AL-Baqare

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
meklaud
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 9:29 pm

AL-Baqare

Post od meklaud » Sub Jan 02, 2010 12:40 am

Es selamu alejkum imao bi jedno pitanje koje nikako da shvatim ili bolje receno da ga razumjem a tice se Kura´na i to tacnije Ajeta sure Al-Baqare 30 ajet gdje Allah govori Melecima da ce na zemlji namjesnika postaviti,i poslije dolazi Ajet pod brojem 35 gdje Allah isto tako govori O Ademe Zivite ti i tvoja zena u Dzenetu e sad to nikako da razumijem prvo Allah govori Melecim da ce covjeka na Zemlji postavit koa svoga Halifu,a u 35 Ajetu Allah se obraca Ademu i govori mu o Ademe zivite ti i tvoja zena u Dzenetu pa bih zamolio nekog od brace ko poznaje dobro tewsirda mi pojasni ovo malo...

hava
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Dec 04, 2009 9:43 am

Re: AL-Baqare

Post od hava » Ned Jan 03, 2010 1:08 pm

Mnogo sura i ajeta je vezano za dogadjaje i zbivanja iz vremena Poslanikove misije kao sure "El-Bekare".
Raspored sura i ajeta u Kur'anu je isključivo određivao Allah dž.š. Razlozi koji su uvjetovali objavu sura ili ajeta nazivaju se "povodi ili uvjeti objave". Njihovo poznavanje uveliko pomaze razumijevanju ajeta i njihovih unutarnjih znacenja i tajni.

"I kao Kur'an, sve dio po dio ga objavljujemo da bi ga ti ljudima malo pomalo kazivao, i prema potrebi ga objavljujemo" (El-Isra, 106)

Prostudiraj svih 6236 ajeta u Kura'nu casnom , pa ces naci odgovor.

meklaud
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 9:29 pm

Re: AL-Baqare

Post od meklaud » Sre Jan 06, 2010 3:16 am

Hvala na odgovoru ali trebao si ili bolje receno procitati pitanje da bi mi dala ili dao tacan odgovor ali ipak Hvala..

hava
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Pet Dec 04, 2009 9:43 am

Re: AL-Baqare

Post od hava » Sre Jan 06, 2010 11:42 am

eselamu alejkum

U suri El- Bekare, 30. ajet stoji: “A kada Gospodar tvoj reče melekima: “Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!”- oni rekoše: “Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv prolijevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo (tespih ti činimo) i, kako Tebi dolikuje, štujemo. ” On reče: “Ja znam ono što vi ne znate. ”
Međutim, njihovo takvo pitanje nije došlo kao izraz suprotstavljanja Bogu, već je ono odraz ograničenosti njihova razumjevanja.

Uzvišeni im je na sve to odgovorio:

1. On reče: “Ja znam ono što vi ne znate. ” (Bekare; 30)

2. “I pouči On Adema nazivima svih stvari” (Bekare; 31)

3. Uzvišeni zatim stavlja meleke na test rekavši:

“Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!”


Znači Allah dž. š. traži od meleka da Mu kažu nazive tih stvari koje Adem a. s. zna. Oni mu odgovaraju:

“Hvaljen neka si” - rekoše oni - “mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio; Ti si Sveznajući i Mudri. ” (Bekare; 32)

Kada su meleci poklekli, ne znavši odgovor na ovo pitanje, Uzvišeni reče Ademu a. s. :

O Ademe, kaži im ti nazive njihove!” Adem je naravno položio taj ispit “. . . I kad im on kaza njihove nazive, Allah reče: “Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje. . . ”

Ovdje je Kur'an prenio jedan ozbiljan dijalog između Adema a. s. i meleka, a nakon toga , u 35.ajetu Allah se obraca Ademu a.s.

p.s
da proucavas cijeli Kura'n, a ne samo nejasne ajete ili njihov raspored , sam bi dosao do ovog objasnjenja. Čovjeku, kao halifi na Zemlji, osnovna misija je spoznaja, a put do spoznaje je ibadet. Pa ibadeti :
"IKre –uči, čitaj u ime Gospodara tvog koji stvara, koji je stvorio čovjeka od ugruska. Uči, plemenit je Gospodar tvoj koji preko pera poučava čovjeka znanju.

selam

bajro17
Mlađi član
Postovi: 190
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 4:04 pm
Lokacija: Duvno

Re: AL-Baqare

Post od bajro17 » Pon Jan 18, 2010 1:15 pm

Allah sve znao pa je tako vec rekao da ce na zemlji namjesnika postaviti jer je znao sve da ce Adem a.s. pogrijesiti i da ce morati na zemlju zato kaze na zemlji a ne u dzenetu

Odgovori