Lijepa novotarija???

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
I ja sam došao
pisem pomalo
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Apr 06, 2008 10:36 am

Lijepa novotarija???

Post od I ja sam došao » Sre Avg 06, 2008 4:53 pm

Selamun a'lejkum
Svjedoci smo slijepog slijedjenja nekakvih polupismenih "Sejhova" i svakojakih obicaja kao "'vako radio moj ovaj i onaj"
Dali uopste postoji lijepa novotarija ili je to tek sejtansko djelo,djelo neprijatelja Islama?
...Mi tebi objavljujemo knjigu kao objasnjenje za sve i kao uputu i milost i radosnu vjest za one koji jedino u njega vjeruju.Kur'an:16:89
iz gore navedenog ajeta se vidi da sve od svakoddnevnog zivota i robovanja Allahu dz.s je objasnio resulullah a.s
"...Danas sam vasu vjeru usavrsio i blagodat svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam Islam bude vjera..."Kur'an-5:3.
Ako razumijemo navedeni ajet koji je poslednji objavljen mozemo rec da niko nema prava unijeti niti izbacit bilo sta iz vjere pa taman imao i naj iskreniji nijjet jer bi to bila ocita zabluda,skrnavljenje vjere i laz na Allaha dz.s.Radeci novotarije koje su ocita zabluda i veliko zlo iziskuje uvjerenje da vjera nije upotpunjena kao eto nasao seniki tamo polupismeni cobanin ili neki "rukjas" pa da on pouci ljude onom cemu pouceni u vjeri nisu.Novotarijama se samo sejtan raduje.Sejtanu su milije novotarije i novotari nego veliki grijesi jer gresnik se za grijehe kaje a novotar za novotarije ne.Grijesi stete samo grsniku a novotarije stete ummetu.Novotarije udaljavaju od sunneta i od Allahove knige iako polupismeni novotari smatraju da se tim priblizavaju Allahu dz.s.
...Tako mi onog u cijoj je ruci dusa Muhammedova a.s sigurno cetre se razic na 73 skupine jedna je u dennetu a 72 u vatri receno je o resulullah a.s ko su oni?rece "skupina" (ibn-Madze,3226) u drugomrivajetu se prenosi oni koji su na onom na cem sam ja u moji ashabi(et-tirmiz,2129).Sta mislite u koju skupinu spadaju razno razni muljarosi:Uce Kur'an i od tog se izdrzavaju...iii ostali novotari.
Moze li neko rec da postoji lijepa novotarija u vjeri a da ne iznase laz na Allaha dz.s i potvoru na resulullaha a.s.
Ebu idris el-Hulani je rekao draze mi je da vidim u mesdzidu vatru koju nemogu ugasit nego da vidim bid'at(novotariju) koju nemogu promjenut.
Wes-selamun a'lejkum

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Sre Avg 06, 2008 6:03 pm

Selam alejkum

Za vrijeme poslanika, ashaba i tabina nije bilo bolnica. Nijedan doktor nije sjedio u ordinaciji i čeko da mu dođi bolestni ljudi i da od njih uzimaju pare. Dali je današnje postojanje bolnica, doktora i ordinacija novotarija u vjeri?

Za vrijeme ashaba nije postojalo škola, fakulteta. Nijedan učenjak za vrijeme prvih generacija nije imao svoj katedar iza kojeg je održvao i podučavao ljude. Dali je današnji školski sistem novotarija u vjeri.

Tek u novije vrijeme uvedena je obveza de mora dijete da ide u školu od 7 godine. Za vrijeme poslanika i ashaba toga nije bilo. Jeli to novotarija u vjeri ili nije?

Selam alejkum

I ja sam došao
pisem pomalo
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Apr 06, 2008 10:36 am

Post od I ja sam došao » Čet Avg 07, 2008 9:57 pm

Selamun a'lejkum
Mirza ti brkas pojmove i ne vidis razliku izmedju NOVOTARIJE U VJERI i novotarije u ovodunjaluckim stvarima.To sto si ti naveo kao argument o dozovoljenosti ili mozda pozeljnosti (da nas Allah dz.s sacuva od tog zla) novotarija u vjeri su u stvari ovodunjalucke novotarije.Avioni,kompjuteri,automobili...i kako ti rece bolnice nije tada bilo modernih bolnica,kirurga...sve to su kao sto rekoh ovodunjalucke novotarije i razumije se one su ako se nekose sa textom Kur'ana i sunneta dozvoljene a neke cak i veoma pozeljne i razumije se korisne a kao takve dobrodosle.Obicajne novotarije ako nisu u suprotnosti sa Kur'anom i sunnetom su dozvoljene u protivnom su zabranjene.Dali ti je poznato da je Resulullah a.s zabranio ustajanje pred vladarima na nacin kako su to u to vrijeme radili Persijanci (oni su ustajali pred vladarima a zatim im se naklonili-ruku cinili)
A sto se tice NOVOTARIJE U VJERI ONA JE ZABRANJENA.Musliman nemoze ibadet cinit gospodaru osim nanacin na koji mu je to Allah dz.s propisao-naredio i kako je to resulullah as. dostavio.Bez izmjene oduzimanja ili dodavanja bilo ceg u vjeri. potvrda tom su rijeci resulullaha a.s.
"Ko unese neesto u ovu nasu stvar(vejru) nesto sto joj ne pripada to je redd( to se odbacuje i ne pridaje mu se vaznost) Buhari i Muslim.
Bid'at je svaki novi nacin kojim se iskazuje robovanje Allahu dz.s koji nema osnove u serijatu,odnosno nacin koji je u suprotnosti sa Kur'anom i SUNNETOM.Resulullah a.s. je povukao dugu pravu liniju i i rekao OVO JE ALLAHOV PUT zatim je povukao druge krace linije sa desne i lijeve strane i rekao:Ovo je Allahov put a ovo su putevi na svakom od njih sejtan poziva.... zatim je proucio Ajet:"I DOISTA,OVO JE PRAVI PUT MOJ,PA SE NJEGA DRZITE I DRUGE PUTEVE NE SLIJEDITE,PA DA VAS ODVEDE OD PUTA NJEGOVA.ETO,TO VAM SE NAREDJUJE DA BISTE SE KLONILI GRIJEHA"prenose Ahmed,Ibn hiban i El-Hakim.Onaj koji skrene sa puta Kur'ana i sunneta pred njim se otvaraju putevi zablude i novotarija.
Razlozi koji su doveli i koji i dalje dovode do pojave bid'ata su:Nepoznavanje islamskih propisa,slijedjenje strasti,slijepo slijedjenje jednog misljenja ili licnosti i slijedenje i poistovjecivanje sa nevjernicima.
Mirza preispitaj se i razmisli hoces li i dalje podrzavati bid'ate nebitno na kako da kezem nas blagi nesporazum receno je ne gledaj ko govori slusaj sta govori.
Mozda sam te ja pogresno svatio a mozda si se ti pogresno izrazio pisanje tog imena i trazenje mog sam svatio na nacin na koji sam ti na drugom topic-u opisao.Ti si mene indirektno prozvao Munafik-om subhanallah sto je veoma krupno ali ne brinem se ja oko tog ti u moje srce ne ulazis niti u mom domu boravis pa da znas sta je u njemu i sta ja radim prema tomu ne obracam paznju na vase titule koje mi dajete.
Drugo nisam i necu da nazovem po imenu nikog na osnovu nekoliko napisanih redaka se nemoze procjenit dali je neko ovakav ili onakav a jos manje ne da nekog proglasavam nedao mi Allah munafikom.
J apisem i govorim protiv novotara i novotarija u vjeri a ovodunjalucke novotarije me ne zanimaju.Nikog necu da prozivam po imence sami se oni javljaju svako se cese tamo gdje ga svrbi.Mada tosto neko replicira na moje rijeci SVAKAKO NE MORA ZNACIT DA JE ISTI NOVOTAR ili nesto jos gore.Mada je malo tog sto bi moglo biti gore od tog da je neko novotar.Da cini vleke grijehe dali je to gore od tog da uvodi i prakticira novotarije u vjeri? Ne nije,gore je da je novotar i da iste prakticira.Ako neko radi velike grijehe to steti samo njemu a novotarijama steti ummetu.
I da zavrsim za danas mirza dobro prouci sljedeci hadis.
Kad bi Resulullah a.s drzao hutbu,oci bi mu pocrvenjele,podigao bi svoj glas i rekao:Nakon navedenog,ZAISTA JE NAJBOLJI GOVOR ALLAHOVA KNJIGA (ALLAHOV GOVOR) NAJBOLJA UPUTA JE OD MUHAMMEDA A.S. NAJGORE STVARI SU NOVINE,A SVAKA NOVINA JE NOVOTARIJA A SVAKA NOVOTARIJA JE ZABLUDA" (BUhari)
Mirza svaka zabluda je stranputica a gdej vodi svaka stranputica?? U VATRU.Da ne zaboravim Mirza od mene ti je halal nadam se da je nesporazum izmedju nas zavrsen.
Podvalcim kad nesto napisem a nisam nikog pomenuo imenom to doslovno tako i znaci.Govorim necem sto je uopsteno a ne samo na ovom forumu tako da zaista nema potrebe da se svaki put neko od vas osjeca pogodjenim i "lomi" prsitce tipkajuci mi ....Ja kad budem smatrao da je neko od vas ucinio nesto cemu posebno treba posvetit paznju javit cu mu se na privat a nikako to necu iznosti ovdje na javi.A to sto se neko od vas prepozna u moim rijecima nijemoj vec problem doticne-og
We-selamun a'lejkum

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Čet Avg 07, 2008 11:35 pm

Es Selamu alejkum wrwb,

Citat:

"...Ja kad budem smatrao da je neko od vas ucinio nesto cemu posebno treba posvetiti paznju javit cu mu se na privat..."

:shock:

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Pet Avg 08, 2008 4:44 pm

Selam alejkum

pa kako sad. Znaći doktori su uvijek postojali i to je dobra stvar, a ordinacije su novotarije koje je poželjene. Po durgoj strani ljudi su zdravili učenjem rukije još od poslanika, a danas kad neko ima ko to radi profesionalno to je zabranjena novotarija. Mora da si se ti pogrešno izrazio.

Nijedna sistematizacija rada i nekog posla nije vodila u propast i uništavanje. Naprotiv sistematizacija rada omoguči da se razlikuje dobro i slabo. Na školama i bolnicama rade profesionalno usposobljeni ljudi. Ne može on sa nekim paušal znanjem išta da radi. Ne ide. Zato i jesu danas njihove bolnice bolje od naših. Niko neče danas u nevjernićkoj sredini vjerovat prije nego doktoru po pitanju zdravlja. Po drugoj strani kod muslimana svi su hodže svi alimi. U nevjerničkoj sredini nečeš tek tako olako vidjet da doktor medicine hoče matematičaru da dokazuje kako je sa tenzorskom analizom moguče izračunat broj pi. NEČEŠ. Nego če matematičar kazat doktoru medicine kako i šta je pi.

Zamisli situaciju da danas jedan koji je tek naučio tablicu množenja ode na fakultet i profesoru aplikativne matematike dokazuje da je pogrješio. To vjerujem da je svima čudano. Po drugoj strani nauči jedan musliman 3 sure 2 hadisa i on je sposoban da uniđe u mesele usuli-fikha. To je normlano i potputno ispravno. Jest vraga.

Novotarije koje tuku muslimane jesu novotarije Akide. Ko danas kad uči rukiju, kaže to je ibadet Allahu u smislu namaza zikra ili posta. KO? Niko.

Ne razumijem zašto je slaba novotarija da neko ima ko je profesionalno usposobljen i pozna svoje područe liječenja sihra?

Selam alejkum

I ja sam došao
pisem pomalo
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Apr 06, 2008 10:36 am

Post od I ja sam došao » Pon Avg 11, 2008 12:30 pm

Selamun a'lejkum
Zaista Mirza sa tobom govorit je kao da sa zidovima govoris.
Islam je vjera logike i razuma a ne vjera mracnjastva i gluposti.(logika i razum se nemogu korist kad je gajb u pitanju)
Mirza od svake 1000 ce 999 u dzehennem a 1 (jedan) u dzennet pa ti sad vidi odgovor na tvoje pitanje"Ko sad uci rukju i govori ovo je ibadet Allahu (samo u ime Allaha dz.s i samo radi njegovog zadovoljstva) doduse sam i si i odgovorio Niko.Neznam dali je bas niko ali ih je zasigurno malo.
Mnogo je pokvarenjaka koji od tog zivu i izdrzavaju svoje familije a oni poznatiji LUKSUZNO ZIVU I SKUPA AUTA VOZE.Internet je jedna od tih dunjaluckih novotarija koja je i pozitivna i negativna zavisi kako se koristi koja tamo nekim "rukjasima" dobrano pomaze da ih proslavi i da se na daleko za njih cuje.Ali nisu oni tema :"onaj ko bude uradio koliko trun dobra – vidjeće ga,
a onaj ko bude uradio koliko trun zla – vidjeće ga. Suretul Zilzal 7-8.
Ako Mirza nemozes svatit razliku izmedju dunjalucke i vjerske novotarije i ako tebi toliki hadisi i Kur'an nisu dovoljni da bi ti svatio dali je Bid'at zabranjen ili ne onda ti ja ne mogu pomoci.Ja necu reci da ti spadas u tu kategoriju koja je naucila tri sure i dva hadisa (to Allah najbolje zna) ali cim je tebi novotarija pozitivna i dobra mislim da ti imas problema sa logikom.
Nije nista ostalo kad je vjera u pitanju a da je to BILO POTREBNO REC,OPISAT ILI UNIJETI,ODUZETI ILI DODATI a da to nije rekao Allah dz.s. u Kur'anu ili preko svog Poslanika Muhammeda a.s(hadisi kudsi-hadis-sunnet) a razumije se Muhammed a.s nije kad je vjera u pitanju nista govorio iz svoje glave(nije izmisljao)takodjer NIJE NISTA SKRIVAO ILI TAJIO.
Tvrdeci da postoje dobre VJERSKE novotarije govorimo krupne rijeci koje ce bojim se bacat u vatru one koji ih govore jer samim ti m rijecima iznose LAZI NA ALLAHA DZ.S I NA MUHAMMEDA A.S.A ko je onaj ko iznese laz na Allaha dz.s i sta sa onim ko iznosi lazi na Muhammeda a.s.?? Mirza bolnice i doktori medicine u danjasnje vrijeme jesu pozitivna DZUNJALUCKA NOVOTARIJA ne vjerska ti doktori ne lijece Kur'anom(ne svercaju ga i ne zloupotrebljavaju ga).U ostalom ko pametan moze tamo nekog polupismenog "rukjasa" (koje vjerovatno i nezna mnogo vise ajeta nego sto je potrebno za rukju a vjerovatno neki ne znaju ni to nego mlate Alajbegovu slamu) nazvat DOKTORIMA.
Ucenje rukje jeste pozitivno neki cak kazu da jeto vrsta dzihada.Ali zasigurno nije na ovaj nacin nakoji to mnogi pokvarenjaci danjasnjice rade.Nadji na internetu broj telefona od Doktora Muharema Stulanovica pa njega upitaj dali je ispravno profesionalno se bavit rukjom sto znaci SJEDIT KOD KUCE I CEKAT DA NAM DODJE NEKI NESRETNIK PA DA GA mi propisno ocerupamo.Kao naucena voda treba tu vremena pa skupo ulje od corokuta pa skup med domaci extra itd.Da ti se zgadi.I razumije se oni ne ucjenjuju ne kazu koliko kosta rukja nego eto daj koliko ti zao za zdravlje nije a ti si brate-sestro fasovo opasnog dzinna subahnallah al ne brini to on ka sve resava ako mu se dobro plati.I tako isprepadaju jadnikcu-ka do ludila dali bi oni jadni sve sto imaju samo da se tog rese a tu je uvazeni-mnogo postovani sejh efendy on ce to resit.E takve ja zovem "RUKJASI".
Na drugom topic-u si me trazio da ti kazem moje ime.... a ti si tamo neko kao tvoje napisao pa sam ti radi tog i rekao to sto samti rekao.Ne znam zasto bi neko nekom trazio osobne podatke na forumu osim ako ne radi...
Wes-selamun a'lejkum.

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Pon Avg 11, 2008 3:49 pm

Selam alejkum

sljedeči put kad me hočeš da citiraš de napravi me citiraj ispravno. Ti si meni podvalio da kažem:"Ko sad uci rukju i govori ovo je ibadet Allahu (samo u ime Allaha dz.s i samo radi njegovog zadovoljstva)." Ja sam reko:"Ko danas kad uči rukiju, kaže to je ibadet Allahu u smislu namaza zikra ili posta?" Namjerno si moje riječi iskrivio.

Drugo, što je zabranjeno i da čovjek musliman danas vozi luksuzno auto. To si ti čak velikim slovima napisao da bi ispalo, vidi luksuzno auto. Šta ima u tome pogrešno da čovjek vozi luksuzno auto? Čovjek radi čestito, profesionalno i što nesmije za svoj poso dobiti naduknadu. Zašto? Zašto neko ko klanja, ući kuran, posti zašto on nesmije imat 10 luksuznih auta. Nikome nije ukrao, nikoga prevario, nema dugova, nikoga ne prosi za pare, platio sve poreze i ko mu smije prigovorit kako on sa svojim imetkom raspolaže šta kupuje i koliko.

De ti meni reci brate jeli to pozitivna ili negativna novotarija da neko nekome gleda u novčanik, koliko para ima, i šta sa svojim parama radi? Jeli to novotarija ili ne.

Da te pitam, jesi ikad otišao nekom pjanduri ili pušaču pa njemu reko meni se gadi kako ti sa svojim imetkom raspolažeš. Znaš puno naroda koji su na rubu siromaštva, pa jesi njih ikad opozorio na rasoplaganje sa imetkom? A hočeš da nekome ko pošteno zarađuje još kažeš šta on smije sebi da kupi ili ne. Čovjek ima pravo da zarađuje, i da sa svojim imetkom raspolaže kako on hoče. Niko mu nema pravo na to prigovorit.

Dobro ti mene upamti onaj koji svoj posao čestito i pošteno obavlja, kad bi imao deset čitavih dunjaluka on ima malo, mora imat sto deset.

Odkad je siromaštvo dokaz čestitosti i poštenosti?

Kažeš tamo da sam naveo kao moje ime. Nije "kao" moje ime, več moje ime i prezime. Ponosan sam na njega i nemislim se ga stidit. Zašto sam te pozvao? Ne da rekneš svoje ime. Nije zato. To je jedna lijepa novotarija koju ja hoču da uvedem u vjeru. Naime kad neko dođe u moje društvo, pa počne sa pričom:"Ima tamo neko, negdje, onakav, takav", a ništa ne rekne definitivno, prvo i uvjek prvo posumljam u tu osobo koja se bavi "dostavljanjem" informacija. Prvo u njega posumljam. Dok njega ne vidim da je čestit i iskren neču njemu vjerovat. Naroćito kad ga vidim, da priča sa riječima:
1.) imaju ljudi ... pitam koji .... rekne pa nije važno.
2.) ljudi rade ... pitam koji ... rekne ponovo nije važno neču ja da reknem
3.) oni nevaljaju ... koji čovjek nevalja ... rekne on pa nebi ja da imenom prozovem
4.) oni se bogate ... jeli kradu, lažu, varaju, otimaju, imaju li dugove, jesu platili sve poreze, ...rekne pa nije ništa od toga nemaju dugova ali opet nevaljaju

kada god vidim da neko upotrebljava takve i slićne fraze, 100% sam siguran kada pseto laje rekne više istine nego taj.

selam alejkum

I ja sam došao
pisem pomalo
Postovi: 34
Pridružio se: Ned Apr 06, 2008 10:36 am

Post od I ja sam došao » Pon Avg 11, 2008 7:30 pm

Selamun A'lejkum
Zaista Mirza raspravljat sa tobom je gubljenje vremena.
Misli sta hoces i kako hoces.

Odgovori