Abdest i klanjanje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Ned Apr 07, 2013 2:31 pm

Esselamu alejkum, heri.

ja sam ista kao i ti. ne volim klanjanje koje se svodi na puko pregibanje, da Allah sacuva i uputi pojedine imame za kojima klanjamo. amin.

znalo mi se desiti da odem na teravije i, iako sam nanijetila da klanjam do kraja, izletim iz dzamije poslije prvih dva ili cetiri suneta (briga me nije sto zene gledaju i kolutaju ocima), cim se preda prvi selam. ne mogu da podnesem taj namaz u kojem nema ni skrusenosti, ni razmisljanja o Gospodaru, niti se opustim na sedzdi. uzas jedan kako pojedini ljudi nimalo ne mare na tako vaznu stvar prilikom kontakta sa svojim Gospodarem. uzas.

zato je divno kad se ta puka fizicka aktivnost moze izbjeci, tako kako vec ti to radis... dok oni svojih 'munjevitih' cetiri suneta otklanjaju, ja laganini dva. ljepota je u toj smirenosti i razgovjetnom ucenju kur'ana.

primijetila sam nesto i u vezi sa nocnim namazom. cesto ganjam broj, pa bih voljela da klanjam sto vise rekata i tada brze ucim sure, iako su mi pokreti lagani i smireni... i sve je ok. ali, kada klanjam nocni tako da mi nije glavna briga koliko cu rekata odklanjati, vec se, umjesto razmisljanju o tome, posvetim laganom ucenju sura iz kur'ana, pokusavajuci da uljepsam svoj glas, e tada osjetim i reakcije...trzaje u nozi ili vrucinu u tijelu...ili nesto sasvim drugo. logicno, zar ne? snaga ibadeta se ogleda u nasoj prisutnosti prilikom tog 'razgovora sa svojim Gospodarem'.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Ned Apr 07, 2013 6:14 pm

Ummah napisao:
dok oni svojih 'munjevitih' cetiri suneta otklanjaju, ja laganini dva. ljepota je u toj smirenosti i razgovjetnom ucenju kur'ana.
Haris napisao:Sunneta :) I sunnet dođe kao nafila..
Selam

Nije nikakav sarkazam . Već odavno ima momaka koji slijede ta nekakva dva rekata a ne slijede sunet sa opravdanjem da i Poslanik a s. nije uvjek klanjao 4 suneta . Jedni opet predaju selam na svaka dva rekata .

Učiš iz kur'ana ono što je lahko i sve se može laganice stić .

Šta bi vi klanjali na sabah nazu u tom istom džematu?

pola rekata ili jedan rekat laganice .

Selamim VAs

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Ned Apr 07, 2013 8:59 pm

vidis, senade, i za sabahski sunnet postoji rjesenje. ne moras ga klanjati u dzamiji. mozes kuci. i ne moras cekati ezan da bi ga klanjao, zar ne? a poslije se covjek moze uputiti u dzamiju na zajednicki farz namaz.

a sto se ti cudis tome sto se klanjaju samo dva rekjata sunneta kad se mogu i izostaviti, ako covjek hoce? to sto ima ljudi koji klanjaju po dva rekjata znaci da su ti ljudi procitali vjerodostojne hadise, kao sto su oni koje prenose buharija i muslim, putem kojih su saznali kako je poslanik klanjao.

evo sam uzela muslimovu zbirku hadisa, prvi dio, samo da prenesem nesto od onoga sto se u njoj nalazi, a tice se ove teme:

hadis br. 372 govori o klanjanju nafila prije i poslije namaza.

ibn omer, r.a., rekao je:

'klanjao sam s Allahovim poslanikom, s.a.v.s., prije i poslije podnevskog farza po dva rekjata, poslije aksamskog farza dva rekjata, poslije jacijskog farza dva rekjata i poslije dzuma-namaza dva rekjata. aksamske, jacijske i dzumanske sunnete klanjao sam sa poslanikom, s.a.v.s., u njegovoj kuci.'

hadis br. 373 je o dnevnim i nocnim nafilama.

abdullah b. sekik, r.a., rekao je: pitao sam aisu, r.a., o dobrovoljnom namazu Allahovog poslanika, s.a.v.s., pa mi je rekla:

'u mojoj kuci bi klanjao cetiri rekjata prije podne-namaza. zatim bi izisao i klanjao ljudima podne-namaz, poslije namaza bi ponovo ulazio u kucu i klanjao dva rekjata.

kada bi kao imam klanjao aksam-namaz, ulazio bi u kucu i klanjao dva rekjata.

kada bi im klanjao jaciju-namaz, vracao bi se u moju kucu i klanjao bi dva rekjata.

u noci bi klanjao devet rekjata zajedno sa vitr-namazom. ponekad bi nocu klanjao dugo stojeci, a ponekad dugo sjedeci. kada bi ucio stojeci, stojeci bi ucinio ruku i sedzdu, a kada bi ucio sjedeci, sjedeci bi ucinio ruku i sedzdu.

kada bi se pojavila zora, klanjao bi dva rekjata.'

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Ned Apr 07, 2013 10:25 pm

Ok je sve to , i sve mi je poznato . Lično nemam ništa protiv, neka klanja ili neka neklanja. Ono što primjećujem u džemati je rondanje naravnom bez znanja onih koji su navikli na vojnički namaz.
Interesantno kod većine koji klanjaju ta dva rekata , uopšte neklanjaju tehijetul mesdžid.
Ebu Katade al-Sulami prenosi da je Allahov Poslanik salallahu alejhi ve sellem. rekao: "Kada neko od vas uđe u džamiju, neka ne sjeda prije nego što klanja dva rekata." [ Buhari i Muslim ]

U drugoj predaji se prenosi od Ebu Katade da je ušao u džamiju i sjeo među ljude. Allahov Poslanik salallahu alejhi ve sellem. mu je rekao: "šta te je spriječilo da klanjaš dva rekata prije nego što si sjeo? "
Ebu Katade je odgovorio: O Allahov Poslaniče vidio sam tebe i ostale da sjedite.
Onda je Poslanik salallahu alejhi ve sellem. rekao: " Ako neko od vas uđe u džamiju neka ne sjeda prije nego što klanja dva rekata." [Buhari i Muslim]

Sunnet je klanjati dva rekata kao pozdrav džamiji - poznatih kao Tehijetul Mesdžid - bez obzira na vrijeme u koje se ulazi u džamiju.


JA sam postavio jednostavno pitanje . Šta će se u tom slučaju klanjat laganice ako si u tom istom
džematu na sabah namazu . MOžemo reć i ovako šta ako se sabah klanja u prvom vremenu?


RAmišljam da 4 rekata farza jacije nisu vam laganice pa se i tu javlja problem ,

Imamo jedan veliki problem po džamijama i sam sam svjedok tome. Pojedinci koji nisu novi muslimani neće da klanjaju ako kojim slučajem u mihrab stane ovaj novi musliman sa bradom , kod ovih novi muslimana moto je daj da to na silu proguramo p a nek puca kud puca .

Ja sam stalno pod tim dojmom tog nekog sukoba unutar džemata. Sukob novih i stari muslimana kroz primjenu određenih pravila. Mislim da se duboko, duboko nanosi šteta tim nekim ne potrebnim radnjama a da ne govorim da se već uveliko kako jedan šejh kaže formiraju džemati po podrumima zbog ovih neki laganica,, "da mi to onako lagano " ali da se ne upuštamo u ovo. Treba ju proće generacije da se sihronizovano, bezbolno ispravi sve ono što je krivo i da se popravljaju mentalni sklopovi i razumjevanja islama.

Naravno nećemo dozvoliti da ova rasprava krene krivim putem i da šeki bude zadovoljan samo, laganice raspraljvamo :wink:



NAdam se da ću dobiti odgovor glede sabahskog suneta ?

Selamim VAs

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 12:19 am

mislim da je vise onih koji klanjaju tehijetul mesdzid medju onima koji klanjaju laganini. licno ne klanjam tehijetul mesdzid kada udjem u dzamiju ako, recimo, aksam-namaz samo sto nije poceo. logicno da se ne moze stici, a i sunce zalazi. ili ako mislim da ce ezan skoro, onda ne sjedam vec iscekujem ezan stojeci, pa poslije klanjam.

sto se tice te podjele o kojoj pricas - novim i starim praktikantima, iliti mladjoj i starijoj generaciji, mislim da je stanje puno bolje od onog kako je nekad bilo, a s obzirom i da islamofobicni mediji rade na zavadjanju i izmisljanju kojekakvih imena i grupacija izgleda se mnogima upalila lampica, pa su ucvrstili safove. te razlike smetaju samo onima koji su sitnicari i ne vide dalje od svog nosa...sam Allah, dz.s., je u kur'anu vise puta kazao da vjeru primaju samo razumom obdareni, a medju nasim starijima, hvala Allahu, ima dosta razumom obdarenih, onih koji se ne povode za pricama svojih predaka i kojekakvim drugim neutemeljenim objasnjenjima za pojedine novotarije.

licno, uvijek se trudim da starijima ugodim, ako to ne remeti osnove vjere. iako se u mojoj porodici selami i pri ulasku i pri izlasku iz kuce, redovno kazem 'Allahemanet' pri odlasku kad se susretnem sa onima za koje znam da vazi tradicija i nista drugo.ne zelim da se razdvajamo zarad sitnica. ima i drugih primjera, ali mi ovaj prvi pade na pamet.

primjetila sam da nakon mog ovakvog ponasanja prema njima, ti isti stariji, nane i dede, osjecajuci sta meni vise odgovara, sami kasnije pocnu prvi da govore 'Esselamu alejkum' kad se razdvajamo.:) i sami kasnije prihvataju ono cemu su se u pocetku protivili.

hvala Allahu, Gospodaru svjetova, nikada nisam imala problema u vezi sa vjerom sa tradicijskim muslimanima. postuju moj stav da nisam za mevlude i sl. i ne namecu mi nista svoje, i istinski se volimo u ime Allaha. cak me i pitaju nekad za misljenje o nekim bitnim stvarima, sto je sjajno.

to odvajanje dzemata, koje ti pominjes, sigurno nije zarad laganih namaza. ne znam takve primjere. ali, licno, kao sto rekoh, izbjegavam da klanjam za imamima koji klanjaju brzo jer postoji i hadis da takav namaz ne valja, sto mije tako logicno.

kod namaza je presudna smirenost i koncentracija na onome sto se izgovara, svjesnost da se obracamo Gospodaru svih svjetova. da mi trebaju fizicke vjezbe otisla bih u kakav fitnes klub, a ne u dzamiju. opet, hvala Allahu, ima dosta i imama koji znaju kako se klanja, tako da ne fali prostora i dzamija za obavljanje namaza koji je ispravan. meni su tri dzamije blizu i u sve tri se klanja kako treba, a kad se nadjem negdje gdje nije tako, znam se izvuci, ili ponoviti namaz.

ovdje cu pomenuti jedan primjer, koji cesto pomenem kad se vodi prica slicna ovoj nasoj. negdje u egiptu su se ljudi sukobili oko toga koliko ce rekjata namaza klanjati tokom teravije, jedni su htjeli osam, a drugi dvadeset. kada se atmosfera usijala, imam je kazao da svi odu kucama jer se teravih namaz nece ni klanjati. objasnjenje - teravih namaz je sunnet, a jedinstvo muslimana je farz.

s tim u vezi ovo tvoje potenciranje obrazlozenja kako klanjati lagano dva sunneta sabahska mi je bespotrebno. klanjat ce onaj koji hoce da klanja lagano, a onaj koji nece ce naci razlog da ne klanja. ja bih cak i u situaciji da se sabahski namaz klanja u prvom vaktu, sto mi se nikad nije desilo, klanjala smireno namaz, bez zurbe (jer je takav namaz neispravan) uceci najkrace sure, ili samo fatihu, a nastavila bih da klanjam farz sa dzematom tamo gdje su oni stali. je li ti ovo objasnjenje dovoljno ili i dalje postoje nejasnoce?

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Pon Apr 08, 2013 5:33 pm

Ummah napisao:
s tim u vezi ovo tvoje potenciranje obrazlozenja kako klanjati lagano dva sunneta sabahska mi je bespotrebno. klanjat ce onaj koji hoce da klanja lagano, a onaj koji nece ce naci razlog da ne klanja. ja bih cak i u situaciji da se sabahski namaz klanja u prvom vaktu, sto mi se nikad nije desilo, klanjala smireno namaz, bez zurbe (jer je takav namaz neispravan) uceci najkrace sure, ili samo fatihu, a nastavila bih da klanjam farz sa dzematom tamo gdje su oni stali. je li ti ovo objasnjenje dovoljno ili i dalje postoje nejasnoce?
ZA sabahski sunet odogovr je , laganice pa dokle stigneš.

Ako sam te dobro razumio , ako na farzu skontaš da su neispravno klanjali ti ponoviš farz ?

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 7:47 pm

brzi pokreti i jos brze ucenje na namazu je prije fiskultura, nego namaz. ako se desi da, neznajuci sta me ceka, klanjam za imamom koji, nazalost, ne vodi racuna o tome kako klanja, onda se ne sekiram, vec ponovim sama onako kako treba.

kad vec govorimo o smirenosti, ima cak hadis kako treba i smireno ici u dzamiju, bez zurbe, a da ne govorimo o samom namazu.

ali, posto vidim da bi ti sa mnom oko neceg ovako jasnog i dalje raspravljao, posluzit cu se, opet, muslimovom zbirkom hadisa. prvi je dio u pitanju, poglavlje o namazu.

hadis br.327 - naredba za lijepo klanjanje namaza

ebu hurejre, r.a., rekao je: 'jednog dana nam je Allahov poslanik, s.a.v.s., klanjao, zatim se okrenuo i rekao':

''covjece, zar ne znas lijepo klanjati svoj namaz? zar klanjac, kada klanja, ne gleda kako ce da klanja? on, uistinu, klanja za sebe. tako mi Allaha, ja vidim iza sebe kao i ispred sebe.''

hadis br. 328 - o ujednacenosti namaza i njegovoj upotpunjenosti

el-bera' b. azib, r.a., rekao je:

'promatrao sam kako namaz obavlja muhammed, s.a.v.s., pa sam vidio da su njegovo stajanje u namazu, ruku, stajanje poslije rukua, sedzda, sjedenje izmedju dvije sedzde, druga sedzda, sjedenje poslije predavanja selama i ustajanje nakon selama skoro isti.'

hadis br.331 - naredba o smirenosti u namazu

dzabir b. semure, r.a., rekao je: 'dosao nam je Allahov poslanik, s.a.v.s., i rekao:

''sta vam je, pa vas vidim da dizete ruke kao da su repovi uznemirenih konja?! budite smireni u namazu!''

zatim je ponovo dosao kod nas i nasao nas u halkama, pa je upitao:

''sta vam je pa vas vidim razjedinjene?!''

zatim nam je ponovo dosao i rekao:

''zasto se ne poredate onako kako se meleki redaju kod svog Gospodara?!''

rekli smo: 'Allahov poslanice, a kako se oni redaju kod svog Gospodara?'

rekao je:

''Oni upotpunjavaju saf po saf i zbijeni su u safu.''

a, evo jos i ovaj hadis.

hadis br. 244 - dolazak na namaz smireno i bez zurbe

ebu katade, r.a., rekao je: 'dok smo klanjali s Allahovim poslanikom, s.a.v.s., cuo je neke pokrete pa je upitao:

''Sta vam je?''

odgovorili su: ''pozurili smo na namaz.''

rekao je: ''nemojte to ciniti! kada dolazite na namaz, dolazite smireno. ono sto stignete klanjajte, a ono sto vas prodje upotpunite.''

senade, je li ima pitanja?

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Pon Apr 08, 2013 9:03 pm

Pitanja uvjek ima. Već sam napomenu da sam i u mom džemati vidio momke koji prektikuju dva rekata tako da sam iste lično pitao o čemu se radi,rekli su da je to bila i praksa Poslanika a. s. MOje pitanje Harisu je isto jasno i volim pitat nego nagađat.

Pošto vidim da ovo doživljavaš kao naguravanje nećemo više .
Od laganice dva suneta koji su nafile preći će u naguravanje a to mi nije bio cilj . Bilo je pitanje šta su ta dva (skraćena 4 jacijska suneta) i uz kostataciju da su ta dva rekata sunet laganice uslijedilo je drugo pitanje .

Sve smo remizirali došli do zaključka da džemati ne klanjaju ispravno (nejse).
KAda zaključimo da imam ne klanja dobro farzove iste ponavljamo!
Umjesto 4 rekata suneta klanja se skraćeno dva.
NA sabahskom sunetu dokle se stigne priključuje se na farz kada završi sa sunetom,

Vidim da šejh Haris šuti :wink: a volio bi čut mišljenje oko farzova , Kako on nadurava to jer ako suneti nisu kako treba onda logično i farzovi neštimaju . Kako šejh Haris kompenzira kod farzova?

Nakon šejh Harisovog odgovora nema više rasprave bar što se mene tiče.

Selamim VAs

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 9:48 pm

pogresno zakljucujes. cudno s obzirom da sam ti toliko hadisa napisala, a i trudila sam se da svojim rijecima objasnim sto bolje.

evo rezimea. u nasim dzematima se u vecini slucajeva klanja dobro, izuzev teravija (gdje se cesto sve zbrza) i ne ostavlja se dovoljno vremena da se smireno otklanjaju cetiri sunneta koja prethode farzovima.

kada znam da nemam dovoljno vremana da na najljepsi nacin klanjam 4 sunneta nekog namaza, u tom slucaju klanjam dva i svaki pokret i ucenje mi pri tome bude smiren, bez zurbe. taman dok ja otklanjam ta dva rekjata cuje se ikamet i nastavljem sa dzematom farz da klanjam, bez problema. ponekad malo kasnim za imamom, ali to je dozvoljeno. ne smije se pozuriti jer bi tada namaz bio neispravan.

to sto prozivas harisa da ti i on odgovori na isto pitanje samo upucuje da ti cilj nije da dodjes do nekog rjesenja, saznas nesto, otkrijes, hajirli raspravom pozitivno doprineses, vec ti je rasprava sama po sebi cilj. sta ocekujes da ce ti haris reci?

iznenadilo me da insistiras na dodatnim komentarima i pitanjima, pored ociglednih dokaza, muslimovih hadisa. ali, nejse.

Esselamu alejke, kako rece keno da treba da se kaze za muski rod, jednina. :)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Uto Apr 09, 2013 7:07 am

Evo Harisa :D

Nijesam koji dan ulazio na forum.

Nekad sam pročitao ovu rečenicu i ostala mi je u sjećanju. "Sunnet (namaz) je ograda farza". Kada je tebi teško, mrsko, žuriš ili šta sve već, imaš pravo da ostaviš sunnet, a da ispuniš farz i namaz je ispunjen. Tako da otkidaš od sunneta, a da sunnet nije ograda farza i da ga nema uopšte, kad te ufati ovo mrsko ili žurba, tad bi otkidao od farza dok ga ne bi ostavio.

Vezano za "dvicu". Ja klanjam i tehijetul mesdžid kad stignem ranije u džamiju. Kod nas je poznato da imami klanjaju brže nego normalno, pa tako ja klanjam dva rekata dok se on razbaci na četri. Imam pravo da i ne klanjam, imam pravo da čekam dok on završi svoje i da prispijem na farz. Znači nema se potrebe time zamarat. Ja i ne predajem toliko pažnje, jel dva, jel četiri. Dođem, klanjam opušteno, završim, utom mujezin svoj dio posla i tako u krug.

Bespotrebno je zamaranje time koliko čega. Klanjaj četiri, klanjaj dva, nemoj ni klanjat, klanjaj sto rekata nafile ako hoćeš. Ko ti može zabranit?

Već je Ummah navela vezano za sabahski sunnet. Kod nas se klanja nešto više od pola sata, ili sat prije izlaska sunca što znači da imaš sat vremena kod kuće fore. Sabahsko vrijeme od zore do izlaska sunca kod nas traje oko 2 sata. Ima i tih situacija uz Ramazan kada je sabah u prvom vremenu i ezan se uči sa nastupanjem zore pa ako si malo dalje od džamije nemaš fore klanjat dva sunneta. Dok mujezin obavi onaj dio prije ikameta, ti tad završavaš etehijatu i uspiješ stić na ikamet.

Mislim da je bespotrebno zamarat se takvim stvarima, jel treba dva ili četiri. Farz je fiksan i zna se koliko se tu mora.

Ima imama u džamijama, evo konkretno tu u Zenici gdje odem na pauzi. Mogu komotno klanjat četiri podnevskog sunneta onako lagano kako meni godi, i još čekam da imam završi. A šta fali svima tako? Gdje žure, to im je sav posao. Od toga žive. Žure za dunjalukom? Gledat film? Seriju? To je svega +5 minuta vremena.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Uto Apr 09, 2013 7:58 am

Senad napisao:Pitanja uvjek ima. Već sam napomenu da sam i u mom džemati vidio momke koji prektikuju dva rekata tako da sam iste lično pitao o čemu se radi,rekli su da je to bila i praksa Poslanika a. s.
Selam

NIsam mislio više se javljat !Obzirom da imam krive navode u mom komentaru pa želim da ispravim: U gornjem citatu što je boldovano odgovor bi bio, da Poslanik a.s. nije uvjek klanjao jacijiski sunet

KAko sam se već javio da dodam .
Ja sam postavio jednostavna pitanje kao što sam rekao ,nisam sarkastičan niti želim da se to vinta. Na moja pitanje moglo so jednostavno odgovoriti u prvom pitanju kao što je Haris i odgovorio u drugom pitanju bio je dovoljan odgovor da se klanja i dok se ne završi pa se ide na farz . I nije mi bilo jasno kod farza šta radite kada je farz ! jer se radi o istom džematu.

Za odgovore nisu bar meni bili potrebni toliko opširni odgovori jer sve to znam . Ako se željelo poduprijet rasprava sa hadisima onda nisi imala potrebe insistirati na mojim pitanjim i potenciranje mog imena !

Već sam napomenuo da u početku kad sam vidio momke u mom džematu kako klanjaju to što klanjaju jednoastavno sam te iste momke pitao i nisam nikome iza leđa pričo ovakav je ili onakav .direktno pitanje i dobio sam odgovor.

Isto sam tražio i ovdje nema potrebe za histerijom .

Ako ja Harisa pozovem za odgovor onda ummah netrebaš ti biti advokat i nemoj se pita šta očekujem o Harisa. Valjda sam ja ovdje Harisu dao titulu šejha tako da to dovoljno govori koliko ga cijenim na ovom forumu :wink:

Da li je množina ili jednina to bi se već moglo pretvoriti u diskusiju gdje ne bi bilo kraju.

Selam ummah.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Ummah » Uto Apr 09, 2013 11:28 am

Senad napisao:... i ovdje nema potrebe za histerijom .
izvini, molim te, ako je moje pisanje djelovalo kao histerisanje.

selam.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Uto Apr 09, 2013 2:56 pm

Smjerite ljudi :) Nisam ja šejh, da neko ne protumači loše. Nemam nikakve vjerske škole, samo nešto malo skromnog znanja. Valja odgovarat pred Rabbom za to Senči :D Nema potrebe diskutovat o tome, dosta je rečeno. Neka obavlja ko kako i šta želi. Kao što rekoh, sunnet je proizvoljan. Može i 2, može i 4. Može se i ne klanjat.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Uto Apr 09, 2013 4:08 pm

Ummah napisao:
Senad napisao:... i ovdje nema potrebe za histerijom .
izvini, molim te, ako je moje pisanje djelovalo kao histerisanje.
selam.
Tvoje pisenja nije histerija ali te neke doskočice ????!! . Svakako da je bolje bilo da sam napisao OSABURI.
Šta je tu je :wink: Nemaš se potrebe izvinjavat,
Haris napisao:Smjerite ljudi :) Nisam ja šejh, da neko ne protumači loše. Nemam nikakve vjerske škole, samo nešto malo skromnog znanja. Valja odgovarat pred Rabbom za to Senči :D Nema potrebe diskutovat o tome, dosta je rečeno. Neka obavlja ko kako i šta želi. Kao što rekoh, sunnet je proizvoljan. Može i 2, može i 4. Može se i ne klanjat.
Slažam se sa ovim , neka klanja kako ko hoće i gdje hoće, ja sam pitao dobio odgovore , Volim pitat nego nagađat. Ispočetka me je to bunilo ,ne znam šta insani klanjaju. :wink:

Šejh =učitelj u prevodu, Ova probelmatika koja se obrađuje ti si primjer kako to treba napraviti pristup u riješavanju problema , Prije tebe je bio i denispaša, seka zara , ljepota jednostavnosti i i iskrenosti.

Nije problem što si šejh samo pazi da se ne osiliš :mrgreen:

Selamim Vas

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Uto Apr 09, 2013 4:52 pm

Hhh :)

Neće valjda.. :)

Nego, kao što rekoh skoro u nekom postu, Islam je dosta širok i bilo bi poteško da za neke stvari postoji samo jedan način.

A vezano za pitanje predavanja selama nakon svaka dva rekata. Prijatelj je postavio pitanje Z. Ljakiću vezano za to pa on veli da je ispravno na oba načina, tako da se ne treba sporit oko toga. Ukratko, isčitavanjem hadisa i literature, kako one koju koriste braća, tako i ove koju možemo naučiti kroz "tradicionalni" Islam, kroz ilmihale i sl, može se doći do zaključka da je i jedno i drugo ispravno. Ima sporova u nekim stvarima, a tu je to. Ako Bog da, svi smo na Pravom putu. Nemamo šitskih običaja, udaranja po leđima lancima i sl, da Allah sačuva toga.

Sjetimo se samo šta je svrha našeg boravka na dunjaluku. Veli nam Allah da je džinne i ljude stvorio samo da Mu robuju. Nije nas stvorio da klanjamo određeni broj rekata i da radimo kao program, svaki put isto, mašinski. Cilj nam je obožavanje, okretane srca ka Allahu. Zasigurno je vrijednijih nečijih dva rekata od tuđih 20.

Odgovori