Zavidnost i pakost

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Zavidnost i pakost

Post od Mirza » Pon Dec 31, 2007 12:58 pm

Selam alejkum

mene zanima šta je zaštita od zavidnosti i pakosti drugih ljudi.

Kad vidimo kod brata/sestre nešto što nam se sviđa, moramo kazat mašAllah, to znam, a šta ako nama neko neko pozavidi, šta se treba tada radit

selam alejkum

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Dec 31, 2007 2:35 pm

we alejkumu selam we rahmetullahi weberekatuhu

Mos reci i Allahume Barik fihi,sto znaci ,Allahu daj mu beriket,a kad neko mislis da ti zavidi,dovi i moli Allaha da ti njegov zavidluk ne nasteti,i cesto kod takvih osoba za koje mislis da zavide, u sebi uci Suru el Feleq,i suru en-Nas.

dennispasa
Mlađi član
Postovi: 107
Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 4:02 pm
Lokacija: slovenija

Post od dennispasa » Pon Dec 31, 2007 3:00 pm

We alejkumu selam

Kada se čovjek plaši nečijeg zla:

Hasbunellaahu ve ni'me-l-vekiil ( 3x )
E'uuzu bikelimaatil-laahit-taammaati min šerri maa haleq ( 3x ) *
Allaahumme-kfinaa šerrehum bimaa ši'te. Allaahumme innaa nedž'aluke fii nuhuurihim ve ne'uuzu bike min šuruurihim. Bismillaahil-lezi laa jedurru me'a-smihii šej'un fi-l-erdi ve laa fissemaa'i ve huves-semii'u-l-aliim.
El-Feleq
En-Nas

Generalno, zaštita od uroka je praktikovanje Allahu d.ž., dragih dijela a izbjegavanje činjenja onoga što je On učinio zabranjenim. Ipak, među mnogima, neki vidovi zaštite se mogu izdvojiti:

Sakriti, odnosno ne isticati ljepote i blagodati koje mogu biti predmetom uroka
Učiti El-Fatihu, Ajetul-Kursiju, El-Felek, En-Nas i preporučene dove s nijetom zaštite.
Učiti: *
»Tražim zaštitu Allahovim savršenim govorom od zla koje je stvorio.«

Prenosi se od Ibn-Abbasa, r.a., da je rekao: »Allahov Poslanik, s.a.v.s., je tražio zaštitu kod Allaha za Hasana i Husejna. Rekao je: »Vaš otac (Ibrahim) je tražio zaštitu kod Allaha za Isma'ila i Ishaqa riječima:

«E'uzu bi kelimatillahit-tammaeh min kulli šejtanin ve hammeh ve min kulli 'ajnin lameh.!« (Tražim zaštitu Allahovim savršenim govorom od svakog zla, otrovnog insekta i od zla oka, uroka.) (Buhari, 3120)

Čovjek može ureči svoju suprugu diveči se njenoj ljepoti. Stoga bi, kao preventivnu zaštitu, trebao da joj zatraži blagoslov od Allaha, d.ž., riječima:

«Allahumme barik fiha.«

Ako čovjek osjeti da bi mogao ureči nekoga, njegov imetak ili porodicu treba reči: »MašaAllahu la havle ve la kuvvete illa billah.« (Desit če se samo ono što Allah odredi, nema snage ni moči osim kod Allaha.)

Osnova ove zaštite je 39. ajet iz sure El-Kehf: »A zašto nisi, kad si u vrt svoj ušao, rekao: »MašAllah!« - moč je samo u Allaha!.« Neki osporavaju ovaj vid zaštite, smatrajuči da slučaj uništenja vrta čovjeka o kome je riječ nije posljedica uroka nego nevjerovanja: »I propadoše plodovi njegovi i on poče kršiti ruke svoje žaleči za onim što je na njega utrošio – a loza se bijaše povaljala po podupiračima svojim – i govoraša: »Kamo sreče da Gospodaru svome nisam smatrao ravnim nikoga!« (El-Kehf, 42)

Ebu Musa el-Eš'ari, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kad bi osjetijo strah od nekog naroda, učio dovu:

Allahumme inna nedž'aluke fi nuhurihim, ve ne'uzu bike min šururihim (Allahu moj, Ti se pozabavi njima, mi tražimo Tvoju zaštitu od njihovog zla.) Ebu Davud, »Sunen«, 2/89

Enes, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kad bi se susreo sa neprijateljem, učio dovu: Allahumme Ente 'adidi, ve Ente nesiri, bike ehulu, ve bike esulu, ve bike ukatilu. (Allahu moj, Ti si moj oslonac, Ti mi pomažeš u otklanjanju neprijateljskih spletki, u Tvoje ime napadam neprijatelja i borim s protiv njega.) Ebu Davud, »Sunen«, 3/42

Abdullah ibn Abbas, r.a., rekao je: »Riječi Uzvišenog: »Hasbunellahu ve ni'me-l-vekil (Dovoljan nam je Allah, i divan je On Gospodar), izgovorio je Ibrahim, a.s., kad je bačen u vatru, i izgovorio ih je Muhamed, s.a.v.s., kad su mu neki ljudi rekli: »Neprijatelji se okupljaju zbog vas«. Ibn Hadžer, »Fethu-l-Bari«, 8/229

Također u Muslimovom sahihu je zabilježeno da je Ebi-Sa'id el-Hudri prenio da je blagoslovljeni melek Džibril, r.a., došao Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i rekao: »O Muhammede, ne osječaš se dobro?« On je odgovorijo: »Zaista.« Džibril, r.a., potom je proučijo:

« S imenom Allaha zaštičujem te od bilo koje štetne bolesti, od zlih duhova i od urokljivog oka ljubomorne osobe. Zaista, Allah osigurava tvoj lijek i (s moči) Njegovim imenom ja te uzdižem (izvan njihovog dometa).« (Muslim, 220; Ibn-Madždže, 3513; Ebu-Davud, 3884; Tirmizi, 2058,)

Mirza
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sub Apr 16, 2005 9:56 am

Post od Mirza » Pon Dec 31, 2007 5:40 pm

Selam alejkum

da vas Allah nagradi za vase odgovore

selam alejkum

Odgovori