Neznalica

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

hava
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Dec 04, 2009 9:43 am

Re: Neznalica

Post od hava » Pon Jan 18, 2010 10:53 pm

Danya napisao:Mozda si mislio na suru Junus 57.ajet
bajro17 napisao:eh da to sam mislio pa tako da ne treba govoriti ovome nemoze pomoci ovome moze sve je u Allahovim rukama ali je bitno koliko ce biti izljecen vremena
bajro17 napisao:eh da to sam mislio pa tako da ne treba govoriti ovome nemoze pomoci ovome moze sve je u Allahovim rukama ali je bitno koliko ce biti izljecen vremena
.....
bajro17 ,
Evo da ti olaksam posao pa da se ne mucis trazeci 57. ajet 10.kura'nske sure Junus.

Kaze Uzviseni: "O ljudi, vec vam je stigla poruka od Gospodara vaseg i lijek za vasa srca i upustvo i milost vjernicima." ( 10.Sura Junus, 57. ajet)
.....
I neces biti u necem, niti ces uciti iz njega - iz Kur’ana, i necete raditi nikakav posao, a da necemo biti nad vama svjedoci kad se budete u to udubili. I nece izmaci od Gospodara tvog nista tezine atoma u Zemlji, niti u nebu; ni manje od toga niti vece, a da nije u Knjizi jasnoj. (junus-61 ajet)

Zar ne, uistinu! Prijatelji Allahovi - nece biti straha nad njima, niti ce oni zaliti, (junus-62)

Oni koji vjeruju i boje (Ga) se! (Junus-63 ajet)

p.s
U Kura'nu je sve receno , nista nije izostavljeno !
Meni kad nesto nije jasno po pitanju islama , uzmem knjige iz kojih cu saznati- Kura'n sa prijevodom, Hadis i tefsir. Pretpostavljam da i vi imate takve knjige kod kuce. . imate i internet.
Stvarno ne znam sta hocete da kazete i dokazete ovakvim svojim pitanjima i raspravama ?
lijepo vas molim da me vise ne uznemiravate i proganjate !

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: Neznalica

Post od bajro17 » Uto Jan 19, 2010 7:34 am

masestro hava ne proganjam te vec zelim da kazem da se slazem donekle sa tobom jer mogu se oni izljeciti ali dokle ce biti zdravi

muslima iz hr
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Jan 23, 2010 8:40 pm

Re: Neznalica

Post od muslima iz hr » Sub Jan 23, 2010 9:22 pm

hava napisao:Prakticaram se druziti samo sa onima ciji govor povecava moje znanje !
"Gospodaru naš, poduči nas onome što će nam koristiti, daj da se okoristimo onim što naučimo, i znanje nam povećaj“! amin
Draga djeco , allahimanet !!
neki ljudi su odrasli u islamu bar tako misle ako su odrasli u Kuranu i Sunetu bit ce inshAllah spaseni a ako nisu osjetili slast islama i ako se nisu okoristili sa Kuranom i sunetom nece im nista koristi to odrastanje u islamu.Vecu nagradu ce inshAllah imati onaj koji se pokajao i povratio se islamu i stalno proba da radi po Kuranu i sunetu od onoga koji je odrastao u islamu a nije bio ljubazan prema onima koji nisu znali za istinu sve dok im se Allah nije smilovao i uputio ih.Ja sam do prije nekih 7 godina bila katoljkinja jer nisam znala za islam ali me Allah spojio sa muslimanima koji su imali sabr lijepo ponasanje i znanje .Moje je da ako si musliman budi dobar prema svakome i pomogni svakome ko od tebe pomoc trazi jedino ako se on protivi tebi i tvome vjerovanju i zbog toga te napada e onda napadni i ti njega.
A ti hava da sam u vrijeme moga nevjerstva bila u tvojoj blizini i gledala tvoje ovakvo ponasanje bez da sama trazim znanje u Kuranu i Sunetu sigurno bi rekla sama sebi{ da nema potrebe da postanem muslimanka jer ni ova nema ljepse ponasanje od mene}naravno da se treba druziti sa ucenima koji ce ti povecati znanje ali netrebamo izbjegavati one kojima se Allah nije jos smilovao i uputio ih.trebamo biti lijepi primjer za njih a ne drski.

muslima iz hr
pisem pomalo
Postovi: 10
Pridružio se: Sub Jan 23, 2010 8:40 pm

Re: Neznalica

Post od muslima iz hr » Sub Jan 23, 2010 9:30 pm

bajro17 napisao:masestro hava ne proganjam te vec zelim da kazem da se slazem donekle sa tobom jer mogu se oni izljeciti ali dokle ce biti zdravi
ona je ovdje zalutala vidjela da se nude pomoci ali ona nezna nista o tome.naravno da se ona nemoze izlijeciti sve dok ne prihvati islam njoj trebaju momentalno drugi savjeti a ne lijecenje.ona ako zeli miran zivot treba da se pokaje svome Gospodaru i da se prime prave vjere vjere islama i da zeli da prima od nas savjete.Molim Allaha da je izvede iz tmine na svjetlost i da je uputi na pravi put i spoji sa onima koji znaju da pozivaju ljude u vjeru.Amin

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: Neznalica

Post od evlad67 » Pon Jan 25, 2010 1:48 pm

AMIN!!!!

Selam aleikum
evlad67

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Neznalica

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Avg 15, 2010 7:19 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ibrahim alejhi selam je odabrani Allahov Poslanik salallahu alejhi we sellem,poznato je da on nikada nije jeo sam.Jedne je prilike ostao sam kod kuca i pripremio za sebe jelo,ali j bio sam pa je izasao napolje ne bili nasao nekog sa kime ce podijelit hranu..nakon nekoliko eto jednog starca kojem Ibrahim a.s selam rece,starce jesili gladan,kaze jesam,pa bili htio da jedes sanom imam hrane a ne bih sam da jedem..starac prihvati ponudu i udjose u kuci..Prije neg je starac poceo jesti Ibrahim a.s mu rece ,starce reci BISMILILLAH..starac ga upita a sta je to bismillah,Ibrahim a.s mu rece U Ime Allaha ..a ko je Allah upita starac to je moj Gospodar to je moj Bog.Starac rece ja nisam tvoje vjere i ne zelim reci to.Ibrahim mu rece..onda neces jesti ako ne kazes to.Starac mu odgovori necu jesti al necu reci ni to.Izasao je starac a u tom momentu dodje Dzibril alejhi selam pa rece Ibrahimu a.s .O Ibrahime Allah ti salje selam.On hrani ovog starca godinama,i ako nije musliman.zar zbog jedne ne izgovorene bismille ti uskracujes hranu koju mu je Allah zapisao da je pojede kod tebe.Ibrahim postidjen ukorom izadje napolje zureci da sustigne starca ,kada ga napokon sustize rece mu,o Starce molim te vrati se i dodji jedi samnom,Moj me Gospodar ukorio zbog onoga sto sam tebi rekao..i da te Moj Gospodar hrani toliko godina i da nisi rekao Bismillah.Starac rece zar je Tvom Gospodaru stalo do mene,Tvoj Gospodar mene da spomene,e divan li je taj Gospodar,evo vraticu se i od ovog mommenta ja sam tvoje vjere.sjeli su da jedu i Starac je Rekao BISMILLAH...Jedne je prilike jedan musrik iz meke sjedio sa glavesinom Musrika meke pored Kabe i rekao mu da ti nisam duzan,i da nisam duzan ljudima i da imam sta ostaviti porodici ovoga momenta bih otisao i ubio Muhammeda (salallahu alejhi we selem)..Glavesina meke mu rece,ako ti je to zelja napisi svoje duznike,ja cu isplatiti tvoje dugove,tvoj dug meni ce biti izbirsan a tvoja familija ce biti opskrbljena uvijek,ako to uradis.Dogovor je pao..Mushrik je krenuo iz meke ka medini,kada je stigao u medinu,setao se dzamijom ne bili susreo Muhammeda salallahu alajhi we selem..kada je ugledao Muhammeda dohvatrio je drsku svoj sablje pripremao se da izvrsi ugovor..ispred njega i Muhammeda bio je Omer radijallahu anhu,koji je snimio sta ovaj hoce te ga je zgrabio za ruku ,Resulullah saws mu rece pusti ga Omere,r.a puusti ga neka pridje i neka kaze sta zeli.Sjeo je Mushrik do Resulullaha saws i rekao mu da je dosao da ga pita za svoju rodbinu koja je bila zarobljena na bitci na bedru i dali je moguce da nekoga od njih Resulullah saws pusti..Resulullah saws mu rece ,a zar tvoj pravi razlog nije da si ti dosao da me ubijes,a da ti glavesina meke oprosti dug,da isplati dugove kod ljudi kojima si ti duzan,i da opskrbi tvoju porodicu ako mene ubijes.Muhrik ostade bez rijeci.Mushrik ustade i rece Nema boga osim Allaha a ti si Muhammede Allahov Poslanik..ovo niko nije mogao znati jer smo pored kabe bili samo ja i on,niko nas drugi nije niti vidio niti cuo..Ja vjerujem da je Allah tebe obavjestio i niko drugi o onome sto smo pricali..

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Molim Allaha da vam da svako dobro amiiiiin

iman
pisem pomalo
Postovi: 18
Pridružio se: Pet Mar 12, 2010 9:08 am

Re: Neznalica

Post od iman » Pon Avg 16, 2010 11:50 am

Sellam alejkum!
pa vi isprepadaste jadnu zenu odoste brate predaleko, zena fino zatrazila savjet i pomoc sta da radi a vi pomjesaste i babe i zabe, i normalno je da ce se obezhrabriti i nece ni pokusati sa lijecenjem zbog toga sto se neko nadje da pametuje,nego pobrisite sve od 7 posta pa nadalje i ako neko ima dobar savjet za zenu neka napise a ako nema neka ne mlati!

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Neznalica

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Avg 16, 2010 6:33 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Sto se tice topica i pitanja kojeg je postavila nickname Nadanje neka zna,da se mi ne mijesamo u Allahovu odredbu i da se sve sto se djesava na zemlji biva Allahovom voljom,nas poslanik Muhammed alejhi selam kaze,Vi Ponekad za nesto mislite da je lose po vas,a ustvari u tome je hajr i dobro po vas,a ponekad nas zadesi neko dobro ali ustvari u tom dobru ima zla,rpihvati to kao sudbinu,a u islamu ima sudbine koju mozes promijenit ili djelice sudbine iskrenom molitvom Upucenom samo Allahu,a ako je stvar namjetnuta tvom momku,to jest napravljena magija ,Allahovom voljom mi mozemo lijecit te simptome a obicno su to magije rastavljanja koje je narucilac trazio od covjeka koji radi to.da bi pristupili cinu lijecenja moramo uciti i njemu i tebi,jer je kod jednog od vas nacinjena magija..obrati se enesu on je u zavidovicima,neka prvo tebi prouci pa onda sjedni sa tvojim momkom objasni mu sta je stvar,i reci mu ako je do magije i on zeli biti sa tobom da se tu moze pomoc, a ako nema nikakvih simptoma kod njega ili kod tebe, mi protiv necije volje ne radimo,niti mozemo koga silom natjerat na nesto niti to zelimo..jer je to protiv nase vjere.

Iman,lijepo si rekao,to je ustvari hadis gdje resulullah salallahu lejhi we sellem kaze Ko vjeruje Allaha i Sudnji dan neka prica dobro ili neka suti..U voj situaciji cemo pricati inshaAllah i Pozvati nasu bracu i sestre po Ademu alejhi selamu to jest krscane i ostale da se pridruze istini..jer su i oni kao i mi prije nasega rodjena dok smo duse bili ,dali zakletvu Allahu da ce im ON, ALLAH biti Gospodar,i da ce Mu robovati,ali sejtan je upleo svoje prste te je od odanih robova koji su dali zakletvu napravili od sebe one koji nece da znaju.Zato je na nas muslimane duznost da ih podsjetimo na taj Emanet ,na obecanje koje su dali Allahu.Naime svako dijete koje se rodi kaze Allahov Poslanik salallahu alejhi we selem rodi se u prirodnoj vjeri to jest islamu,pa ga onda roditelji naprave,poduce krscanstvu jevrejstvu itd itd..pa oni postanu dio vjere u kojoj su njihovi roditelji.Allahov poslanik salallahu alejhi we selem nikoga nije odbacio,cak je i poslao svoje ashabe krscanskom sveceniku kralju Abisinije..koji je poslije presao na Islam uvidjevsi da izmedju islama i krscanstva nema velike razlike,kao sto i sam Uzvseni Allah kaze..I zasigurno cete naci da su vam najblizi po vjeri oni koji sebe nazivaju krscani..pa je i red pozivat i njih u islam,ali sa mudroscu i blagim govorom.Allah subhanehu we te`ala salje Svog Poslanika Musaa alejhi selama Faraonu,kojeg je Dzibril od svih stvorenja najvise mrzio..Allah kaze Musau alejhi selamu,idi Faraonu te ga lijeim i mudrim govorom pozovi u vjeru..pa je Musa alejhi selam tako i ucinio.ali je Faraon ostao onakav kakav jeste ,pa i pri koncu njegovog zivota kada ga je more prekrilo i kada je bio u apsolutnoj tami,vidio da mu smrt priblizava i vidio istinu,rekao..E sad vjerujem u Gospodara Musaova i Harunova.. Mi nismo bolji od Musaa alejhi selama a ni krscani koji dolaze traziti pomoc na ovome sajtu nisu gori od Faraona,pa nastojmo da ih lijepim i mudrim govorom privolimo i pridobijemo i tako ih spasimo Allahove kazne.Nase je Pozivati ,njiovo je prihvatiti ili ne prihvatiti,a u Allaha je uputa..

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

mesha
Mlađi član
Postovi: 196
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 4:14 pm

Re: Neznalica

Post od mesha » Pon Okt 18, 2010 7:05 am

mogu konstatirati da je hava u pravu i da je protiv nje ovdje pokrenut mali dzihad.
Sto? nudite milost i nekakvu blagost nevjernicima ili bolje reci nemuslimanima, a napadate muslimanku! Samo zato sto se ne slaze sa vasim misljenjem! U svojim odgovorima iskaljujete bijes, agresiju i nimalo blagosti na koju se pak pozivate. Cak da je i hava ukrivu, trebali bi je na lijep nacin uputiti, sa blagoscu, sa ljubavi,sa strpljenjem ta na koncu konaca je rijec o sestri muslimanki.
I na kraju, imamo dvije strane, imaju oni koji "lijece" ili bolje reci uce rukju nemuslimanima, ima onih ucaca rukje koji odbijaju uciti rukju nemuslimanima, uce je samo muslimanima i muslimanima grijesnicima, dakle nece uciti krscaninu,zidovu i slicnima jer njima to ionako samo obijest povecava.
Ovdje se uzima neko ko "drug tito",sta on kaze to je svetinja i ne smije se dovodit pod znak pitanja, a brata muslimana, u ovom slucaju sestru muslimanku se tjera, napada, omalovazava i to zbog drugog misljenja, ko vam to daje za pravo?ko vam daje za pravo da joj nasilje cinite? Sa komsijom Jovom koji vas je klao do juce, fino zivite, a Jovo ce vas klati i sutra, a zbog cega? Da nije to nagrada od Allaha svt? Da nije to zato sto se bili , bolje reci sto smo bili dobri muslimani, pa su nas Jove klale 11 x u zadnjih 150 godina?
Nije mi jasno kako ne uvidjate greske u svojim postupcima?
Kako mozete druge savjetovati a sami to ne ciniti? Po kojoj to logici?
Nadam se da primjecujete da ja ovdje nisam nikog imenovao, onaj ko se nadje u ovom postu, sam je kriv, neka razmisli.
Ako hoce neko da grijesi- sta ces, Allahu svt ce odgovarati zato, ako ga mozes sprijecit, sprijeci pa makar i jezikom.
Ako hoce neko uciti nekom nemuslimanu rukju, neka mu uci, za to ce on odgovarat il ce bit nagradjen, nece meni sigurno, neg Allahu svt.
Ako neko nece da uci rukju nemuslimanu,nece i ne mora.Po meni ima jace argumente, a argumenti koji dozvoljavaju ucenje su slabi, isto tako ko sto neko pravda slusanje muzike zakonikom davuda a.s. kao eto i on je pjevao.A covjek hafiz, subhanallah!
Toliko o problematici ucenja rukje.
Isto tako mislim da je ova zena koja je postala pitanje, malo zastranila sa njim. Nisam siguran da je ona to uradila da bi se kutarisala dzina i sihira, da bi htjela da bude upucena u vjeru, neg da je to vise iz slijedjenja strasti, zali i boli zbog gubitka (primjecujem da nije bilo rijec o braku neg o vanbracnoj vezi) i to je razumljivo. Svako ima svoje razloge.
Savjet svima: Nemojte napadati muslimane. Ucinite da muslimani budu sigurni od vasih jezika i ruku.Halalite medjusobno sve, i evo ja trazim halala od svakog onog koga sam povrijedio, a isto tako svima halalim.

Korisnikov avatar
aljo78
Mlađi član
Postovi: 54
Pridružio se: Ned Jul 12, 2009 7:34 pm

Re: Neznalica

Post od aljo78 » Pon Okt 18, 2010 1:26 pm

Selam alejkum

Ja sam nesto dugo razmisljao o Ajetu u kojem se kaze

"Kuran je lijek i milost za VIJERNIKE a za nevijernike povecava propast "
E sad kako sam ja ovo shvatio a ako nisi vijernik ili si u fazi izgradnje da postanes mumin onda nemozes se izlijeciti ako nisi vijernik. Ne kaze musliman nego vijernik .
Znaci dok insan ne ojaca svoj iman i ne postane pravi mumin nema lijeka .
Zar ne pitaj ja vas .

Vijernik Under Construction

Selam alejkum

mesha
Mlađi član
Postovi: 196
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 4:14 pm

Re: Neznalica

Post od mesha » Pon Okt 18, 2010 1:39 pm

ja ne bih ulazio u tu problematiku, jer nemam strucnosti nit potrebe neke da to razglabam, zelio sam samo reci da nije u redu napadati muslimana poradi drugacijeg misljenja, ta ona javno nije ucinila grijeh neki da bi je ljudi napali, bili osori i odvratni, makar ona bila u krivu, ako jest.to je sve.Da li se moze il ne moze, konacni sud bi trebala donijeti ulema i ljudi koji su bolje upuceni u pravnu praksu i serijat.
sta me briga ko ce kome ucit rukju a ko ne.Ja je nit ucim nit cu je ucit, da je ucim sigurno je ne bih ucio nemuslimanima.To mi je misljenje nekako ispravnije, jel tacno Allah najbolje zna.
Briga bi me bilo da neko dozvoljava npr kamatu, tad bih osudio to. Jer je i slijepcu to jasno da nije u redu, a da cemo onda biti svi kaznjeni zbog tog djela, a ne samo onaj koji ga cini.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Neznalica

Post od Senad » Pon Okt 18, 2010 2:16 pm

Esselamu alejkum.


1. Da li je Kur'an objavljen muslimanima?
2. Da li je Kur'an objavljen cjelom čovječanstvu-svim svjetovima,vidljivim i nevidljivim

Ako je odgovor pod jedan onda je uredu da je lijek samo vjernicima. Prema toj logici nebi bilo konvertita,

Ako je odgovor pod dva , zašto se trudite da minimizirate tako uzvišenu Knjigu koja je uputa i lijek...


Ne znam da li ste svjesni koliko štete nanosite svojim ponavljanjem ,,, nesmije se, nesmije se, kao da ste Vi vlasnici nad Allahom s.w.t. , subhanallah..,a ne On nad nama, On Allah s.w.t. vlasnik je nad svim , nad vjenicima ,nevjernicim, životinjama, planinama, rijekama,morima, On sve održava ,opskrbljuje, liječi, iskušava usmrćuje...



Esselamua alejkum

mesha
Mlađi član
Postovi: 196
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 4:14 pm

Re: Neznalica

Post od mesha » Pon Okt 18, 2010 5:01 pm

No comment

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Neznalica

Post od Haris » Uto Okt 19, 2010 5:46 am

I nema potrebe za commentom.

Evo još jedan primjer:

Nevjernika nešto muči, i čuje on tamo negdje ima neki lik što uči nešto njemu nepoznato, a pomaže. Protiv bolova i td. I hajd da probam i to kad mi je medicina rekla da sam ok.

I prouči mu se. Pomogne mu, i zainteresuje se za vjeru. Bog mu pokloni iman preko tog liječenja. Koja je to blagodat.

A zamisli, on dođe na vrata, i ovaj ga šutne i kaže, ti si ćafir, nije ovo za tebe. Nema smisla.


Kad to spomenuh sjetih se jednog poznanika, koji tako reče. Kako će na čovjeka utjecati djelovanje nevidljivih bića, ako on ne vjeruje u postojanje istih.
Pa mi reče Enes, pitaj ga jel vjeruje u struju (jer je ne vidi), pa ako ne vjeruje, nek opipa žice. :lol: :lol: :D

Mudra ova..

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: Neznalica

Post od sadaka » Uto Okt 19, 2010 5:56 am

Senad napisao:Esselamu alejkum.


1. Da li je Kur'an objavljen muslimanima?
2. Da li je Kur'an objavljen cjelom čovječanstvu-svim svjetovima,vidljivim i nevidljivim

Ako je odgovor pod jedan onda je uredu da je lijek samo vjernicima. Prema toj logici nebi bilo konvertita,

Ako je odgovor pod dva , zašto se trudite da minimizirate tako uzvišenu Knjigu koja je uputa i lijek...


Ne znam da li ste svjesni koliko štete nanosite svojim ponavljanjem ,,, nesmije se, nesmije se, kao da ste Vi vlasnici nad Allahom s.w.t. , subhanallah..,a ne On nad nama, On Allah s.w.t. vlasnik je nad svim , nad vjenicima ,nevjernicim, životinjama, planinama, rijekama,morima, On sve održava ,opskrbljuje, liječi, iskušava usmrćuje...



Esselamua alejkum
Alejkum ve selam brate
Sve je receno kako treba.
da te dragi Allah nagradi.

Znaci konacan moj odgovor pod brojem 2. :D

Odgovori