U VEZI JACIJA NAMAZA

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
meklaud
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 9:29 pm

U VEZI JACIJA NAMAZA

Post od meklaud » Sre Maj 21, 2008 6:27 pm

Selam Alejkum htjeo sam da vas zamolim i da pitam u vezi obavljanja Jacija namaza,dali se i Jacija Namaza mora da obavlja u njegovo odredeno vrijeme kao i ostali dnevni namazi,ili je bolje da se Jacija namaz klanja sto kasnije,pa eto toliko od mene Selam Alejkum.....[/b]

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Sre Maj 21, 2008 7:01 pm

We alejkumu selam

Jaciju mozes klanjati od momenta kada nestane potpuni mrak i nestane crvenila na nebu pa do kasno u noc.
Jaciju namaz je najbolje klanjati u dzamiji u dzematu jer se vrjednuje za 27 stepeni nego kad sam klanjas, takodjer i onaj ko klanja jaciju u dzematu kao da je pola noci proveo u ibadetu a ako klanjas i sabah u dzamiji-dzematu onda se racuna kao da je klanjao citavu noc.

meklaud
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Sub Feb 16, 2008 9:29 pm

ZA BRATA

Post od meklaud » Pet Maj 23, 2008 6:13 pm

Esselamu Alujkum Brate hvala ti na odg,a sto se tice klanjanja Jacije u Dzamiji,znam da je bolje da se klanja u Dzamiji ne samo Jacija nego i svi ostali propisani Farz namazi,ali na zalost nisam u mogucnosti jer radim kao Vozac tako da sam vecinom na putu,pa me je interesovalo dali se mora klanjat na vrijeme,pitao sam jos jednog Brata i on mi je dao ovaj odg:Svih pet farz namaza se moraju klanjati u njihovo određeno vrijeme. Rekao je Allah u prevedenom značenju ajeta: "Jer vjernicima je propisano da u određeno vrijeme namaz obavljaju" (Nisa 103.ajet) kao što je Poslanik s.a.w.s.pojasnio sva namaska vremena kako to prenosi Imam Buharija (hadis broj 533-578) i Muslim ( hadis broj 610-614) i na osnovu predhodno spomenutog jacija namaz ne izlazi iz spomenutog konteksta.

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Sub Maj 24, 2008 1:58 am

Es selamu alejkum

Da Allah nagradi tog brata najboljom nagradom za njegov trud, ali on je trebao sve hadise predociti po pitanju namaza u odredjeno vrijeme, jer ni sam Poslanik s.a.v.s. nije nekada bio u mogucnosti da klanja namaz u njegovom vaktu i to se sve desavalo sa razlogom da nas poduci kako da postupimo ako nas nesto promakne.
Neminovno je da je bolje da covjek klanja u vrijeme odredjenih namaza ukoliko je u mogucnosti i u dzamiji sa dzematom.
Ti nastoj da pokusas klanjati namaze u njihove vakte i nemoj ih namjerno ispustati, a ako vec stvarno nisi u mogucnosti da klanjas i promaknete namaz u njegovo vrijeme onda ga naklanjaj kada budes u mogucnosti.
Za putnika vrijedi olaksica po pitanju namaza i drugih stvari, a to je da namaze moze kratiti po dva rekata i moze sastavljati podne i ikindiju i moze sastaviti aksam i jaciju kao i onaj sto je na putu nije duzan postiti ako ne zeli kao i to da za putnika uzimanje mesha po mestvama vrijedi 3 dana a za onog koje kod kuce 24 sata itd.

Odgovori