dova

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Sep 13, 2005 2:48 pm

Knjiga je Apokrifna.Bez podloge u argumentima.


selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

zerina
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 9:36 pm

Post od zerina » Uto Sep 13, 2005 9:51 pm

Wesselam, valjalo bi navesti dokaze za tvoju tvrdnju o apokrifnosti!

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Sep 14, 2005 10:54 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bilo je pisanja na ovu temu,ne bih da se ponavljamo,dovoljno ti je to da u toj knjizi mos nac da u danu 100 puta procitas suru bekare jednom za sabah 50 x i jednom za aksam 50 x i bice ti jasno sta se zeli rec u ovoj knjizi ili tako slicno,ili 1000 x suru tu i tu pa ce ti Allah dat to i to,logiku upotrijebi,ja dosada nisam naletio na takav hadis da se prouci sura En-Nisa oboje i muz i zena da bi se stvorila sloga izmedju njih dvoje,ovo je glupost i nema podloge u Kur`anu i Sunnetu.Allah dz.s kaze:Vi u njemu(muhammedu saws) imate najbolji primjer....Da bi slijedili ono sto Allah hoce trebamo slijedit Praksu (sunnet) Allahovog Poslanika saws,a praksa Resulullaha saws nije bilo uciti neku suru po 1 000 puta,za ono sto imamo argumenata to prihvatamo i to radimo,kao npr...Rekao je Resulullah saws,za suru El-Bekare ko prouci u danu suru El-Bekare,tri dana nakon toga sejtan lanetullahi alejh ne ulazi u toj kuci,Isto tako kaze Resulullah saws...Ko uci sura El-Feleq i En-Nas bice zasticen od sihra....ima hadisa za Suru Es-Sedzda i za Suru-Mulk da ih je ucio prije spavanja,ima hadisa o suri el Kehf-Ima hadisa za Suru Yasin itd itd,za druge sure dosada nisam nasao neki vjerodostojni hadis.Zato ovo smatramo Apokrifnom Knjigom koju je najbolje ostaviti.

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sre Sep 14, 2005 5:03 pm

Esselamu alejkum!


Sestro MERYMICA za pocewtak uzmi par dova neopterečujse plaho, ono sto je lagano


--------------------------------------------------------------------------------

E`uzu billahi minesh-shejtani radzim-Bismillahir Rahmanir Rahim


"La ilahe ille-l-Lahu vahdehu la šerike lehu, lehu- l-mulku ve lehul-l-hamdu ve Huve 'ala kulli šej‘in kadir"
- Kazao je Allahov Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem: Svako ko, čim ujutro ustane, izgovori dovu - "Nema boga osim Allaha, Jedinoga, Koji druga nema. Njemu pripada sva vlast i zahvalnost i On je iznad svega" - imat će nagradu u vrijednosti onoga ko oslobodi roba iz Ismailovog, a.s., potomstva, bit će mu pobrisano deset grijeha, bit će uzdignut za deset stupnjeva, zaštićen od šejtana sve do noći. A kada u noć uđe i prouči isto, slijedi mu to isto sve do sabaha


Dova nakon budjenja iz sna

El-hamdu li-l-Lahi-llezi ahjana ba'de ma ematena ve ilejhi-nnušuru
- Hvala Allahu, Koji nas oživi nakon što nas umrtvi, i Njemu se, konačno, sve vraća.

Dova prije ulaska u Wc

.(Bismi-l-Lahi) Allahhumme inni e'uzu bike mine-l-hubsi ve-l-habaisi
- (U ime Allaha) Allahu moj, prizivam Te protiv zla šejtana i šejtanica .

Dova prilikom izlaska iz wc-a---Gufraneke(za oprost Te molim) 3x

Dova prije uzimanja abdesta
"Bismi-l-Lah"
- U ime Allaha.
Dova nakon uzetog abdesta
."Ešhedu en la ilahe ille-l-Lahu vahdehu la šerike lehu ve ešhedu enne Muhammeden abdu-hu ve resulu-hu"
- Svjedočim da nema boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed Njegov rob (sluga odani) i Njegov Poslanik

Allahumme-džalni mine-t-tevvabine ve-džalni mine-l mutetahhirine"
- Allahu moj, svrstaj me među one koji se kaju i svrstaj me među one koji su uvijek čisti.

Dova prilikom izlaska iz kuce
."Bismi-l-Lahi, tevekkeltu ‘ale-l-Lahi, ve la havle ve la kuvvete illa bi-l-Lahi"
- U ime Allaha, u Allaha se pouzdavam, nema pomoći niti moći bez (mimo) Allahove pomoći i moći

Dova prilikom ulaska u stan

."Bismi-l-Lahi veledžna ve bismi-l-Lahi haredžna ve ala Rabbina tevekkelna" - S Allahovim imenom ulazimo i s Allahovim imenom izlazimo. Na Gospodara našega se oslanjamo



E`uzu bi kelimatillahi tammati min sherri ma khaleqa 3x--- Pomoću savršenih Allahovih riječi zaštićujem se od svakog zla

Bismillahi llezi la jeduru me`asmihi shej`un fil erdi we la fis-sema`i we huwes semi`ul alim 3x--- S imenom Allaha; kad se Njegovo ime spomene, nikakvo zlo na Zemlji i na nebesima ne može se počiniti

SubhanAllahi we bi hamdihi adede halqihi we rida nefsihi we zinete arshihi we midade kelimatihi 3x --- Neka je slavljen i hvaljen Allah u razmjerama brojnosti Njegovih stvorenih bića, u razmjeri zadovoljstva koje je Sam Sebi odredio, težine Njegova prijestolja (ARŠA) i mnoštvene osebujnosti Njegovih riječi

Reditu billahi rabben we bil islami dinen we bi muhammedin nebijjen salallahu alejhi we selleme 3x ---Zadovoljan sam da mi je Allah Gospodar, vjera islam, Muhammed, a.s., vjerovjesnik

Ja Hajju ja Kajjumu bi rahmetike estegis aslih li she`ni kulle hu we la tekilni illa nefsi tarfete ajni 1x ---O Ti Živi, Postojani, molim Te za obilatu milost Tvoju - popravi stanje moje svako i ne prepusti me sebi samom ni jednog trena!


HasbiAllahu la illahe illa huwe alejhi tewekeltu we huwe rabbul arshil azim 7x- Allah mi je sam dostatan, nema boga osim Njega. Na Njega se oslanjam, i On je Gospodar Arša višnjeg

."Kul Huve-l-Lahu Ehad Kul e'uzu bi Rabbi-l-felek, Kul euzzu bi Rabbi-n-nas" (3X)
- po tri puta jutrom i večerom - Abbdullah, sin Habibov, prenosi da je Allahov poslanik Muhammed, sallallahu `alejhi we sellem, rekao: "Izgovaraj!" - Šta ću izgovarati, Allahov Poslaniče? - Uči sure Ihlas, Felek i Nas, kad nastupi noć i osvane jutro po tri puta, neće ti trebati ništa više za bilo što ili protiv bilo čega

Zastita djeci
:"U 'izukuma bi kelimati-l-Lahi-t-tammati min kulli šejtanin vehhammetin, ve min kulli 'ajnin lammetin"
-Zaštitu Allahovu molim za vas pomoću Allahovih savršenih riječi pred šejtanom i pred zlim pogledom.

Dove prije spavanja

."Svake noći kad bi, Poslanik, Allah mu se smilovao i spasio ga, pošao na spavanje i legao u postelju, sastavio bi otvorene dlanove prema licu, puhnuo u njih i proučio (u njih) suru Ihlas, Felek i Nas, te potom potrao dlanovima svoje tijelo koliko može dohvatiti, počevši od glave i prednjeg dijela tijela; to bi ponovio tri puta

Kada legneš u postelju, prije nego što zaspiš, prouči: “Ajetul-kursijju" dokraja. Allah će ti odrediti čuvara da ti se šejtan ne približi u toku noći, sve do sabaha

."Ko noću prouči posljednja dva ajeta sure "El-bekare", bit će mu dosta: "Vjeruje Poslanik u ono što mu je dostavljeno (objavljeno) od njegova Gospodara i vjernici..."

.Poslanik je, pošto bi položio svoju desnu ruku pod desnu sljepoočnicu, proučio: "Allahumme kini azabeke jevme teb' asu ibadeke"
- Allahu, sačuvaj me od kazne Svoje na dan kada budeš oživio Svoje robove

"Bismike-l-Lahumme emutu ve ahja"
- S Tvojim imenom, Allahu moj, umirem i živim

."Hoćete li (vas dvoje) da vas uputim na nešto što je po vas bolje od bilo kakvog sluge? Kad pođete u postelju, na spavanje, izgovorite: "Subhana-l-Lah" (33x), "El-hamdu li-l-Lahi" (33) i "Allahu ekber"(34) - eto, to vam je bolje od ma kog sluge.

...............................................................................


Sestro moje misljenje je da ti je ovo dovoljno za početak kada to usadis u svoje srce onda idi dalje. Uspostavi namz i zastiti se dovama dok ojačas otvorit će pred tobom nova znanja.. Bitno je da krenes
u susret Gospodaru svjetova...... Ako se rob moj meni priblizi za pedalj ja ću njemu za lakat , ako se rob moj meni približi za lakat ja ću njemu za hvat, ako rob moj ide prema meni korakom ja ću k njemu trčeći
.istinu je rekao Uzviseni..............



Esselmau elejkum!
Poslednja izmena od Senad u Pet Sep 16, 2005 5:34 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

sadza
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 26, 2005 6:46 pm

Post od sadza » Sre Sep 14, 2005 5:23 pm

Esselamu alejkum

Da vas Uzviseni nagradi na odgovoru. Ovdje za svaku, bas svaku suru pise, koju snagu znacenja ima, a samo za par su podkrijepljne hadisima, koje sam vec odavno cula.
Postoje sure gdje pise ako se prouci toliko i toliko puta a uglavnom se svodi na 3, 7 ili 41 put, da ce Allah dz.s. ispuniti zelju itd..
Meni je najbitnije bilo, jer nisam toliko ucena, u stvari, da li je koristenje ove knjige smatra opasnim, zbog toga sto mi je jedna sestra da je Allah nagradi rekla, da nije bas dobro napisanu suru stavljati u vodu, pa piti, a i ja koliko znam nauci se na vodu odredjena sura pa se pije a ne napisana.
Hvala Allahu na uputi, i molim Plemenitog da nagradi nasu bracu i sestre na prenosenju znanja, amiin!

Esselamu alejkum

sadza
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Uto Apr 26, 2005 6:46 pm

Post od sadza » Sre Sep 14, 2005 5:30 pm

Senad napisao:Esselamu alejkum!

Sestro moje misljenje je da ti je ovo dovoljno za početak kada to usadis u svoje srce onda idi dalje. Uspostavi namz i zastiti se dovama dok ojačas otvorit će pred tobom nova znanja.. Bitno je da krenes
u susret Gospodaru svjetova...... Ako se rob moj meni priblizi za pedalj ja ću njemu za lakat , ako se rob moj meni približi za lakat ja ću njemu za hvat, ako rob moj ide prema meni korakom ja ću k njemu trčeći
.istinu je rekao Uzviseni..............

Esselmau elejkum!
Selam alejkum

Ne znam da li se ovaj post odnosi na mene, ako jeste, da te Uzviseni nagradi brate, na lijepim rijecima, ja sam vec krenula, elhamdullilah, i sa namazom a i sa ovim dovama, a pitanje za knjigu se odnosilo, jer je vec duze vremena imam, a cudno nisam je koristila, pa sam mislila, da sad uz Ramazan posebno, ojacam iman i ibadet sto vise cinim, i isto sam htjela prenijeti jednoj sestri, medjutim kad sam joj rekla, za ovu knjigu, savjetovala me da se prvo raspitam.
Sto sam naravno i ucinila, i definitivno, nema vise slucajno, ni cudno, zaista ta knjiga tako duze stoji kod mene a da se nije haman ni kako treba otvorila, Allahu Ekber!

Ostajte mi u Allahovoj Milosti,

Esselamu alejkum

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Sep 16, 2005 5:29 pm

sadza napisao:
Senad napisao:Esselamu alejkum!

Sestro moje misljenje je da ti je ovo dovoljno za početak kada to usadis u svoje srce onda idi dalje. Uspostavi namz i zastiti se dovama dok ojačas otvorit će pred tobom nova znanja.. Bitno je da krenes
u susret Gospodaru svjetova...... Ako se rob moj meni priblizi za pedalj ja ću njemu za lakat , ako se rob moj meni približi za lakat ja ću njemu za hvat, ako rob moj ide prema meni korakom ja ću k njemu trčeći
.istinu je rekao Uzviseni..............

Esselmau elejkum!
Selam alejkum

Ne znam da li se ovaj post odnosi na mene, ako jeste, da te Uzviseni
nagradi brate, na lijepim rijecima, ja sam vec krenula, elhamdullilah, i sa namazom a i sa ovim dovama, a pitanje za knjigu se odnosilo, jer je vec duze vremena imam, a cudno nisam je koristila, pa sam mislila, da sad uz Ramazan posebno, ojacam iman i ibadet sto vise cinim, i isto sam htjela prenijeti jednoj sestri, medjutim kad sam joj rekla, za ovu knjigu, savjetovala me da se prvo raspitam.
Sto sam naravno i ucinila, i definitivno, nema vise slucajno, ni cudno, zaista ta knjiga tako duze stoji kod mene a da se nije haman ni kako treba otvorila, Allahu Ekber!

Ostajte mi u Allahovoj Milosti,

Esselamu alejkum

Esselamu alejkum!

Seko sadza ovo sto sam pisao je bilo za seku merymicu . Ovaj post je ona postavila i za mene to prestavlja kao njeno vlasnistvo. Post je interesantan sam posebi i tražila je da joj se pomogne tako da sam ove dove od brata Abu prilagodio za nju , znam kako joj je ,da se bas nebi plaho opterećavala. Ono sto se propusti za dvadest godina nemoze se bas postići preko noći a ŽELJA JE KOD NJE VELIKA i samo bi se opteretila i možda na kraju odustala.


Halali seko sadža ako sam kod tebe izazva bilo sta sto ti predstavlja nelagodu. U uvodu sam i ja pogrijesio jer nisam naveo da je za nick merymica......ućinit ću ispravku......Mislim da bi dobro bilo postove razdvajat ako su recimo upitanje dove, knjige imali bi i bolju preglednost postova .

Jos jedno halali

merymca
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Pet Sep 02, 2005 11:19 pm

Post od merymca » Ned Sep 18, 2005 4:09 pm

HVALA vam na dovama(iako neznam dal se zato zahvaljuje)mene samo još zanima šta da radim sa čvorovima kad bi mi bar Enes odgovorio jer neznam smil se to zapaliti

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Pon Sep 19, 2005 7:27 am

Sves to ej sumnjivo, najbolje je zapaliti pa cak ako se radi i o kur'anskim rijecima, samo onda taj pepeo treba prosuti na mjesto gdje se nece gaziti, tj zakopati ga.

merymca
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Pet Sep 02, 2005 11:19 pm

Post od merymca » Pon Sep 19, 2005 4:14 pm

Enese ja se bojim to zapaliti,to su Allahove rječi naučite,kako to da zapalim bojim se da se šta loše nedogodi...a da bacim u vodu

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Uto Sep 20, 2005 7:54 am

Pitanje je , jesu li to kur'anske rijeci, jer ja sam imao priliku vidjeti na stotine tih zapisa i na molo kojem nema sirka.
Ispisano je arapskim ali sejtanksa posla.
I ne palis ti to da to ponizis nego da se spasis sumnjivog.

Odgovori