍﺀْﻲَﺷ ًﺔَﺘْﻐَﺑ ﻢُﻫﺎَﻧْﺬَﺧَﺃ ﺍﻮُﺗﻭُﺃ َﻥﻮُﺴِﻠْﺒُّﻣ ﻢُﻫ ﺍَﺫِﺈَﻓ "Ikada bi zaboravili ono čime su opominjani, Mi bismo im kapije svega otvorili; a kad bi se onome što im je da to obradovali, iznenada bismo ih kaznili i oni bi odjednom svaku nadu izgubili, (El-En'am:44) َﻦﻳِﺬَّﻟﺍ ِﻡْﻮَﻘْﻟﺍ ُﺮِﺑﺍَﺩ َﻊِﻄُﻘَﻓ ِّﺏَﺭ ِﻪَّﻠِﻟ ُﺪْﻤَﺤْﻟﺍَﻭ ۚ ﺍﻮُﻤَﻠَﻇ َﻦﻴِﻤَﻟﺎَﻌْﻟﺍ i zameo bi se trag narodu koji je
činio zlo, i neka je h valjen Allah, Gospodar svjetova."(El-En'am:45) Gospodaru naš, učvrsti nas u islamu i u
tevhidu i učini da nam kraj bude sretan i
dobar, o Gospodaru svjetova! Rekoh to što ste čuli i molim oprost od
Allaha i za sebe i za vas i za sve
muslimane... Obrada: „:..?"#4%“ »

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Čet Feb 09, 2012 8:14 am

Kani, na linku koji slijedi imas korisne islamske programe za djecu i odrasle.

http://www.el-bejjine.com/site/index.ph ... _published

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Čet Feb 09, 2012 8:24 am

Ima dosta zanimljivih i opseznih programa, a za koristit neke koji su u .iso formatu, trebas ih prvo snimiti na cd ili dvd.

Evo dolje jedan program za presnimiti:

www.freeisoburner.com/

Jesi li dobro?

Znas li uciti iz mushafa (sa arapskog teksta)?

kani
pisem pomalo
Postovi: 31
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 12:07 pm

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od kani » Čet Feb 09, 2012 3:13 pm

Selam Alejkum svima

Hvala vam na odgovorima,savjetima,pomoci,svima puno hvala.
Sad mi malo bolje,to su sve vesvese,koje mi se motaju ili motale poglavi.
Sad kad ponovo procitam svoj post nakon ovih teskih dana,vidim koliko me sejtan
nagovara,i kako upadnem ipak u njegove zamke.
Evo prosli su i ti dani i hvala Allahu,bolje mi je,i vidim ipak kako nakon tih teskih dana postajem kao jaca
jaca i istrajnija u vjeri.

Ne znam Akhi citat ispravno,samo Fatihu i Ajetul-Kursii a cisto ono Arapski mi ide losije
sa izgovorom,ali s vremenom cu naucit

Selam svim sestrama i braci

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Čet Feb 09, 2012 7:22 pm

MasaAllah! Elhamdulillah!
Allah Subhane te pomogao.

Kani, da bi djelo bilo ispravno (dova, namaz, rukijja, post...), valja da je iskreno (samo radi Allaha) i ispravno (onako kako je propisano u izvorima islama:Quranu i sunnetu poslanika saws).

Ti ne znas sufaru.

Time ne znas uciti Quran, a ni zastitne dove i zikrove, sto je osnova lijecenja, uz, naravno, popravljanje u vjeri (ucenje i primjenjivanje ispravno naucenog...).

Valja ti nauciti citati arapski, sufaru, pa kreniti ispravno obavljati namaz i uciti sunnetske dove i zikrove zastite.
Od nedavno je izdata kvalitetno didakticki uredjena sufara, ciji je recenzent hfz Porca. Sa tom se sufarom harfovi mogu nauciti za nekoliko dana, insaAllah.

Sufara-uvod u Quran-link:

http://www.dzemat-sabah.com/index.php?o ... &Itemid=27

Takodjer, od istog izdavaca ima video izdanje, a takodjer ima i knjiga "Namaz u Islamu", uz koju se, takodjer, za par dana (nakon predjene sufare) moze nauciti ispravno obaviti namaz:

http://www.dzemat-sabah.com/index.php?o ... Itemid=142

Dove iz hisnul muslima (audio):

www.hoor-al-ayn.com/quran/

Ukucaj u google "Kompletna šerijatska rukijja".

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od akhi » Sub Feb 11, 2012 10:32 pm

Kako si, kani?

Potrudi se naci dzemat u svome kraju.

Trebala bi se druziti sa ucenijim sestrama muslimankama.

Sta ti je nejasno kod vjerskih propisa?

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: osjecam da sam vec u grobu

Post od sadaka » Ned Feb 12, 2012 10:25 am

Selam alejkum Sestro Kani .
Od 2010 kada si bila ovde na forumu i kada se pisalo o tebi i tvojem iskusenjem puno puta pomislio sa o tebi ,kako si ,jel je tebi bolje itd,jer znam na zadnjem tvojem javljanem rekla si mi da si dobro Elhamdullilah.
Samo polako sestro draga nemoj u nista zuriti,uvjek trudi se u svakom pogledu da Dragi Allah bude zadovoljan sa tobom jer Dragi Allah sve vidi i sve cuje ,budi uvjek sa abdestom sestro draga i kljanaj svaki namaz tacno u svoje vreme.
Sestro evo jedna fina Islamska strana ,na tu stanicu ima mnogo drage sestre koji ce ti izaci u susret da ono sto kazes ti ,sto ti je sada trenutno potrebno a ti to sada iz nekih okolnosti to nemas ,a to ce tebi dobro doci InsaAllah.
Samo se registruj na forumu.

http://www.islambosna.ba/index.php

Odgovori