Potrebna pomoc

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Senad » Pet Avg 14, 2009 5:10 pm

Esselamu alejkum

KAda se desio zemljotres u Medini , mislili su da neće prestat tada je izašao Omer r.a iz kuće i obratio se zemljotresu/zemlji- Qif bismillah,,, (stani u ime Allaha). odmah je prestala zemlja da se trese.

beta
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Sep 01, 2009 5:46 am

Re: Potrebna pomoc

Post od beta » Uto Sep 01, 2009 6:35 am

Senad napisao:Esselamu alejkum
Lijepa pripovjetka,,,,
Jedno jutro Omer r.a. prespavo sabah tj šejtani su mu učinili dublji san (tako je Allah htio) i kada je se probudio sunce je već izašlo, Omer je tada jako uzdahnuo kad je vidio da je sabah propustio,
Šejtanima je bio teži taj uzdah Omerov nego da je klanjao sabah.Od idućeg jutra redovno su ga budili na sabah.. :wink:
:) Ja sam svjesna hvala Allahu Milostivom Samilosnom da postoje ( ru'a) snovi ( ahlam ) i ( adgasu l - ahlam ) ali neznam koliko sam ja kod dragog Allaha cestita i pobozna ,neznam kako sama da protumacim snove koje sanjam nadam se da me Milostivi svrstava medju vjernike .Posto sam svjesna da je lazno tumacenje snova kao jedna od najvecih grijeha i da se snovi obistinjavaju onako kako budu protumaceni strah me je reci svoj san ali trazim pomoc ko se smatra dovoljno ucenim da mi ga objasni putem e-mail ( san po mom tumacenju nije los ali opet neznam Allah najbolje zna ) kazu da je san poput ptice koja lebdi iznad covjeka dok ga ne isprica a cim to ucini ona pada :) takodje sam svjesna da se san tumaci u skladu shodno covjekovim stanjem okolnostima u kojima se nalazi ( mozda poznavanje ljudske licnosti )da bi se mogao ustanoviti smisao i znacaj sna .(mislim da je san ru'a ali nisam sigurna :(
Kazu da je uzvisenost i velicanstvenost snova u skladu sa uzvisenoscu duse i ja u to cvrsto vjerujem jer kako sam pocela islam praktikovati u svakodnevnici ( hvala Allahu Sveopcem Dobrocinitelju Milostivom pa mi se smilovao )inace prije sam imala uzasne (ahlam ) snove da nas Allah Milostivi sacuva takvih snova Amin samo oni koji su imali nocne more znaju Allahu Milostivi sacuvaj nas ahlam snova Amin . Uzela sam ovaj citat jer se radi o sabahu :) Posto je san jedan od cetrdest sest dijelova nubuvveta mnogo bi znacilo kada bi neko mogao da mi se obrati :cry: Esselamu Alejkum we rahmetullahi we berekatuhu halalite ako sam oduzila :roll:

" Zar covjek insan nije u snu poput mrtvaca a i dalje odrzava sve zivotne funkcije '' Allahu Ekber

beta
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Sep 01, 2009 5:46 am

Re: Potrebna pomoc

Post od beta » Uto Sep 01, 2009 6:47 am

:roll:
Poslednja izmena od beta u Uto Sep 01, 2009 6:51 am, izmenjeno 1 put ukupno.

beta
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Sep 01, 2009 5:46 am

Re: Potrebna pomoc

Post od beta » Uto Sep 01, 2009 6:49 am

Re: Potrebna pomoc

Post Postao/la Sunna » pet kol 14, 2009 1:22 pm
Es Selamu alejkum wrwb,


Kada je slavni komadant islamske vojske Amr Ibnul As osvojio Egipat, pred njeg izidjose velikodostojnici. Sa aspekta bereketa, spomenuli su da cekaju porast i poplavu Nila. Rekose :

“Velikane, svake godine bacamo u rijeku bogato obucenu djevojku i rijeka u valovima nadodje. Zelimo dozvolu da i ove godine uradimo isto “!

Slavni ashab Amr Ibnul As rece da ovakve gluposti uzviseni islam ne dozvoljava, ali i dodade da ce slucaj obznaniti halifi i da ce se postupiti prema odgovoru koji ce stici. I velikan vjere obavjesti hazreti Omera o tome. Ne prodje mnogo, od hazreti Omera r.a., umjesto “djevojke koju je trebalo baciti u Nil” stize papir :

” Od vodje mu`mina i Allahova roba, hattabovog sina Omera, egipatskoj rijeci Nilu ! Nile, ako ti svojom voljom teces, mi nemamo potrebu za tobom, ne teci! Ako teces naredbom i voljom Uzvisenog Allaha, ja tvoju poplavu zelim od Allaha, Onog Koji je Vahid i Kahhar !

Ovaj papir bacise u rijeku i postase svjedoci kako voda Nila jos prve veceri u najbogatijem obliku nadodje i po zemlji prosu bereket...Kristalna voda razdragano provrije i ispucalim usnama zemlje dodje novi zivot.


Iz knjige “ Hazreti Omer “ Mustafa Necati Bursali
hmmm po mom misljenju ovo je bajka kojoj ja nemogu dati veci znacaj jer se ovdje "papiru" koji bacen u rijeku daje moc neka mi Allah oprosti ako grijesim a vi mi halalilte to je samo moje vjerovanje i misljenje u islamu nema carolija a "papiricu " je data carolija u ovoj prici (bajci) :cry:

beta
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Sep 01, 2009 5:46 am

Re: Potrebna pomoc

Post od beta » Uto Sep 01, 2009 6:58 am

selma_sa napisao:hvala ti na lijepim rijecima, ne znas ni sama koliko gode....
kao sto si citala, nisam ti ja nesto vjerski odgojena, ono osnovno sto treba da znam- znam, i sve je to zato sto citav zivot sama nesto trazim, nesto mi fali, nedostaje a ne znam sta.....
izcitala sam ja knjiga i knjiga, i o Islamu, i o krscanstvu, budizmu, hare krisni,.....ma nema cega se nisam dohvatila...i nista, uvijek nesto fali, a ja ne znam sta.

i o ovom problemu koji me zadesio, tj.zadesio nekog mog, sreca moja, upucena sam samo izv svoje radoznalosti (konkretno razmisljam prije par godina kako D.Koperfild radi ono sto radi), pa onda jedna knjiga, druga, treca.... i ja ko malol spremna docekah ovo "nesto" usta nisam ni vjerovala, a moram se nositi s tim.

zamisli sad, gledajuci sve to svaki dan, koliko sam u razmisljanjima o svemu, ali iskreno....opet nesto nedostaje..... :(
kaze mi decko da klanjam s njim, da naucim....ja kazem neka me, ne tjeraj me, cekam ja da to dodje meni samoj....ma ne znam, trenutno samo razmisljam kako njemu pomoci, a sebe sacuvati.... to nekad kasnije.....
:cry: sekice mila pridruzi se svom voljenom InsaAllah da ti Milostivi pomogne vidjces srece , zadovoljstva i blagodati koju ce vam Allah dz.s Milostivi Samilosni podariti ja se nadam i uputi cu dovu za tebe da se pridruzis voljenom pa osjetite slast namaza zajedno InsaAllah harmoniju mila moja nikad sretnija neces biti insaAllah :)

meli
Mlađi član
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Feb 25, 2009 1:11 pm

Re: Potrebna pomoc

Post od meli » Uto Sep 01, 2009 7:02 pm

beta napisao: " Zar covjek insan nije u snu poput mrtvaca a i dalje odrzava sve zivotne funkcije '' Allahu Ekber
Upravo tako.Tada se dusa izdvoji od telo i ako ti se ne vrati ti si vise mrtva osoba.To sam iskoristila da objasnim na jedan moj "drug".Bio je musliman, sada je jehovin svedok,koliko mu se ja smijem kad mi kaze da ce svi da ide u raj.Ali kaze raj na zemlje i da nema drugi svjet,zasto telo ne moze bez duse i ja tada mu objasnim pr za covjek kad sanja.Nek go ALLAH inshaAllah uputi na PRAVI put,zasto samo On uputuje.Koliko malo PRAVI muslimani ima kod nas.Cak me danas pitao jedan musliman.Smije mi se kad govorim o ALLAH.Pita kad si vidjela ALLAH?A ja njega pitam dali ti vidis svoje srce?Kaze ne.E upravo tako.Ne vidis srce, a postoje.Tako i ALLAH ne vidis ga a postoje,ali treba da se odnesujes kao da ga vidis.Razocaram se stvarno.Kod nas namesto na bolje ljudi ide sve na gorije.
Selam alejkum

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Senad » Uto Sep 01, 2009 8:45 pm

beta napisao: hmmm po mom misljenju ovo je bajka kojoj ja nemogu dati veci znacaj jer se ovdje "papiru" koji bacen u rijeku daje moc neka mi Allah oprosti ako grijesim a vi mi halalilte to je samo moje vjerovanje i misljenje u islamu nema carolija a "papiricu " je data carolija u ovoj prici (bajci) :cry:

Esselamu alejkum

Nema tu čarolije niti pripisivanje božanstva Omeru r.a.

Vjerovatno si čula kada je Omer r,a. poslao svoju nanulu osobi koju su bili napali šejtani, pa su se šejtani razbježali. Zašto? Nanula je bila obična i nije imala nikakvu čaroliju, ali jest bila Omerova.

Ako je Omer svojom bogobojaznošću mogao zaustaviti zemljotres u Medini ( naravno sve je to Allahovom voljom) onda zašto se nebi mogao obratiti Nilu. Istina je i to da je Omer rekao medinlijama da ako se zemljotres ponovi da će ih napustiti i otići u drugi grad . Hoće da kaže ako medinlije ustraju u griješenju on se više neće zauzimati i otići će od njih.

Esselamu alejkum

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Potrebna pomoc

Post od Haris » Sre Sep 02, 2009 2:58 am

Još jedan primjer je kada se Musaov a.s. štap pretvorio u zmiju, te isto kad je udario po stijeni a ono je provrelo 12 vrela.
Ili kad je Isa a.s. liječio gubavca i bolesnog, mrtvog oživljavao. Sve je to voljom Allaha dž.š.

Odgovori