Kako ojacati iman?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
adyan
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Apr 24, 2011 10:37 pm

Kako ojacati iman?

Post od adyan » Sub Maj 07, 2011 3:59 pm

Valjda me neće banovat s foruma, tek ušla, a već griješim :( , postavila sam temu na pogrešno mjesto pa evo ovdje ponavljam:

Nadam se da neću biti pogrešno shvaćena. Moje pitanje je naslov ove teme, znam šta trebamo raditi, šta nam naša vjera propisuje, ali kako da to ne radimo "mehanički" ili da to radimo radi prevencije od zla, nego kako doseći u srcu taj nivo da to radimo samo radi Allahovog zadovoljstva.
Mogu sebe nazvati početnikom u vjeri i molim Boga da me uputi, ne prakticiram vjeru od rođenja niti sam odrasla u porodici gdje se obavljao namaz, ali kroz neke teške situacije u životu dolazila sam do knjiga koje su mi dale olakšicu tako da sam kroz vjeru uspjela sačuvati sabur i pobijediti nedaće.
Ipak, namaz je posebna priča. U nečijem sam postu pročitala kako jedva čeka da dođe kući da klanja, kako doći do tog nivoa, koji je put, šta čitate, šta vas jača i bodri u okretanju vjeri, nadam se da ćete iskreno pisati svoja iskustva i da će biti korisnih savjeta.
Da akoBogda napišemo mnogo korisnih savjeta i jedni drugima pomognemo onoliko koliko možemo i da nas dragi Allah ojača u našoj vjeri. Amin

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Kako ojacati iman?

Post od akhi » Sub Maj 07, 2011 4:17 pm


Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Kako ojacati iman?

Post od Haris » Sub Maj 07, 2011 9:12 pm

Esselamu alejkum,

Tu "sreću" u srcu je malo teže postići ukoliko imaš problema o kojima govori ovaj forum. Jer oni koji borave u tijelu to otežavaju, čine te teškim i mrskim za svim, pa nekad nemaš volje da živiš, a kamoli da klanjaš ili nešto više.

Neki najbliži način kako sam ja osjetio ljepotu toga i u najtežim trenutcima.. Kada obavljaš namaz, nemoj ga obavljati, upravo tako, mehanički. Nemoj klanjati tijelom, klanjaj srcem. Prva i osnova stvar, nemoj klanjati da klanjaš i da to obaviš, tj. da ti ispadne iz ruku, kao što se može vidjeti nažalost danas kod mnogih, kako džematlija, tako i imama. A ako imam griješi, na koga se ugledati...

Iako ne razumiješ ono što učiš, pokušaj razmišljati o tome što učiš. Razmišljaj kako su to Allahove swt riječi, kako ih je On nekada davno rekao/objavio. Prije namaza možeš pročitati prevod sura koje planiraš učiti u namazu, pa ako ne možeš zapamtiti doslovce, pokušaj razmišljati o kontekstu, primjer da sura Ihlas govori o jednoći Allaha, kako je On utočište svakom, da nije rodio i da rođen nije, i da Mu niko ravan nije, pa drugi primjer sure Felek koja govori da se traži zaštita od noći koja rasatre tmine, od zavidnih i sl. Pa onda sura Nas koja govori o tome da se traži zaštita od šejtana koji unosi zle misli u ljudska srca, pa zaštita od ljudi i od džina.

Kada učiš, uči što sporije, jer nema slasti u tome kad se zbrza.. barem meni.. Ima situacija kad sam umoran, pa gledam ispred sebe, a vidim jastuk.. pa onda nisam ja zadovoljan sam svojim namazom, a kako Allah da bude, ali opet nadat je se da ima u tome hajra.. :) Zato treba izbjegavati i to.. Veli se da je bolje prileć 5, 10 min ako se ima vremena da čovjek dođe sebi.

Dalje, čitaj hadise, traži sebe, zamišljaj u svojoj glavi kako se to nekad dešavalo. Primjer kad se kaže, sjedio je Allahov Poslanik s.a.v.s. sa ashabima i td., sebi nekako zamisliš grupu ljudi koja sjedi i tako.. da to ne ostane samo na tekstu, a vjerovatno ćeš takvom asocijacijom prije zapamtiti pouku hadisa. Mene obuzme neka dragost kada čitam hadise, imam osjećaj kao da sam bio tu i slušao to pripovijedanje.

Možeš čitati vjerske tekstove, slušati lijepa učenja Kur'ana, youtube je pun toga.
Preporučujem Mishary Rashid Al-Afaasee, onda Fahd Al Kanderi, Saad Al Ghamidi itd.

Čitaj ajete, pogotovo one gdje se veliča Allah swt u Njegovim osobinama, npr. prevod Ajetul-kursije.

Također da napomenem, iman ima mogućnost da raste i da se smanjuje, pa ako si jedan dan sretna i vesela, puna imana, pa dođe period kada se osjetiš prazno, nemoj da te brine, vrati se ovome gore o čemu smo govorili, pa će se inšaAllah resetovati. :)

akhi
Stari član
Postovi: 342
Pridružio se: Pon Avg 23, 2010 7:50 pm
Lokacija: dunya
Kontakt:

Re: Kako ojacati iman?

Post od akhi » Ned Maj 08, 2011 7:00 pm


Odgovori