Poteskoce na dzumi

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Tajra
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 6:01 pm

Poteskoce na dzumi

Post od Tajra » Ned Sep 28, 2008 2:01 am

Selam alejk

Prije par mjeseci imala sam elhamdulillah priliku da redovno prisustuje dzumi namazu. Nekim prilikama bi sve lijepo i normalno proslo dok bi drugim prilikama poteskoce osjecala. Svaki put odmorna i napsavana dodjem, al cim hutba zapocne mene drijemez i zjevanje snadje. Borim se da oci otvorene drzim i da ne zaspim.

Nakon nekog vremana prestalao je elhamdulilah, ali u ovaj petak sam najtezu dzumu imala.
Iz cista mira pocela sam da zijeva i oci su se pocele zatvarati. Pravo sam se borila da ih drzim otvorene, posebno lijevo oko. Kapci bi jednostavno treptali u toj borbi. Iz jedno trena u drugi, nasla bi se u snu pa bi se jako trznula. Isto kao da sam marioneta kojom se neko igra. Glava mi je samo klimala i iz jedno u drugi san bi prelazila.
Par minuta pred zavrsetak hutbe (pred klanjanje) sve bi se razvedrilo ali bi blagi bol u (lijevom) oku i celu osao koji je me i na samoj teraviju (tu istu vecer) patio.

Jucer sam elhamdullilah bila bolje, al ipak ovo ne smatram normalnim stanjem.
Ako mi nekom moze dati savjet sta da mi se ovo vise ne desava.

Da vas Allah nagradi.

selam

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Re: Poteskoce na dzumi

Post od BozjiRob » Pon Sep 29, 2008 1:55 pm

Selam Aleikum sestro,

Zijevanje je vrlo cesta pojava prilikom skupova, mirnih predavanja, opustenih religioznih sastanaka, opera, teatar, pri kojima prisustvuje mnostvo ljudi u zatvorenim prostorijama pri cemu dolazi do smanjenja kisika sto podstice hipotalamus na zijevanje. Samim tim, moze a i nemora da znaci da je to slucaj s tobom.
Ako je zijevanje jedino sto ti se desava samo prilikom dzume (pospanost) a ne kad god cujes Kur'an, klanjas, itd...onda je mogucnost da je cisto ovo gore u pitanju. Navedi nam ako imas nekih drugih tegoba, nesvakodnevnih smetnji, itd.. Moguce je da i covjek pocinje razmisljati previse o necemu - pa si umisli ovo i ono, desava se svima nama. Samo moje misljenje, nemoj sta zamjeriti. Navedi nam ako imas jos neke simptome pa ce braca i sestre dodati svoje misljenje, a Allah dz.s. jedino zna pravi odgovor.

Tajra
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 6:01 pm

Re: Poteskoce na dzumi

Post od Tajra » Čet Okt 02, 2008 5:12 am

BozjiRob napisao:Selam Aleikum sestro,

Zijevanje je vrlo cesta pojava prilikom skupova, mirnih predavanja, opustenih religioznih sastanaka, opera, teatar, pri kojima prisustvuje mnostvo ljudi u zatvorenim prostorijama pri cemu dolazi do smanjenja kisika sto podstice hipotalamus na zijevanje. Samim tim, moze a i nemora da znaci da je to slucaj s tobom.
Ako je zijevanje jedino sto ti se desava samo prilikom dzume (pospanost) a ne kad god cujes Kur'an, klanjas, itd...onda je mogucnost da je cisto ovo gore u pitanju. Navedi nam ako imas nekih drugih tegoba, nesvakodnevnih smetnji, itd.. Moguce je da i covjek pocinje razmisljati previse o necemu - pa si umisli ovo i ono, desava se svima nama. Samo moje misljenje, nemoj sta zamjeriti. Navedi nam ako imas jos neke simptome pa ce braca i sestre dodati svoje misljenje, a Allah dz.s. jedino zna pravi odgovor.
ve alejkumu selam

Allah te nagradio na javljanju.
Razlog zijevanja koje si naveo, dobro mi je poznat.
Stanje koje sam ja opisala, navodjeci i zijevanje, je totalno drugcije. Zijevanje samo po sebi jeste tesko (usta mi se razvaljuju) ali opet mi ne pada tako tesko kao borba s ocima. Najednom, iz cista mira, oci se naglo pocnu zatvarati. Isto kao da 48 sati spavala nisam ... Vedra, budna i zdrava budem al oci se zatvaraju i to mi se samo na dzumi desava.
Borim se i pokusavam da ih otvorene drzim, dovim, ucim bismillu, ali nista ne pomaze ... Isto kao da neko kontrolu nad mojim tijelom preuzme i radi sta zeli. Ovaj zadnji put, predhodne sedmice, samo sam iz sna u san skakala. Sklopim oci samo da bi se odmorila, da se smirim, i to me odma baci u san (u istoj sekundi). Sve to kratko traje, ali je bolno ne biti na dzumi nego u nepozeljnom snu koji zamara.

Sto se tice dodatnih poteskova mogu samo navesti da ima dana kada krevet ne zelim napustiti. Samo bi spavala a to spavanje nije odmor nego tesko pada ... osjecaj i glavobolja koju kasnije osjetim su neobicni ... Tokom sedmice, dok radim, aktivna sam ali preko vikenda dodje mi samo da spavam. A i to spavanje nije spavanje koje je tijelu potrebno za odmor ...

ins Allah da mi savjet mozete dati sta da radim da bi ovo prestalo.

Da vas Allah nagradi

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Re: Poteskoce na dzumi

Post od BozjiRob » Pet Okt 03, 2008 1:30 am

Selam,
Pospanost do te mjere - pretjerana lijenost i nezainteresovanost za ista - da ne zelis napustiti krevet, i zijevanje na nacin koji si opisala zvuce kao simptomi "lijenosti" koji su mi poznati, narocito ako se to pojavilo odjednom i iznenada- a nije nikad prije bilo tako. Citaj: simptom lijenosti (ne uzeti personalno), moguca vezanost sa djinn, a Allah najbolje zna. Jel ti Enes blizu?

Tajra
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 6:01 pm

Re: Poteskoce na dzumi

Post od Tajra » Pet Okt 03, 2008 8:09 am

BozjiRob napisao:Selam,
Pospanost do te mjere - pretjerana lijenost i nezainteresovanost za ista - da ne zelis napustiti krevet, i zijevanje na nacin koji si opisala zvuce kao simptomi "lijenosti" koji su mi poznati, narocito ako se to pojavilo odjednom i iznenada- a nije nikad prije bilo tako. Citaj: simptom lijenosti (ne uzeti personalno), moguca vezanost sa djinn, a Allah najbolje zna. Jel ti Enes blizu?
Enes mi nikako blizu nije, ali bila sam kod njega prije 2 godine (radi drugih tegoba). Cim je poceo da uci, u istoj minuti sam pocela plakati. Inace se nista posebno desilo nije tokom ucenja rukje. Jedino sto sam primijetila, par dana kasnije, je da mi je u uhu zila se pojavila (koja prije nije bila a koju i sada imam - kao da polahko nestaje).

Odgovori